Село і люди. Інвестиції

Сервус, любі читачі. 

Вам точно неодноразово з телевізора чи Фейсбука казали, що аби ми файно жили, то треба, щоб в Україну “прийшли” іноземні інвестиції. Правда? Так воно і є. Якщо буде більше грошей в економіці, більше зможемо виробляти товарів і послуг і відповідно зароблятимемо на них. Те саме стосується й села. 

З інвестиціями все настільки просто, що моментами сиджу і дивуюсь: чому розумні іноземці не беруть валізи грошей і не їдуть до нас відкривати підприємства, будувати заводи, вирощувати продукцію. Може вони не такі вже і розумні? У нас же такі файні села, пейзажі, працьовиті люди, родюча земля... 

Ну і як з тим розібратись? 

Спробую глянути, яка ситуація в Івано-Франківській області. Заходжу на сайт ОДА, знаходжу кілька документів щодо інвестицій, таблички, технічні дані. Якщо інвестор україномовний, то може для себе побачити кілька ділянок і об’єктів. Пробуємо зайти зі сторони англомовного інвестора, пишемо в Google “Invest in Ivano-Frankivsk region”, заходимо на однойменний сайт і бачимо … (тададам) АЖ ОДНУ ПРОПОЗИЦІЮ на інвестиційній карті області. У Болехові пропонують купити свиноферму. 

Воно б не було так смішно, якби не моя цікавість перейти за посиланням на цей об'єкт і глянути на нього: фото офісу компанії SEGA в описі і неробочий сайт компанії.

Ну, залучаємо як вміємо. А може нам не потрібні іноземні інвестори? Так, зі своїх черга вишикувана, не можемо їхні апетити задовольнити… (Це сарказм, якби що).

Хоча там таки, порившись, знайшов такі от проєкти для Баффета і Маска:

Я, звичайно, вірю в те, що на Франківщині колись таки буде зреалізовано “Новий супер-пупер проєкт”, але хочеться далі глянути на сторінки адміністрацій кількох районів області. Може там ситуація відмінна від тенденційної? 

Ситуація різна: звісно англійською мовою ніде і “не пахне”, тому, робимо висновок, що орієнтуємось на українських інвесторів. Перше, що бачу - відсутність таблиць та даних на сайті, а тільки завантажені документи, котрі потрібно завантажувати та окремо відкривати, що є дуже незручним. 

В Рогатинському районі маємо аж 9 пропозицій та 7 ділянок на 88 населених пунктів району. В сусідньому, Галицькому - 6 проєктів і 11 земельних ділянок вже на 69 населених пунктів (на фоні інших — зразковий район). В цих регіонах найбільше пропозицій.

В Тисменицькому - жодної. А тепер, коли ви це прочитали, згадайте, що у кожному селі, є як мінімум закинутий колгосп та магазин (кілька, десь вони може перебувають в оренді), а в деяких селах є поклади корисних копалин і про це теж жодної інформації. 

Виникає логічне запитання: а хто знає про ті об’єкти? 

Окремо виділю Городенківський та Надвірнянський райони: там адміністрації спромоглись зробити хоча б людські сайти з більш-менш зрозумілою навігацією.

Тепер, коли я говоритиму про залучення інвестицій в регіон, то, мабуть, додаватиму слово “імітація”. Бо, як людині, котра не володіє станом справ у регіоні, мені б, у жодному випадку, навіть не спало на думку цікавитись таким регіоном, де не зацікавлені в інвестиціях. 

Але що ж робити, щоб то змінити? 

Починати з найменшого: зробити якісні “юзерфрендлі” сайти обов'язково з англійською версією з можливістю розширення до польської, китайської, іспанської.

Далі можна шукати контакти з підприємствами, котрі ми б хотіли бачити у себе через LinkedIn, контактувати з топ-менеджментом чи власниками, домовлятись з ними про зустрічі, запрошувати до нас, показувати переваги інвестування в наш регіон, їхати за кордон, шукати там потенційних інвесторів, а не просто грати футбольні товариські матчі. 

Використовувати всі ті контакти в діаспорі та серед відомих вихідців з краю, щоб “вийти” на потенційних інвесторів. Врешті, запустити круту кампанію по залученню інвесторів, розігнати її через мережу Інтернет, запропонувати інвесторам креативний та індивідуальний підхід. 

Це тільки початок, бо я не пишу про такі зрозумілі речі як оподаткування, дерегуляція, діджиталізація, створення індустріальних парків, ІТ-парків та бізнес-центрів. Проте, напишу одну річ, без якої не обійтись в жодному випадку: ЗАБУТИ ПРО ПОПУЛІЗМ! Бути відвертим та реалістично оцінювати наші можливості. 

Розумію, що в селах буде важко втілювати такі кардинальні зміни й багатьом доведеться вчитись цьому процесу, або запрошувати відповідних спеціалістів, але без цього у нас немає шансів на еволюційний стрибок вперед. 

Та вже зараз для сіл є одна працююча модель залучення інвестицій - заробітчани, котрі можуть відкривати свій бізнес: хтось вирощувати ягоди, хтось городину, а хтось може продавати. Якщо в селі дієвий сільський голова чи то староста, він може допомогти створити кооператив селянам для реалізації продукції чи спільного вирощування. Саме таким чином за часів Польщі на Галичині розвивались кооперативні рухи, а наш “Маслосоюз” був одним з найбільших експортних організацій Польщі. 

Головне в цій історії з інвестиціями - не сидіти склавши руки, а шукати нові можливості. На моє особисте переконання, в селі їх зараз дуже багато. 

Далі буде...


13.05.2020 Саїк Олег 8970
Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

168
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5224 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2290 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1721
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2210
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4117

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

266

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

335

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

406

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

798
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

151
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

281
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

454
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

180
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

308 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

625
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

921
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5471
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

200
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

228
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

343
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

520