"Державна казначейська служба фактично паралізує діяльність місцевої влади", - переконаний Роман Онуфріїв - голова фракції ВО «Свобода» в Івано-Франківській міській раді, голова постійної депутатської комісії з питань планування фінансів, цін та бюджету.
"На сьогодні ще передчасно говорити про якусь конкретику. Але тенденції наразі не зовсім оптимістичні. Нагадаю, що 2012 бюджетний рік, особливо його друга половина, була вкрай тривожною. Починаючи з серпня минулого року, ми відчували конкретні труднощі при проплаті коштів міського бюджету з рахунків держказначейства", - каже Роман Онуфріїв.
За його словами, загалом процес бюджетного фінансування відбувається так: головний розпорядник коштів подає заявку на фінансування у міське фінансове управління, яке, за наявності коштів на власних рахунках (і на основі розпорядження міського голови), здійснює їх переадресацію на рахунок відповідної галузі. Держказначейство здійснює лише безпосередню оплату, тобто роль казначейської служби є начебто технічною – такий собі внутрішній державний банк. Але практика показала, що насправді Держказначейство давно перейшло межу власних повноважень і стало фактичним розпорядником коштів міського бюджету.
"Що ж відбувається насправді? А відбувається наступне: 1. Підрядні організації на замовлення міста здійснюють виконання робіт (а це ремонт доріг, реконструкція мереж, капітальне будівництво тощо). 2. Міський бюджет, володіючи відповідним фінансовим ресурсом, доручає казначейській службі здійснювати фінансування цих робіт. 3. Казначейська служба (фактичний тримач бюджетних коштів) не виконує дане доручення. 4. Підрядна організація, вичерпавши власні обігові кошти, припиняє виконання робіт. 5. Важливі для міста інфраструктурні проекти зупиняються в реалізації і чекають відновлення фінансування. Тобто Державна казначейська служба фактично паралізує діяльність місцевої влади. Щоби не бути голослівним, наведу декілька прикладів: не завершена реконструкція перехрестя Галицька-Пасічна та капремонт вул. Галицької з виїздами на Калуш та Галич; так і не розпочалося виконання капітального ремонту перехрестя Василяінок-Галицька-Північний бульвар; фактично паралізовані роботи по капітальному ремонту житлового фонду, що перебуває на балансі міста; були призупинені роботи по відкриттю першої черги ДНЗ №17 «Ромашка» по вул. Вовчинецькій, 210 (лише надзусиллями підрядної організації ми його таки відкрили у січні 2013 року) і т. д. Фактично відбувається приховане «шахрайство» з коштами міського бюджету з боку центральної влади. Бо ж як інакше назвати факт, коли громада, володіючи власними коштами, не має можливості ними розпоряджатися? А хто буде відшкодовувати завдані громаді збитки?", - переконаний депутат.
За його словами, у цій ситуації необхідно рухатись далі і діяти кількома шляхами.
"Галузевим службам вже і зараз укласти договори з постачальниками товарів, робіт та послуг. Це дасть можливість мати запас часу на очікування бюджетних коштів. 2. Виконавчій владі міста відтепер постійно і наполегливо стукати у всі можливі урядові кабінети задля недопущення подібної ситуації. 3. Керівникам і працівникам бюджетних галузей і комунальних підприємств бути готовими до акцій громадянського тиску на представників центральної влади і Держказначейства. Іншого способу протидіяти такому свавіллю уряду Партії регіонів на сьогодні немає", - підсумував Роман Онуфріїв.