Роман Фіщук : Втрата слуху - велика соціальна проблема

 

 

Роман Фіщук -лікар-отоларинголог, член Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України, магістр з менеджменту в охороні здоров'я. Керівник Навчально-практичного центру слуху, метою якого є удосконалення системи освіти та підготовки молодих лікарів у галузі отології та покращення якості життя людей з вадами слуху. Великим здобутком Центру Слуху є сучасне діагностичне обладнання, яке дозволяє провести комплексну діагностику порушень слухового аналізатора у дорослих та дітей.

 

Розкажіть про Центр Слуху.

 

Це навчально - практичний Центр Слуху, створений на базі Івано - Франківського Національного Медичного Університету. Наш центр займається скриннінгом, діагностикою, лікуванням та покращенням якості життя людей, які мають проблеми зі слухом.

За допомогою даного обладнання, можна комплексно оцінити стан слухового аналізатора людини, тобто визначити проблему, стан слуху. Призначаємо лікування. Якщо хірургічно – то ми співпрацюємо з іноземними організаціями, хірургами, які роблять тут операції.

Наприклад, професором медичного факультету Університету Джорджтаун штату Вашингтон, засновник Міжнародної благодійної організації «Global ENT Outreach» Річардом Вагнером.

 

Чи хтось допомагав з відкриттям?

 

Це приміщення університету і можна сказати, що получилось партнерство. Я запропонував свої знання, навики, обладнання і мені дали приміщення. Відкрились в середині грудня. Плануємо розширюватися, напрацьовуємо ім’я, бо спочатку треба завоювати авторитет.

Взагалі, отологія – вузька спеціалізація і немає потреби відкриватись у кожній області, тільки регіонально.

В держави дуже важко отримати матеріальну підтримку – обладанння чи кошти. Організовуючи в університеті різні заходи, єдине, що просив - підтримки моральної. І щоб не заважали.

 

Чому псується слух в людини?

 

Вухо людини складається з трьох частин : зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. У   кожній з цих частин може бути якась проблема. Зовнішнє і середнє вухо - це провідна система слуху, вона більше механічна. Існує банальна проблема - вушна пробка, яка впливає на слух і погіршує його.

В середньому вусі можуть бути отити, також накопичуватись слиз, рідина, токсичні ліки. Можуть бути акустичні травми.

З віком ми втрачаємо слух – це відбувається природньо .

Щоб запобігти передчасній втраті слуху потрібно добре харчуватись, не працювати в шумному середовищі, дотримуватись правил гігієни слуху. Також фахівці не рекомендують ретельно чистити вуха вушними паличками, від них більше шкоди, бо під час чищення, ми ще більше втрамбовуємо сірку назад, таким чином ще більше стимулюємо ці виділення.

 

Ви оперуєте пацієнтів?

 

Так, вже близько сорока людей прооперованих. Результатами пацієнти задоволені. Наразі набираємо пацієнтів, яких будемо оперувати.

 

Яка ціна операції?

 

Ми за операцію нічого не беремо, пацієнти тільки покривають витрати на ліки чи мадекаменти. Перший рік ми знайшли спонсорів, що пацієнти взагалі нічого не платили.

 

Чому вибрали цю професію?

Тому, що є багато людей, які мають проблеми зі слухом і не мають де отримати якісну допомогу. В Україні з цим проблема, є приблизно 5 хірургів у нашій країні, які лікують якісно. Даний центр перший в регіоні з потрібною комплектацією для діагностики і лікування проблем слуху.

 

Розкажіть про себе та навчання в Англії, Америці.

 

В штатах навчався по програмі FLEX, коли ще був в 11 класі. Зрозумів, що нічого неможливо немає. Якщо в тебе є ідея, ти можеш досягнути цілі, вкладаючи свої зусилля.

Під час навчання в університеті багато подорожував, в більшості на конференції, бо був у виконавчій раді Європейської Медичної Студентської Асоціації. Під час інтернатури був на стажуванні у Бельгії і отримав гранд від Європейської академії алергії і клінічної імунології. З вересня 2013 по вересень 2014 року - вчився на магістратурі у Лондоні за напрямом отології.

 

Не було бажання залишитись і продовжувати діяльність за кордоном?

 

Ні, є бажання повертатися. Якби хотів, то знайшов би де себе проявити, але розумію, що в Україні є великий потенціал. В нас в країні нічого не робиться у напрямку слуху, тому є можливість все робити як ти це бачиш і вважаєш за потрібне, тобто надавати послуги на якісному рівні, на який ми заслуховуєм. Є проблеми з фінансуванням, але на це треба час.

 

Розкажіть про волонтерство в Африці.

 

Коли навчався в Англії в університеті UCL, в приміщенні університету знаходився офіс благодійної організації, яка займається діагностикою і лікуванням слуху. Я проявив бажання поїхати і сказав щоб підібрали країну, де я був би найбільш корисним. Вибрали Гамбію, у віддалену лікарню, від столиці 400 км. Населення Гамбії 1000800 тис. людей і є тільки 2 лора. Вони приймають тільки у столиці, англійською не говорять,бо вони кубинці.

Моя місія була – це обстеження, лікування і навчання місцевого персоналу. Оглянув за місяць близько 250 людей. Все обладання залишив там.

 

Чи були там цікаві випадки?

 

Були. Наприклад, в п’ятирічного хлопчика знайшли гудзик у носі, який знаходився там 2 роки. Цей гудзик зробив дірку в носовій перегородці та застряг у ній. Також була дитина, якій потрапив бісер у вухо. Багато сторонніх тіл знаходять у дітей.

В Гамбії є племена і племенні мови, багато хто не знає англійської мови, потрібен був перекладач. Якщо в столицях більш-менш нормально, то в дальніх селах все базово – поїсти і попити. Щоб побудувати будинок виготовляють блоки. Беруть болото, змішують з піском, місять болото, виставляють у форми та висушують на сонці. Це важається нормальним будинком.

В Африці + 50 тепла, сонце світить, африканці ходять усміхнені та життєрадісні.

 

Порадьте, що робити людині, яка втрачає слух.

 

Перша за все - прийти до лікаря на обстеження, оскільки людина сама не може діагностувати яка в неї проблема зі слухом. Проблема втрати слуху індивідальна, в кожного своя, тому слуховий апарат теж індивідуальний, як окуляри. Слуховий апарат може повернути людину в нормальне життя, бо втрата слуху - велика соціальна проблема. Коли людина глуха - ми не бачимо і не знаємо цього, поки не заговоримо. Глухота – це невидима неповносправність.

 

Ольга Слободян, ШПЖ


29.05.2015 Ольга Слободян 2689 0
Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1381
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1046
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2067
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3551
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1329

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1684

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

496

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1134

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1306
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

385
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24252
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

499
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

417
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1506
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

675
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4413
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

598
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1512 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

613
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524