Що робити, якщо Вас вкусила комаха: поради лікаря (частина друга)

Літом, коли люди виїжджають відпочивати на природу, завжди є ризик стати жертвою укусів різноманітних комах. Декотрі укуси проходять швидко, а із вкрай важкими укусами потрібно звертатися до лікарів.

Тому рекомендую читачам ознайомитися із 12 видами найпоширеніших укусів, яких ви можете зазнати, перебуваючи на прогулянці в місті або за кордоном в екзотичній відпустці.


В попередній статті ми висвітлили, до чого можуть привести укуси комарів, мурах, павуків і н., та як з цим боротися. Сьогодні поговоримо про наступні шість найпоширеніших видів укусів комах, які можна одержати, перебуваючи на природі чи дома.

 Оса

Укус оси дуже болючий. У його місці відчувається печіння, саме місце укусу розпухає і стає червоного кольору. Іноді укус оси викликає головний біль, високу температуру і висип по тілу.

Лікуємо укуси ос:

Часниковий сік. Якщо вас або вашу дитину вкусила оса, насамперед потрібно витягти з ранки жало. Потім змастіть шкіру соком свіжого часнику або прикладіть часникову кашку.

Якщо жало дістати не вдалося, ранка почала гноїтися і з'явилося запалення, кашку часнику змішайте з медом у рівних частинах, змастіть ранку, накладіть пов'язку. Процедуру потрібно повторювати 2 рази на день.

Листя капусти і лопуха. Ефективний народний засіб лікування від укусу комах - капустяний лист. Зріжте у нього потовщену частину і опустіть лист в окріп всього на одну хвилину, щоб він прогрівся і пом'якшав. Після цього прикладіть його на укус.

Для більшого ефекту змастіть одну сторону листа медом і цією стороною покладіть на хворе місце. Компрес обмотайте бинтом, а зверху оберніть теплою пов'язкою. Тримати компрес потрібно всю ніч. На ранок біль пройде. Якщо набряк і ущільнення залишилися, повторіть процедуру.

Як правило досить двох процедур, щоб з місця укусу вийшов гній і спав набряк. Замість капустяного листа можна використовувати лопух. Його лікувальні властивості не менш ефективні.

Як бачите, в народі досить засобів для лікування укусів комах. І вони, як показує практика, набагато ефективніші розрекламованих «чудо» -бальзамів. Та й набагато дешевше! Так що тут вибір за вами.

На останок дам Вам кілька порад, як можна уникнути нападу маленьких шкідників:

Збираючись на природу, віддайте перевагу світлому одягу.

Намагайтеся не користуватися парфумами, лосьйоном після гоління і будь-якими іншими ароматами, щоб полосата комаха не переплутала вас з квіткою.

Порадьтеся з лікарем і, якщо необхідно, збільште споживання цинку. Комах привертає до людей, у яких нестача цинку.

Перш ніж вийти на вулицю, нанесіть вазелінове масло на оголені ділянки тіла.

Бджола

Вжаливши, бджола помирає. Це відбувається тому, що разом з жалом вона залишає свій травний тракт. Тому укус бджоли розпізнати досить просто. Слід терміново видалити жало, щоб отрута не потрапила до кровотоку.

Бджолиний укус стоїть на другому місці серед причин анафілаксії. Якщо у вас виникла задишка, знизився тиск, порушилося дихання - викличте швидку допомогу.

Заходи щодо надання першої допомоги:

Найчастіше, дорослі знають про те, як їх організм реагує на бджолиний укус. З дитиною ситуація має невідомий результат. У будь-якому випадку, первинні дії повинні бути проведені швидко. Від цього залежить ступінь поширення отруйних речовин по крові потерпілого.

Негайно позбутися жала. Краще це робити стерильним пінцетом або чистими продезінфікованими руками. Важливо, щоб під шкірою не залишилося його залишків. В іншому випадку, і якщо в рану потрапив бруд, запалення неминуче.

Чисту тканину або марлю просочити нашатирним або етиловим спиртом, оцтом, розчином соди або марганцівки. Прикласти до рани. Тримати якомога довше, можливе повторення. Це мінімізує больові відчуття, дезінфікує і пригальмовує розвиток набряку.

Можна промити пошкоджену ділянку тіла милом (краще підійде господарське 72%) і прикласти лід.

В іншому випадку негайне звернення до лікаря чи виклик «швидкої».

Шершень

Комаха проколює шкіру як бджола, однак, жало не залишає в рані. Місце укусу розпухає, червоніє, з'являється гострий біль. Серед симптомів укусу шершня: прискорений пульс, нудота, блювота, холодні кінцівки, синюватий відтінок губ, вух і шиї. Не виключена втрата свідомості. Маленькі діти і дорослі з ослабленим імунітетом дуже болісно переносять укус шершня. При появі відповідних симптомів слід терміново звернутися до лікаря.

Надання першої допомоги.

У разі укусу шершня необхідно здійснити ряд заходів, які допоможуть позбутися від негативних наслідків. наприклад:

Забрати потерпілого від цього місця, де шершень здійснював атаку, посадити в зручну позу, розстебнути комір і послабити ремінь на штанах.

Шершень жало не залишає, тому шукати його не слід.

Якщо ж шершень був убитий під час укусу, то в ранці можуть залишитися фрагменти жала. У такому випадку його потрібно акуратно витягнути найдоступнішим способом, знезаражуючи як інструмент, так і саму ранку.

Уражену ділянку необхідно обробити антибактеріальним засобом, на кшталт слабо-рожевого розчину марганцівки.

Протерти місце укусу будь-яким розчином на спирту. Це може бути горілка, самогон, одеколон, туалетна вода або медичний спирт.

