Сатанівська зустріч

 

Днями у Сатанові – живописному містечку на березі річки Збруч – зустрілися галичани і подоляни. Не однопартійці, не номенклатурники, не колеги за фахом – а учасники громадських ініціатив, котрі культивують місцевий патріотизм і плекають регіональну ідентичність. Зібралися, щоб поговорити про те, як можна забезпечити добробут своїх «малих батьківщин» у державі, яка цього добробуту забезпечити не в стані.

 

 

Зустріч ця, учасниками якої стали представники Вінниці, Хмельницького, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, а також Чернівців і Києва, мала назву – «Порозуміння на Збручі». Однак, здається, що й самим ініціаторам і співорганізаторам цього заходу з проекту Українська Федерація було не цілком зрозуміло, яких саме аспектів таке «порозуміння» мало б стосуватися.

Вже на початку розмови стало зрозуміло, що в назві заходу вартувало б замінити слово «порозуміння» на «знайомство». Адже більшість цих людей зустрілися вперше і раніше майже нічого не чули про діяльність одні одних. Подоляни з недовірою приглядались до галичан, які критично висловлювалися щодо націоналізму і пропагували ідею автономії для історичних регіонів України.

Галичани ж у свою чергу не без цікавості слухали про те, що діється у Вінниці чи Хмельницьку, і про те, що подоляни пишаються своєю ідентичністю не менше, ніж галичани своєю. З тією щоправда очевидною різницею, що в Галичині усвідомлення власної «окремішності» розвинене більш масово, ніж на Поділлі.

Зрештою, й самі поняття Галичини і Поділля є непорівняльно, сказати б – брендованими. Де є Галичина і які її характерні ознаки, знає вся Україна, навіть якщо це «знання» є часто цілком відмінним. Натомість, як з межами так і з характеристиками Поділля ситуація є вже далеко не настільки зрозумілою. Адже етнографічний регіон Поділля більшовики розірвали на шість частин, тобто ввели до складу (повного чи часткового) шести областей. А це, звісно, не найкращий показний для того, щоб розвивати подільську ідентичність, необхідну, в свою чергу, для творення спільноти громадян, які б дбали про свій край, його добробут і розвиток.

В цілому ж розмова вийшла досить щирою і цікавою, хоч місцями нагадувала за влучним зауваженням київського політолога Михайла Павліва з проекту Українська Федерація – «чисту футурологію».  Але насправді ця «футурологія» не була «чистою», бо спільність проблем в обох регіонах схиляла співрозмовників і до спільного бачення того майбутнього, якого ми всі бажали б своїм «малим батьківщинам».

Тут йшлося і про децентралізацію влади, і про збільшення повноважень органів місцевого самоврядування, і про підвищення впливу мешканців регіонів на прийняття рішень, які їх стосуються безпосередньо. Ну і, звісно ж, про повернення нашим співвітчизникам почуття гідності і гордості за свій край. «Я хочу, щоб самоозначення – подолянин – звучало гордо» - говорив Сергій Годний з вінницького Подільського дискусійного клубу. «Я хочу, щоб Збруч і Дністер не були «санітарними кордонами» від «націоналістичної» Галичини» - говорив автор цих рядків.

Тож, чи відбулося в результаті «порозуміння»? Очікувати цього від першої зустрічі, було б трохи самовпевнено. Але, без сумніву, відбулося дуже важливе знайомство, котре у відповідний момент приведе до справжнього порозуміння.     


22.05.2013 Володими Павлів 1888 0
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2395
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1269

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764