Розшифровка загального аналізу крові

Кров – одна з найважливіших субстанцій людського організму, оскільки вона збагачує його киснем, складається з плазми і зважених в ній клітин.

Клінічний склад крові здорової людини досить постійний, тому різні зміни в цьому складі мають важливе діагностичне значення.

Склад крові людини може змінюватись протягом дня під впливом багатьох чинників: їжі, стресу і роботи. Для того, щоб уникнути їх впливу при повторній здачі аналізів, важливо слідувати одним і тим же умовам.

Загальний аналіз крові є одним з найбільш поширених методів лабораторного дослідження. Даний аналіз надає комплексну діагностику стану пацієнта і дозволяє виявити те чи інше захворювання на ранніх стадіях.

Навряд чи знайдеться хтось, хто ще жодного разу не здавав кров з пальця на аналізи. Загальний аналіз крові беруть практично при будь-якому захворюванні.

Так в чому ж його діагностична цінність і які діагнози він може підказати?

Найчастіше загальний аналіз крові призначають, щоб зрозуміти, чи є в організмі запалення і ознаки інфекції, і якщо так, то якого походження — вірусного, бактеріального або іншого.

Також загальний аналіз крові може допомогти встановити анемію-недокрів’я. І якщо в крові є її ознаки — призначають додаткові аналізи, щоб встановити причини.

Ще загальний аналіз крові призначають, якщо є підозра на онкологічний процес, коли є ряд насторожують симптомів і потрібні зачіпки. В цьому випадку кров може побічно підказати, в якому напрямку рухатися далі.

Спробуємо розібратись із нормами та даними для розшифровки загального аналізу.

Що таке гемоглобін (Hb)

Гемоглобін це – кров’яний пігмент еритроцитів, що переносить кисень.
Норма вмісту гемоглобіну: у жінок – 120-140 г/л, у чоловіків – 130-160 г/л.
Кількість гемоглобіну підвищується при поліцитемії (хвороба кісткового мозку), після значних фізичних навантажень, при зневодненні, кількість гемоглобіну знижується при анемії.

Що таке еритроцити (Er)

Високоспеціалізовані клітини, функцією який є транспортування кисню з легень до тканин тіла. При різноманітних захворюваннях крові можлива зміна кольору еритроцитів, їх розмірів, кількості, а також форми.

Еритроцити це – червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін.
Норма вмісту еритроцитів в 1л., у жінок – 3,9-4,7 х10 в 12 ступені, у чоловіків – 4,0-5,0 х10 в 12 ступені.
Кількість еритроцитів підвищується при поліцитемії і зневодненні.
Кількість еритроцитів знижується при анемії.

Що таке лейкоцити (WВС)

Лейкоцити це – білі кров’яні тільця, які захищають організм від чужорідних речовин і мікробів (імунітет).
Норма лейкоцитів у дорослих: 4,0-9,0 х10 в 9 ступені. Чим молодша дитина, тим кількість лейкоцитів в організмі більша.

Підвищується кількість лейкоцитів при запаленнях, інфекціях, після гострої кровотечі, при алергіях.
Знижується кількість лейкоцитів при деяких інфекційних захворюваннях (грип, кір, краснуха і т.д.), а також при деяких хворобах кісткового мозку, апластичної анемії і при генетичних аномаліях

Що таке нейтрофіли NEUT% (NE%)

Нейтрофіли це – група специфічних лейкоцитів, які відповідають переважно за боротьбу з бактеріальною інфекцією. Зазвичай вони діляться на мієлоцити (наймолодші), метамієлоцити, паличкоядерні і сегментно-ядерні (найзріліші). Як правило, аналізу піддаються останні два, оскільки рівень перших двох вкрай рідко змінюється (в основному при лейкозі). Оцінюють палички та сегменти.

У дорослих людей норма паличкоядерних нейтрофілів становить – 1,6%, сегментно-ядерних – 47-72%.
Підвищуєтьсякількість нейтрофілів при бактерійних, грибкових, паразитарних інфекціях, запаленнях, інтоксикаціях, нирковій та печінковій недостатності, злоякісних пухлинах, психоемоційному збудженні.
Знижується кількість нейтрофілів при деяких інфекціях (вірусних, хронічні, складні, особливо у людей у ​​віці), при хворобах кісткового мозку, генетичних порушеннях імунітету.

Що таке еозинофіли (EO%)

Еозинофіли це – клітини крові, які відповідають за боротьбу з паразитами і алергією.
У дорослої людини норма становить 0,5-5%.
Кількість еозинофілів підвищується при алергіях, глистах, мієлолейкозі, злоякісних пухлинах.
Знижується клькість еозинофілів під час гнійних інфекцій, після пологів і операцій.

