Розшифровка загального аналізу крові

Кров – одна з найважливіших субстанцій людського організму, оскільки вона збагачує його киснем, складається з плазми і зважених в ній клітин.

Клінічний склад крові здорової людини досить постійний, тому різні зміни в цьому складі мають важливе діагностичне значення.

Склад крові людини може змінюватись протягом дня під впливом багатьох чинників: їжі, стресу і роботи. Для того, щоб уникнути їх впливу при повторній здачі аналізів, важливо слідувати одним і тим же умовам.

Загальний аналіз крові є одним з найбільш поширених методів лабораторного дослідження. Даний аналіз надає комплексну діагностику стану пацієнта і дозволяє виявити те чи інше захворювання на ранніх стадіях.

Навряд чи знайдеться хтось, хто ще жодного разу не здавав кров з пальця на аналізи. Загальний аналіз крові беруть практично при будь-якому захворюванні.

Так в чому ж його діагностична цінність і які діагнози він може підказати?

Найчастіше загальний аналіз крові призначають, щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення і ознаки інфекції, і якщо так, то якого походження — вірусного, бактеріального або іншого.

Також загальний аналіз крові може допомогти встановити анемію-недокрів’я. І якщо в крові є її ознаки — призначають додаткові аналізи, щоб встановити причини.

Ще загальний аналіз крові призначають, якщо є підозра на онкологічний процес, коли є ряд насторожують симптомів і потрібні зачіпки. В цьому випадку кров може побічно підказати, в якому напрямку рухатися далі.

Спробуємо розібратись із нормами та даними для розшифровки загального аналізу.

Що таке гемоглобін (Hb)

Гемоглобін це – кров’яний пігмент еритроцитів, що переносить кисень.
Норма вмісту гемоглобіну: у жінок – 120-140 г/л, у чоловіків – 130-160 г/л.
Кількість гемоглобіну підвищується при поліцитемії (хвороба кісткового мозку), після значних фізичних навантажень, при зневодненні, кількість гемоглобіну знижується при анемії.

Що таке еритроцити (Er)

Високоспеціалізовані клітини, функцією який є транспортування кисню з легень до тканин тіла. При різноманітних захворюваннях крові можлива зміна кольору еритроцитів, їх розмірів, кількості, а також форми.

Еритроцити це – червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін.
Норма вмісту еритроцитів в 1л., у жінок – 3,9-4,7 х10 в 12 ступені, у чоловіків – 4,0-5,0 х10 в 12 ступені.
Кількість еритроцитів підвищується при поліцитемії і зневодненні.
Кількість еритроцитів знижується при анемії.

Що таке лейкоцити (WВС)

Лейкоцити це – білі кров’яні тільця, які захищають організм від чужорідних речовин і мікробів (імунітет).
Норма лейкоцитів у дорослих: 4,0-9,0 х10 в 9 ступені. Чим молодша дитина, тим кількість лейкоцитів в організмі більша.

Підвищується кількість лейкоцитів при запаленнях, інфекціях, після гострої кровотечі, при алергіях.
Знижується кількість лейкоцитів при деяких інфекційних захворюваннях (грип, кір, краснуха і т.д.), а також при деяких хворобах кісткового мозку, апластичної анемії і при генетичних аномаліях

Що таке нейтрофіли NEUT% (NE%)

Нейтрофіли це – група специфічних лейкоцитів, які відповідають переважно за боротьбу з бактеріальною інфекцією. Зазвичай вони діляться на мієлоцити (наймолодші), метамієлоцити, паличкоядерні і сегментно-ядерні (найзріліші). Як правило, аналізу піддаються останні два, оскільки рівень перших двох вкрай рідко змінюється (в основному при лейкозі). Оцінюють палички та сегменти.

У дорослих людей норма паличкоядерних нейтрофілів становить – 1,6%, сегментно-ядерних – 47-72%.
Підвищуєтьсякількість нейтрофілів при бактерійних, грибкових, паразитарних інфекціях, запаленнях, інтоксикаціях, нирковій та печінковій недостатності, злоякісних пухлинах, психоемоційному збудженні.
Знижується кількість нейтрофілів при деяких інфекціях (вірусних, хронічні, складні, особливо у людей у ​​віці), при хворобах кісткового мозку, генетичних порушеннях імунітету.

