Що потрібно знати про підвищення ацетону у дитини? Консультація сімейного лікаря

Дитячий організм, на відміну від дорослого, постійно вдосконалюється і розвивається, тому на початковому етапі життя органи можуть функціонувати не в повній мірі.

Перезбудження, перевтома, хвороби, голодування і т. д.  викликають у дитини підвищену потребу в енергії. Часто це призводить до проблеми порушення обміну речовин, через що проявляється накопичення ацетону у дітей.


Що ж таке ацетонемія?

Ацетонемія - це особливий стан організму, який виникає при порушенні обміну речовин, і пов’язаний він зі зменшенням запасів глікогену, необхідного для виробництва енергії. Перше джерело, з якого дитина отримує енергію - глюкоза в крові. Але, на жаль, вистачає її на кілька хвилин. Далі організм дитини звертається до іншого джерела – глікогену.  Але і цього не досить, щоб забезпечити дитячий організм енергією. Потім дитячий організм звертається до «важкої артилерії» - жирів. Але, жири не можуть відразу перетворитися в необхідну енергію, тому спочатку утворюються проміжні речовини. Їх ще називають кетонові тіла (ацетон, ацетооцтова і бета-окімасляна кислоти), які утворюються у печінці. У невеликій кількості ці компоненти необхідні організму, тому що вони є джерелом енергії. Переважання кетонових тіл ( ацетону і кислот ) викликає інтоксикацію і токсичну дію на центральну нервову систему й інші органи.

Причиною підвищення ацетону в організмі дитини можуть стати такі фактори:

  • нераціональне харчування;
  • порушення роботи печінки і вироблення ферментів;
  • дисбактеріоз кишечника;
  • порушення роботи підшлункової залози;
  • тиреотоксикоз, або надлишок гормонів щитовидної залози;
  • наслідки перенесених інфекцій та ГРВІ;
  • нервово-артритичний діатез.

Ознаки підвищення ацетону у дитини:

  • одним з перших проявів ацетонемічного синдрому - запах ацетону в повітрі, що видихається. Але, варто зауважити, що це не той запах ацетону, яким знімають лак із нігтів. Він нагадує запах прілих яблук або кислої капусти;
  • запах ацетону у сечі дитини;
  • загальна слабкість;
  • нудота, рвота;
  • біль у животі;
  • відсутність апетиту;
  • підвищення температури;
  • блідий колір обличчя, синці під очима.

Що ж відбувається з дитячим організмом?

У результаті такого стану виникає перше замкнене коло: блювота призводить до втрати рідини, а об’ємне пиття провокує блювоту, що знову призводить до втрати рідини. Друге замкнене коло: дитині потрібна енергія, яку вона може отримати з їжею, але апетиту немає, і дитина починає голодувати. Це призводить до розпаду жирів і ще більшого утворення кетонів, які пригнічують апетит. Якщо не розірвати ці замкнуті кола, які підсилюють одне одного, то стан дитини починає різко погіршуватися.

Що робити при виникненні ацетонемії?

Звісно, найкраще лікування - це профілактика. Тому обов’язково треба давати дитині після фізичного або емоційного навантаження і на початку розвитку хвороби (ГРВІ, бронхіт і т.д.) глюкозу у вигляді рідини (солодкий чай, компот) або таблеток (глюкоза з аскорбіновою кислотою), або льодяників (не шоколад, оскільки там багато жиру).

Якщо ж цей момент проґавили, і в дитини з’явився запах ацетону з рота, тоді у першу чергу слід перевірити рівень ацетону в сечі. Для цього використовують спеціальну тест-систему на ацетон у вигляді смужок. Ці смужки можна придбати в аптеці. Треба взяти одну смужку і опустити в сечу дитини. Через кілька хвилин уже можна оцінити результат.  Якщо смужка змінить свій колір з білого на фіолетовий, то у дитини ацетон. На упаковці тест-системи є шкала, за допомогою якої за кольором можна дізнатися ступінь ацетону,  тобто чим інтенсивніший колір, тим вищий вміст кетонових тіл у сечі (від + до ++++).

Якщо у дитини з’явився запах ацетону з рота або тест-смужка позитивна (+, ++), але ще немає блювоти, тоді треба вживати глюкозу у вигляді рідини. Тобто можна дати пити відвар з родзинок (1 ст. ложка на 200 мл окропу, запарити і настояти 1 год) або компот із сухофруктів.

Якщо ж у дитини ацетон ++,+++ і є блювота, тоді краще відразу звернутися до лікаря, адже як і будь-яке інше захворювання, ацетонемію слід викорінювати в початкові хвилини її прояви, оскільки тривала присутність токсинів робить згубний вплив на організм. Та пам’ятайте, що самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я!


Ольга Луговська – сімейний лікар

медичного центру «Оксфорд Медікал»

вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93А;

тел: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299


24.01.2019 6419
Коментарі ()

25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

688
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

948
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

7497 14
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2417
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2323
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2552

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

404

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

753

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

847

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

549
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

252
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

429
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

529
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38024
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

407
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

544
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

702
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

249
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

363
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

290
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

983
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

627 1