Що таке базофіли (BA%)

Базофіли – відповідають за виділення гістаміну – один з гормонів алергії. Норма вмісту у дорослих 0-1%.
Підвищується кількість базофілів при алергії, при зниженні функцій щитоподібної залози і при хронічних синуситах.
Знижується кількість базофілів під час вагітності, овуляції, при стресах, гострих інфекціях, при зниженні роботи функцій щитовидної залози.

Що таке лімфоцити (LY%)

Лімфоцити це – різновид лейкоцитів, які борються з вірусними інфекціями. Лімфоцити знищують чужорідні тіла, а також змінені власні клітини, виділяють у кров антитіла (імуноглобуліни). Норма вмісту лімфоцитів у дорослої людини 18-40%.

Кількість лімфоцитів підвищується при лімфолейкозі і вірусних інфекціях.
Знижується кількість лімфоцитів під час гострих не вірусних інфекціях, хворобах кісткового мозку, при системному червоному вовчаку, імунодефіцитах.

Що таке моноцити MON% (MO%) (monocyte)

Моноцити це – різновид лейкоцитів, які проникають в тканини. Вони остаточно знищують чужорідні клітини і білки, борються із запальними явищами, прибирають зруйновані тканини. Норма вмісту у дорослих 3-11%.
Підвищується кількість моноцитів при вірусних, грибкових, протозойних інфекціях, при туберкульозі, сифілісі, лейкозі, саркоїдозі, ревматоїдному артриті, системному червоному вовчаку, вузликовому періартритові.
Знижується кількість моноцитів при хворобах кісткового мозку.

Що таке ШОЕ

ШОЕ це – швидкість осідання еритроцитів. ШОЕ – говорить про якість і властивості плазми.
Норма ШОЕ для дорослих 2-15 мм/г.
ШОЕ підвищується при інфекціях, пухлинах, анемії, запаленнях, вагітності.

Що таке тромбоцити

Тромбоцити це – клітини, які відповідають за згортання крові. Норма тромбоцитів для дорослого 180-320х10 в 9 ступені.
Підвищується кількість тромбоцитів при поліцитемії, лейкозі, запаленнях
Знижується кількість тромбоцитів при хворобах кісткового мозку, системний червоний вовчак, гемолітичної анемії.

Слід наголосити, що для проведення процедури «здачі» крові для аналізу її необхідно готовитись.

Для виключення факторів, які можуть впливати на результати дослідження, необхідно дотримуватися наступних правил підготовки:

  • важливою умовою для лабораторних досліджень є здача крові натщесерце — 6 -12 годинний період голодування;
  • у день дослідження допустимо вживання невеликої кількості води;
  • за 6 - 12 годин до дослідження слід виключити приймання алкоголю, куріння, прийом їжі, обмежити фізичну активність;
  • виключити прийом ліків, якщо відмінити прийом ліків неможливо, необхідно проінформувати про це лабораторію.

Результати аналізів здорової дитини і здорового дорослого будуть різні.

Зокрема:

  • у дітей до 5 років за норму вважається рівень лімфоцитів в 45-65%, а у дорослих такий показник вказує на вірусну інфекцію;
  • у новонароджених рівень гемоглобіну може досягати 230 г/л, і це є абсолютно нормальним показником, тоді як у дорослих гемоглобін в нормі знаходиться в межах 110-150 г/л.

Для зручності всі вищенаведені показники наведено у таблиці:


02.12.2022 889654 7
Коментарі (7)

Юля Заболотна 2014.11.09, 17:18
Єдиний сайт на якому правильно вказана норма показників. Дякую
Ярослав Литвинченко 2014.11.20, 22:40
Дякую. Все просто і зрозуміло.
Юрий Колесник 2016.06.15, 01:08
Дякую за добру розшифровкую
Lady in red 2013.06.11, 11:18
Лаконічна і корисна інформація! дякую:))
Zajchik Zoya 2018.02.06, 19:22

Thanks

Fucking niga 2020.03.25, 12:28

"Це" пишеться перед тире!!!

Надія 2020.11.09, 14:45

 Величезна вдячність за розшифровку!!! Толково,чітко.Але закралась механічна помилка щодо норми паличкоядерних. Чи не так?

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1593
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1024
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1287 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3750 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33879
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2849

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

363

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

758

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1706

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1077
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

639
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

516
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

893
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1993
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12211
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1504
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1290
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

547
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

260
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

330
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

377
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1269