
24 лютого 2022 року - переломний день для багатьох українців. Життя більшості українців кардинально змінилось. Майже кожен з нас намагається робити корисні справи, що допомогти рідній країні. В той же час керівництво країни також намагається допомагати своїм громадянам. Запроваджує виплати, а також приймає Закони, які створені, щоб полегшити життя в цей час.
Це стосується і сфери кредитування. Уряд схвалив Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX, який набрав чинності 17.03.2022 року. Цей закон регламентує повернення кредитів, взятих фізичними особами до початку війни. Давайте розглянемо, які нововведення прийняли і як тепер повертати кредити в нових реаліях.
Чи треба повертати кредити під час війни?
В Україні гроші видавали банки або позичальники отримували кредит от частного лица Киев. Новий закон забороняє нараховувати штрафні санкції позичальникам за прострочення виконання грошового зобов’язання по договору, який був заключений до 24.02.2022р. Заборона дійсна до кінця періоду воєнного стану в Україні, а також ще 30 днів після його відміни.
Проте цей закон не відміняє нарахування відсотків. Кредиторам заборонено самостійно підвищувати відсоткові ставки з будь-яких причин, що не передбачені частиною четвертою статті 1056-1 Цивільного кодексу України. Тобто, якщо в договорі зафіксовано індекс, згідно якого відсоткова буде підвищуватись, то збільшення ставки відбуватиметься у вказаному порядку. З інших причин підвищувати ставку незаконно.
Відсотки будуть нараховуватись щомісячно і це правомірно. Якщо Ви не можете оплачувати кредит, то борг буде накопичуватись і після війни його в будь-якому випадку доведеться погашати. Якщо у Вас є можливість платити відсотки по кредиту, краще нею не нехтувати.
Чи можуть забрати майно, при наявності заборгованості по кредиту?
В Законі сказано, що до закінчення воєнного стану, а також 30 днів після, позичальник не може бути виселений. Заборонено відчужувати майно або реалізовувати його будь-яким чином до погашення заборгованості.
Штрафні санкції, які були застосовані після введення воєнного стану підлягають списанню. Хочемо зазначити, що штрафи нараховані до 24.02.2022 року, списувати не будуть.
Щоб отримати відповідь на питання, чи можна отримати кредит під час війни, необхідно звернутися безпосередньо до кредиторів. Найбільші банки країни продовжують свою роботу, але вимоги до позичальників стали більш жорсткі. Приватні кредитори поступово відновлюють свою роботу, але актуальний статус роботи компаній треба уточнювати її співробітників.
Редакція вдячна кредитній компанії Банкнота за надану інформацію та роз’яснення.
Партнерський матеріал