Село і люди. Інвестиції

Сервус, любі читачі. 

Вам точно неодноразово з телевізора чи Фейсбука казали, що аби ми файно жили, то треба, щоб в Україну “прийшли” іноземні інвестиції. Правда? Так воно і є. Якщо буде більше грошей в економіці, більше зможемо виробляти товарів і послуг і відповідно зароблятимемо на них. Те саме стосується й села. 

З інвестиціями все настільки просто, що моментами сиджу і дивуюсь: чому розумні іноземці не беруть валізи грошей і не їдуть до нас відкривати підприємства, будувати заводи, вирощувати продукцію. Може вони не такі вже і розумні? У нас же такі файні села, пейзажі, працьовиті люди, родюча земля... 

Ну і як з тим розібратись? 

Спробую глянути, яка ситуація в Івано-Франківській області. Заходжу на сайт ОДА, знаходжу кілька документів щодо інвестицій, таблички, технічні дані. Якщо інвестор україномовний, то може для себе побачити кілька ділянок і об’єктів. Пробуємо зайти зі сторони англомовного інвестора, пишемо в Google “Invest in Ivano-Frankivsk region”, заходимо на однойменний сайт і бачимо … (тададам) АЖ ОДНУ ПРОПОЗИЦІЮ на інвестиційній карті області. У Болехові пропонують купити свиноферму. 

Воно б не було так смішно, якби не моя цікавість перейти за посиланням на цей об'єкт і глянути на нього: фото офісу компанії SEGA в описі і неробочий сайт компанії.

Ну, залучаємо як вміємо. А може нам не потрібні іноземні інвестори? Так, зі своїх черга вишикувана, не можемо їхні апетити задовольнити… (Це сарказм, якби що).

Хоча там таки, порившись, знайшов такі от проєкти для Баффета і Маска:

Я, звичайно, вірю в те, що на Франківщині колись таки буде зреалізовано “Новий супер-пупер проєкт”, але хочеться далі глянути на сторінки адміністрацій кількох районів області. Може там ситуація відмінна від тенденційної? 

Ситуація різна: звісно англійською мовою ніде і “не пахне”, тому, робимо висновок, що орієнтуємось на українських інвесторів. Перше, що бачу - відсутність таблиць та даних на сайті, а тільки завантажені документи, котрі потрібно завантажувати та окремо відкривати, що є дуже незручним. 

В Рогатинському районі маємо аж 9 пропозицій та 7 ділянок на 88 населених пунктів району. В сусідньому, Галицькому - 6 проєктів і 11 земельних ділянок вже на 69 населених пунктів (на фоні інших — зразковий район). В цих регіонах найбільше пропозицій.

В Тисменицькому - жодної. А тепер, коли ви це прочитали, згадайте, що у кожному селі, є як мінімум закинутий колгосп та магазин (кілька, десь вони може перебувають в оренді), а в деяких селах є поклади корисних копалин і про це теж жодної інформації. 

Виникає логічне запитання: а хто знає про ті об’єкти? 

Окремо виділю Городенківський та Надвірнянський райони: там адміністрації спромоглись зробити хоча б людські сайти з більш-менш зрозумілою навігацією.

Тепер, коли я говоритиму про залучення інвестицій в регіон, то, мабуть, додаватиму слово “імітація”. Бо, як людині, котра не володіє станом справ у регіоні, мені б, у жодному випадку, навіть не спало на думку цікавитись таким регіоном, де не зацікавлені в інвестиціях. 

Але що ж робити, щоб то змінити? 

Починати з найменшого: зробити якісні “юзерфрендлі” сайти обов'язково з англійською версією з можливістю розширення до польської, китайської, іспанської.

Далі можна шукати контакти з підприємствами, котрі ми б хотіли бачити у себе через LinkedIn, контактувати з топ-менеджментом чи власниками, домовлятись з ними про зустрічі, запрошувати до нас, показувати переваги інвестування в наш регіон, їхати за кордон, шукати там потенційних інвесторів, а не просто грати футбольні товариські матчі. 

Використовувати всі ті контакти в діаспорі та серед відомих вихідців з краю, щоб “вийти” на потенційних інвесторів. Врешті, запустити круту кампанію по залученню інвесторів, розігнати її через мережу Інтернет, запропонувати інвесторам креативний та індивідуальний підхід. 

