Що потрібно знати про підвищення ацетону у дитини? Консультація сімейного лікаря

Дитячий організм, на відміну від дорослого, постійно вдосконалюється і розвивається, тому на початковому етапі життя органи можуть функціонувати не в повній мірі.

Перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т. д.  викликають у дитини підвищену потребу в енергії. Часто це призводить до проблеми порушення обміну речовин, через що проявляється накопичення ацетону у дітей.


Що ж таке ацетонемія?

Ацетонемія - це особливий стан організму, який виникає при порушенні обміну речовин, і пов’язаний він зі зменшенням запасів глікогену, необхідного для виробництва енергії. Перше джерело, з якого дитина отримує енергію - глюкоза в крові. Але, на жаль, вистачає її на кілька хвилин. Далі організм дитини звертається до іншого джерела – глікогену.  Але і цього не досить, щоб забезпечити дитячий організм енергією. Потім дитячий організм звертається до «важкої артилерії» - жирів. Але, жири не можуть відразу перетворитися в необхідну енергію, тому спочатку утворюються проміжні речовини. Їх ще називають кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова і бета-окімасляна кислоти), які утворюються у печінці. У невеликій кількості ці компоненти необхідні організму, тому що вони є джерелом енергії. Переважання кетонових тіл ( ацетону і кислот ) викликає інтоксикацію і токсичну дію на центральну нервову систему й інші органи.

Причиною підвищення ацетону в організмі дитини можуть стати такі фактори:

  • нераціональне харчування;
  • порушення роботи печінки і вироблення ферментів;
  • дисбактеріоз кишечника;
  • порушення роботи підшлункової залози;
  • тиреотоксикоз, або надлишок гормонів щитовидної залози;
  • наслідки перенесених інфекцій та ГРВІ;
  • нервово-артритичний діатез.

Ознаки підвищення ацетону у дитини:

  • одним з перших проявів ацетонемічного синдрому - запах ацетону в повітрі, що видихається. Але, варто зауважити, що це не той запах ацетону, яким знімають лак із нігтів. Він нагадує запах прілих яблук або кислої капусти;
  • запах ацетону у сечі дитини;
  • загальна слабкість;
  • нудота, рвота;
  • біль у животі;
  • відсутність апетиту;
  • підвищення температури;
  • блідий колір обличчя, синці під очима.

Що ж відбувається з дитячим організмом?

У результаті такого стану виникає перше замкнене коло: блювота призводить до втрати рідини, а об’ємне пиття провокує блювоту, що знову призводить до втрати рідини. Друге замкнене коло: дитині потрібна енергія, яку вона може отримати з їжею, але апетиту немає, і дитина починає голодувати. Це призводить до розпаду жирів і ще більшого утворення кетонів, які пригнічують апетит. Якщо не розірвати ці замкнуті кола, які підсилюють одне одного, то стан дитини починає різко погіршуватися.

Що робити при виникненні ацетонемії?

Звісно, найкраще лікування - це профілактика. Тому обов’язково треба давати дитині після фізичного або емоційного навантаження і на початку розвитку хвороби (ГРВІ, бронхіт і т.д.) глюкозу у вигляді рідини (солодкий чай, компот) або таблеток (глюкоза з аскорбіновою кислотою), або льодяників (не шоколад, оскільки там багато жиру).

Якщо ж цей момент проґавили, і в дитини з’явився запах ацетону з рота, тоді у першу чергу слід перевірити рівень ацетону в сечі. Для цього використовують спеціальну тест-систему на ацетон у вигляді смужок. Ці смужки можна придбати в аптеці. Треба взяти одну смужку і опустити в сечу дитини. Через кілька хвилин уже можна оцінити результат.  Якщо смужка змінить свій колір з білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, за допомогою якої за кольором можна дізнатися ступінь ацетону,  тобто чим інтенсивніший колір, тим вищий вміст кетонових тіл у сечі (від + до ++++).

Якщо у дитини з’явився запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді треба вживати глюкозу у вигляді рідини. Тобто можна дати пити відвар з родзинок (1 ст. ложка на 200 мл окропу, запарити і настояти 1 год) або компот із сухофруктів.

Якщо ж у дитини ацетон ++,+++ і є блювота, тоді краще відразу звернутися до лікаря, адже як і будь-яке інше захворювання, ацетонемію слід викорінювати в початкові хвилини її прояви, оскільки тривала присутність токсинів робить згубний вплив на організм. Та пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!


Ольга Луговська – сімейний лікар

медичного центру «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93А;

тел: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299


24.01.2019 7668
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

326
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1395
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2547 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3632
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2971
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2146

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

615

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

466

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1635

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1799
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

286
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

503
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

802
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4986
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

358
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

879
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10126
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

510
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

263
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

373
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

400
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

721