Savkaband або моцартівське виховання

 

 

Коли німець у XVII столітті дізнавався, що ваше прізвище – Бах, він в ту ж мить перемодельовував ваш професійний портрет у своїй голові на «музиканта», і у більшості випадків німець слушно чинив. Глядімо, і прізвище «Савка» набуде подібних ознак для сучасного українця.

 

На Міжнародному музичному фестивалі LvivMozArt Палац Потоцьких, що на Коперника, став гостиною для надмузичної сім’ї:

 

Мама Людмила – ніжний вокал, Андрій Савка – струнні: скрипка, гітара, альт (на концерті), Данило та Михайло – одні з наймолодших Савок – разом із наймолодшим Михайлом (якому лише 9 місяців) поки лише шанувальники.  Найяскравішою перлиною Савчиного океану є Данило, який розвивається як композитор.

 

“Ми жартуємо, що ми – SavkaBand, бо ми всі Cавки і нас багато!”, – говорить Людмила.

 

 

Формат концерту окреслюється рамками домашнього родинного музикування (чудовий струнний квартет: Лідія Футорська (І скрипка), Марта Бура (ІІ скрипка), Андрій Савка (альт), Ярослав Мигаль (віолончель), а також фаготист – Олександр Іванюк, що є хресним соліста-піаніста) із крапельками історій, жартів та комедій, нагадуючи розповіді про музикування у домівці Косачів, чи Лисенків, чи іншої української «аристократії» часів бідермаєру. Сім’я Савка видозмінила сприйняття розкішної, однак холодної мелізмованої зали, додавши музичного тепла та дитячого сміху.

 

До чого тут Моцарт?

Згадаймо ще раз історію життя Вольфґанґа Амадея та його батька Леопольда. Ще донедавна музичні чутки, як вірус, розмножувалися на недостатньо освічених устах про надгеніальність Моцарта та трактування його особи як святого. Насправді ж всі геніальності є все ж таки людьми, і на них діяли ті ж закони суспільства та фізики. Тому, за переконливими арґументами професорки Любов Кияновської, Моцарт був одним із геніальних композиторів, проте міти про його «перетворення води у вино» вже давно спростовано, а джерелом успіху була найперш педагогіка.

 

Андрій Савка – чудовий батько, як і Леопольд Моцарт, зайнявся музичним вихованням своїх дітей із самого малечку із упорядкованою та виробленою ним системою навчання (до Леопольда, практично, такого ніхто не робив).

 

 

Музика – це недооцінений спосіб розвитку молодих особистостей із фізіологічної, естетичної та моральної точок зору. Якщо б ваша маленька дитина із раннього віку почала займатися музикою – вона неодмінно була б композитором, бавлячись у цікаву для неї гру: комбінування звуків.

 

«Музика поглинає його повністю – він пропадає в ній годинами. Пояснити словами, що виражає у своїх творах йому складно. Мабуть тому, що йому здається зайвим додатково витлумачувати те, що вже сказано музикою», – розповідає батько.

 

 

Проте не кожен, хто навчається музики, стає музичним унікумом, і, чесно кажучи, метою музичного навчання ніколи не було створення суспільства музикантів, проте суспільства із тонким відчуттям філософського, емпіричного сенсу через звукову систематику. Музикант – людина, яка нарекла себе на постійні довгі занурення без можливості глибоко вдиху та видиху, проте це людина по-справжньому вільна. Маленький Данило сьогодні насолоджується лише свободою, одночасно коли від всього іншого його ще захищають батьки, які створюють найкращі умови для найшвидшого вдосконалення: не кожен фортепіанний концерт, написаний дев’ятирічним хлопчиком, виконується оркестром у філармонії, проте не кожен хлопчик такого віку здатен його написати.

 

 Окрім фіксованих творів, Данило продемонстрував на концерті свої імпровізаторські можливості.

 

«Для нього такі імпровізації, як розвага. Я ніколи не знаю, що буде далі…», – представляла із двома малими братиками Данина на руках наступний номер мама Людмила.

 

 

Незважаючи на легку квадратність та варіаційність імпровізацій, Данило музикував, дуже вільно почуваючись у гармонічних конструкціях та фактурі. Він показав неймовірну витримку, провівши майже годинний концерт, де виконував свою музичну частку у кожному скомпонованому ним творі.

 

У Данила вже у доробку близько сотні авторських творів для різного складу інструментів та кілька пісень. Він став ініціатором концерту «SavkaВand збирає друзів», який був благодійним.

 

«Напевне, всі були б щасливі, якщо б таких концертів не потрібно було б проводити», – поділилася під час концерту мама, – «тато постійно запитує: «Що ти хотів сказати цією музикою?». – Данило не любить це запитання. Він вважає, що все, що він хотів передати музикою, він вже передав, і слів не потрібно»

 

Батьки – це та опора, яка здатна піднести вище від будь-чиїх явних цілей, проте, одночасно, її вага може стати фатально непідйомною.  Хоч життя Вольфі та Данила чимось схожі, проте хочеться вірити, що вони мають більше різночинностей, спільною знаходячи лише геніальність!

 

Фото надані організаторами LvivMozArt

Петро ЖЕРУХА, moderato.in.ua


02.09.2017 Петро ЖЕРУХА 2061 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2408
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1536 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3620
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5390
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1654
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2035

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

111

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

159

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

396

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

859
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

444
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

751
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2440 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

456
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

846
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4897
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

713
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

613
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

550
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

379
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

702
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

863 2