Сергій Батомункоєв: Лузан може виграти все

 

 /data/blog/87770/81f0c77d67a40705be03f04b85be7fcf.jpg

 

У понеділок, 21 вересня, франківська веслувальниця Людмила Лузан повернулась додому з чергових успішних для неї змагань: на чемпіонаті Європи серед юніорів у Румунії вона здобула дві срібні нагороди.

 

В інтерв’ю спорт­сменка та її тренер Сергій Батомункоєв згадують минулі змагання та діляться очікуваннями від наступних стартів.

 

– Людо, як ти прийшла до веслування?

Людмила Лузан: Веслуванням почала займатись не одразу – змалечку пішла на спортивну гімнастику, якій віддала майже 10 років. Але у 13 років я вирішила спробувати щось нове. Мій брат на той час займався у Сергія Батомункоєва веслуванням, я прийшла на тренування, мені сподобалось…

Сергій Батомункоєв: Я працюю з Людою вже п’ятий рік, бо для гімнастики в неї був неперспективний зріст – 177 см. Те, що вона зможе досягти високих результатів, було видно одразу. Я їй дав у руки весло, сказав зробити гребок, а вона так зачепилась за воду! В інших, буває, весло провалюється, не чіпляється, а тут одразу човен пішов уперед.

Людмила Лузан: А я навпаки, як тільки спробувала, то думала, що в мене нічого не вийде – впала з човна, понабивала синців. Думала, ніколи не нав­чусь рівно їхати. Але з кожним днем ставало дедалі краще.

– Коли прийшли перші успіхи?

Людмила Лузан: Я лише три місяці позай­малась і поїхала на свої перші змагання – чемпіонат України серед дорослих. Мені на той час було 14 років. Посіла п’яте місце і сильно розчарувалась. Але приїхала додому, тренер мене заспокоїв. Наступного року чемпіонат України я вже виграла. Тоді ж поїхала на чемпіонат Європи серед юніорів, в якому теж перемогла, а на чемпіонаті світу була третя.

– Де проходять тренування і як часто ви займаєтесь?

Людмила Лузан: На міському озері. Три дні на тиждень я маю по два тренування, а в суботу й неділю – по одному. Наш тренер міняє графіки від тижня до тижня або місяця, має власну систему. Ми не лише займаємося на воді, а й ходимо до тренажерного залу, бігаємо кроси. Багато працюємо на силу, щоб була нормальна фізична підготовка. Без цього ніяк.

Сергій Батомункоєв: Ще за часів Союзу веслувальники займалися на стадіоні «Електрон», але зараз цієї бази вже немає. Довгий час я не працював, але у 2000 році мій вихованець Віктор Вінтоняк запропонував почати все з нуля. Було складно, адже ми не мали ані човнів, ані бази. Але ми розвивались і з 2000 року почав працювати спортивний клуб «Альбатрос» на міському озері.

Зараз у мене є одна група із трьох людей – два майстри спорту міжнародного класу і один майстер спорту. Щоб ефективно займатись, має бути вузька спеціалізація. Я не тримаю спорт­сменів, і, коли бачу, що з деякими не справляюсь, віддаю їх іншим тренерам. До всіх має бути окремий підхід і своя методика.

– На що йде основне навантаження при заняттях веслуванням?

Людмила Лузан: Задіяні всі групи м’язів, особ­ливо ноги. Дуже велике навантаження на коліна. Я якраз трохи травмувала коліно на чемпіонаті світу, що завадило мені показати кращі результати на змаганнях.

– А як взагалі оцінюєте виступи на чемпіонатах світу та Європи?

Людмила Лузан: На чемпіонаті Європи в Румунії я показала не найкращий свій результат. Взагалі ці змагання далися мені дуже важко. Під кінець сезону сил майже не залишилось, організм був ослабленим.

Сергій Батомункоєв: На чемпіонаті Європи Людмила показала не свій результат, бо вже перед фінішем їй стало погано і вона фактично кинула гребти й сплавляла човен, аби втримати друге місце. А так із білорускою вони йшли ніс у ніс – усе вирішують соті долі секунди.

– Які у вас найближчі плани?

Людмила Лузан: Сезон у нас закінчився, зараз буде місяць відпочинку, я зможу підлікувати коліно. А вже потім нас очікують збори в Бурштині. Змагання ж почнуться з наступної весни: чемпіонат України, відбір на чемпіонати Європи та світу…

– Кого вважаєте головними конкурентами у Європі та світі?

Людмила Лузан: Дуже сильна білоруска Надія Макарченко. Але буду тренуватись, щоб успішно конкурувати з нею, я не зупиняюсь на досягнутому.

Сергій Батомункоєв: Кожен, хто знаходиться у межах двох-трьох секунд – конкурент, бо за рік підготовки цю різницю можна надолужити. Є коло претендентів із 5-6 спортсменів і кожен може боротись за найвищі нагороди. У Людмили резерв є. На дистанції 500 м вона може скинути 5-6 секунд і десь секунду на дистанції у 200 м. Це багато, і з цими результатами – вона може виграти все.

 

Марія Чала, report.if.ua


28.09.2015 1036 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

323
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1150
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2784 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2302
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3168
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2748

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

573

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

587

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1104

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2329
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20537
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

759
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

2027
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

322
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

920
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5617
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7486
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1058
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

797
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1146 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1666 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1506