Сатанівська зустріч

 

Днями у Сатанові – живописному містечку на березі річки Збруч – зустрілися галичани і подоляни. Не однопартійці, не номенклатурники, не колеги за фахом – а учасники громадських ініціатив, котрі культивують місцевий патріотизм і плекають регіональну ідентичність. Зібралися, щоб поговорити про те, як можна забезпечити добробут своїх «малих батьківщин» у державі, яка цього добробуту забезпечити не в стані.

 

 

Зустріч ця, учасниками якої стали представники Вінниці, Хмельницького, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, а також Чернівців і Києва, мала назву – «Порозуміння на Збручі». Однак, здається, що й самим ініціаторам і співорганізаторам цього заходу з проекту Українська Федерація було не цілком зрозуміло, яких саме аспектів таке «порозуміння» мало б стосуватися.

Вже на початку розмови стало зрозуміло, що в назві заходу вартувало б замінити слово «порозуміння» на «знайомство». Адже більшість цих людей зустрілися вперше і раніше майже нічого не чули про діяльність одні одних. Подоляни з недовірою приглядались до галичан, які критично висловлювалися щодо націоналізму і пропагували ідею автономії для історичних регіонів України.

Галичани ж у свою чергу не без цікавості слухали про те, що діється у Вінниці чи Хмельницьку, і про те, що подоляни пишаються своєю ідентичністю не менше, ніж галичани своєю. З тією щоправда очевидною різницею, що в Галичині усвідомлення власної «окремішності» розвинене більш масово, ніж на Поділлі.

Зрештою, й самі поняття Галичини і Поділля є непорівняльно, сказати б – брендованими. Де є Галичина і які її характерні ознаки, знає вся Україна, навіть якщо це «знання» є часто цілком відмінним. Натомість, як з межами так і з характеристиками Поділля ситуація є вже далеко не настільки зрозумілою. Адже етнографічний регіон Поділля більшовики розірвали на шість частин, тобто ввели до складу (повного чи часткового) шести областей. А це, звісно, не найкращий показний для того, щоб розвивати подільську ідентичність, необхідну, в свою чергу, для творення спільноти громадян, які б дбали про свій край, його добробут і розвиток.

В цілому ж розмова вийшла досить щирою і цікавою, хоч місцями нагадувала за влучним зауваженням київського політолога Михайла Павліва з проекту Українська Федерація – «чисту футурологію».  Але насправді ця «футурологія» не була «чистою», бо спільність проблем в обох регіонах схиляла співрозмовників і до спільного бачення того майбутнього, якого ми всі бажали б своїм «малим батьківщинам».

Тут йшлося і про децентралізацію влади, і про збільшення повноважень органів місцевого самоврядування, і про підвищення впливу мешканців регіонів на прийняття рішень, які їх стосуються безпосередньо. Ну і, звісно ж, про повернення нашим співвітчизникам почуття гідності і гордості за свій край. «Я хочу, щоб самоозначення – подолянин – звучало гордо» - говорив Сергій Годний з вінницького Подільського дискусійного клубу. «Я хочу, щоб Збруч і Дністер не були «санітарними кордонами» від «націоналістичної» Галичини» - говорив автор цих рядків.

Тож, чи відбулося в результаті «порозуміння»? Очікувати цього від першої зустрічі, було б трохи самовпевнено. Але, без сумніву, відбулося дуже важливе знайомство, котре у відповідний момент приведе до справжнього порозуміння.     


22.05.2013 Володими Павлів 1913 0
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

511
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5242
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1429
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1308
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2573
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3960

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

351

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1185

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1023

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

945
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

260
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10635
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

336
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

602
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5653
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1427
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

300
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

210
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

573 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1009
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

877