Ризик захворіти Covid-19 у травні залежить від ваших генів

Вчені усього світу працють над розкриттям таємниці різко мінливих симптомів захворювання.


Деякі люди відчувають Covid-19 як легку застуду, а інші взагалі не виявляють ніяких симптомів. Проте є тисячі осіб, які хворіють і помирають. Вчені наполегливо працюють над тим, щоб зрозуміти основні причини таких величезних розбіжностей у симптомах та результатах. Ніхто ще не знає відповіді. Одна теорія базується на тому, що відповідь зафіксована глибоко в нашій генетичній структурі.

Ми знаємо, що вік і основні показники здоров'я, такі як гіпертонія, відіграють велику роль у визначенні того, як люди перенесуть контракт з Сovid-19. Але вони не пояснюють широке різноманіття симптомів. Вивчення генетики вірусу та людей, які є більш чутливими до SARS-CoV-2, може не тільки допомогти виявити та захистити осіб, які піддаються більшій небезпеці, але й допоможе прискорити лікування та розробку лікарських засобів.

"Що саме робить одних людей дуже хворими, а інші майже не хворіють? Є дві основні гіпотези, - говорить Карі Стефанссон, керівник deCODE Genetics, ісландського дочірнього підприємства Amgen Inc., який провів наймасштабніші дослідження вірусу на сьогодні. Одна - генетична послідовність самого вірусу: деякі штами роблять людей більш хворими, ніж інші, каже він. Інша: унікальна генетика кожної людини, яку підкошує хвороба".

Деякі гени людей можуть просто зробити їх більш вразливими до тяжких захворювань, тоді як генетика інших може чинити опір. Загальновизнано, що наші гени відіграють певну роль у тому, як ми реагуємо на вірусні інфекції. Зрештою, одна мутація гена CCR5, наприклад, робить тих, хто його переносить, стійкими до вірусу імунодефіциту людини або ВІЛ.

Певні генетичні варіанти, особливо в генах, що впливають на імунну систему, схоже, схиляють людей до ряду інших інфекційних захворювань. В одному з досліджень 2017 року було розглянуто 23 поширені інфекції, включаючи вітрянку, оперізуючий лишай та герпес, і виявлено гени, які, здається, збігаються з багатьма з них.

Стефанссон та інші вчені підозрюють, що генетичні зміни людини можуть зіграти подібну роль у людей, які страждають від Covid-19. Існує кілька ранніх ознак цього з новим коронавірусом. Рецептор, який він використовує для проникнення в клітини-господарі, який називається АСЕ2, може бути присутнім у різних людей залежно від їх генетики та зовнішніх факторів, таких як ліки, які вони приймають.

В останні тижні зусилля у дослідженнях зосередженні на вивченні генетичних особливостей реакції людського організму на вірус. Це співпраця сотень вчених у десятках установ, які проводять понад 100 досліджень, спрямованих на вивчення генетики людей, заражених SARS-CoV-2. "На жаль, ми не розуміємо, чому існує велика різниця між особами, які реагують на Covid-19", - сказав Ерік Тополь, директор Науково-дослідного інституту Скриппса в Ла Джолла, Каліфорнія. "Поза межами теорії, поки що дуже мало даних".

Встановлення вентилятора поруч із ліжком пацієнта у відділенні інтенсивної терапії у лікарні Парижа, Франція, 15 квітня.

Фотограф: Натан Лайн/Bloomberg

Сподіваємось, що подібні докази будуть найближчим часом. Фармацевтична компанія Amgen працює над розробкою нових методів лікування коронавірусом, які використовують антитіла для нападу на вірус. Дослідження deCODE повідомлять про цю роботу, надаючи генетичну інформацію про пацієнтів, які раніше були заражені. ДНК-тестувальна компанія 23andMe Inc. також розміщує свою велику кількість генетичних даних, щоб допомогти зрозуміти, як працює вірус. Компанія буде обстежувати клієнтів, які уклали контракт, і шукатиме спільності серед тих, хто зазнав суворої реакції.

Є кілька очевидних областей геному, які слід почати вивчати, сказав Адам Аутон, головний науковий співробітник 23andMe, але це лише в перші дні. "Це гра з цифрами", - сказав він. "Навіть 23andMe не має достатньо даних, щоб зрозуміти генетику Covid-19."

"Якщо ми зрозуміємо, чому деякі люди відчувають цитокінові бурі, ми зможемо краще лікувати їх", - сказав Акіко Івасакі, імунолог з Єльського університету. "У нас немає раціонального способу розробки терапевтичних засобів. Ми просто даємо ті ж препарати людям, сподіваючись, що вони подіють. Якщо ми зможемо перейти до молекулярного рівня розуміння, ми будемо набагато ефективнішими".

Діти з менш розвиненою імунною системою можуть бути менш вразливими. Дані від deCODE свідчать, що жінки також можуть відчувати важкі симптоми рідше. Найбільш уразливі чоловіки та люди із захворюваннями, пов'язаними із запаленням. Багато з цих станів також мають генетичну складову.

Лікарі NYU Langone Health у Нью-Йорку проаналізували понад 4000 пацієнтів, госпіталізованих із Covid-19, коли через вірус закрили місто. Тих, хто старше 65 років або значно перевищили вагу (мали зайві 80-100 кілограмів), швидше за все госпіталізовувалися. Пацієнти із низьким рівнем кисню та ознаками запалення на лабораторних тестах, швидше за все, були критично хворими.

Найдивовижнішим відкриттям стало встановлення тісного зв’язку між ожирінням та критичним перебігом хвороби, - сказав провідний науковий співробітник Крістофер Петріллі, доцент кафедри медицини. Пацієнти із зайвою вагою, які не досягли 60 років, вдвічі частіше потребували госпіталізації, ніж їхні однолітки з нормальною вагою, в той час як ті, хто страждав ожирінням, втричі частіше потребували інтенсивної терапії, як показало дослідження.

Результати мають сенс, оскільки ожиріння є прозапальним станом: люди, які мають зайву вагу, мають більш високий рівень імунної відповіді та запалення, сказав Петріллі.

"Це без сумніву пов'язано з генетикою", - сказав він. Генетика відіграє важливу роль у розвитку вашої імунної системи. Це поєднання усього, до чого ви були схильні в минулому, а також інших факторів, таких як ожиріння".

Три найпотужніші фактори ризику важкої форми захворювання мають генетичний компонент: високий кров'яний тиск, ожиріння та діабет.

Штат Нью-Йорка, який пильно стежить за людьми, які померли від Covid-19, виявив, що майже 90% мали супутні захворювання. Найпоширенішими є високий кров'яний тиск, виявлений у 56% із 10 834 смертей до 13 квітня, діабет, високий рівень холестерину та хвороби серця.

Стефансон з deCODE заявив, що надзвичайна мінливість вірусу пояснює його міць та стійкість.

"На більшість людей вірус впливає м'яко, тому вони можуть поширювати інфекцію, але є підгрупа населення, яка важко хворіє. Це і сильно заразно, і дуже смертельно », - сказав він. "Це просто погана комбінація."

за матеріалами Bloomberg


24.04.2020 8016
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

314
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1707
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3162
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1144
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1170
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1205 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

246

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1119

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

945

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

416
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

330
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2490
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1241
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1318
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

550
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15183
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7481
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

338
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

649 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

469
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

385
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

474