Це тільки початок, бо я не пишу про такі зрозумілі речі як оподаткування, дерегуляція, діджиталізація, створення індустріальних парків, ІТ-парків та бізнес-центрів. Проте, напишу одну річ, без якої не обійтись в жодному випадку: ЗАБУТИ ПРО ПОПУЛІЗМ! Бути відвертим та реалістично оцінювати наші можливості. 

Розумію, що в селах буде важко втілювати такі кардинальні зміни й багатьом доведеться вчитись цьому процесу, або запрошувати відповідних спеціалістів, але без цього у нас немає шансів на еволюційний стрибок вперед. 

Та вже зараз для сіл є одна працююча модель залучення інвестицій - заробітчани, котрі можуть відкривати свій бізнес: хтось вирощувати ягоди, хтось городину, а хтось може продавати. Якщо в селі дієвий сільський голова чи то староста, він може допомогти створити кооператив селянам для реалізації продукції чи спільного вирощування. Саме таким чином за часів Польщі на Галичині розвивались кооперативні рухи, а наш “Маслосоюз” був одним з найбільших експортних організацій Польщі. 

Головне в цій історії з інвестиціями - не сидіти склавши руки, а шукати нові можливості. На моє особисте переконання, в селі їх зараз дуже багато. 

Далі буде...


13.05.2020 Саїк Олег 1285
Коментарі ()

02.06.2020

Сучасний світ дає унікальні можливості цілеспрямованим молодим людям отримати додатковий заробіток, і в цей час організувати зручне та комфортне робоче місце у себе вдома. Інтернет-трейдинг на сьогодні є дуже популярним способом заробітку на різниці в ці

274
01.06.2020
Марія Лутчин

Киянин Дмитро Швець у 2018 році заснував ідейне середовище - "n.cubator". Про нього, про перспективи бізнес-освіти, молодь та підприємництво далі в ексклюзивному інтерв'ю Фіртки.

244
27.05.2020
Люся Грибик

Як вийти з карантину з чистим та доглянутим обличчям Фіртці розповіла франківська косметологиня Стефанія Білусяк.

918
26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

3174
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

3806 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

3276

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

2431

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4955

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

4281 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

3323
31.05.2020

Інженери з Сінгапура та США створили палички для їжі та миску для супу, які стимулюють смакові рецептори та завдяки цьому змінюють сприйняття людиною смаку продуктів. Про це повідомляється в журналі Food Research International, передає Громадське.

139
30.05.2020

Чого б в житті не доводилося пробувати, враження про щось рідкісне та ексклюзивне будуть для вас яскравішими за всі інші. І навіть якщо те, що дуже дороге та екзотичне, вам не сподобається на смак, запах або вид, це залишиться ще однією галочкою у списку

331
29.05.2020

28 травня, на свято Вознесіння Господнього за юліанським календарем, в Україні з’явилася в продажу всесвітньо відома книжка «Католицизм: мандрівка до серця віри» американського проповідника, письменника і богослова єпископа Роберта Баррона.

259
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

2020
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

5091 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1897
01.06.2020

Співачка Тіна Кароль у своєму Інстаграм опублікувала фото на якому демонструє відмінну фізичну форму. Вчора красуня опублікувала серію знімків, на яких позує в довгій спідниці та в короткому топі, який підкреслив її бездоганну фігуру, пише Фіртка. У Тін

392
03.06.2020

Отож, чому погроми у США не мають нічого спільного з національною революцією чітко пояснив засновник полку Азов Андрій Білецький.

126
31.05.2020

Іран не хоче віддавати Україну бортові самописці рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який іранські військові збили під Тегераном у січні. Замість цього іранці можуть віддати "чорні скриньки" Франції, пише інформаційне агентство IRNA, покладаючи

139
30.05.2020

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заповнив декларацію, в якій вказав, що отримав понад 3,1 млн грн у компанії ДТЕК та 230 тисяч грн, працюючи в Івано-Франківській ОДА. Про це Фіртка з посиланням на Українську правду Вся нерухомість Шмигаля зареєстрова

2323 1
29.05.2020

Безвізовий режим між Україною і Європейським Союзом і надалі буде працювати, пандемія COVID-19 жодним чином не вплине на цей процес. Про це під час онлайн дискусії Київського Безпекового Форуму заявила заступник керівника Головного директорату Єврокомісі

153