7 липня, у Верховній Раді України прийнято в другому читанні і ухвалено закон «Про Державний земельний кадастр» (реєстраційний номер 8077). За його прийняття проголосувало 260 депутатів.
Ухвалений законодавчий акт установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
Згідно із законом, Державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
На думку одного з авторів законопроекту, депутата Верховної Ради, секретаря парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Романа Ткача (фракція Блоку «Наша Україна - Народна Самооборона»), прийняття закону забезпечить гарантування прав власників та землекористувачів, регулювання земельних стосунків та управління земельними ресурсами.
До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про землі в межах території адміністративно-територіальних одиниць (Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, районів, міст, селищ, сіл, районів у містах):
- найменування адміністративно-територіальної одиниці;
- опис меж адміністративно-територіальної одиниці;
- площа земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці;
- повне найменування суміжних адміністративно-територіальних одиниць;
- інформація про акти, на підставі яких встановлені та змінені межі адміністративно-територіальних одиниць;
- відомості про категорії земель у межах адміністративно-територіальної одиниці: назва, код (номер), межі категорії земель;
- опис меж; площа;
- інформація про документи, на підставі яких встановлено категорію;
- відомості про угіддя адміністративно-територіальної одиниці: назва, код (номер), контури угідь; площа;
- інформація про документи, на підставі яких визначено угіддя; інформація про якісні характеристики угідь.
- відомості про економічну та нормативну грошову оцінку земель в межах території адміністративно-територіальної одиниці;
- відомості про бонітування ґрунтів адміністративно-територіальної одиниці.
Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб при регулюванні земельних відносин; ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі;та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; плати за землю.
Кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.
Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом міністрів України відповідно до вимог цього закону і є державною власністю.
Закон набирає чинності з 1 січня 2012 року, крім низки пуктів.
Із порівняльною таблицею і текстом законопроекту, підготовленим до другого читання, можна ознайомитись на сайті Верховної Ради України за адресою: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc4_2?id=&pf3516=8077&skl=7
Прес-служба народного депутата України Романа ТКАЧА