Розшифровка загального аналізу крові

Кров – одна з найважливіших субстанцій людського організму, оскільки вона збагачує його киснем, складається з плазми і зважених в ній клітин.

Клінічний склад крові здорової людини досить постійний, тому різні зміни в цьому складі мають важливе діагностичне значення.

Склад крові людини може змінюватись протягом дня під впливом багатьох чинників: їжі, стресу і роботи. Для того, щоб уникнути їх впливу при повторній здачі аналізів, важливо слідувати одним і тим же умовам.

Загальний аналіз крові є одним з найбільш поширених методів лабораторного дослідження. Даний аналіз надає комплексну діагностику стану пацієнта і дозволяє виявити те чи інше захворювання на ранніх стадіях.

Навряд чи знайдеться хтось, хто ще жодного разу не здавав кров з пальця на аналізи. Загальний аналіз крові беруть практично при будь-якому захворюванні.

Так в чому ж його діагностична цінність і які діагнози він може підказати?

Найчастіше загальний аналіз крові призначають, щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення і ознаки інфекції, і якщо так, то якого походження — вірусного, бактеріального або іншого.

Також загальний аналіз крові може допомогти встановити анемію-недокрів’я. І якщо в крові є її ознаки — призначають додаткові аналізи, щоб встановити причини.

Ще загальний аналіз крові призначають, якщо є підозра на онкологічний процес, коли є ряд насторожують симптомів і потрібні зачіпки. В цьому випадку кров може побічно підказати, в якому напрямку рухатися далі.

Спробуємо розібратись із нормами та даними для розшифровки загального аналізу.

Що таке гемоглобін (Hb)

Гемоглобін це – кров’яний пігмент еритроцитів, що переносить кисень.
Норма вмісту гемоглобіну: у жінок – 120-140 г/л, у чоловіків – 130-160 г/л.
Кількість гемоглобіну підвищується при поліцитемії (хвороба кісткового мозку), після значних фізичних навантажень, при зневодненні, кількість гемоглобіну знижується при анемії.

Що таке еритроцити (Er)

Високоспеціалізовані клітини, функцією який є транспортування кисню з легень до тканин тіла. При різноманітних захворюваннях крові можлива зміна кольору еритроцитів, їх розмірів, кількості, а також форми.

Еритроцити це – червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін.
Норма вмісту еритроцитів в 1л., у жінок – 3,9-4,7 х10 в 12 ступені, у чоловіків – 4,0-5,0 х10 в 12 ступені.
Кількість еритроцитів підвищується при поліцитемії і зневодненні.
Кількість еритроцитів знижується при анемії.

Що таке лейкоцити (WВС)

Лейкоцити це – білі кров’яні тільця, які захищають організм від чужорідних речовин і мікробів (імунітет).
Норма лейкоцитів у дорослих: 4,0-9,0 х10 в 9 ступені. Чим молодша дитина, тим кількість лейкоцитів в організмі більша.

Підвищується кількість лейкоцитів при запаленнях, інфекціях, після гострої кровотечі, при алергіях.
Знижується кількість лейкоцитів при деяких інфекційних захворюваннях (грип, кір, краснуха і т.д.), а також при деяких хворобах кісткового мозку, апластичної анемії і при генетичних аномаліях

Що таке нейтрофіли NEUT% (NE%)

Нейтрофіли це – група специфічних лейкоцитів, які відповідають переважно за боротьбу з бактеріальною інфекцією. Зазвичай вони діляться на мієлоцити (наймолодші), метамієлоцити, паличкоядерні і сегментно-ядерні (найзріліші). Як правило, аналізу піддаються останні два, оскільки рівень перших двох вкрай рідко змінюється (в основному при лейкозі). Оцінюють палички та сегменти.

У дорослих людей норма паличкоядерних нейтрофілів становить – 1,6%, сегментно-ядерних – 47-72%.
Підвищуєтьсякількість нейтрофілів при бактерійних, грибкових, паразитарних інфекціях, запаленнях, інтоксикаціях, нирковій та печінковій недостатності, злоякісних пухлинах, психоемоційному збудженні.
Знижується кількість нейтрофілів при деяких інфекціях (вірусних, хронічні, складні, особливо у людей у ​​віці), при хворобах кісткового мозку, генетичних порушеннях імунітету.

