Ризик захворіти Covid-19 у травні залежить від ваших генів

Вчені усього світу працють над розкриттям таємниці різко мінливих симптомів захворювання.


Деякі люди відчувають Covid-19 як легку застуду, а інші взагалі не виявляють ніяких симптомів. Проте є тисячі осіб, які хворіють і помирають. Вчені наполегливо працюють над тим, щоб зрозуміти основні причини таких величезних розбіжностей у симптомах та результатах. Ніхто ще не знає відповіді. Одна теорія базується на тому, що відповідь зафіксована глибоко в нашій генетичній структурі.

Ми знаємо, що вік і основні показники здоров'я, такі як гіпертонія, відіграють велику роль у визначенні того, як люди перенесуть контракт з Сovid-19. Але вони не пояснюють широке різноманіття симптомів. Вивчення генетики вірусу та людей, які є більш чутливими до SARS-CoV-2, може не тільки допомогти виявити та захистити осіб, які піддаються більшій небезпеці, але й допоможе прискорити лікування та розробку лікарських засобів.

"Що саме робить одних людей дуже хворими, а інші майже не хворіють? Є дві основні гіпотези, - говорить Карі Стефанссон, керівник deCODE Genetics, ісландського дочірнього підприємства Amgen Inc., який провів наймасштабніші дослідження вірусу на сьогодні. Одна - генетична послідовність самого вірусу: деякі штами роблять людей більш хворими, ніж інші, каже він. Інша: унікальна генетика кожної людини, яку підкошує хвороба".

Деякі гени людей можуть просто зробити їх більш вразливими до тяжких захворювань, тоді як генетика інших може чинити опір. Загальновизнано, що наші гени відіграють певну роль у тому, як ми реагуємо на вірусні інфекції. Зрештою, одна мутація гена CCR5, наприклад, робить тих, хто його переносить, стійкими до вірусу імунодефіциту людини або ВІЛ.

Певні генетичні варіанти, особливо в генах, що впливають на імунну систему, схоже, схиляють людей до ряду інших інфекційних захворювань. В одному з досліджень 2017 року було розглянуто 23 поширені інфекції, включаючи вітрянку, оперізуючий лишай та герпес, і виявлено гени, які, здається, збігаються з багатьма з них.

Стефанссон та інші вчені підозрюють, що генетичні зміни людини можуть зіграти подібну роль у людей, які страждають від Covid-19. Існує кілька ранніх ознак цього з новим коронавірусом. Рецептор, який він використовує для проникнення в клітини-господарі, який називається АСЕ2, може бути присутнім у різних людей залежно від їх генетики та зовнішніх факторів, таких як ліки, які вони приймають.

В останні тижні зусилля у дослідженнях зосередженні на вивченні генетичних особливостей реакції людського організму на вірус. Це співпраця сотень вчених у десятках установ, які проводять понад 100 досліджень, спрямованих на вивчення генетики людей, заражених SARS-CoV-2. "На жаль, ми не розуміємо, чому існує велика різниця між особами, які реагують на Covid-19", - сказав Ерік Тополь, директор Науково-дослідного інституту Скриппса в Ла Джолла, Каліфорнія. "Поза межами теорії, поки що дуже мало даних".

Встановлення вентилятора поруч із ліжком пацієнта у відділенні інтенсивної терапії у лікарні Парижа, Франція, 15 квітня.

Фотограф: Натан Лайн/Bloomberg

Сподіваємось, що подібні докази будуть найближчим часом. Фармацевтична компанія Amgen працює над розробкою нових методів лікування коронавірусом, які використовують антитіла для нападу на вірус. Дослідження deCODE повідомлять про цю роботу, надаючи генетичну інформацію про пацієнтів, які раніше були заражені. ДНК-тестувальна компанія 23andMe Inc. також розміщує свою велику кількість генетичних даних, щоб допомогти зрозуміти, як працює вірус. Компанія буде обстежувати клієнтів, які уклали контракт, і шукатиме спільності серед тих, хто зазнав суворої реакції.

Є кілька очевидних областей геному, які слід почати вивчати, сказав Адам Аутон, головний науковий співробітник 23andMe, але це лише в перші дні. "Це гра з цифрами", - сказав він. "Навіть 23andMe не має достатньо даних, щоб зрозуміти генетику Covid-19."

"Якщо ми зрозуміємо, чому деякі люди відчувають цитокінові бурі, ми зможемо краще лікувати їх", - сказав Акіко Івасакі, імунолог з Єльського університету. "У нас немає раціонального способу розробки терапевтичних засобів. Ми просто даємо ті ж препарати людям, сподіваючись, що вони подіють. Якщо ми зможемо перейти до молекулярного рівня розуміння, ми будемо набагато ефективнішими".

