Роль азоту в живленні рослин

В процесі розвитку кожна рослина потребує великої кількості поживних елементів. Азот є одним з них.

Без цього компоненту неможливий фотосинтез, а також розвиток вегетативної частини (коренів, стебел та листя). Саме тому аграріям потрібно контролювати його кількість в ґрунті.

Візуально нестача азоту визначається по зміні кольору та форми листя. Воно стає блідо-зеленим, жовтіє і зовсім опадає. Проте, ця ознака може сигналізувати про інші явища.

Саме тому для виявлення кількості елементу, необхідно проводити аналіз рослин https://microbiolaba.com/ru/analiz-rastenij/ в лабораторії.

Що являє собою азот?

Це один із макроелементів, які є життєво важливими для росту будь-яких культур. Він є будівельним матеріалом для багатьох сполук органічного типу. Зокрема, білків, нуклеїнових кислот та хлорофілу. Рослини можуть отримувати цей компонент з ґрунту. В ньому є його неорганічні сполуки, які засвоюються через кореневу систему.

Яка роль азоту в живленні рослин і в чому його важливість?

Щоб зрозуміти, наскільки важливо контролювати показники вмісту, необхідно дізнатися про роль азоту в житті рослин.

Ось кілька його основних функцій:

  • Створення хлорофілу. Речовина входить до складу хлорофілу – зеленого пігменту, який необхідний для фотосинтезу. Завдяки цьому процесу, рослини синтезують органічні речовини з неорганічних.
  • Утворення білків. Компонент також є будівельним матеріалом для білків, які виконують безліч функцій в рослині. Зокрема, будівельну, каталітичну, транспортну тощо.
  • Формування кореневої системи. Елемент також стимулює ріст коренів. Це покращує засвоєння рослиною води та інших поживних речовин з ґрунту.

З урахуванням представленої інформації можна визначити і загальну роль азотних добрив. Вони мають значний вплив на врожайність. Достатня кількість сприяє збільшенню біомаси рослин та покращує їхній імунітет. Відповідно підвищується врожайність.

У якій формі азот надходить у рослини?

Отже, ми розібралися, наскільки необхідним є азот для рослин. Тепер дізнаємося про особливості живлення ним. Засвоєння з ґрунту відбувається двома шляхами:

  • В амонійній формі. Цей компонент доступний для рослин, але менш рухливий у ґрунті порівняно з нітратами. Він міцніше утримується ґрунтовими частинками і менше вимивається.
  • Нітратна форма. Це найпоширеніша форма, яку рослини легко засвоюють. Нітрати добре рухаються в ґрунтовому розчині, але можуть легко вимиватися з ґрунту, особливо на легких піщаних ґрунтах.

Деякі рослини можуть засвоювати елемент у різних співвідношеннях нітратної та амонійної форм.

Ознаки нестачі азоту в рослинах та його надлишку

Роль азоту для рослин надзвичайно важлива. Якщо його кількість критично знижується, тоді можна помітити наступні ознаки:

  • пожовтіння листя;
  • загальне пригнічення росту;
  • зменшення розміру листків.

Крім цього, листя починає опадати передчасно. Надлишок елементу призводить до затримки розвитку плодів та занадто активного розвитку вегетативної маси.

З яких джерел надходить азот для рослин?

Елемент може надходити до культур з двох видів джерел. Перша категорія – це природні. Елемент потрапляє в ґрунт в результаті розкладу органічних речовин. В цьому процесі беруть участь мікроорганізми, які розкладають органіку на залишки, які вже можуть засвоюватися рослинами. Крім цього, у коренях бобових культур є особливий вид бактерій, які можуть уловлювати азот з повітря. Компонент також може надходити зі штучних джерел. Зокрема, з мінеральних та органічних добрив.

Які є азотні добрива, та для яких рослин їх краще використовувати?

Роль азоту в житті рослини полягає у забезпеченні розвитку кореневої системи, утворення хлорофілу та синтезу білків. Якщо його не вистачає, то це можна компенсувати добривами. На ринку зараз доступно кілька видів таких препаратів:

  • амонійно-нітратні (наприклад, аміачна селітра);
  • амідні (карбамід);
  • нітратні (натрієва селітра та кальцієва селітра);
  • амонійні (сульфат амонію).

Азотні добрива підходять для квіткових, плодових, овочевих, бобових та зернових культур.

Як визначити нестачу або надлишок азоту?

Під час вирощування культур важливо зберігати баланс цього компоненту. Якщо ж є нестача або надлишок азоту, то це призводить до погіршення якості урожаю. Щоб попередити подібні наслідки, потрібно контролювати вміст елементу в ґрунті.

Для цього достатньо звернутися до фахівців спеціалізованої лабораторії та замовити аналіз рослин. Таку послугу надає МікроБіо Лаба. Звернувшись до експертів, зможете отримати розширену інформацію про показники компонента, а також дізнатися, яким чином покращити азотне живлення рослин та забезпечити необхідні умови для розвитку.

"Джерело: microbiolaba.com"

Реклама


29.11.2024 220
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1717
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1080
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1332 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3837 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33918
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2904

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

388

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

796

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1762

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1115
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1118
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

671
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

544
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2029
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12239
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1542
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1329
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

586
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

299
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

369
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

415
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1305