У французькій провінції Шампань виготовляють елітні ігристі вина, які у світі відомі під запатентованою назвою «шампанське». Люди помилково відносять до цієї категорії усі ігристі вина, але так називатись має право лише продукція цього регіону. Виробники на державному рівні закріпили вимоги до алкогольних напоїв і ретельно їх дотримуються.
Процес виробництва
Провінція Шампань визнана найкращою за кліматом та складом ґрунту для вирощування кислих різновидів винограду, які стають основою справжнього шампанського. Для отримання якісного напою також використовують класичну багатоетапну технологію. Французьке шампанське виготовляють таким чином:
- Вичавка кюве, тобто першого соку, який мінімально контактує з мезгою. Лише він вважається достатньо чистим та насиченим для отримання яскравого букету.
- Кожен вид отриманого соку бродить у різних металевих ємностях, а за виготовлення елітних марок — у дубових бочках. Саме так отримують кисле сухе вино, яке стає головною сировиною.
- Далі підготовану сировину різних сортів змішують згідно з рецептом конкретного шампанського. До складу може увійти до 50 сортів з різних виноградників. Іноді також додають сік другої і третьої вичавки.
- Вторинне бродіння вино проходить уже в пляшках, спеціально виготовлених зміцненими до тиску. Їх розміщують у горизонтальному положенні у винному льоху, ретельно слідкуючи за вологістю та температурою.
- Під час бродіння випадає осад, який необхідно видалити. Тому в кінці пляшку на декілька днів перевертають шийкою вниз і залишають у такому положенні до шести років, щоб напій набув ідеального смаку та аромату.
- Після витримки шийку заморожують і відкупорюють пляшку. Заледенілий осад легко вилітає разом з корком під тиском газів. Вільне місце заповнюють сумішшю вина та цукрового сиропу, після чого закривають пляшку новою пробкою та кріпленням з дроту.
В кінці пляшку шампанського ретельно протирають від пилу та наклеюють етикетку з основними відомостями про алкогольний напій.
Які особливі прийоми використовують
Ігристі вина виробляють у всьому світі, і багато з них стали відомими, в тому числі італійські різновиди. Багато людей у магазинах запитують Асті шампанське, хоча правильніше сказати «ігристе». До справжнього шампанського можуть входити лише Піно Нуар, Піно Маньє та Шардоне.
Для виготовлення напою використовують трохи недозрілий виноград, який збирають вручну. Так досягають надзвичайного контролю за якістю ягід, одразу відсіюючи зіпсовані. Пізніше ретельно розділяють сировину, віджимаючи продукцію різних виноградників окремо та використовуючи сік першої партії.
Технологія виробництва дуже трудомістка, адже дріжджовий осад видаляють за допомогою вуглекислого газу, а пляшки витримують близько року, щоб видалити вуглекислий газ у процесі бродіння. Тому справжнє шампанське, виготовлене за класичною технологією, не може бути дешевим. Для зниження вартості іноді використовують вторинне бродіння у спеціальному резервуарі та додавання дозажу, але смак виходить не настільки натуральним та яскравим.
Реклама