Що таке еозинофіли (EO%)

Еозинофіли це – клітини крові, які відповідають за боротьбу з паразитами і алергією.
У дорослої людини норма становить 0,5-5%.
Кількість еозинофілів підвищується при алергіях, глистах, мієлолейкозі, злоякісних пухлинах.
Знижується клькість еозинофілів під час гнійних інфекцій, після пологів і операцій.

Що таке базофіли (BA%)

Базофіли – відповідають за виділення гістаміну – один з гормонів алергії. Норма вмісту у дорослих 0-1%.
Підвищується кількість базофілів при алергії, при зниженні функцій щитоподібної залози і при хронічних синуситах.
Знижується кількість базофілів під час вагітності, овуляції, при стресах, гострих інфекціях, при зниженні роботи функцій щитовидної залози.

Що таке лімфоцити (LY%)

Лімфоцити це – різновид лейкоцитів, які борються з вірусними інфекціями. Лімфоцити знищують чужорідні тіла, а також змінені власні клітини, виділяють у кров антитіла (імуноглобуліни). Норма вмісту лімфоцитів у дорослої людини 18-40%.

Кількість лімфоцитів підвищується при лімфолейкозі і вірусних інфекціях.
Знижується кількість лімфоцитів під час гострих не вірусних інфекціях, хворобах кісткового мозку, при системному червоному вовчаку, імунодефіцитах.

Що таке моноцити MON% (MO%) (monocyte)

Моноцити це – різновид лейкоцитів, які проникають в тканини. Вони остаточно знищують чужорідні клітини і білки, борються із запальними явищами, прибирають зруйновані тканини. Норма вмісту у дорослих 3-11%.
Підвищується кількість моноцитів при вірусних, грибкових, протозойних інфекціях, при туберкульозі, сифілісі, лейкозі, саркоїдозі, ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку, вузликовому періартритові.
Знижується кількість моноцитів при хворобах кісткового мозку.

Що таке ШОЕ

ШОЕ це – швидкість осідання еритроцитів. ШОЕ – говорить про якість і властивості плазми.
Норма ШОЕ для дорослих 2-15 мм/г.
ШОЕ підвищується при інфекціях, пухлинах, анемії, запаленнях, вагітності.

Що таке тромбоцити

Тромбоцити це – клітини, які відповідають за згортання крові. Норма тромбоцитів для дорослого 180-320х10 в 9 ступені.
Підвищується кількість тромбоцитів при поліцитемії, лейкозі, запаленнях
Знижується кількість тромбоцитів при хворобах кісткового мозку, системний червоний вовчак, гемолітичної анемії.

Слід наголосити, що для проведення процедури «здачі» крові для аналізу її необхідно готовитись.

Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки:

  • важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6 -12 годинний період голодування;
  • у день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води;
  • за 6 - 12 годин до дослідження слід виключити приймання алкоголю, куріння, прийом їжі, обмежити фізичну активність;
  • виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Результати аналізів здорової дитини і здорового дорослого будуть різні.

Зокрема:

  • у дітей до 5 років за норму вважається рівень лімфоцитів в 45-65%, а у дорослих такий показник вказує на вірусну інфекцію;
  • у новонароджених рівень гемоглобіну може досягати 230 г/л, і це є абсолютно нормальним показником, тоді як у дорослих гемоглобін в нормі знаходиться в межах 110-150 г/л.

Для зручності всі вищенаведені показники наведено у таблиці:


18.04.2022 699539 7
Коментарі (7)

Юля Заболотна 2014.11.09, 17:18
Єдиний сайт на якому правильно вказана норма показників. Дякую
Ярослав Литвинченко 2014.11.20, 22:40
Дякую. Все просто і зрозуміло.
Юрий Колесник 2016.06.15, 01:08
Дякую за добру розшифровкую
Lady in red 2013.06.11, 11:18
Лаконічна і корисна інформація! дякую:))
Zajchik Zoya 2018.02.06, 19:22

Thanks

Fucking niga 2020.03.25, 12:28

"Це" пишеться перед тире!!!