Після цього, до місця укусу прикладається лід або щось холодне.

Потерпілий повинен випити антигістамінний засіб (цетрин, супрастин, діазолін), щоб уникнути прояву алергічних реакцій.

У разі прояву сильної алергічної реакції, негайно відвезти потерпілого до лікарні або викликати «швидку».

Як правильно обробити місце укусу:

Всі рухи повинні бути чіткими, але легкими, без натискання на місце укусу.

Засіб для обробки слід наносити акуратно, легкими рухами.

Ні в якому разі не можна видавлювати отруту, так як в точці укусу її вже немає.

Перед обробкою необхідно ретельно вимити руки з милом, щоб не інфікувати рану.

Чого робити неприпустимо:

Натискати на місце укусу.

Розтирати уражену ділянку.

Припікати рану.

Прогрівати опухлу ділянку.

Обробляти йодом або зеленкою.

На замітку! У будь-якому випадку буде потрібно таблетка від алергії. Якщо це трапилося на природі і ні у кого не виявилося таблетки від алергії, а потерпілому досить погано, то його швидко доведеться везти в довколишню лікарню або спробувати викликати «швидку». Тому, вирушаючи за місто на пікнік, необхідно завжди брати з собою антигістамінні препарати, а так само дезінфікуючі рідини.

Блоха

Укуси цих комах найчастіше спостерігаються на ногах. Блоха може кусати неодноразово. Укуси мають вигляд маленьких червоних крапочок. Якщо їх розчісувати, вони довго заживають, і на місці укусів довго залишаються темні плями.

Розпізнавання блошиного укусу

У його центрі буде видно два проколу, що допоможе відрізнити його від ураження іншими комахами. Це також говорить про те, що в цьому випадку людина має справу не з алергічною реакцією. Ураження блохами людина відчуває відразу, оскільки воно викликає біль. Пов'язано це з тим, що паразит не вводить в рану анестезуючу речовину, а впорскує фермент, який не дозволяє крові згортатися. Цей фермент і викликає свербіж і набряк.

Перша допомога

Першим неприємним симптомом при ураженні блохами є сильне свербіння, від якого страждають і діти, і дорослі. Тому укуси блохами людини вимагають  лікування, перш за все, засобами по дезінфекції рани, зняття болю, набряку та зуду.

Спочатку уражене місце промивають мильною водою, споліскують і витирають насухо, потім наносять антисептик (зеленку, йод, спирт та інше). При цьому гарячу воду не рекомендується використовувати, так як це викличе сильне свербіння.

Для зняття набряку рану протирають оцтом, розведеним водою у співвідношенні 1: 1 або розчином лимонної кислоти.

Воші

Найчастіше ці паразитуючі комахи живуть на голові, але існують види, що облюбували для себе інші волосисті частинах тіла. Укус викликає сильне свербіння і залишає маленьку червону крапку.

Перша допомога при укусах.

Особливість вошивості в тому, що навіть після виведення паразитів ще деякий час може зберігатися свербіж, який призводить до нервових розладів, безсоння.

Для лікування зуду застосовують народні методи і аптечні препарати.

Місце укусів обробляють милом і змивають теплою водою.

Уражені місця змащують горілкою або спиртом, розведеними з водою 1: 1. Таким чином, укуси знезаражуються і інфекція не проникає в глибокі шари дерми.

Спеціально для зняття зуду, в тому числі і того, який викликаний укусами комах, застосовується одна з мазей - Фенистил або Псило-бальзам.

Засіб наносять на сверблячі ділянки 2-4 рази на день. За призначенням лікаря місцеве лікування можна поєднувати з прийомом антигістамінних препаратів всередину.

Якщо сверблячка не знімається цими методами, то пацієнту знадобиться госпіталізація в стаціонар. Протиалергічні препарати в цьому випадку вводять за допомогою внутрішньовенних вливань.

Клоп

Укуси масові, щільні - знаходяться один біля одного і згруповані. Постільні клопи кусають як би по одній лінії. Число укусів одного клопа - від 3 до 5 проколів шкіри з почервонінням через проміжки в 2-4 сантиметри.

Як і чим лікувати?

Для того щоб позбутися від сверблячки і пошкоджень на шкірі, можна скористатися як народними засобами, так і спеціалізованими медичними кремами або мазями. Як лікувати укуси клопів? Спочатку потрібно промити уражене  місце прохолодною водою з милом або содовим розчином. Це трохи зніме свербіж. Після цього можна прикласти кубик льоду, протерти шкіру соком петрушки або картоплі. Далі розповім, які можна застосовувати ліки від укусів клопів.

Увага! Добре допомагає нашатирний спирт, мазь від укусів клопів «Феністил» або крем «Рятувальник». Останні два засоби від укусів клопів також будуть діяти як антиалерген.

Як позбутися від свербежу?

Найкраще помазати уражені місця маззю «Афлодерм» або бальзамом «Зірочка». У разі сильної алергічної реакції можна застосовувати антигістамінні засоби - «Діазолін», «Димедрол», «Супрастин», «Тавегіл». Однак перед їх застосуванням найкраще отримати консультацію лікаря-фахівця.

Наостанок хочу побажати, щоб літні канікули обійшлися Вам без «сюрпризів»!

Тарас Боднар – лікар-дерматовенеролог медичного центру «Оксфорд Медікал»
вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93а, тел.: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299


08.07.2019 11826 2
Коментарі (2)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

237
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1360
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2468 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3601
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2922
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2127

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

593

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

443

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1616

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1776
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

262
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

482
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

779
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4950
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

339
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

855
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10103
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

482
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

234
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

352
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

380
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

702