Роковини Чорнобильської катастрофи: які обіцянки дають українські політики

В Україні сьогодні, 26 квітня, роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Наші політики про цю подію згадують двічі на рік – у день самих роковин і в день пам'яті ліквідаторів аварії.

«Слово і діло» пропонує подивитися, які обіцянки, пов'язані з катастрофою на ЧАЕС дають президент, міністри та нардепи, передає Фіртка.


Підвищення пенсій та «зелений коридор» для туристів: що обіцяли Зеленський і міністри

Президент Володимир Зеленський у липні 2019 року пообіцяв, що найближчим часом в зоні відчуження ЧАЕС ліквідують корупцію і створять «зелений коридор» для туристів і вчених. У той день він підписав указ «Про деякі питання розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», мета якого – стимулювати відродження територій біля ЧАЕС, підтримати природоохоронну діяльність і створити умови для розвитку туристичного потенціалу. Але свою обіцянку глава держави провалив.

Після підписання указу Кабмін мав у тримісячний термін вжити низку заходів, зокрема, зареєструвати кілька законопроєктів. Однак законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» було повернуто на доопрацювання, а проєкти «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за порушення вимог режиму радіаційної безпеки в місцевостях, що зазнали радіоактивного забруднення», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей функціонування і розвитку Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника» та «Про внесення змін до статті 3 Закону України «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проєктування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» станом на січень минулого року ще не були зареєстровані.

Таким чином, доручення Зеленського в зазначені терміни виконати не вдалося, а відповідно і виконати його обіцянку.

Міністр культури Олександр Ткаченко провалив обіцянку на початку року подати Чорнобильський комплекс у попередній список спадщини ЮНЕСКО. Цього станом на березень так і не сталося. Але 23 квітня Ткаченко знову повторив, що хоче подати заявку.

Міністр захисту довкілля і природних ресурсів Роман Абрамовський виконав обіцянку наприкінці жовтня 2020-го запустити мобільний додаток, за яким можна буде у віртуальному форматі подорожувати «зоною відчуження». Додаток вже є на платформах Play Маркет і App Store.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, згідно з програмою дії уряду, має розробити та забезпечити реалізацію довгострокової політики розвитку Чорнобильської зони. З 9 квітня і до 8 травня триває громадське обговорення Стратегії розвитку територій у зоні відчуження і зоні обов'язкового відселення на 2021-2030 роки. Поки що обіцянка в процесі реалізації.

Марина Лазебна запевнила, що в 2021 році чорнобильцям підвищать пенсії. «Нещодавно я робила нараду, розбиралася з пенсійним забезпеченням чорнобильців. Чесно скажу, ми готуємо по них рішення для підвищення пенсій цим категоріям і по надбавках. Це буде в наступному році», – сказала міністр соціальної політики у вересні. У Верховній раді зараз чекає на розгляд законопроєкт «Про внесення змін до закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», в ньому передбачено обіцяне підвищення.


Соцгарантії та збільшення виплат: що чорнобильцям обіцяли нардепи

У народних депутатів не так багато обіцянок, які би стосувалися чорнобильців або проблем зони відчуження. У програмах партій таких немає взагалі.

Кілька обіцянок дала Ольга Василевська-Смаглюк («Слуга народу»), все-таки вона мажоритарник від Київської області. «Підготую зміни в закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Забороню на законодавчому рівні міняти категорію постраждалим від Чорнобильської катастрофи», – йдеться у програмі нардепки.

Також Василевська-Смаглюк обіцяла на законодавчому рівні змінити систему заходів щодо ліквідації Чорнобильської катастрофи в області медицини. Всі три обіцянки ми вважаємо проваленими: за півтора року в парламенті обіцяні ініціативи депутатка не внесла.

Інший «слуга народу», Олександр Качура, виконав обіцянку ініціювати в Раді підвищення пенсій ліквідаторам чорнобильської аварії. У липні 2020 року він зареєстрував зміни до закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення справедливого і гідного розміру пенсійного забезпечення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим особам». У грудні проєкт зняли з розгляду, але обіцянка виконана.

Позафракційний Антон Яценко у програмі обіцяв внести законодавчі ініціативи щодо підвищення розміру виплат чорнобильцям. У лютому він зареєстрував зміни до закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо забезпечення державних гарантій і соціальної підтримки, а також зміни до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних гарантій і соціальної підтримки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перший законопроєкт повернули на доопрацювання, другий – у комітеті. Поки що обіцянка в процесі реалізації.

Також у процесі виконання обіцянка Сергія Лабазюка з групи «За майбутнє» голосувати за збільшення пенсій та допомог з інвалідності для чорнобильців та учасників бойових дій.

Депутатка від «Слуги народу» Анастасія Ляшенко обіцяла боротися за відновлення соціальних гарантій для чорнобильців. У Раді чекає на розгляд її законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо підвищення рівня пенсійного та соціального забезпечення окремих категорій осіб».

Нагадаємо, що в ніч з 25 на 26 квітня 1986 року сталася техногенна, екологічно-гуманітарна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції. Внаслідок техногенної катастрофи постраждали мільйони людей.

Варто додати, що в Івано-Франківську вшанували пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи.


Читайте також:

Минуло 35 років: скільки прикарпатців брали участь в ліквідації Чорнобильської катастрофи


26.04.2021 1265
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2273
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19212
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1716
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1192
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2251
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3838

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1971

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

674

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1291

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1454
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

365
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

881
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24381
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

610
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

600
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

737
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1631
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8019
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

444
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

762
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2025 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

723