Румунські кавуни і шведські посмішки в контексті спростування міфів

 

Під час поїздки в Болгарію розвіяв остаточно для себе ще один міф. Розпочну з того, що наша дорога до моря вела через Румунію. Ще минулого року наша компанія під час аналогічної поїздки намагалася ніде не зупинятися в Румунії. На нашу свідомість тиснули розповіді про грабіжників-циганів, лякало незнання румунської мови, а також вся історія від удару румунської армії в тил Українській галицькій армії під час Українсько-польської війни 1918–1919 рр. до румунських претензій на острів Зміїний уже в період незалежності.

Наш страх, як влучно зазначив Ю.Андрухович у своєму «Лексиконі інтимних міст», напевно, пояснювався надзвичайною подібністю українців і румунів через спільний «інфантилізм, олігофренію, клептоманію – і в той же час дику національну зарозумілість».

Але вже на зворотній дорозі з Болгарії минулого року ми дозволили собі зупинитися в румунському селі і купити гарного вина. І чудо – нас не тільки не пограбували, а ще й наші діти отримали в подарунок від селян велике гроно винограду.

У цьому ж році ми спокійно накупили під радісні і здивовані посмішки продавчинь в місті Бузео ковбаси, сиру, пива… Проте найбільша ломка наших стереотипів про Румунію відбулася біля румунського села Поганеллі.

Там ми зупинилися купити біля дороги кавуни і дині. Але вже сама назва населеного пункту (згадайте «В пошуках капітана Гранта») спроектувала нашу долю, і ми загубили ключ від автомобіля. Бачили б ви, з якою наполегливістю і самовіддачею здоровенні дядьки-румуни гусачком разом з нами лазили по траві в пошуках загубленого. І як після цього подумаєш погано про румунів?

Потім, зачаровані кавуновими баштанами, ми знову зупинилися обабіч дороги. Назустріч нам вибігли з якоїсь халабудки на полі знищені важкою сільською працею румун і румунка, а також їхній замурзаний синочок.

Після недовгої торгівлі ми вже вантажили куплені кавуни в автомобіль, як раптом селянин приніс ще кавунів для дітей у подарунок. Тоді ми подарували румунам українське пиво. Далі румун приніс нам ще дині, а ми обдарували румунського хлопчика цукерками. І це б могло тривати до безкінечності…

Нарешті автомобіль рушив і, вдивляючись в обличчя румунського хлопчика, що чомусь пив львівське пиво, а не насолоджувався подарованими цукерками, я ще раз переконався – немає поганих чи добрих народів і повсюдно є змога зустрітися з гарними людьми незалежно від їх національної приналежності.

Через декілька днів, уже в Болгарії, ми замовили для себе екскурсію на шхуні з міста Балчика вздовж морського узбережжя. З нашою компанією попливли два десятки шведів.

Аніматор, користуючись тим, що шведи не знають російської, одразу заявив нам щось на кшталт: «Ці шведи тупі, нічого не розуміють, а ви покажете їм, як правильно в конкурсах брати участь». І так нас заохочували під час всієї подорожі.

Натомість ми побачили інших шведів – добрих, ввічливих, активних і емоційних людей, яких, якби не світлий колір волосся, високий зріст та сині очі, можна було б сприйняти за українців.

Після цієї подорожі стало зрозуміло, що міфи про «добрі і погані народи» штучно створюються, бо комусь це потрібно. А найбільше – урядовим установам, щоб виправдати власну безпомічність і безглузду політику «зловісною діяльністю» народів-сусідів. Проте від вчинків кожного з нас залежить, як українці будуть сприйматися й оцінюватися в світі.


24.08.2013 Сергій Адамович 1939 5
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

618
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1802 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1105 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

532
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6879 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11335 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

310

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1047

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1093

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1088
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

256
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1060
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

825
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

715
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

648
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2921
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4418
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18417
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

289
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

333
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

642
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

745