Роль азоту в живленні рослин

В процесі розвитку кожна рослина потребує великої кількості поживних елементів. Азот є одним з них.

Без цього компоненту неможливий фотосинтез, а також розвиток вегетативної частини (коренів, стебел та листя). Саме тому аграріям потрібно контролювати його кількість в ґрунті.

Візуально нестача азоту визначається по зміні кольору та форми листя. Воно стає блідо-зеленим, жовтіє і зовсім опадає. Проте, ця ознака може сигналізувати про інші явища.

Саме тому для виявлення кількості елементу, необхідно проводити аналіз рослин https://microbiolaba.com/ru/analiz-rastenij/ в лабораторії.

Що являє собою азот?

Це один із макроелементів, які є життєво важливими для росту будь-яких культур. Він є будівельним матеріалом для багатьох сполук органічного типу. Зокрема, білків, нуклеїнових кислот та хлорофілу. Рослини можуть отримувати цей компонент з ґрунту. В ньому є його неорганічні сполуки, які засвоюються через кореневу систему.

Яка роль азоту в живленні рослин і в чому його важливість?

Щоб зрозуміти, наскільки важливо контролювати показники вмісту, необхідно дізнатися про роль азоту в житті рослин.

Ось кілька його основних функцій:

  • Створення хлорофілу. Речовина входить до складу хлорофілу – зеленого пігменту, який необхідний для фотосинтезу. Завдяки цьому процесу, рослини синтезують органічні речовини з неорганічних.
  • Утворення білків. Компонент також є будівельним матеріалом для білків, які виконують безліч функцій в рослині. Зокрема, будівельну, каталітичну, транспортну тощо.
  • Формування кореневої системи. Елемент також стимулює ріст коренів. Це покращує засвоєння рослиною води та інших поживних речовин з ґрунту.

З урахуванням представленої інформації можна визначити і загальну роль азотних добрив. Вони мають значний вплив на врожайність. Достатня кількість сприяє збільшенню біомаси рослин та покращує їхній імунітет. Відповідно підвищується врожайність.

У якій формі азот надходить у рослини?

Отже, ми розібралися, наскільки необхідним є азот для рослин. Тепер дізнаємося про особливості живлення ним. Засвоєння з ґрунту відбувається двома шляхами:

  • В амонійній формі. Цей компонент доступний для рослин, але менш рухливий у ґрунті порівняно з нітратами. Він міцніше утримується ґрунтовими частинками і менше вимивається.
  • Нітратна форма. Це найпоширеніша форма, яку рослини легко засвоюють. Нітрати добре рухаються в ґрунтовому розчині, але можуть легко вимиватися з ґрунту, особливо на легких піщаних ґрунтах.

Деякі рослини можуть засвоювати елемент у різних співвідношеннях нітратної та амонійної форм.

Ознаки нестачі азоту в рослинах та його надлишку

Роль азоту для рослин надзвичайно важлива. Якщо його кількість критично знижується, тоді можна помітити наступні ознаки:

  • пожовтіння листя;
  • загальне пригнічення росту;
  • зменшення розміру листків.

Крім цього, листя починає опадати передчасно. Надлишок елементу призводить до затримки розвитку плодів та занадто активного розвитку вегетативної маси.

З яких джерел надходить азот для рослин?

Елемент може надходити до культур з двох видів джерел. Перша категорія – це природні. Елемент потрапляє в ґрунт в результаті розкладу органічних речовин. В цьому процесі беруть участь мікроорганізми, які розкладають органіку на залишки, які вже можуть засвоюватися рослинами. Крім цього, у коренях бобових культур є особливий вид бактерій, які можуть уловлювати азот з повітря. Компонент також може надходити зі штучних джерел. Зокрема, з мінеральних та органічних добрив.

Які є азотні добрива, та для яких рослин їх краще використовувати?

Роль азоту в житті рослини полягає у забезпеченні розвитку кореневої системи, утворення хлорофілу та синтезу білків. Якщо його не вистачає, то це можна компенсувати добривами. На ринку зараз доступно кілька видів таких препаратів:

  • амонійно-нітратні (наприклад, аміачна селітра);
  • амідні (карбамід);
  • нітратні (натрієва селітра та кальцієва селітра);
  • амонійні (сульфат амонію).

Азотні добрива підходять для квіткових, плодових, овочевих, бобових та зернових культур.

Як визначити нестачу або надлишок азоту?

Під час вирощування культур важливо зберігати баланс цього компоненту. Якщо ж є нестача або надлишок азоту, то це призводить до погіршення якості урожаю. Щоб попередити подібні наслідки, потрібно контролювати вміст елементу в ґрунті.

Для цього достатньо звернутися до фахівців спеціалізованої лабораторії та замовити аналіз рослин. Таку послугу надає МікроБіо Лаба. Звернувшись до експертів, зможете отримати розширену інформацію про показники компонента, а також дізнатися, яким чином покращити азотне живлення рослин та забезпечити необхідні умови для розвитку.

"Джерело: microbiolaba.com"

Реклама


29.11.2024 292
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

952
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1101 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

884
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1704
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2338
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4317 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

551

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

294

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

522

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

478
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8057
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

722
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

753
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1177
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

752
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6333
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1827
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

325
24.02.2025

Володимир Зеленський зазначив про те, що натяків щодо відключення Starlink не було, втім до такого розвитку подій треба бути готовими.  

129
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

335
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1647
17.02.2025

Президент наголошує, для України важливі гарантії безпеки. 

1007