Роль азоту в живленні рослин

В процесі розвитку кожна рослина потребує великої кількості поживних елементів. Азот є одним з них.

Без цього компоненту неможливий фотосинтез, а також розвиток вегетативної частини (коренів, стебел та листя). Саме тому аграріям потрібно контролювати його кількість в ґрунті.

Візуально нестача азоту визначається по зміні кольору та форми листя. Воно стає блідо-зеленим, жовтіє і зовсім опадає. Проте, ця ознака може сигналізувати про інші явища.

Саме тому для виявлення кількості елементу, необхідно проводити аналіз рослин https://microbiolaba.com/ru/analiz-rastenij/ в лабораторії.

Що являє собою азот?

Це один із макроелементів, які є життєво важливими для росту будь-яких культур. Він є будівельним матеріалом для багатьох сполук органічного типу. Зокрема, білків, нуклеїнових кислот та хлорофілу. Рослини можуть отримувати цей компонент з ґрунту. В ньому є його неорганічні сполуки, які засвоюються через кореневу систему.

Яка роль азоту в живленні рослин і в чому його важливість?

Щоб зрозуміти, наскільки важливо контролювати показники вмісту, необхідно дізнатися про роль азоту в житті рослин.

Ось кілька його основних функцій:

  • Створення хлорофілу. Речовина входить до складу хлорофілу – зеленого пігменту, який необхідний для фотосинтезу. Завдяки цьому процесу, рослини синтезують органічні речовини з неорганічних.
  • Утворення білків. Компонент також є будівельним матеріалом для білків, які виконують безліч функцій в рослині. Зокрема, будівельну, каталітичну, транспортну тощо.
  • Формування кореневої системи. Елемент також стимулює ріст коренів. Це покращує засвоєння рослиною води та інших поживних речовин з ґрунту.

З урахуванням представленої інформації можна визначити і загальну роль азотних добрив. Вони мають значний вплив на врожайність. Достатня кількість сприяє збільшенню біомаси рослин та покращує їхній імунітет. Відповідно підвищується врожайність.

У якій формі азот надходить у рослини?

Отже, ми розібралися, наскільки необхідним є азот для рослин. Тепер дізнаємося про особливості живлення ним. Засвоєння з ґрунту відбувається двома шляхами:

  • В амонійній формі. Цей компонент доступний для рослин, але менш рухливий у ґрунті порівняно з нітратами. Він міцніше утримується ґрунтовими частинками і менше вимивається.
  • Нітратна форма. Це найпоширеніша форма, яку рослини легко засвоюють. Нітрати добре рухаються в ґрунтовому розчині, але можуть легко вимиватися з ґрунту, особливо на легких піщаних ґрунтах.

Деякі рослини можуть засвоювати елемент у різних співвідношеннях нітратної та амонійної форм.

Ознаки нестачі азоту в рослинах та його надлишку

Роль азоту для рослин надзвичайно важлива. Якщо його кількість критично знижується, тоді можна помітити наступні ознаки:

  • пожовтіння листя;
  • загальне пригнічення росту;
  • зменшення розміру листків.

Крім цього, листя починає опадати передчасно. Надлишок елементу призводить до затримки розвитку плодів та занадто активного розвитку вегетативної маси.

З яких джерел надходить азот для рослин?

Елемент може надходити до культур з двох видів джерел. Перша категорія – це природні. Елемент потрапляє в ґрунт в результаті розкладу органічних речовин. В цьому процесі беруть участь мікроорганізми, які розкладають органіку на залишки, які вже можуть засвоюватися рослинами. Крім цього, у коренях бобових культур є особливий вид бактерій, які можуть уловлювати азот з повітря. Компонент також може надходити зі штучних джерел. Зокрема, з мінеральних та органічних добрив.

Які є азотні добрива, та для яких рослин їх краще використовувати?

Роль азоту в житті рослини полягає у забезпеченні розвитку кореневої системи, утворення хлорофілу та синтезу білків. Якщо його не вистачає, то це можна компенсувати добривами. На ринку зараз доступно кілька видів таких препаратів:

  • амонійно-нітратні (наприклад, аміачна селітра);
  • амідні (карбамід);
  • нітратні (натрієва селітра та кальцієва селітра);
  • амонійні (сульфат амонію).

Азотні добрива підходять для квіткових, плодових, овочевих, бобових та зернових культур.

Як визначити нестачу або надлишок азоту?

Під час вирощування культур важливо зберігати баланс цього компоненту. Якщо ж є нестача або надлишок азоту, то це призводить до погіршення якості урожаю. Щоб попередити подібні наслідки, потрібно контролювати вміст елементу в ґрунті.

Для цього достатньо звернутися до фахівців спеціалізованої лабораторії та замовити аналіз рослин. Таку послугу надає МікроБіо Лаба. Звернувшись до експертів, зможете отримати розширену інформацію про показники компонента, а також дізнатися, яким чином покращити азотне живлення рослин та забезпечити необхідні умови для розвитку.

"Джерело: microbiolaba.com"

Реклама


29.11.2024 604
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17853
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3715
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1848 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582