Різдвяний піст – радісний піст

У четвер, 28 листопада розпочався Різдвяний піст. Він триватиме 40 днів, до 6 січня. Число 40 є досить символічним для християн.

40 років Мойсей водив свій народ по пустелі, 40 днів він постив, перед тим, як отримати кам’яні скрижалі, на яких були вибиті десять заповідей Божих. І сьогодні нам, вірянам, даються ті ж самі 40 днів для мандрівки нашою душею, щоб віднайти в ній темні куточки, засмічені гріхами, на які з повсякденними проблемами та клопотами не звертаємо уваги. Вони так потихеньку накопичуються, стаючи невимовно важким тягарем на душі. Тому піст – це чудова нагода зробити генеральне прибирання всередині нас, щоб достойно зустріти одне з найвеличніших свят для всіх християн – Різдво Христове!

Для мене початок Різдвяного посту знаменує наближення найулюбленішого свята ще з дитинства – Різдва. Тому цей піст не несе в собі відчуття смутку. Адже під час Різдвяного посту християни готуються не до хресної дороги та розп’яття Ісуса Христа, а до Його приходу в світ. Він є радісним, адже, окрім того, що він підготовляє нас до такого великого свята, у ньому є ще й інші приємні та веселі свята: св. апостола Андрія, св. Миколая Чудотворця, св. Катерини. Якщо ж заглянути в історію нашого народу, то і там знайдемо підтвердження того, що під час такого посту не було відчуття смутку.

Колись у народі говорили: «На Пилипівці ще люди ситі». Цей час без м'яса й молока прожити було легше, бо саме тоді розпочинали запаси свіжозаквашених і солених овочів: капусти, буряків, огірків; споживали багато різних видів олії: конопляної, лляної, соняшникової, рижієвої, макової, а також макухи з неї.

Сьогодні, переглядаючи в Інтернеті різноманітні публікації щодо порад, як поводитись у піст, стає просто смішно. Складається таке враження, що такі собі поради не розраховані на практикуючих християн, які щонеділі відвідують храм, а радше для тих, хто сприймає піст, як дієту. Натрапляла я на календар харчування в піст, де розписаний кожен день, та продукти, які можна вживати. Бракувало ще таблиці з калоріями! Натрапляла я на от такі корисні поради: «Що не можна робити в Різдвяний піст? У Різдвяний піст не можна грішити повсякденними гріхами!». Перепрошую, а в інші дні року грішити можна?! Інший сайт радить: «У Різдвяний піст можна причащатися». Невже хтось насправді думає, що не можна?! Такі абсурдні пояснення та правила інколи приводять до того, що невоцерковлені люди бачать у пості щось складне і дуже важке до дотримання. Тому, якщо вас цікавлять справжні та чіткі вказівки щодо правил Різдвяного та інших постів, варто звернутись до партикулярного права УГКЦ, яке говорить так:

«Усі вірні зобов’язані постити в такі періоди церковного року: Великий піст і Страсний тиждень; Петрівка – від понеділка після Неділі всіх святих до навечір’я празника Святих Верховних апостолів Петра і Павла (включно); Успенський піст, або Спасівка, – від свята Перенесення Чесного і Животворного Хреста та Маккавейських мучеників, Саломеї, їх матері, і старця Елеазара, до навечір’я Успіння Пресвятої Богородиці (включно); Різдвяний піст, або Пилипівка, – від дня після свята Апостола Пилипа до навечір’я Різдва Христового. Під час Різдвяного посту (ред.) вірні зобов’язані: у середу та п’ятницю утримуватися від споживання м’ясних продуктів і страв; у понеділок, вівторок та четвер дозволено всі види їжі.

Стосовно звільнення від обов’язку посту потрібно дотримуватися таких положень: немає посту в суботи, неділі та дні святкування Нового року (31.12-01.01).

Також партикулярне право наголошує, що від будь-якого обов’язку посту звільняються: діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 років; важкохворі; вагітні; матері після пологів і ті, що годують груддю; ті, що подорожують (якщо час подорожі перевищує вісім годин); ті, що важко працюють; ті, що харчуються зі столу інших; убогі, котрі живуть з милостині».

