Секонд-хенд: знайдеться все і навіть Covid-19?

Карантин послабили – і люди ринули скуповувати вживаний одяг. Але чи безпечний він?

Для одних секонд-хенд – магазин для бідних, тому вони соромляться навіть зайти в крамницю із цією вивіскою, для інших – магазин для стильних, бо вони вже давно звикли знаходити там цікаві та брендові речі за смішними цінами. Івано-Франківськ багатий на мережі секонд-хендів. Чимало охочих штурмують їхні двері у день оновлення товару. Не менше людей і в останні дні. Що ж так манить людей і чи не бояться вони відшукати там коронавірус? Ми поцікавились у франківців – відповіді читайте нижче.  

Модно та неповторно

Леся, 26

«Зайдіть на ринок – і побачите, що в більшості палаток однаковий одяг, різниця тільки у ціні. Я купую на секонді й не переживаю, що зустріну у такому ж одязі ще п’ятьох дівчат на стометрівці. А думки про те, що на секонд-хенді заразні речі існують вже давно. Раніше бабуся переконувала, що підчеплю тут шкірні захворювання, зараз пробує лякати коронавірусом. Знаю, що одяг проходить обов’язку антибактеріальну обробку».

До кольору, до вибору

Галина, 45

«Працюючи кравчинею багато років, я часто ходжу по секондах у пошуках якісної й цікавої тканини. І знайти її тут не так вже і складно. Для мене важливо, щоб якість відповідала ціні, бо сама працюю за таким принципом. А речі на секонді дуже якісні. Перевірено роками. Мені здається, що легше захворіти коронавірусом через контакт з людьми, які зараз зі мною в одному приміщенні, аніж через речі, які тут продають».

Якісно і сердито

Ольга, 54

«Коли у тебе четверо дітей, то напастись на них одягу не така вже й легка справа. Якщо раніше для перших дітей я купувала одяг на базарі, то для менших обираю тільки секонд-хенд. Бо віддаючи за футболки й штани кругленьку суму, я вже за тиждень бачила на них або дірки, або вони ставали запраними, бо якість речей на базарі не завжди вартує тих грошей, що хочуть продавці. А все пов’язане з коронавірусом вже у печінках мені сидить!». 

А на наші пенсії одягнешся на ринку?

Марія, 69

«Моя пенсія – 2115 гривень, а мешти на базарі від 400 гривень. І це найдешевші, що я бачила. То я можу їх купити, але хіба я знаю, скільки вони мені прослужать? А на секонд-хенді я часто знаходжу дешеве взуття, воно ніде не порване і зручне для мене. Я його дуже гарно випираю і тільки тоді ношу. Я й не подумала, що можна через ці речі заразитись на коронавірус. Страшно… Вже й не знаю, чи брати щось, он по телевізору скільки говорять про той вірус».

На одну стипендію не нагуляєшся – треба крутитись

Назар, 20

«Я купую речі в хорошому стані та перепродую їх своїм знайомим та друзям. Це дуже вигідно. Бо є люди, які не вміють ритись і відшукувати серед такої кількості класні речі. Смішно слухати, що через речі з секонду можна підхопити коронавірус! Може, старші, ті, що зазомбовані телевізором, на це і поведуться, але точно не ті, хто критично мислять».

Повторне використання – я за

Олег, 30

«Я вважаю, ресайклінг важливим. І бути «еко» – круто. Я пропагую екосвідомий спосіб життя. А завдяки секонду можна бути екологічним та стильним водночас. На карантині я багато читав про Covid-19, тому дуже сумніваюсь, що можна ним заразитись через цей одяг. Зрештою, тоді нам потрібно боятись усього й усюди».


Марія, продавчиня секонд-хенду, охоче відповіла на питання журналістки Фіртки про кількість покупців, обробку вживаного одягу та дотримання карантинних правил.

«Якраз перед початком карантину ми отримали велику поставку одягу, тому зараз здебільшого докладаємо його, а не закуповуємо новий. Людей у магазині вдосталь, одяг довго не затримується, якогось людського страху я не помічаю, бо всі як купували речі, так і продовжують це робити. Я також не боюсь, бо знаю, що одяг обробляють ще на тій фабриці, де його закуповують. А вже до нас цей одяг приходить у запечатаних пакетах. Ми й до карантину відповідально ставились до того, що продаємо: у нас ніколи не заводилось ніякої живності у пакетах з одягом. Звісно, наш магазин дотримується правил карантину: пускаємо тільки покупців в масках, при вході стоять антисептики, говоримо людям, щоб дотримувались дистанції та часто дезінфікуємо поверхні».



То чи можна підхопити Covid-19 через одяг з секонд-хенду?

ВООЗ визначила, що головний шлях передачі коронавірусу від людини до людини – повітряно-крапельний. Окрім того, Організація зазначила, що підхопити Covid-19 можна, торкаючись до поверхонь, заражених вірусом. Дослідження показали, що коронавірус живе на різних поверхнях в основному від 4 годин до 7 днів. А це означає, що захворіти на коронавірус через одяг можна. Але! Одяг у секонд-хенді проходить обов’язкову санітарну обробку при експорті. І почали її проводити ще задовго до того, як ми дізнались про Covid-19. Обробка може бути теплова або хімічна, а якою саме вона була, вказують у сертифікаті санітарної обробки, без якої залишити країну просто неможливо. Також варто наголосити, що логістика і митні формальності не дають змоги одягу потрапити до складу чи магазину в Україні за декілька днів просто фізично.

Якщо ж ви й надалі дуже боїтесь підхопити коронавірус через одяг, неважливо буде він з секонд-хенду, брендового магазину чи ринку, одразу відправляйте його у свою пральну машину. За умови п’ятихвилинної обробки при температурі до 70 градусів Цельсія ризик інфікування відсутній. Саме тому пральна машина і порошок стануть вашими союзниками у боротьбі з Covid-19. Ну і, звісно, не забувайте мити руки та щоденно дезінфікувати поверхні, до яких часто торкаються люди.


Коментарі ()

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

3244
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1354
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1463
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2583
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2310
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2244

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

208

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1446

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2196

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2942
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

493
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

628
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

637
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

480
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15928
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2834
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1107
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26585 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

962
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

820 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

627