Секонд-хенд: знайдеться все і навіть Covid-19?

Карантин послабили – і люди ринули скуповувати вживаний одяг. Але чи безпечний він?

Для одних секонд-хенд – магазин для бідних, тому вони соромляться навіть зайти в крамницю із цією вивіскою, для інших – магазин для стильних, бо вони вже давно звикли знаходити там цікаві та брендові речі за смішними цінами. Івано-Франківськ багатий на мережі секонд-хендів. Чимало охочих штурмують їхні двері у день оновлення товару. Не менше людей і в останні дні. Що ж так манить людей і чи не бояться вони відшукати там коронавірус? Ми поцікавились у франківців – відповіді читайте нижче.  

Модно та неповторно

Леся, 26

«Зайдіть на ринок – і побачите, що в більшості палаток однаковий одяг, різниця тільки у ціні. Я купую на секонді й не переживаю, що зустріну у такому ж одязі ще п’ятьох дівчат на стометрівці. А думки про те, що на секонд-хенді заразні речі існують вже давно. Раніше бабуся переконувала, що підчеплю тут шкірні захворювання, зараз пробує лякати коронавірусом. Знаю, що одяг проходить обов’язку антибактеріальну обробку».

До кольору, до вибору

Галина, 45

«Працюючи кравчинею багато років, я часто ходжу по секондах у пошуках якісної й цікавої тканини. І знайти її тут не так вже і складно. Для мене важливо, щоб якість відповідала ціні, бо сама працюю за таким принципом. А речі на секонді дуже якісні. Перевірено роками. Мені здається, що легше захворіти коронавірусом через контакт з людьми, які зараз зі мною в одному приміщенні, аніж через речі, які тут продають».

Якісно і сердито

Ольга, 54

«Коли у тебе четверо дітей, то напастись на них одягу не така вже й легка справа. Якщо раніше для перших дітей я купувала одяг на базарі, то для менших обираю тільки секонд-хенд. Бо віддаючи за футболки й штани кругленьку суму, я вже за тиждень бачила на них або дірки, або вони ставали запраними, бо якість речей на базарі не завжди вартує тих грошей, що хочуть продавці. А все пов’язане з коронавірусом вже у печінках мені сидить!». 

А на наші пенсії одягнешся на ринку?

Марія, 69

«Моя пенсія – 2115 гривень, а мешти на базарі від 400 гривень. І це найдешевші, що я бачила. То я можу їх купити, але хіба я знаю, скільки вони мені прослужать? А на секонд-хенді я часто знаходжу дешеве взуття, воно ніде не порване і зручне для мене. Я його дуже гарно випираю і тільки тоді ношу. Я й не подумала, що можна через ці речі заразитись на коронавірус. Страшно… Вже й не знаю, чи брати щось, он по телевізору скільки говорять про той вірус».

На одну стипендію не нагуляєшся – треба крутитись

Назар, 20

«Я купую речі в хорошому стані та перепродую їх своїм знайомим та друзям. Це дуже вигідно. Бо є люди, які не вміють ритись і відшукувати серед такої кількості класні речі. Смішно слухати, що через речі з секонду можна підхопити коронавірус! Може, старші, ті, що зазомбовані телевізором, на це і поведуться, але точно не ті, хто критично мислять».

Повторне використання – я за

Олег, 30

«Я вважаю, ресайклінг важливим. І бути «еко» – круто. Я пропагую екосвідомий спосіб життя. А завдяки секонду можна бути екологічним та стильним водночас. На карантині я багато читав про Covid-19, тому дуже сумніваюсь, що можна ним заразитись через цей одяг. Зрештою, тоді нам потрібно боятись усього й усюди».


Марія, продавчиня секонд-хенду, охоче відповіла на питання журналістки Фіртки про кількість покупців, обробку вживаного одягу та дотримання карантинних правил.

«Якраз перед початком карантину ми отримали велику поставку одягу, тому зараз здебільшого докладаємо його, а не закуповуємо новий. Людей у магазині вдосталь, одяг довго не затримується, якогось людського страху я не помічаю, бо всі як купували речі, так і продовжують це робити. Я також не боюсь, бо знаю, що одяг обробляють ще на тій фабриці, де його закуповують. А вже до нас цей одяг приходить у запечатаних пакетах. Ми й до карантину відповідально ставились до того, що продаємо: у нас ніколи не заводилось ніякої живності у пакетах з одягом. Звісно, наш магазин дотримується правил карантину: пускаємо тільки покупців в масках, при вході стоять антисептики, говоримо людям, щоб дотримувались дистанції та часто дезінфікуємо поверхні».



То чи можна підхопити Covid-19 через одяг з секонд-хенду?

ВООЗ визначила, що головний шлях передачі коронавірусу від людини до людини – повітряно-крапельний. Окрім того, Організація зазначила, що підхопити Covid-19 можна, торкаючись до поверхонь, заражених вірусом. Дослідження показали, що коронавірус живе на різних поверхнях в основному від 4 годин до 7 днів. А це означає, що захворіти на коронавірус через одяг можна. Але! Одяг у секонд-хенді проходить обов’язкову санітарну обробку при експорті. І почали її проводити ще задовго до того, як ми дізнались про Covid-19. Обробка може бути теплова або хімічна, а якою саме вона була, вказують у сертифікаті санітарної обробки, без якої залишити країну просто неможливо. Також варто наголосити, що логістика і митні формальності не дають змоги одягу потрапити до складу чи магазину в Україні за декілька днів просто фізично.

Якщо ж ви й надалі дуже боїтесь підхопити коронавірус через одяг, неважливо буде він з секонд-хенду, брендового магазину чи ринку, одразу відправляйте його у свою пральну машину. За умови п’ятихвилинної обробки при температурі до 70 градусів Цельсія ризик інфікування відсутній. Саме тому пральна машина і порошок стануть вашими союзниками у боротьбі з Covid-19. Ну і, звісно, не забувайте мити руки та щоденно дезінфікувати поверхні, до яких часто торкаються люди.


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

892
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1335
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3440
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5192
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1528
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1854

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

726

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1526

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1600
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

640
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2328 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2151
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

731
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4772
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

610
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8300
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

499
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

285
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

607
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

766 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

936