Ось ці основні правила щодо харчування у Різдвяний піст, які дещо розвіюють хибне трактування посту, як суворої дієти та повної відмови від м’ясних та молочних продуктів.

Під час зустрічі з молоддю у Зарваниці ще у 2018 році Блаженніший Святослав сказав: «Ми думаємо, що час посту — це час смутку. Ми наче не вміємо постити, але навчімося це робити! Звісно, в період постів ми стараємося не влаштовувати гучних забав (наприклад, весіль), але це не означає, що ми не можемо по-християнськи організовувати своє дозвілля. Тобто питання полягає в тому, «як»: як це правильно зробити і організувати? І тут Церква-мати готова нам допомогти, щоб радісно переживати всі пости… Якщо ми відмовляємося від гріха на період посту і за ним сумуємо, то які ми християни? А справжній піст насправді є моментом активної праці над собою».

Підготувала Віра БІЛА

«Нова Зоря» ч. 46


28.11.2019 4940
Коментарі ()

26.05.2020
Роса Мартинюк

 Жінка не може працювати в  урології, йти до лікаря варто тоді, коли вже болить, а простатит лікується за 5 хвилин — ці та інші міфи ми часто чуємо та чи розуміємо їхню помилковість?Розмовляємо із Владиславою Литвинець — лікарем-урологом Лікувально-ліагностично центру професора Литвинця, асистентом кафедри урології Івано-Франківського медичного університету.

116
22.05.2020
Олена Британська

Ця історія з тих, які тягнуться роками. Про з’єднання Південного та Північного бульварів в Івано-Франківську заговорили ще у 2015-му.

2492 2
22.05.2020
Марія Лутчин

Уявити собі сучасні міста, містечка та села без асфальтного покриття просто неможливо – десь воно ідеальне, десь бажає бути кращим, а десь ями та вибоїни роками не бачили асфальтобетонного катка. Тому сьогодні асфальт впевнено можна назвати одним з

2528
21.05.2020
Роса Мартинюк

Вона справляє враження жінки, що все встигає — працює на роботі, двічі на рік організовує етнофестиваль та виховує трьох діток. Про те, як їй все вдається, з чого починалася “Крайка”, про навчання у Парижі та курйозні ситуації під час організації: говоримо із Наталією Бартків.

577
19.05.2020

Вищі навчальні заклади закінчуватимуть навчальний рік у дистанційному режимі. 

992
18.05.2020
Олена Британська

Наприкінці квітня уряд представив план поетапного зняття карантинних обмежень. Відповідно до нього, вихід з карантину складатиметься з п'яти етапів, перший з яких розпочався 11 травня. 

1005

Сервус, товариство! Так склались обставини, що зараз ми, як і весь світ, занурились у боротьбу з вірусом і за тим не зауважили кардинальних змін, що відбуваються у  суспільстві.  Не відкрию вам Америки, якщо скажу, що багато жителів Галичини м

1852

Під прикриттям карантину відбувається наглий дерибан коштів і майна міста.

4294

Середньосвітова смертність від коронавірусу складає 5,8%. Проте це тільки середня температура по палаті, яка в кожній окремій палаті (країні) різна.

3861 2

ВЕСНу/2020 весь світ запам’ятає…

2993
17.04.2020

Пам’ятаймо, що маємо поділитися цією радісною звісткою з усіма, хто у скорботі та потребує нашої розради.

1603
10.04.2020

Великдень, Воскресіння Христове або Пасха – найбільш давнє, урочисте й радісне свято з усіх великих християнських свят церковного року. До цього світлого дня християни готуються заздалегідь. Віряни дотримуються Великого посту, обмежуючи себе у харч

4542 1
09.04.2020

Наразі церква вивчає різні механізми освячення паски.

1617
09.04.2020

Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав у спеціальному зверненні дав детальні поради щодо поведінки у храмі на Страсний тиждень та Великдень, зокрема щодо сповіді і причастя, та оголосив диспензи (звільнення) Церкви усім в

1658
19.05.2020

Наш дзвінок застав композитора Ігоря Іванціва в Бурштині, де він живе, працює і творить. Простий, приємний співбесідник, з прекрасним почуттям гумору, повен життєвих сил та настрою.

784