Секрети молодості: прикарпатські вчені досліджують, чи можна зупинити старіння

Чому ми старіємо? І чи можна це зупинити? Секрети, які непокоїли людство в усі часи - спробували розгадати біохіміки з Прикарпаття. Багато років - група місцевих науковців вивчала процес старіння. І нарешті отримала результати.

Тож чи можна бути вічно молодим, дізнавалися Подробиці.

"Проблемою старіння цікавиться скільки себе пам'ятає. Та по-справжньому за дослідження взявся лише десять років тому - разом з колегами із Прикарпатського університету. Головне, що цікавило групу - коли й чому в організмі настає момент, після якого вмикається зворотній відлік. Процеси старіння дуже подібні у дрозофіли, у миші, у мавпи, і людини. Ми взяли для цього три групи мишей молодих, які відповідають віку людини 15 років, старих - понад шістдесят, і середнього віку - біля сорока років", - розповідає доктор біологічних наук Володимир Лущак.

Одну групу гризунів науковці годували досхочу, іншу тримали на суворій дієті, давали їжу через день. П'ять років досліджень - нарешті дали результати. Науковці довели: організм старіє через нагромадження в ньому шкідливих речовин - так званих вільних радикалів.

"Вже в середньому віці частина значна глюкози переключається на використання систем, які захищають від вільних цих радикалів. Одна із гіпотез полягає в тому, що саме переключення використання глюкози з енергетичного забезпечення на захисті системи може адаптувати організм до старіння", - говорить науковець.

Таке "переключення" відбувається в сорокарічному віці - припускають науковці. Як наслідок - мозок починає отримувати дедалі менше енергії, а в організмі відбуватися незворотні процеси. Тож зупинити старіння неможливо, стверджують біохіміки, а ось уповільнити можна. Марія Байляк, яка відповідала за експериментальну частину, розповідає: у мишей, які періодично голодували, загальні показники були кращі, ніж у тих - хто їв удосталь.

"Голодування працює як маленький стрес для клітин. Мобілізація захисних ресурсів - це означає, що вони будуть стійкіші до дії інших несприятливих чинників. Можуть стати стійкішими і до такого супер стресу який називається старіння", - розповідає доцент кафедри біохімії та біотехнології ПНУ імені Василя Стефаника Марія Байляк.

Втім, позитив від голодування був лише у зрілих мишей. Натомість молодим періодичне недоїдання тільки шкодило.

"Цій групі мишей ми виявили, що періодичне голодування є не бажаним. Тобто в організмі розвивалися процеси запалення вже в молодому віці. Те що характерно для старого", - додає Марія Байляк.

Науковці планують продовжувати дослідження. Сподіваються, отримані результати допоможуть у ранній діагностиці так званих "хвороб похилого віку" - Альцгеймера та Паркінсона.

Деталі у відео.


Читайте також:

Марія Байляк: Старіння відмінити не можна, але його можна сповільнити

Науковиця з Прикарпаття увійшла у ТОП-10 успішних українських вчених-жінок


26.04.2020 2227
Коментарі ()

17.08.2022
Мар'яна Цимбалюк

Працівники історико-просвітницьких установ розповіли Фіртці, що наплив у їхні заклади був настільки великий, що часто музейники проводили екскурсії без перерви.

438
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

1920
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1537
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

2756 4
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1900
22.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

6029

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

237

Яблуневий чи Медовий Спас? Доволі, часто народні назви християнських свят відривають нас від суті та розуміння глибини свята. Яскравим прикладом цього є «Яблуневий Спас» та «Маковія», що це, про кого це?

313

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника. А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».  

341

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

643
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

500
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1251
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1264
15.08.2022

В Івано-Франківську представники УПЦ Московського патріархату через суд намагаються повернути храм Різдва Христового, що на вулиці Довженка.

1105
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

369
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

461
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4712
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

650
15.08.2022

Президент Володимир Зеленський усунув начальників управлінь Служби безпеки України у трьох областях.

398
12.08.2022

На запитання, чи підтримують українці дії президента Володимира Зеленського, 59% відповіли, що рішуче підтримують та 32% — скоріше підтримують.  

298
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

400
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

449