Руслан Панасюк: У новому форматі Білоберізька громада запрацює з 1 січня 2017 року

 

http://www.if.gov.ua/files/img/medium/IMG_1643_(1)_(1)_(1).JPG

 

В інтерв’ю для газети «Галичина» експерт з реформування місцевого самоврядування Руслан Панасюк розповів, якою має бути ефективна влада і навіщо українцям децентралізація, що здобули Печеніжинська, Верхнянська і Старобогородчанська громади в результаті об’єднання і яка доля населених пунктів, котрі опинилися за межею затвердженого торік Кабміном перспективного плану області.

 

— У 2015 році на Прикарпатті утворились три об’єднані територіальні громади: Печеніжинська, Верхнянська і Старобогородчанська, в яких торік восени відбулися перші вибори. Які переваги мають громади від об’єднання, зокрема в царині освіти, охорони здоров’я, культури тощо? Чи можна їх назвати успішними?

— Справді, у 2015-му на Прикарпатті утворилися і з 2016 року запрацювали у новому форматі три об’єднані територіальні громади — Печеніжинська, Верхнянська і  Старобогородчанська. Громади перебрали на себе управлінські функції, які ще донедавна виконували на рівні Коломийського, Калуського і Богородчанського районів. Це великий виклик і велика відповідальність перед жителями громад і державою. Невдовзі будемо підбивати  підсумки перших 100 днів діяльності новоутворених громад. Але вже нині можна впевнено сказати, що є очевидні й відчутні зміни. Усі три громади мають збалансовані бюджети. Загальна цифра бюджетів зросла від 8 (Печеніжинська ОТГ) до 15 разів (Старобогородчанська ОТГ). Для розуміння, бюджет становить 48 млн. грн. у Печеніжинській ОТГ, 27 млн. грн. — у Верхнянській і 15 млн. грн. — у Старобогодчанській. Це великі гроші для об’єднаних громад, але і завдань, і викликів перед ними чимало. Нині керівництво громад і депутати активно дебатують та ефективно використовують кожну гривню свого бюджету. Освіту, охорону здоров’я і культуру повноцінно фінансують, відповідні послуги надають належним чином у кожній громаді. 
Протягом нинішнього року об’єднані громади отримають значну державну підтримку на розв’язання своїх поточних проблем — інфраструктурну субвенцію. Це кошти на ремонт доріг, будівництво шкіл, садків, відкриття ЦНАПів, закупівлю шкільних автобусів, пожежних машин, а також можливості старту багатьох інвестиційних проектів. Щоб отримати ці кошти, а це зокрема на Старобогородчанську ОТГ — 4,6 млн. грн., 8 млн. і 9,4 млн. грн. — на Верхнянську і Печеніжинську ОТГ відповідно, громади мають напрацювати бачення плану соціально-економічного розвитку своїх територій і вписати проблемні питання у цей документ.
Стратегію громад, яка буде визначати план дій на наступні 5-10 років, спільно напрацьовуватимуть фахівці, експерти Офісу реформ, представники міжнародних організацій протягом 2016 року.

 

— Відбулися перші вибори у Білоберізькій ОТГ, де одне із сіл — Устеріки, яке відповідно до перспективного плану належить до цієї громади, не брало участі в голосуванні. Яким чином це вплине на долю Білоберізької ОТГ?

— На жаль, вибори, які відбулися в Білоберізькій ОТГ, не втримали той рівень публічного діалогу й узгодженої позиції усіх учасників об’єднання, який ми демонстрували протягом 2015 року. Село Устеріки 5 лютого, за день до офіційного старту виборчого процесу в ОТГ, під впливом спотвореної інформації і тиску з боку районної ради і дрібного бізнесу змінило свою позицію та заявило про незгоду об’єднуватися в спільну громаду. Ефективно зреагувати на таку позицію жителів Устерік ми не встигали. Вони звернулися до суду і Центральної виборчої комісії, але їх клопотання було відхилено. Вибори відбулися 27 березня, за результатом яких обрано голову і депутатів Білоберізької об’єднаної громади. Жителі Устерік своїм виборчим правом не скористалися. У новому форматі Білоберізька громада запрацює з 1 січня 2017 року і я щиро сподіваюся, що протягом нинішнього року, поки окремо будуть виконуватися бюджети сільських рад усіх учасників об’єднання в Білоберізьку ОТГ, між ними буде досягнуто порозуміння, усі усвідомлять переваги об’єднання і правильність обраного шляху. Адже руйнувати завжди легше, ніж будувати.

 

— Відповідно до перспективного плану, затвердженого КМУ, 10 потенційних ОТГ залишилися за межею об’єднання. Чому так трапилося і що їх чекає?

— Протягом березня 2016-го у форматі робочої групи ми зустрічалися з представниками тих РДА, чиї пропозиції до перспективного плану об’єднання 2015 року були відхилені і не затверджені Кабінетом Міністрів. Таких громад у нас на Прикарпатті є 10. Робоча група напрацювала оновлений проект перспективного плану 2016 року з огляду на зауваження і висновки, які окреслили експерти і члени Кабінету Міністрів. У результаті об’єднання маємо утворити громади, що будуть мати належний економічний, фінансовий, інфраструктурний, кадровий і територіальний потенціал для майбутнього розвитку своїх територій. Розгляд  напрацьованих пропозицій регіональною робочою групою і внесення їх на сесію обласної ради дасть новий поштовх до об’єднання у цих 10 громадах.


15.04.2016 513 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

331
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1712
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3169
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1150
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1175
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1213 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

254

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1126

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

952

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

334
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2496
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1245
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1325
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

558
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15187
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7488
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

346
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

677 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

475
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

392
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

482