Санта чи Мороз?

Побачивши в цьому промисел Божий, чоловік видав старшу дочку заміж. Святитель Миколай побачив, що його милосердя принесло бажані плоди, впродовж наступних ночей залишає золото в хатині цього чоловіка, який згодом видав всіх дочок заміж.

Саме цей епізод з життя Св. Миколая став в основі давньої традиції таємного дарування подарунків. Власне дарування подарунків на свято Св. Миколая вперше з’являється в Голландії у XIV ст. і згодом розповсюдилось по інших країнах.

Але ми постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.

Всі ми звикли, що на Новий Рік до кожної домівки приходить Дід Мороз і дарує подарунки дітям. Він приходить не один, а обов’язково в супроводі своєї помічниці – внучки Снігуроньки. Цю ідилію новорічного свята не один рік вбивала в голову дітям і їх батькам радянська ідеологічна система. І, чесно кажучи, вони добилися грандіозних успіхів.

А мета була звичайна - замінити святкування Різдва, якимось іншим, - нерелігійним святом, якнайкраще для цього підходить Новий Рік.

В дореволюційній Росії Діда Мороза ніхто не знав. На Різдво дарувальником виступав Різдвяний Дід, який все-таки мав відношення до свого прообразу – Св. Миколая.

Різдвяний Дід потрапив у Російську імперію з Західної Європи. Після приходу до влади більшовиків все змінилось.

Розпочалося все з того, що була введена календарна реформа і тепер святкування Різдва припадало не на 25 грудня, а на 7 січня.

Далі більше, у 1925 році розгорнулася масова антирелігійна пропаганда, тут, мабуть, слова зайві, оскільки всі розуміють, що святкування Різдва та інших релігійних свят було заборонено.

Така сама доля спіткала і різдвяну ялинку, яку так любили прикрашати вищі верстви населення в Російській імперії.

Але зрозуміло, що традиції народу указом не заборониш.

І 28 грудня 1935 року в газеті „Правда” з’являється стаття «Організуємо до Нового року дітям гарну ялинку!» написаною, партійним діячем - Павлом Постишевим.

Ялинку офіційно реабілітовано, але тепер вона гостя не різдвяних свят, а Нового Року.

Очевидно, якщо неможливо заборонити святкування Різдва, то потрібно його чимось замінити. Отож, святкування Нового Року 1 січня набрало всесоюзного характеру.

Тут звичайно і календарна реформа зіграла на руку, святкуємо Різдво за старим стилем, а Новий Рік за новим так і до цього часу у Різдвяний піст припадає новорічне святкування з танцями, пиятикою та іншими розвагами.

Відомо, що вперше Дід Мороз зі Снігуронькою з’явився у 1937 році на новорічне свято в "Домє Совєтов" у Москві і сучасні новорічні «утрєнікі» для дітлахів беруть початок саме з цього періоду.

Але хто ж вони такі цей Дід Мороз та Снігуронька? Сучасний Дід Мороз доволі молодий йому навіть не виповнилося і ста літ, народився і як особистість сформувався у кабінетах Кремля.  Їхні образи запозичені із казок „Морозко” та „Снігуронька”, а також творів російських письменників: п'єси А. Н. Островського «Снігуронька», поеми Н. А. Некрасова «Мороз, Червоний ніс», вірша В. Я. Брюсова «Цареві Північного полюса».

Але слід зазначити, що в казках він не такий вже і хороший дядечко - дарувальник подарунків. У фолькльорних традиціях слов’янських народів збереглися згадки про Мороза. На святвечір господар виходив з ложкою куті на вулицю і говорив:

„Морозе, морозе, ходи до нас куті їсти, а коли не йдеш, то не йди і на жито, пшеницю і всяку пашницю”.

В українській демонології він зображається як крижана потвора, що заподіємо шкоду не тільки господарству, але і людям. Снігуронька за російськими легендами вважалась дочкою Мороза та Снігової Цариці, а її образ внучки та посередниці між дітьми та Дідом Морозом сформувався у 30-их роках.

Ще один персонаж – дарувальник подарунків прилітає до діточок на санях із Лапландії. Оточений помічниками – ельфами, Санта Клаус тихенько підкладає подарунки у дитячі шкарпетки, які діточки звечора вішають біля каміна. Загалом з таким образом Санта Клауса знайомі усі діточки та їх батьки. Яким же чином цей заморський друг опинився тут?

Сучасний образ Санта Клауса, як веселого дідугана в оточені ельфів ми зустрічаємо у творі Климента Кларка Мура «The Night Before Christmas» 1823 р.

Традицію вшанування Св. Миколая принесли на американський континент голландські емігранти. Відомо, що назва Santa Clause походить від голландського Sinter Nikolass під впливом англомовного населення вона перетворилась на "Санта Клаус".

У 30-их роках 20-ого сторіччя на замовлення компанії «Кока-Кола» американський художник Х. Сандблом малює серію малюнків для реклами компанії і з того часу формується більш сталий зовнішній образ Санти, який ми звикли бачити й зараз.

Отож, наше суспільство познайомилось з Санта Клаусом в основному через фільми та телерекламу. Остання максимально намагається використати образ Санти у своїх цілях, тим самим надає йому комерційного забарвлення.

Меркантильні інтереси людей зазіхають на найсвятіше, тим паче якщо це має відношення до дітей.

З однієї сторони ідеологія, а з другої - комерція, нещадно б'ються за володіння людськими душами.

Але скільки б не „зафарбовували” образ різдвяних дарувальників подарунків, за ними всіма стоїть прообраз Св. Миколая, приклад смирення, благочестя та безкорисливості, який несе дітям добро, радість та відчуття чуда.


01.12.2022 Роман Тадра 6532
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699