Одним із пріоритетних напрямків реформування житлово-комунального господарства міста Івано-Франківська у 2012 році є забезпечення беззбиткового функціонування всіх комунальних підприємств міста.
Зі слів заступника директора – начальника управління планування та реформування Департаменту комунального господарства транспорту і зв’язку Михайла Смушака, ту ситуацію, яка сьогодні склалася на більшості комунальних підприємств міста інакше як занепадом не назвеш. Роздуті штати, відсутність стратегії розвитку, постійний ріст зобов’язань, наявність поточної та простроченої заборгованості із заробітної плати, застаріла техніка – це далеко не повний перелік проблем. Однак безвихідних ситуацій не буває і комунальні підприємства міста стануть прибутковими. І зроблять їх такими керівники – тому що за це вони отримують заробітну плату. А не зроблять вони – будуть робити ті, хто зможе. Звичайно, не без допомоги нашого Департаменту та сприяння депутатів міської ради і міського голови.
Першим кроком на шляху організації розвитку комунальних підприємств міста Івано-Франківська стало створення у складі Департаменту відділу нагляду за роботою комунальних підприємств. Його завданнями є: контроль діяльності підвідомчих Департаменту комунальних підприємств і організацій, перевірка їх фінансово-господарської діяльності, проведення економічного аналізу, моніторинг поступлення та використання коштів, контроль за використанням прибутку тощо.
Тільки протягом двох місяців діяльності даним відділом розроблено систему звітності, налагоджено інформаційні канали, проведено експрес аналіз основних показників в розрізі років; визначено стан, сильні та слабкі сторони кожного комунального підприємства, проведено комплексні перевірки КП «Івано-Франківськводоекотехпром», КП «Івано-Франківськліфт», ЖЕО № 4 та 7.
Наступним етапом стало встановлення персональної відповідальності керівника комунального підприємства за результати роботи. Формально така відповідальність існувала і раніше, але тільки формально, оскільки більше уваги приділялося господарській частині (як підприємство прибирає територію, чи вчасно подано тепло, чи не затоплює підвал тощо), а на фінансові показники зважали в останню чергу. Як наслідок, докерувалися до 176136,2 тис. грн. загальної кредиторської заборгованості.
З метою встановлення єдиних критеріїв оцінювання роботи та преміювання керівників комунальних підприємств нами розроблено Положення про порядок оцінювання роботи та преміювання керівників комунальних підприємств, підвідомчих Департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, яке затверджене розпорядженням міського голови. Згідно даного положення, починаючи з 2012 р. оцінювання роботи керівників комунальних підприємств проводиться на основі кількісних та якісних показників і критеріїв. До кількісних показників нележать: розрахунки із заробітної плати, розрахунками з бюджетом, розрахунками зі страхування (ЄСВ), кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги; дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги; чистий прибуток (збиток). До якісних - виконання технічних умов, передбачених у контрактах керівників з міським головою; інші причини депреміювання (допущення на підприємстві нещасного випадку, невиконання: розпоряджень міського голови, рішень виконавчого комітету та сесії міської ради, порушення термінів подання звітності тощо) та інші причини преміювання (залучення недержавних інвестицій, коштів з обласного та державного бюджету: впровадження інновацій, спрямованих на енергозбереження, покращення якості та умов надання послуг тощо). Таке оцінювання буде помісячним і на його основі керівники комунальних підприємств будуть преміюватися, депреміюватися, отримувати подяки, догани і навіть звільнятися з роботи.
Щомісяця Департаментом комунального господарства буде формуватися рейтинг керівників комунальних підприємств. Планується, що такі рейтинги будуть публічними і громада особисто зможе здійснювати контроль за тим, як здійснюється управління її майном, або хто винен, що тарифи ростуть, а якість послуг не змінюється.
Наступними кроками організації розвитку комунальних підприємств міста стане розробка стратегії розвитку та детального бізнес-плану кожного коммунального підприємства. На сьогодні такий бізнес-план має тільки новостворене КП «Єдиний розрахунковий центр».
Буде також здійснено оцінку доцільності існування деяких комунальних підприємств міста з точки зору потенціалу їх виходу з боргової ями. Якщо аналіз покаже, що забезпечити розвиток підприємства неможливо, воно буде оголошуватися банкрутом і припинятися.