Що таке еозинофіли (EO%)

Еозинофіли це – клітини крові, які відповідають за боротьбу з паразитами і алергією.
У дорослої людини норма становить 0,5-5%.
Кількість еозинофілів підвищується при алергіях, глистах, мієлолейкозі, злоякісних пухлинах.
Знижується клькість еозинофілів під час гнійних інфекцій, після пологів і операцій.

Що таке базофіли (BA%)

Базофіли – відповідають за виділення гістаміну – один з гормонів алергії. Норма вмісту у дорослих 0-1%.
Підвищується кількість базофілів при алергії, при зниженні функцій щитоподібної залози і при хронічних синуситах.
Знижується кількість базофілів під час вагітності, овуляції, при стресах, гострих інфекціях, при зниженні роботи функцій щитовидної залози.

Що таке лімфоцити (LY%)

Лімфоцити це – різновид лейкоцитів, які борються з вірусними інфекціями. Лімфоцити знищують чужорідні тіла, а також змінені власні клітини, виділяють у кров антитіла (імуноглобуліни). Норма вмісту лімфоцитів у дорослої людини 18-40%.

Кількість лімфоцитів підвищується при лімфолейкозі і вірусних інфекціях.
Знижується кількість лімфоцитів під час гострих не вірусних інфекціях, хворобах кісткового мозку, при системному червоному вовчаку, імунодефіцитах.

Що таке моноцити MON% (MO%) (monocyte)

Моноцити це – різновид лейкоцитів, які проникають в тканини. Вони остаточно знищують чужорідні клітини і білки, борються із запальними явищами, прибирають зруйновані тканини. Норма вмісту у дорослих 3-11%.
Підвищується кількість моноцитів при вірусних, грибкових, протозойних інфекціях, при туберкульозі, сифілісі, лейкозі, саркоїдозі, ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку, вузликовому періартритові.
Знижується кількість моноцитів при хворобах кісткового мозку.

Що таке ШОЕ

ШОЕ це – швидкість осідання еритроцитів. ШОЕ – говорить про якість і властивості плазми.
Норма ШОЕ для дорослих 2-15 мм/г.
ШОЕ підвищується при інфекціях, пухлинах, анемії, запаленнях, вагітності.

Що таке тромбоцити

Тромбоцити це – клітини, які відповідають за згортання крові. Норма тромбоцитів для дорослого 180-320х10 в 9 ступені.
Підвищується кількість тромбоцитів при поліцитемії, лейкозі, запаленнях
Знижується кількість тромбоцитів при хворобах кісткового мозку, системний червоний вовчак, гемолітичної анемії.

Слід наголосити, що для проведення процедури «здачі» крові для аналізу її необхідно готовитись.

Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки:

  • важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6 -12 годинний період голодування;
  • у день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води;
  • за 6 - 12 годин до дослідження слід виключити приймання алкоголю, куріння, прийом їжі, обмежити фізичну активність;
  • виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Результати аналізів здорової дитини і здорового дорослого будуть різні.

Зокрема:

  • у дітей до 5 років за норму вважається рівень лімфоцитів в 45-65%, а у дорослих такий показник вказує на вірусну інфекцію;
  • у новонароджених рівень гемоглобіну може досягати 230 г/л, і це є абсолютно нормальним показником, тоді як у дорослих гемоглобін в нормі знаходиться в межах 110-150 г/л.

Для зручності всі вищенаведені показники наведено у таблиці:


02.12.2022 902547 7
Коментарі (7)

Юля Заболотна 2014.11.09, 17:18
Єдиний сайт на якому правильно вказана норма показників. Дякую
Ярослав Литвинченко 2014.11.20, 22:40
Дякую. Все просто і зрозуміло.
Юрий Колесник 2016.06.15, 01:08
Дякую за добру розшифровкую
Lady in red 2013.06.11, 11:18
Лаконічна і корисна інформація! дякую:))
Zajchik Zoya 2018.02.06, 19:22

Thanks

Fucking niga 2020.03.25, 12:28

"Це" пишеться перед тире!!!

Надія 2020.11.09, 14:45

 Величезна вдячність за розшифровку!!! Толково,чітко.Але закралась механічна помилка щодо норми паличкоядерних. Чи не так?

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

774
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

773
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3194

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699