Рух відродження Галичини

 

 

Щоб відразу було зрозуміло – цей текст є запрошенням для небайдужих увійти до складу ініціативної групи по створенню та легалізації такого Руху. А тепер кілька слів про його призначення.

Головним завданням Руху відродження Галичини (РВГ) є пропаганда відродження традицій галицької толерантності і мультикультурності, поліконфесійності і гармонійного співіснування представників різних етнічних груп та субетносів, що населяють нині Галичину.

Галичина у своїй історії завжди була батьківщиною кількох народів, а відтак і вотчиною різних культур та мов, релігійних традицій і світоглядних ініціатив. Десятиліття домінування комуністичної ідеології, жахіття періоду нацизму, світоглядний релятивізм початків української незалежності та посилення націоналістичних настроїв в останні роки завдали відчутного удару по традиціях довоєнної Галичини.

Сучасна Галичина, ніби й не існує як цілість, та разом з тим служить «пугалом», а іноді й посміховиськом, не тільки для решти України, але й для сусідніх країн. Перетворені на райцентри в далеко не райській державі, наші колись королівські міста втрачають не тільки свої пам’ятки й історію, але й власну гідність. Мова галичан все більше нагадує «хохляцький суржик», а святкові традиції – русскій разгуляй. Такий стан є образливим і принизливим для всіх правдивих галичан – в краї і у світі.

З іншого боку Галичина – передусім Львів і Карпати – стають туристично-привабливими центрами, що притягую на ці землі чимало туристів з України та інших держав. Чимало мешканців різних українських регіонів осідає у містах Галичини, зачіпаючись за можливість навчання, ведення бізнесу, працевлаштування чи й просто більш приємного проживання у культурно-архітектурних урбаністичних умовах. Галичина знову стає багатонаціональною, різнокультурною та поліконфесійною.

На перешкоді гармонійному розвитку цих процесів можуть стати поширення ідей реваншизму, неонацизму та інших екстрем. Зупинити ці тенденції може пропаганда старих, згаданих вище, галицьких традицій мирного співіснування різних народів, мов, культур і релігій. В кінцевому ж підсумку йтиметься про згуртування понад-національної і понад-релігійної спільноти галичан, розвиток місцевого патріотизму без поділів за ознаками національного походження, створення громадянського суспільства в регіоні.

Створення такої спільноти і її гармонійне функціонування є неможливим без сильних органів місцевого самоврядування – насправді ж, місцевої влади, законно обраної місцевою громадою, і наділеної настільки широкими повноваженнями, які надали б їй можливість реалізувати свої завдання без втручання столичного чиновництва.

Вирішенням саме цих проблем і мав би зайнятися Рух відродження Галичини.

Щоб зголоситися до ініціативної групи утворення РВГ, потрібно зголоситися до автора цього блогу – особисто, телефоном чи на імейл – mytusa.org@gmail.com

Нехай Господь береже нашу Батьківщину!


28.12.2012 Володими Павлів 2224 8
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2399
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4688
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1200
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1355
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1766
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2788 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

220

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

385

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1271

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1380
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1898
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26954 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1093
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

360
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8022
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3364
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1622
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1284
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

523 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

712
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

768
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4764