Секрети виробництва шампанського: що знають французькі винороби

У французькій провінції Шампань виготовляють елітні ігристі вина, які у світі відомі під запатентованою назвою «шампанське». Люди помилково відносять до цієї категорії усі ігристі вина, але так називатись має право лише продукція цього регіону. Виробники на державному рівні закріпили вимоги до алкогольних напоїв і ретельно їх дотримуються.

Процес виробництва

Провінція Шампань визнана найкращою за кліматом та складом ґрунту для вирощування кислих різновидів винограду, які стають основою справжнього шампанського. Для отримання якісного напою також використовують класичну багатоетапну технологію. Французьке шампанське виготовляють таким чином:

  1. Вичавка кюве, тобто першого соку, який мінімально контактує з мезгою. Лише він вважається достатньо чистим та насиченим для отримання яскравого букету.
  2. Кожен вид отриманого соку бродить у різних металевих ємностях, а за виготовлення елітних марок — у дубових бочках. Саме так отримують кисле сухе вино, яке стає головною сировиною.
  3. Далі підготовану сировину різних сортів змішують згідно з рецептом конкретного шампанського. До складу може увійти до 50 сортів з різних виноградників. Іноді також додають сік другої і третьої вичавки.
  4. Вторинне бродіння вино проходить уже в пляшках, спеціально виготовлених зміцненими до тиску. Їх розміщують у горизонтальному положенні у винному льоху, ретельно слідкуючи за вологістю та температурою.
  5. Під час бродіння випадає осад, який необхідно видалити. Тому в кінці пляшку на декілька днів перевертають шийкою вниз і залишають у такому положенні до шести років, щоб напій набув ідеального смаку та аромату.
  6. Після витримки шийку заморожують і відкупорюють пляшку. Заледенілий осад легко вилітає разом з корком під тиском газів. Вільне місце заповнюють сумішшю вина та цукрового сиропу, після чого закривають пляшку новою пробкою та кріпленням з дроту.

В кінці пляшку шампанського ретельно протирають від пилу та наклеюють етикетку з основними відомостями про алкогольний напій.

Які особливі прийоми використовують

Ігристі вина виробляють у всьому світі, і багато з них стали відомими, в тому числі італійські різновиди. Багато людей у магазинах запитують Асті шампанське, хоча правильніше сказати «ігристе». До справжнього шампанського можуть входити лише Піно Нуар, Піно Маньє та Шардоне.

Для виготовлення напою використовують трохи недозрілий виноград, який збирають вручну. Так досягають надзвичайного контролю за якістю ягід, одразу відсіюючи зіпсовані. Пізніше ретельно розділяють сировину, віджимаючи продукцію різних виноградників окремо та використовуючи сік першої партії.

Технологія виробництва дуже трудомістка, адже дріжджовий осад видаляють за допомогою вуглекислого газу, а пляшки витримують близько року, щоб видалити вуглекислий газ у процесі бродіння. Тому справжнє шампанське, виготовлене за класичною технологією, не може бути дешевим. Для зниження вартості іноді використовують вторинне бродіння у спеціальному резервуарі та додавання дозажу, але смак виходить не настільки натуральним та яскравим.

Реклама


29.05.2024 350
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

454
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2663
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1673 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3753
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5555
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1758

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

263

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

264

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

437

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

957
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

527
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

553
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

833
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2043
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

600
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

931
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4997
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1032
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

427 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

669
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

459
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

783