Звтра, в четвер, 17 листопада, Верховна Рада України планує розглянути законопроекти щодо виборів депутатів ВР, які повинні відбутися в жовтні наступного року. Народний депутат України Роман Ткач прокоментував "Фіртці" поточну ситуацію щодо виборчого законодавства.
- Романе Володимировичу, Верховна Рада починає розгляд законопроектів щодо виборів Верховної Ради, яка ситуація зараз із закопроектами, баченням процесу прийняття закону, чи є якесь єдине розуміння депутатами того, який саме потрібен закон про вибори?
- Кілька тижнів тому Верховна Рада відхилила всі попередні законопроекти - всі думали, що це робиться для того, щоб розчистити дорогу для президентського законопроекту. Але знов у Верховну Раду внесені аж п'ять законопроектів. В тому числі авторства лідера фракції Регіонів - Єфремова і Міністерства юстиції. Потім влада відступила - була створена комісія з представників всіх фракцій. Комісія повинна погодити єдиний законопроект і внести на розгляд Верховної Ради.
Загалом законодавство про вибори має два блоки питань - політичний і юридичний.
Політичний - це: 1) питання сисеми виборів, - пропорційна, мажоритарна чи змішана, зараз ніби є більш реальним, що виборча система буде змішаною, але 50 на 50%? Є думки, що пропорцію треба змінити - наприклад 25 на 75%, 2) питання прохідного бар'єру - тут є різні думки, - від 1 до 7 процентів, 3) питання про участь у виборах блоків, чи обираються тільки партійні списки.
Юридичний блок - головні проблемні пиання - формування виборчих дільниць та комісій, питання кворуму на засіданні комісій, питання оголошення результатів, повторного перерахунку і тому подібні.
- Чи є якесь спільне розуміння, спільне бачення прцесу у влади і опозиції?
- Єдиного розуміння немає навіть у влади. У них є дві концепції: преша це концепція так званої групи впливу Клюєва, яка каже, що ми повинні не зважаючи ні на що, на рекомендації Венеціанської комісії, на думку Європи, прийняти максимально вигідний для себе закон про вибори. Вони кажуть, що вибори 2012 року і вибори 2015 року не треба пов'язувати. Головне зараз Регіонам - виграти вибори наступного року, а потім вже думати про 2015-й - вибори президента.
Друга концепція, назвемо її умовно як "концепція Банкової" - це максимально можливо демократизувати процес або зробити вигляд, що ми зважаємо на Європу і розуміти що 2012-й рік це початок виборів 2015-го року...