Росія прямує в нікуди і тягне весь світ за собою - Newsweek

 

Колишній російський дипломат підкреслює, що сучасна Росія стала доказом небезпеки приходу до влади агентів спецслужб з їхніми націоналістичними і автократичними поглядами.

Нема простих відповідей на питання про роль Росії у труднощах, які переживають США, Європа і інші країни світу. Чи заперечує Кремль нинішній глобальнийпорядок і чи хоче знову переділити світ?

Не можна напевне сказати, чи московська політична кухня допомагає створити нещадну суміш з внутрішнього і міжнародного тероризму, цунамі біженців і політичної дестабілізації в багатьох країнах.

На всі ці питання немає чіткої прямої відповіді. Але нещодавня історія Росії веде до тривожних висновків.

Про це на сторінках Newsweek пише колишній дипломат СРСР і Росії Андрій Ковальов.

Він зауважує, що після падіння тоталітарної машини Радянського Союзу у багатьох з'явилася надія на краще. Зійшли перші паростки багатопартійної парламентської системи і вільної ринкової економіки. Свобода політичних і релігійних поглядів була гарантована, цензура була скасована, а ЗМІ були звільнені від тиску. Колишнім радянським громадянам дозволили вільно подорожувати, а каральній психіатрії настав кінець.

"А потім все це було перекреслене. В 1993 році президент Борис Єльцин завдав нищівного удару по парламентській системі, вбивши кілька сотень людей у цьому процесі. Росія вчинила геноцид проти власного народу в Чечні. Почалися політичні вбивства і розправи над журналістами", - зауважує Ковальов.

В економіці ситуація була не кращою. Ще до спроби перевороту, яку влаштували "яструби" СРСР проти Михайла Горбачова в серпні 1991 року, КПРС і КДБ почали передавати великі частини "партійних коштів довіреним людям", створюючи таким чином перших російських олігархів. Вважається, що переворот провалився. Але, на думку автора, це не зовсім так. Вже тоді СРСР розпадався. Ключові посади у виконавчій і законодавчій владі займали чиновники і агенти спецслужб під прикриттям. Це ж сталося і в світі бізнесу.

Прихід до влади Горбачова закінчив Холодну війну. Однак, після розпаду СРСР Кремль поступово почав повертатися до політики того періоду. Під приводом "захисту співвітчизників" за кордоном Росія почала втручатися у внутрішні справи сусідніх країн, таких як Литва, Латвія, Естонія і Молдова. Її підозрюють у організації спроби вбивства президента Грузії Едуарда Шеварнадзе.

Тим часом Росія вела антизахідну політику, підтримуючи кривавий режим Слободана Мілошевича у колишній Югославії. Пізніше під керівництвом Володимира Путіна вона вдалася до "розчленування" Грузії, анексії Криму і агресії проти України в Донбасі. Автор ставить питання, чому низку терактів на Заході скоїли гості чи емігранти з колишнього СРСР. В цьому контексті він нагадує про вбивство Олександра Литвиненка в Лондоні у 2006 році і про вибух під час марафону в Бостоні, який організували вихідці з Чечні брати Царнаєви.

"Чи емігранти брати Царнаєви, які відповідальні за теракт в Бостоні, діяли з власної ініціативи? Це здається малоймовірним", - пише колишній російський дипломат.

Чому демократія не пустила коріння в Росії? Чому в часи правління Путіна більшість населення країни із захватом вітають відродження авторитаризму, який супроводжується корупцією неймовірних масштабів, незаконним привласненням державних коштів і природніх ресурсів?

"Надзвичайно небезпечно, коли спецслужби з їхньою націоналістичною ментальністю захоплюють владу у країні з величезним ядерним арсеналом, і коли той, хто переслідував дисидентів, стає президентом. Це небезпечно не лише для Росії, а й для всього світу", - йдеться в статті.

На думку автора, ця правда стає зрозумілою все більшій кількості американців, які постали перед втручанням Росії у їхні президенстькі вибори.

"Нажаль, Росія ступила на шлях, який веде в нікуди. Влада в ній безмежна, законодавство - репресивне, реальної опозиції немає вже дуже давно. Немає серйозної опозиційної програми. Гасла "Росія без Путіна" і "Росія буде вільною" - це лише порожні слова. Путін цинічно і регулярно проголошує боротьбу з корупцією, яку він сам підживлює", - пише Ковальов.

На його думку, нинішній російський президент - "ніщо". І "Росія без Путіна" буде такою ж, як і зараз. Тому що агенти спецслужб при владі його легко замінять іншим агентом з репресивними поглядами. Росія, на думку колишнього дипломата, прямує на дно. І життєво важливо не дозволити їй потягнути за собою весь світ.

Раніше Financial Times писала, що Путіну потрібна відміна санкцій до виборів президента Росії. Це буде дуже важливим завданням, оскільки до моменту, коли росіяни підуть на дільниці в 2018 році, економічне зростання має відновитися.

 

https://dt.ua/


05.09.2017 1651 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2323
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1075
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1036
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2200
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3634
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2579 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

887

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

766

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

715

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

702
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10385
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1230
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5361
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1083
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2872
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1232
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

462
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

332 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

771
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

663
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

713