Санта чи Мороз?

Побачивши в цьому промисел Божий, чоловік видав старшу дочку заміж. Святитель Миколай побачив, що його милосердя принесло бажані плоди, впродовж наступних ночей залишає золото в хатині цього чоловіка, який згодом видав всіх дочок заміж.

Саме цей епізод з життя Св. Миколая став в основі давньої традиції таємного дарування подарунків. Власне дарування подарунків на свято Св. Миколая вперше з’являється в Голландії у XIV ст. і згодом розповсюдилось по інших країнах.

Але ми постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.

Всі ми звикли, що на Новий Рік до кожної домівки приходить Дід Мороз і дарує подарунки дітям. Він приходить не один, а обов’язково в супроводі своєї помічниці – внучки Снігуроньки. Цю ідилію новорічного свята не один рік вбивала в голову дітям і їх батькам радянська ідеологічна система. І, чесно кажучи, вони добилися грандіозних успіхів.

А мета була звичайна - замінити святкування Різдва, якимось іншим, - нерелігійним святом, якнайкраще для цього підходить Новий Рік.

В дореволюційній Росії Діда Мороза ніхто не знав. На Різдво дарувальником виступав Різдвяний Дід, який все-таки мав відношення до свого прообразу – Св. Миколая.

Різдвяний Дід потрапив у Російську імперію з Західної Європи. Після приходу до влади більшовиків все змінилось.

Розпочалося все з того, що була введена календарна реформа і тепер святкування Різдва припадало не на 25 грудня, а на 7 січня.

Далі більше, у 1925 році розгорнулася масова антирелігійна пропаганда, тут, мабуть, слова зайві, оскільки всі розуміють, що святкування Різдва та інших релігійних свят було заборонено.

Така сама доля спіткала і різдвяну ялинку, яку так любили прикрашати вищі верстви населення в Російській імперії.

Але зрозуміло, що традиції народу указом не заборониш.

І 28 грудня 1935 року в газеті „Правда” з’являється стаття «Організуємо до Нового року дітям гарну ялинку!» написаною, партійним діячем - Павлом Постишевим.

Ялинку офіційно реабілітовано, але тепер вона гостя не різдвяних свят, а Нового Року.

Очевидно, якщо неможливо заборонити святкування Різдва, то потрібно його чимось замінити. Отож, святкування Нового Року 1 січня набрало всесоюзного характеру.

Тут звичайно і календарна реформа зіграла на руку, святкуємо Різдво за старим стилем, а Новий Рік за новим так і до цього часу у Різдвяний піст припадає новорічне святкування з танцями, пиятикою та іншими розвагами.

Відомо, що вперше Дід Мороз зі Снігуронькою з’явився у 1937 році на новорічне свято в "Домє Совєтов" у Москві і сучасні новорічні «утрєнікі» для дітлахів беруть початок саме з цього періоду.

Але хто ж вони такі цей Дід Мороз та Снігуронька? Сучасний Дід Мороз доволі молодий йому навіть не виповнилося і ста літ, народився і як особистість сформувався у кабінетах Кремля.  Їхні образи запозичені із казок „Морозко” та „Снігуронька”, а також творів російських письменників: п'єси А. Н. Островського «Снігуронька», поеми Н. А. Некрасова «Мороз, Червоний ніс», вірша В. Я. Брюсова «Цареві Північного полюса».

Але слід зазначити, що в казках він не такий вже і хороший дядечко - дарувальник подарунків. У фолькльорних традиціях слов’янських народів збереглися згадки про Мороза. На святвечір господар виходив з ложкою куті на вулицю і говорив:

„Морозе, морозе, ходи до нас куті їсти, а коли не йдеш, то не йди і на жито, пшеницю і всяку пашницю”.

В українській демонології він зображається як крижана потвора, що заподіємо шкоду не тільки господарству, але і людям. Снігуронька за російськими легендами вважалась дочкою Мороза та Снігової Цариці, а її образ внучки та посередниці між дітьми та Дідом Морозом сформувався у 30-их роках.

Ще один персонаж – дарувальник подарунків прилітає до діточок на санях із Лапландії. Оточений помічниками – ельфами, Санта Клаус тихенько підкладає подарунки у дитячі шкарпетки, які діточки звечора вішають біля каміна. Загалом з таким образом Санта Клауса знайомі усі діточки та їх батьки. Яким же чином цей заморський друг опинився тут?

Сучасний образ Санта Клауса, як веселого дідугана в оточені ельфів ми зустрічаємо у творі Климента Кларка Мура «The Night Before Christmas» 1823 р.

Традицію вшанування Св. Миколая принесли на американський континент голландські емігранти. Відомо, що назва Santa Clause походить від голландського Sinter Nikolass під впливом англомовного населення вона перетворилась на "Санта Клаус".

У 30-их роках 20-ого сторіччя на замовлення компанії «Кока-Кола» американський художник Х. Сандблом малює серію малюнків для реклами компанії і з того часу формується більш сталий зовнішній образ Санти, який ми звикли бачити й зараз.

Отож, наше суспільство познайомилось з Санта Клаусом в основному через фільми та телерекламу. Остання максимально намагається використати образ Санти у своїх цілях, тим самим надає йому комерційного забарвлення.

Меркантильні інтереси людей зазіхають на найсвятіше, тим паче якщо це має відношення до дітей.

З однієї сторони ідеологія, а з другої - комерція, нещадно б'ються за володіння людськими душами.

Але скільки б не „зафарбовували” образ різдвяних дарувальників подарунків, за ними всіма стоїть прообраз Св. Миколая, приклад смирення, благочестя та безкорисливості, який несе дітям добро, радість та відчуття чуда.


01.12.2022 Роман Тадра 6361
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

191
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1326
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2422 2
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3578
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2902
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2110

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

579

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

427

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1601

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1759
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

251
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

472
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

767
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4921
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

328
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

842
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10089
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

465
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

219
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

342
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

370
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

688