Що таке «подагра» та чим вона загрожує? Консультація ревматолога

Подагра – це одна з доволі поширених патологій обміну речовин, яка виникає внаслідок відкладання солей сечової кислоти у суглобах.

Вражає дане захворювання як чоловіків, так і жінок, переважно у віці після 45 років.

Сечова кислота утворюється у нашому організмі внаслідок розщеплення пуринових основ, котрі надходять з продуктами харчування. В нормі сечова кислота повинна виводитися нирками разом з сечею.

Проте, інколи даний урат може накопичуватися в організмі саме у тих тканинах, де фактично відсутнє кровопостачання, зокрема у суглобах, сухожиллях, хрящах. Це, у свою чергу, призводить до руйнування суглоба.

Накопичення солей сечової кислоти можливе у двох випадках:

  • при патології нирок, коли уражена нирка не може повністю вивести сечову кислоту;
  • при надмірній кількості сечової кислоти у крові, що несе надто сильне навантаження на нирки.

Також накопичення сечової кислоти викликає тривалий прийом препаратів з ацетилсаліциловою кислотою. Лікарі відмічають, що стрімкому росту захворюваності на подагру сприяє поширене вживання продуктів харчування, що містять пурини (м’ясо, риба) і алкоголю.

Головним симптомом подагри є подагричний артрит – запальний процес суглобів кистей та стоп, найчастіше суглоба великого пальця ноги, а точніше  місце з’єднання проксимальної фаланги великого пальця ноги із плесном). Напад подагричного артриту виникає переважно вранці, характеризується інтенсивним стискаючим болем у суглобі, набряком, локальним підвищенням температури, гіперемією шкіри.

Вдень біль поступово зникає і вночі, ближче до ранку, з’являється знову. Це може тривати близько тижня. При частих нападах подагричного артриту відмічається суттєва деформація і руйнування враженого суглоба. 

Також своєрідним симптомом подагри є поява наростів на руках або ногах, чи так званих «тофусів». З часом ці «тофуси» лопаються і можна побачити білуватий вміст у вигляді кристалів солі. На місці наростів людина відчуває нестерпний біль, який неможливо зупинити легкими знеболюючими препаратами.

При подагрі досить часто виникають ускладнення з боку внутрішніх органів. Варто зауважити, що збільшений вміст солей сечової кислоти сприяє утворенню каменів у нирках і викликає ниркову недостатність.

При появі ознак подагри варто звернутися до сімейного лікаря та лікаря-ревматолога. Діагноз базується на даних анамнезу, огляді ураженої ділянки, лабораторній діагностиці (загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі). Лікування подагри спрямоване на усунення дискомфорту пацієнта, контролю рівня сечової кислоти, попередження будь-яких ускладнень.

 Лікування подагри включає в себе:

  • прийом нестероїдних протизапальних засобів для усунення болю та запальних ознак;
  • прийом препаратів, що знижують рівень сечової кислоти й тих, що перешкоджають її утворенню безпосередньо в організмі;
  • місцево: компреси, ванночки на уражену ділянку;
  • комплексна дієтотерапія, що вимагає повного виключення пуринів з раціону, вживання мінеральних вод;
  • лікувальна гімнастика, плавання, спортивна ходьба.

Не забувайте, що вчасне виявлення симптомів і правильна діагностика – це запорука успішного лікування! Звертайтеся до спеціалістів відділення ревматології медичного центру Оксфорд Медікал та отримайте своєчасну та ефективну медичну допомогу!

Мисліборська Зоряна Зіновіївна – лікар ревматолог вищої категорії, лікар медичного центру «Оксфорд Медікал Івано-Франківськ»


16.10.2019 7737
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

215
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5574 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2317 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1737
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2226
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4148

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

304

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

357

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

434

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

819
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

177
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

305
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

475
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

217
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

331 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

650
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

937
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5488
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

223
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

245
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

357
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

538