Надія 2020.11.09, 14:45

 Величезна вдячність за розшифровку!!! Толково,чітко.Але закралась механічна помилка щодо норми паличкоядерних. Чи не так?

24.09.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка поспілкувалась із психологинею Валерією Худзіцькою та дізналась, як продовжувати або почати працювати під час війни, не травмуючи себе.

106
20.09.2022
Тіна Любчик

Фіртка поспілкувалася з отцем Йосафатом Бойком, настоятелем парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, про досвід волонтерства та благодійності у час війни.

750
16.09.2022
Тетяна Дармограй

Іванофранківець на фронті не вперше. «Шериф» захищав Україну від російської орди ще у 2014 році, коли окупанти вторглися на територію українського Донбасу. Тепер його бригада знову зупиняє російську армію на сході України.

2176
12.09.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з головною психологинею благодійного фонду «Діти Героїв», що опікується дітьми, які втратили одного або обох батьків під час війни, Мартою Білик про те, як розмовляти про війну та її наслідки, не травмувавши.

770
07.09.2022
Андрій Левкович

Давні греки мислили час в багатьох іпостасях (як лінійний, циклічний, миттєвий…), головні з яких дві – час, як черга слідування подій і час невловної миті змін.

973
31.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки дізналась у Миколи Рожка, ректора Івано-Франківського національного медичного університету, наскільки заклад готовий до нового навчального року та як готуватимуть майбутніх медиків.    

1811

З 1 по 5 вересня на Запорізькій АЕС працювала місія МАГАТЕ. За результатами свого візиту вони представили звіт з фактами та рекомендаціями.

712

Татуювання на тілі людини явище не нове, і в сучасному світі доволі поширене, лише у нашому суспільстві до нього ставились і здається ставляться доволі стримано. До малюнків на тілі відносяться по-різному: хтось ними захоплюється,  а хтось подекуди

1240 1

Вважаю, що некоректно визначати, що церква продукує забобони. Кредо віри визначає «Вірую в єдину святу .. церкву», то ж святість і забобони несумісні.

1481

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

1631
24.09.2022

В області розпочали сівбу озимих зернових культур.  

85
18.09.2022

Аби на власні очі побачити, що навіть попри війну в Україні, підприємці не лише працюють, а й заробляють і дають роботу місцевим.

344
07.09.2022

Від жовтня в Україні знизяться ціни на гречку. Наразі аграрії вже зібрали 20 тисяч тонн гречаної крупи.

683
24.09.2022

Відомо, що на рештках костелу почали зводити дерев'яну будівлю у 1900 році. Відтоді 36 років у ній молилися жителі двох сіл — Креховичів і Брошнів-Осади.

140
18.09.2022

Депутати Івано-Франківської облради просять керівництво держави заборонити Українську православну церкву Московського патріархату в країні, ініціювати розслідування її діяльності та покарати винних за колабораціонізм.

339
12.09.2022

Зокрема, віряни молитимуться за мир в Україні, припинення війни та за всіх військових.  

544
02.09.2022

Кожного дня у соціальних мережах отець Іван Гнатюк проводить молитву онлайн, відповідає на запитання, дає поради.

1023
19.09.2022

На жовтень в Івано-Франківському академічному драматичному театрі  підготували  30 вистав, аби ця осінь була наповнена театральним теплом та незабутніми враженнями.

272
24.09.2022

Крім того, він наголосив, що світ "абсолютно справедливо" відреагує на так звані "референдуми", які окупаційна влада намагається зараз провести в Криму та в інших частинах України, які вона "поки контролює".

92
18.09.2022

Окрім того, керівництво Збройних сил наголосило, що «керується принципом єдиноначальності» і «не допускає всередині військового колективу розколів».

271
12.09.2022

Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

664
07.09.2022

Співрозмовники приділили увагу безпековим гарантіям та обговорили участь Великої Британії у відбудові України.

621