Роль азоту в живленні рослин

В процесі розвитку кожна рослина потребує великої кількості поживних елементів. Азот є одним з них.

Без цього компоненту неможливий фотосинтез, а також розвиток вегетативної частини (коренів, стебел та листя). Саме тому аграріям потрібно контролювати його кількість в ґрунті.

Візуально нестача азоту визначається по зміні кольору та форми листя. Воно стає блідо-зеленим, жовтіє і зовсім опадає. Проте, ця ознака може сигналізувати про інші явища.

Саме тому для виявлення кількості елементу, необхідно проводити аналіз рослин https://microbiolaba.com/ru/analiz-rastenij/ в лабораторії.

Що являє собою азот?

Це один із макроелементів, які є життєво важливими для росту будь-яких культур. Він є будівельним матеріалом для багатьох сполук органічного типу. Зокрема, білків, нуклеїнових кислот та хлорофілу. Рослини можуть отримувати цей компонент з ґрунту. В ньому є його неорганічні сполуки, які засвоюються через кореневу систему.

Яка роль азоту в живленні рослин і в чому його важливість?

Щоб зрозуміти, наскільки важливо контролювати показники вмісту, необхідно дізнатися про роль азоту в житті рослин.

Ось кілька його основних функцій:

  • Створення хлорофілу. Речовина входить до складу хлорофілу – зеленого пігменту, який необхідний для фотосинтезу. Завдяки цьому процесу, рослини синтезують органічні речовини з неорганічних.
  • Утворення білків. Компонент також є будівельним матеріалом для білків, які виконують безліч функцій в рослині. Зокрема, будівельну, каталітичну, транспортну тощо.
  • Формування кореневої системи. Елемент також стимулює ріст коренів. Це покращує засвоєння рослиною води та інших поживних речовин з ґрунту.

З урахуванням представленої інформації можна визначити і загальну роль азотних добрив. Вони мають значний вплив на врожайність. Достатня кількість сприяє збільшенню біомаси рослин та покращує їхній імунітет. Відповідно підвищується врожайність.

У якій формі азот надходить у рослини?

Отже, ми розібралися, наскільки необхідним є азот для рослин. Тепер дізнаємося про особливості живлення ним. Засвоєння з ґрунту відбувається двома шляхами:

  • В амонійній формі. Цей компонент доступний для рослин, але менш рухливий у ґрунті порівняно з нітратами. Він міцніше утримується ґрунтовими частинками і менше вимивається.
  • Нітратна форма. Це найпоширеніша форма, яку рослини легко засвоюють. Нітрати добре рухаються в ґрунтовому розчині, але можуть легко вимиватися з ґрунту, особливо на легких піщаних ґрунтах.

Деякі рослини можуть засвоювати елемент у різних співвідношеннях нітратної та амонійної форм.

Ознаки нестачі азоту в рослинах та його надлишку

Роль азоту для рослин надзвичайно важлива. Якщо його кількість критично знижується, тоді можна помітити наступні ознаки:

  • пожовтіння листя;
  • загальне пригнічення росту;
  • зменшення розміру листків.

Крім цього, листя починає опадати передчасно. Надлишок елементу призводить до затримки розвитку плодів та занадто активного розвитку вегетативної маси.

З яких джерел надходить азот для рослин?

Елемент може надходити до культур з двох видів джерел. Перша категорія – це природні. Елемент потрапляє в ґрунт в результаті розкладу органічних речовин. В цьому процесі беруть участь мікроорганізми, які розкладають органіку на залишки, які вже можуть засвоюватися рослинами. Крім цього, у коренях бобових культур є особливий вид бактерій, які можуть уловлювати азот з повітря. Компонент також може надходити зі штучних джерел. Зокрема, з мінеральних та органічних добрив.

Які є азотні добрива, та для яких рослин їх краще використовувати?

Роль азоту в житті рослини полягає у забезпеченні розвитку кореневої системи, утворення хлорофілу та синтезу білків. Якщо його не вистачає, то це можна компенсувати добривами. На ринку зараз доступно кілька видів таких препаратів:

  • амонійно-нітратні (наприклад, аміачна селітра);
  • амідні (карбамід);
  • нітратні (натрієва селітра та кальцієва селітра);
  • амонійні (сульфат амонію).

Азотні добрива підходять для квіткових, плодових, овочевих, бобових та зернових культур.

Як визначити нестачу або надлишок азоту?

Під час вирощування культур важливо зберігати баланс цього компоненту. Якщо ж є нестача або надлишок азоту, то це призводить до погіршення якості урожаю. Щоб попередити подібні наслідки, потрібно контролювати вміст елементу в ґрунті.

Для цього достатньо звернутися до фахівців спеціалізованої лабораторії та замовити аналіз рослин. Таку послугу надає МікроБіо Лаба. Звернувшись до експертів, зможете отримати розширену інформацію про показники компонента, а також дізнатися, яким чином покращити азотне живлення рослин та забезпечити необхідні умови для розвитку.

"Джерело: microbiolaba.com"

Реклама


29.11.2024 439
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2611
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1638 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3712
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5511
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1726
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2142

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

232

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

241

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

427

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

921
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

470
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

525
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

804
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

1978
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

577
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

911
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4954
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

925
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

634
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

438
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

764
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

928 2