Селяни на Прикарпатті активно заготовляють дрова на зиму. Машина дров — 800-1000 гривень

 

На Прикрапатті активно заготовляють на зиму дрова. Зважаючи на високу ціну газу навіть ті, у кого є голубе паливо, згадують дідівські способи обігріву осель.

 

— Е-е-е-ех, ще трішки і дорубаю оцю купу, — крекче 70-річна Анастасія Матущак з Косівщини. Замахується сокирою, поліно розлітається навпіл. Кожне завдовжки до 40 сантиметрів А біля жінки величезна купа дров. Щойно привезли з лісу.

 

Цього разу бабі Насті пощастило: вдалося домовитися, що заплатить на 30 гривень дешевше. Жінка вже не переживає, що узимку мерзнутиме, чи платитиме за газ суми часом більші за її пенсію. Але роботи самотній пенсіонерці додалося. Проте баба Настя дякує Богові, що здоров’я у неї ще нівроку. Може сама, хоча й поволі, дрова рубати, пишуть Вікна.

 

«Що перерубаю — складу в полінницю, дитинко, — каже, ставши на кількахвилинний перепочинок старенька, а що не зможу — взимку родину чи сусідів проситиму». Дровами жінка, яка має в оселі газ палить уже четверту зиму. Добре, що велика пічка збереглася. У ній можна й газом палити, й дровець підкидати. «Так наші діди й батьки палили, газу зроду-віку не бачили. А коли провели його до хати, десь років сорок тому, — тішилася як дитина. Згодом ще гіркіше плакала, — зазнається бабця. — Ціну ж на паливо так підняли, що де ж до цього доробитися, аби взимку хату опалити. Добре, що пічка-матінка виручає». Так, як Анастасія Матущак, живуть тисячі селян. Чимало палять і газом, і дровами. Навіть у містах, де є великі старі печі, вже переходять на дрові. У когось газу взагалі немає і не було ніколи. Комусь допомагають діти, онуки, родичі. Хтось, самотній, просить чужих людей допомагати.

 

А хтось мерзне та молить Бога про весну й тепло.

 

— На зиму, аби опалити невеличку сільську хату, потрібна машина дров, — розповідає Ганна Кавацюк з села Мишин Коломийського району. — У нас теплі дари лісу возять на ГАЗ-66. Коштує це 800-1000 гривень. Тому гроші часом збирають кілька місяців. Менше вартує підвода-парівка, тобто запряжена парою коней.

 

Привезти дрова таким «хвостатим» транспортом дешевше — 350-400 гривень. Але їх буде менше. Дехто на цьому непогано заробляє, особливо, коли є пара здорових коней та зо дві підводи в господарстві. Нарізають дерева, обрубують гілля. Конями підтягують деревину з лісу на купу, щоб іншим доїзд був. Везуть дрова із лісу, де лісівники проводять планові вирубки. Привозять, як правило, сирівець, який згодом сушать. Палити такими дровами можна лише після року сушіння. Спеціально для зберігання порубаної деревини збивають із дощок дровітню з накриттям. Полінця там добре провітрюються, не намокають під дощем. За рік дрова висохнуть і потім добре горітимуть.

 

— Найкраще у пічці палити грабом, буком. Візьмеш таких полінець оберемок — і в хаті на цілу ніч тепленько. Рідше використовую смереку та березу, — радить баба Настя. Щоправда, заготовляють дрова там, де недозволено. Селяни кажуть, що за таке рідко штрафують. Хоча покранння таки передбачені законом. Але у селах закони інші. Я тобі — кум, ти мені сват, а сусід Микола голові сільради брат. В окремих селах самотнім пенсіонерам, ветеранам, репресованим, виселеним чи заслуженим колишнім колгоспникам із дровами допомагає сільрада. Можуть безкоштовно привезти чи порізати.

 

Часом допомагають... депутати та меценати. Хоча останнє, швидше, добрий виняток із загального правила байдужості народних обранців.


11.10.2012 2378 0
Коментарі (0)

07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

822
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33116
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2001
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

2776
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

4650 9
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

4703

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

76

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

852

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

564

Безсумнівно  Новий рік є абсолютно світським святом, але так було не завжди. В різноманітних культурах та народах Новий рік був міцно пов'язаний з релігією.

805
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

373
02.01.2025

Уряд розподілив між бюджетами громад субвенцію 2,83 млрд грн на харчування учнів початкових класів у 2025 році.  

457 1
29.12.2024

Новий рік — це не лише шампанське та олів’є. У різних куточках світу люди святкують по-різному, і їхні страви можуть стати чудовим натхненням для вашого святкового столу.  

760
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

830
01.01.2025

Такі відвідини однієї парафіяльної сім’ї перед спільним подячним молінням — це традиція, яка триває вже 12 років. 

642
27.12.2024

Найбільша релігійна парафія села вирішила святкувати Різдво по-старому — 7 січня. Основні аргументи: за таким календарем жили їхні батьки та діди.    

7210
26.12.2024

Привітання із Різдвом від СВЯТОСЛАВА,Отця і Голови Української Греко-Католицької Церкви.

576
04.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30021 1
06.01.2025

Президент також наголосив на важливості того, аби Європа мала голос.

259
02.01.2025

Європейський Союз готовий до припинення транзиту російського газу через Україну з першого січня.  

342
30.12.2024

Частка респондентів, які не погоджуються, що наступальна операція ЗСУ в Курській області посилила шанси України на переговорах, зростає з віком.  

545
26.12.2024

18 грудня настав граничний термін, коли Уряд мав представити законопроєкт щодо демобілізації.   

734