Діти з менш розвиненою імунною системою можуть бути менш вразливими. Дані від deCODE свідчать, що жінки також можуть відчувати важкі симптоми рідше. Найбільш уразливі чоловіки та люди із захворюваннями, пов'язаними із запаленням. Багато з цих станів також мають генетичну складову.

Лікарі NYU Langone Health у Нью-Йорку проаналізували понад 4000 пацієнтів, госпіталізованих із Covid-19, коли через вірус закрили місто. Тих, хто старше 65 років або значно перевищили вагу (мали зайві 80-100 кілограмів), швидше за все госпіталізовувалися. Пацієнти із низьким рівнем кисню та ознаками запалення на лабораторних тестах, швидше за все, були критично хворими.

Найдивовижнішим відкриттям стало встановлення тісного зв’язку між ожирінням та критичним перебігом хвороби, - сказав провідний науковий співробітник Крістофер Петріллі, доцент кафедри медицини. Пацієнти із зайвою вагою, які не досягли 60 років, вдвічі частіше потребували госпіталізації, ніж їхні однолітки з нормальною вагою, в той час як ті, хто страждав ожирінням, втричі частіше потребували інтенсивної терапії, як показало дослідження.

Результати мають сенс, оскільки ожиріння є прозапальним станом: люди, які мають зайву вагу, мають більш високий рівень імунної відповіді та запалення, сказав Петріллі.

"Це без сумніву пов'язано з генетикою", - сказав він. Генетика відіграє важливу роль у розвитку вашої імунної системи. Це поєднання усього, до чого ви були схильні в минулому, а також інших факторів, таких як ожиріння".

Три найпотужніші фактори ризику важкої форми захворювання мають генетичний компонент: високий кров'яний тиск, ожиріння та діабет.

Штат Нью-Йорка, який пильно стежить за людьми, які померли від Covid-19, виявив, що майже 90% мали супутні захворювання. Найпоширенішими є високий кров'яний тиск, виявлений у 56% із 10 834 смертей до 13 квітня, діабет, високий рівень холестерину та хвороби серця.

Стефансон з deCODE заявив, що надзвичайна мінливість вірусу пояснює його міць та стійкість.

"На більшість людей вірус впливає м'яко, тому вони можуть поширювати інфекцію, але є підгрупа населення, яка важко хворіє. Це і сильно заразно, і дуже смертельно », - сказав він. "Це просто погана комбінація."

за матеріалами Bloomberg


24.04.2020 7843
Коментарі ()

28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

461
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

843
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

3510 12
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

2842
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

6999 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

3344

«Співвідношення людського знання і незнання в різні епохи залишається тим самим, змінюються лише сфери знання і незнання…»

235

Привиди стали  головними героями книжок та фільмів. Враховуючи, що привидом вважають душу померлої людини, то цікаво дізнатись  християнське бачення цього феномену  і знайти згадки про це у Біблії.

617

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

1388

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

2530
25.10.2024

Суші — це не просто їжа, це справжня філософія, яка об'єднує смак, естетику та майстерність. З давніх часів японці вважали суші витвором мистецтва, і сьогодні цей кулінарний шедевр завойовує все більше шанувальників по всьому світу.  

199
23.10.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

17244
17.10.2024

Інфляція на споживчому ринку у вересні 2024 року порівняно із серпнем, як на Прикарпатті, так і в Україні становила 1,5%, з початку року — 7,2% та 6,5% відповідно.  

855
26.10.2024

Гелловін відзначають 31 жовтня. Це свято передує Дню всіх святих, який відзначають 1 листопада.  

7938 1
23.10.2024

Після початку повномасштабної війни з росією капеланська служба стала невіддільною частиною Збройних Сил України.  

474
18.10.2024

В Україні набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій" № 3894-IX, який передбачає припинення діяльності на території України релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.    

875
15.10.2024

Більшість українців — 61% — підтримують ідею, щоб в Україні існувала лише одна Православна церква.  

2260
28.10.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

27573 1
29.10.2024

Поїздка генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша в Казань на зібрання лідерів БРІКС викликала бурхливу критику з боку України та її союзників.  

325
25.10.2024

У Східному регіоні частки тих, хто з цим хоче, і тих, хто не хоче перемовин, статистично значуще не відрізняються від інших регіонів (відповідно 39% і 43%).  

388
22.10.2024

В органах прокуратури може бути в три рази більше осіб з інвалідністю, ніж в середньому серед населення, а серед начальників – 38%.

635
19.10.2024

Очікують на покращення діяльності — 9% мешканців заходу. Про погіршення діяльності сказали 6% мешканців західних регіонів.  

667