Селяни на Прикарпатті активно заготовляють дрова на зиму. Машина дров — 800-1000 гривень

 

На Прикрапатті активно заготовляють на зиму дрова. Зважаючи на високу ціну газу навіть ті, у кого є голубе паливо, згадують дідівські способи обігріву осель.

 

— Е-е-е-ех, ще трішки і дорубаю оцю купу, — крекче 70-річна Анастасія Матущак з Косівщини. Замахується сокирою, поліно розлітається навпіл. Кожне завдовжки до 40 сантиметрів А біля жінки величезна купа дров. Щойно привезли з лісу.

 

Цього разу бабі Насті пощастило: вдалося домовитися, що заплатить на 30 гривень дешевше. Жінка вже не переживає, що узимку мерзнутиме, чи платитиме за газ суми часом більші за її пенсію. Але роботи самотній пенсіонерці додалося. Проте баба Настя дякує Богові, що здоров’я у неї ще нівроку. Може сама, хоча й поволі, дрова рубати, пишуть Вікна.

 

«Що перерубаю — складу в полінницю, дитинко, — каже, ставши на кількахвилинний перепочинок старенька, а що не зможу — взимку родину чи сусідів проситиму». Дровами жінка, яка має в оселі газ палить уже четверту зиму. Добре, що велика пічка збереглася. У ній можна й газом палити, й дровець підкидати. «Так наші діди й батьки палили, газу зроду-віку не бачили. А коли провели його до хати, десь років сорок тому, — тішилася як дитина. Згодом ще гіркіше плакала, — зазнається бабця. — Ціну ж на паливо так підняли, що де ж до цього доробитися, аби взимку хату опалити. Добре, що пічка-матінка виручає». Так, як Анастасія Матущак, живуть тисячі селян. Чимало палять і газом, і дровами. Навіть у містах, де є великі старі печі, вже переходять на дрові. У когось газу взагалі немає і не було ніколи. Комусь допомагають діти, онуки, родичі. Хтось, самотній, просить чужих людей допомагати.

 

А хтось мерзне та молить Бога про весну й тепло.

 

— На зиму, аби опалити невеличку сільську хату, потрібна машина дров, — розповідає Ганна Кавацюк з села Мишин Коломийського району. — У нас теплі дари лісу возять на ГАЗ-66. Коштує це 800-1000 гривень. Тому гроші часом збирають кілька місяців. Менше вартує підвода-парівка, тобто запряжена парою коней.

 

Привезти дрова таким «хвостатим» транспортом дешевше — 350-400 гривень. Але їх буде менше. Дехто на цьому непогано заробляє, особливо, коли є пара здорових коней та зо дві підводи в господарстві. Нарізають дерева, обрубують гілля. Конями підтягують деревину з лісу на купу, щоб іншим доїзд був. Везуть дрова із лісу, де лісівники проводять планові вирубки. Привозять, як правило, сирівець, який згодом сушать. Палити такими дровами можна лише після року сушіння. Спеціально для зберігання порубаної деревини збивають із дощок дровітню з накриттям. Полінця там добре провітрюються, не намокають під дощем. За рік дрова висохнуть і потім добре горітимуть.

 

— Найкраще у пічці палити грабом, буком. Візьмеш таких полінець оберемок — і в хаті на цілу ніч тепленько. Рідше використовую смереку та березу, — радить баба Настя. Щоправда, заготовляють дрова там, де недозволено. Селяни кажуть, що за таке рідко штрафують. Хоча покранння таки передбачені законом. Але у селах закони інші. Я тобі — кум, ти мені сват, а сусід Микола голові сільради брат. В окремих селах самотнім пенсіонерам, ветеранам, репресованим, виселеним чи заслуженим колишнім колгоспникам із дровами допомагає сільрада. Можуть безкоштовно привезти чи порізати.

 

Часом допомагають... депутати та меценати. Хоча останнє, швидше, добрий виняток із загального правила байдужості народних обранців.


11.10.2012 2480 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19539
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24403
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739