Сатанівська зустріч

 

Днями у Сатанові – живописному містечку на березі річки Збруч – зустрілися галичани і подоляни. Не однопартійці, не номенклатурники, не колеги за фахом – а учасники громадських ініціатив, котрі культивують місцевий патріотизм і плекають регіональну ідентичність. Зібралися, щоб поговорити про те, як можна забезпечити добробут своїх «малих батьківщин» у державі, яка цього добробуту забезпечити не в стані.

 

 

Зустріч ця, учасниками якої стали представники Вінниці, Хмельницького, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, а також Чернівців і Києва, мала назву – «Порозуміння на Збручі». Однак, здається, що й самим ініціаторам і співорганізаторам цього заходу з проекту Українська Федерація було не цілком зрозуміло, яких саме аспектів таке «порозуміння» мало б стосуватися.

Вже на початку розмови стало зрозуміло, що в назві заходу вартувало б замінити слово «порозуміння» на «знайомство». Адже більшість цих людей зустрілися вперше і раніше майже нічого не чули про діяльність одні одних. Подоляни з недовірою приглядались до галичан, які критично висловлювалися щодо націоналізму і пропагували ідею автономії для історичних регіонів України.

Галичани ж у свою чергу не без цікавості слухали про те, що діється у Вінниці чи Хмельницьку, і про те, що подоляни пишаються своєю ідентичністю не менше, ніж галичани своєю. З тією щоправда очевидною різницею, що в Галичині усвідомлення власної «окремішності» розвинене більш масово, ніж на Поділлі.

Зрештою, й самі поняття Галичини і Поділля є непорівняльно, сказати б – брендованими. Де є Галичина і які її характерні ознаки, знає вся Україна, навіть якщо це «знання» є часто цілком відмінним. Натомість, як з межами так і з характеристиками Поділля ситуація є вже далеко не настільки зрозумілою. Адже етнографічний регіон Поділля більшовики розірвали на шість частин, тобто ввели до складу (повного чи часткового) шести областей. А це, звісно, не найкращий показний для того, щоб розвивати подільську ідентичність, необхідну, в свою чергу, для творення спільноти громадян, які б дбали про свій край, його добробут і розвиток.

В цілому ж розмова вийшла досить щирою і цікавою, хоч місцями нагадувала за влучним зауваженням київського політолога Михайла Павліва з проекту Українська Федерація – «чисту футурологію».  Але насправді ця «футурологія» не була «чистою», бо спільність проблем в обох регіонах схиляла співрозмовників і до спільного бачення того майбутнього, якого ми всі бажали б своїм «малим батьківщинам».

Тут йшлося і про децентралізацію влади, і про збільшення повноважень органів місцевого самоврядування, і про підвищення впливу мешканців регіонів на прийняття рішень, які їх стосуються безпосередньо. Ну і, звісно ж, про повернення нашим співвітчизникам почуття гідності і гордості за свій край. «Я хочу, щоб самоозначення – подолянин – звучало гордо» - говорив Сергій Годний з вінницького Подільського дискусійного клубу. «Я хочу, щоб Збруч і Дністер не були «санітарними кордонами» від «націоналістичної» Галичини» - говорив автор цих рядків.

Тож, чи відбулося в результаті «порозуміння»? Очікувати цього від першої зустрічі, було б трохи самовпевнено. Але, без сумніву, відбулося дуже важливе знайомство, котре у відповідний момент приведе до справжнього порозуміння.     


22.05.2013 Володими Павлів 1842 0
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

889 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3233

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727