Секонд-хенд: знайдеться все і навіть Covid-19?

Карантин послабили – і люди ринули скуповувати вживаний одяг. Але чи безпечний він?

Для одних секонд-хенд – магазин для бідних, тому вони соромляться навіть зайти в крамницю із цією вивіскою, для інших – магазин для стильних, бо вони вже давно звикли знаходити там цікаві та брендові речі за смішними цінами. Івано-Франківськ багатий на мережі секонд-хендів. Чимало охочих штурмують їхні двері у день оновлення товару. Не менше людей і в останні дні. Що ж так манить людей і чи не бояться вони відшукати там коронавірус? Ми поцікавились у франківців – відповіді читайте нижче.  

Модно та неповторно

Леся, 26

«Зайдіть на ринок – і побачите, що в більшості палаток однаковий одяг, різниця тільки у ціні. Я купую на секонді й не переживаю, що зустріну у такому ж одязі ще п’ятьох дівчат на стометрівці. А думки про те, що на секонд-хенді заразні речі існують вже давно. Раніше бабуся переконувала, що підчеплю тут шкірні захворювання, зараз пробує лякати коронавірусом. Знаю, що одяг проходить обов’язку антибактеріальну обробку».

До кольору, до вибору

Галина, 45

«Працюючи кравчинею багато років, я часто ходжу по секондах у пошуках якісної й цікавої тканини. І знайти її тут не так вже і складно. Для мене важливо, щоб якість відповідала ціні, бо сама працюю за таким принципом. А речі на секонді дуже якісні. Перевірено роками. Мені здається, що легше захворіти коронавірусом через контакт з людьми, які зараз зі мною в одному приміщенні, аніж через речі, які тут продають».

Якісно і сердито

Ольга, 54

«Коли у тебе четверо дітей, то напастись на них одягу не така вже й легка справа. Якщо раніше для перших дітей я купувала одяг на базарі, то для менших обираю тільки секонд-хенд. Бо віддаючи за футболки й штани кругленьку суму, я вже за тиждень бачила на них або дірки, або вони ставали запраними, бо якість речей на базарі не завжди вартує тих грошей, що хочуть продавці. А все пов’язане з коронавірусом вже у печінках мені сидить!». 

А на наші пенсії одягнешся на ринку?

Марія, 69

«Моя пенсія – 2115 гривень, а мешти на базарі від 400 гривень. І це найдешевші, що я бачила. То я можу їх купити, але хіба я знаю, скільки вони мені прослужать? А на секонд-хенді я часто знаходжу дешеве взуття, воно ніде не порване і зручне для мене. Я його дуже гарно випираю і тільки тоді ношу. Я й не подумала, що можна через ці речі заразитись на коронавірус. Страшно… Вже й не знаю, чи брати щось, он по телевізору скільки говорять про той вірус».

На одну стипендію не нагуляєшся – треба крутитись

Назар, 20

«Я купую речі в хорошому стані та перепродую їх своїм знайомим та друзям. Це дуже вигідно. Бо є люди, які не вміють ритись і відшукувати серед такої кількості класні речі. Смішно слухати, що через речі з секонду можна підхопити коронавірус! Може, старші, ті, що зазомбовані телевізором, на це і поведуться, але точно не ті, хто критично мислять».

Повторне використання – я за

Олег, 30

«Я вважаю, ресайклінг важливим. І бути «еко» – круто. Я пропагую екосвідомий спосіб життя. А завдяки секонду можна бути екологічним та стильним водночас. На карантині я багато читав про Covid-19, тому дуже сумніваюсь, що можна ним заразитись через цей одяг. Зрештою, тоді нам потрібно боятись усього й усюди».


Марія, продавчиня секонд-хенду, охоче відповіла на питання журналістки Фіртки про кількість покупців, обробку вживаного одягу та дотримання карантинних правил.

«Якраз перед початком карантину ми отримали велику поставку одягу, тому зараз здебільшого докладаємо його, а не закуповуємо новий. Людей у магазині вдосталь, одяг довго не затримується, якогось людського страху я не помічаю, бо всі як купували речі, так і продовжують це робити. Я також не боюсь, бо знаю, що одяг обробляють ще на тій фабриці, де його закуповують. А вже до нас цей одяг приходить у запечатаних пакетах. Ми й до карантину відповідально ставились до того, що продаємо: у нас ніколи не заводилось ніякої живності у пакетах з одягом. Звісно, наш магазин дотримується правил карантину: пускаємо тільки покупців в масках, при вході стоять антисептики, говоримо людям, щоб дотримувались дистанції та часто дезінфікуємо поверхні».



То чи можна підхопити Covid-19 через одяг з секонд-хенду?

ВООЗ визначила, що головний шлях передачі коронавірусу від людини до людини – повітряно-крапельний. Окрім того, Організація зазначила, що підхопити Covid-19 можна, торкаючись до поверхонь, заражених вірусом. Дослідження показали, що коронавірус живе на різних поверхнях в основному від 4 годин до 7 днів. А це означає, що захворіти на коронавірус через одяг можна. Але! Одяг у секонд-хенді проходить обов’язкову санітарну обробку при експорті. І почали її проводити ще задовго до того, як ми дізнались про Covid-19. Обробка може бути теплова або хімічна, а якою саме вона була, вказують у сертифікаті санітарної обробки, без якої залишити країну просто неможливо. Також варто наголосити, що логістика і митні формальності не дають змоги одягу потрапити до складу чи магазину в Україні за декілька днів просто фізично.

Якщо ж ви й надалі дуже боїтесь підхопити коронавірус через одяг, неважливо буде він з секонд-хенду, брендового магазину чи ринку, одразу відправляйте його у свою пральну машину. За умови п’ятихвилинної обробки при температурі до 70 градусів Цельсія ризик інфікування відсутній. Саме тому пральна машина і порошок стануть вашими союзниками у боротьбі з Covid-19. Ну і, звісно, не забувайте мити руки та щоденно дезінфікувати поверхні, до яких часто торкаються люди.


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1595
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3751 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269