Рівні умови в погоні за освітою: чого чекати прикарпатським вступникам

Вже з 12 липня у всіх вузах України одночасно стартує цьогорічна вступна кампанія. Зараз триває лише реєстрація електронних кабінетів вступників та прийом документів у професійно-технічні заклади І-ІІ рівня акредитації.

Чи зіграє доля злий жарт із вчорашніми школярами, а чи посміхнеться їм і дозволить стати студентами омріяного університету, вони дізнаються через місяць. А тим часом їхні анкети будуть у відкритому доступі для приймальних комісій вузів всієї країни через систему «Конкурс».

Чого чекати у наших місцевих університетах та які особливості цьогорічного прийому на навчання, нам розповіли ректори трьох національних університетів Івано-Франківська.


Ігор ЦЕПЕНДА, ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника:

– Особливості цьогорічної вступної кампанії загальноукраїнські. В першу чергу, це заяви від вступників у електронній формі. Це спрощує багато питань для абітурієнтів. Але в університеті працюватимуть пункти із допомоги і роз’яснення. Абітурієнти можуть подати сім заяв на чотири спеціальності. Це регламентує Міністерство освіти і науки. Цьогорічною особливістю для класичних університетів є те, що на гуманітарні науки, крім філології, бакалаври при вступі на магістратуру здаватимуть ЗНО з іноземної мови.

Другим визначальним моментом є те, що абітурієнти вступатимуть на основі сертифікатів ЗНО з трьох предметів. Третій предмет буде на вибір. Усі приймальні комісії працюватимуть в одному місці – у гуманітарному корпусі.

Ми є класичним університетом, тому зобов’язані робити ставки на всі напрямки. Інформаційні технології в нашому житті є визначальними. Це очевидні речі, адже багато наук пов’язані з ними. Але додатково ми звертаємо особливу увагу і на спеціальності так званої середньої освіти. Ми повинні бути у фарватері реалізації реформи нової української школи. Думаю, що у зв’язку із підняттям заробітної плати і з тим, що вчитель в українському суспільстві починає розглядатися як ключова особа реформ, педагогічні спеціальності будуть популярними.

З іншого боку, ми маємо велику кількість спеціальностей і напрямків, які сьогодні потрібні для соціально-економічного розвитку, починаючи від психології і закінчуючи комп’ютерною інженерією. Це дозволяє на 47 спеціальностях забезпечити ключові напрямки розвитку економіки країни і формувати ті кадри, котрі будуть працювати в Україні.

На жаль, маємо такі моменти, коли природничі спеціальності менше цікавлять учорашніх школярів. Тому проводимо активну роботу заздалегідь, скажімо, пропагуємо фізику. Для нас також є здивуванням, що немає розуміння того, що таке соціологія. Щороку набираємо понад 2 тисячі студентів на бакалаврат денної форми. Це дозволяє нам залишатися найбільшим університетом за кількістю студентів.


Євстахій КРИЖАНІВСЬКИЙ, ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу:

– З кожним роком вступна кампанія удосконалюється і робиться в державі загальна доступність до усіх спеціальностей. Єдиний конкурс на спеціальність по всій державі – це справедливість і об’єктивність. Однією із новацій цього року є те, що при зарахуванні на навчання у магістратуру треба складати ЗНО з іноземної мови. Цього року ми відкрили нову спеціальність – «комп’ютерні системи та технології». У цьому є потреба, адже інформаційні технології розвиваються.

Протягом наступних двох років кількість ІТ-спеціалістів буде зростати. Тому, думаю, це престижний напрям. Ми мусимо враховувати умови конкурентності в тих умовах, в котрих ми сьогодні проживаємо. Маємо великий відтік молоді за кордон. Наші сусіди відчувають дефіцит абітурієнтів на технічні спеціальності. Тому й створюють кращі умови і переманюють до себе на навчання. Ми розширюємо програму подвійних дипломів.

Отримуючи диплом нашого закладу, випускники отримують одночасно диплом європейського зразка і можуть бути учасниками ринку праці в ЄС. Таким чином ми піднімаємо престиж нашого навчального закладу. Я вважаю позитивом те, що наш випускник може отримати роботу в будь-якій компанії. Наш університет працює у секторі енергетичної безпеки, і якщо би постало питання про потребу відкриття якоїсь спеціальності, то ми знаємо ситуацію на ринку праці і йдемо назустріч потребам.

Якщо говорити про попит на спеціальності, то його важко спрогнозувати. Свого часу був період попиту на економічні спеціальності. А от на «геологію» ми мали штучно створені проблеми із набором. Тепер молодь частіше обирає інформаційні технології, машинобудування, а також інженерні спеціальності. Хочу відзначити, що є попит на спеціальність «архітектура і містобудування».


Микола РОЖКО,  ректор Івано-Франківського національного медичного університету:

– Вступна кампанія до нашого університету відбуватиметься відповідно до тих вимог, котрі оголосило Міністерство освіти і науки. Мова, звичайно, йде про можливість подачі семи заяв від вступника на чотири спеціальності. Крім того, для медичних вузів на спеціальності «медицина», «стоматологія» і «педіатрія» зробили «великий подарунок» і ввели мінімальний поріг балів ЗНО із профільних предметів на рівні 150 балів. Це для нас велика загроза і виклик. Адже ми не знаємо, які будуть обсяги прийому. Знаю, що багато людей набрали по 148 чи 149 балів і питають, як бути у цьому випадку. Про попит на спеціальності говорити рано, але традиційно набір буде високим на «педіатрію», «лікувальну справу», «стоматологію».

Мабуть, цього року буде більше дітей вступати на «ерготерапію» і «фармацію», бо там нема обмежень із кількістю балів. Питання недобору риторичне. Якщо відштовхуватися від ліцензійного набору, то це одне питання, а якщо порівнювати рік із роком, то знаємо, що цього року є найменша кількість випускників шкіл. Ми, звичайно, турбуємося, адже від того, скільки студентів ми наберемо, залежить життя університету, робота викладачів.

У 2011 році, коли я прийшов на цю посаду, то  ще не знав, як буде розвиватися медицина. Ми створили амбулаторії і готові показувати, як сімейна медицина повинна розвиватися. Ми створили кафедру сімейної медицини ще задовго до цих реформ. А що стосується обов’язкового відпрацювання після закінчення навчання, то скажу, що все нове – це добре забуте старе.

Свого часу в Україні були запроваджені цільові направлення. З наступного року сільська молодь буде підписувати угоди і випускники будуть змушені відпрацювати декілька років.

Записав Володимир БОДАК, ЗК


11.07.2018 3943
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

625
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1157
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2485
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1340
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1975 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2912

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

664

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

744

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1653

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1637
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

333
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

444
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18359
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7470
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3650
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1036
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10773
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

282
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

280
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

469
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

444
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

676