Рік після Євро-2012: доходи і витрати

 

/data/blog/37728/4c036d2d6fda29827e2b4249ca8d1b5c.jpg

 

Оцінка фінансової вигоди і втрат минулого футбольного чемпіонату Європи

Рік тому президент Віктор Янукович оцінював підготовку до Євро-2012 в 35 млрд гривень (близько 4,4 млрд доларів). Однак навіть об'єкти, безпосередньо пов'язані з проведенням Євро2012 - аеропорти і стадіони - приносять небагато користі, хоча саме на них були витрачені мільярди.

За словами екс-віце-прем'єра і екс-міністра з питань інфраструктури, а нині депутата Бориса Колеснікова, загальні витрати України на проведення чемпіонату з футболу Євро2012 становили близько 40 млрд гривень, або 5 млрд доларів.

Згідно з Державною цільовою програмою фінансування підготовки для проведення чемпіонату, з державного бюджету мало бути виділено 56500000000 гривень, а також ще 3,7 млрд гривень з місцевих бюджетів.

Однак навіть якщо прийняти за основу цифри, озвучені президентом, то за три тижні футбольного «свята» кожен українець, включаючи пенсіонерів і дітей, заплатив близько 76 доларів з власної кишені. Втім, за словами президента, хоча кошти, витрачені на Євро-2012 і не могли окупитися за час чемпіонату, проте вони «будуть служити не одному поколінню і підуть людям на користь», а також допоможуть поліпшити імідж України у світі.

Туризм, бізнес, дороги і Hyundai

Популяризація України, як туристичного напрямку, про яку багато говорили напередодні проведення футбольного чемпіонату, схоже, не надто спрацювала. За даними Державної прикордонної служби, у рік проведення футбольного чемпіонату Україну відвідали 24,6 млн. іноземних туристів. Однак це лише на 2,8% більше, ніж кількість іноземних туристів, що відвідали в Україну роком раніше.

Євро-2012 теж не стало поштовхом для розвитку малого та середнього бізнесу, особливо пов'язаного з ресторанним і готельним справою, а українські готелі в цілому залишаються дорожчими, ніж у більшості європейських міст.

Єдиною галуззю української економіки, яка демонструвала високі темпи зростання при підготовці до Євро2012, було будівництво. У першій половині 2012 року воно стало одним з двигунів української економіки. Втім, вже до кінця року обсяги робіт у будівництві різко скоротилися, і в другій половині року Україна увійшла в рецесію.

Стан і якість українських доріг, включаючи ті, які були реконструйовані до Євро2012, і на які було витрачено близько 15 млрд гривень бюджетних коштів, викликало обурення водіїв по всій Україні після тривалої і сніжної зими.

Окремою темою стала історія багатостраждальних швидкісних поїздів Hyundai, також запущених напередодні футбольного чемпіонату.

Як виглядає, навіть об'єкти, безпосередньо пов'язані з проведенням Євро2012 в кожному з міст, де проходили матчі футбольного чемпіонату, - аеропорти і стадіони - принесли мало користі, хоча саме на них були витрачені мільярди.

Київ

Побудований до Євро2012 новий термінал D міжнародного аеропорту в Борисполі - головні повітряні ворота України - за рік, за визначенням уряду, опинився в «кризовому стані».

· Вартість будівництва та реконструкції - 6,7 млрд гривень (з них 4,8 млрд гривень на термінал D)

· Планова пропускна здатність - 25 млн пасажирів на рік (термінал D - 15 млн пасажирів)

· Фактична пасажиропотік - 8270000 чоловік за 2012 рік (третина від планової потужності)

Рахункова палата звинуватила адміністрацію аеропорту у нецільовому використанні 3,7 млрд гривень, виділених з бюджету в рамках підготовки до Євро2012. За оцінкою експертів Рахункової палати, зараз аеропорт зіткнувся з ризиком неповернення 4,3 млрд гривень кредитних коштів, покриття яких має взяти на себе держава.

Перший квартал 2013 року аеропорт завершив зі збитком у 60,6 млн гривень, хоча перший квартал 2012 року був для нього прибутковим. Адміністрація аеропорту пояснює це тимчасовими труднощами, пов'язаними з виходом з ринку декількох авіакомпаній, серед яких - і Аеросвіт, яка обслуговувалися в терміналі D.

Вартість реконструкції Національного стадіону «Олімпійський», де проходив фінал Євро2012, весь час зростала, і врешті досягла 4,7 млрд гривень. Прибуток стадіону в 2012 році - 1,5 млн гривень.Зараз тут, окрім футбольних матчів, проходять концерти, вечірки, конференції.

Львів

Львівський міжнародний аеропорт імені Данила Галицького сьогодні майже так само порожній, як і до свого відкриття.

· Вартість будівництва - 4,6 млрд гривень (з них з бюджету - 4,3 млрд гривень)

· Планова пропускна здатність - 7,3 млн пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - 570 тис. осіб за 2012 рік (8% від планової потужності)

Адміністрація аеропорту стверджує, що показники 2012 року є рекордними для львівського аеропорту, і майже вдвічі більше, ніж у 2011-му.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров, відповідаючи на запитання, навіщо було будувати у Львові аеропорт на понад 7 млн пасажирів, щоб він був завантажений менше, ніж на 10%, заявив, що «внутрішньо посміхнувся». «Хто будує такі об'єкти, як аеропорт, з розрахунку на сьогоднішню пропускну здатність? Якщо такий об'єкт будується, то він розрахований на 100-200 років », - пояснив український прем'єр.

Новий стадіон у Львові, побудований до Євро2012, виявився непотрібним навіть місцевого футбольного клубу «Карпати». Вартість його будівництва склала 2,9 млрд гривень (з яких бюджетні - 2,7 млрд гривень). За рік, що пройшов з Євро-2012, на стадіоні було проведено менше 10 матчів, а його утримання обходиться місту приблизно в 20 млн гривень на рік.

Харків

Реконструкція аеропорту у Харкові відрізнялася двома особливостями - коштувала менше і здійснювалася не тільки за бюджетні, а й за приватні кошти.

· Вартість реконструкції - 2,3 млрд гривень (з них близько 1,5 млрд гривень з бюджету на модернізацію аеродромного комплексу, близько 800 млн гривень - приватні кошти на модернізацію старого терміналу та будівництво нового)

· Планова пропускна здатність - 2 млн. пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - близько 500 тис. пасажирів за 2012 рік (25% від планової потужності)

У реконструкції стадіону, так само, як і аеропорту в Харкові, брав участь бізнесмен Олександр Ярославський, який у той час також був власником місцевого футбольного клубу «Металіст».Загалом реконструкція харківського стадіону коштувала 783 680 000 гривень (майже 100 млн доларів), з яких близько третини були приватними коштами. Всього Ярославський вклав у підготовку Харкова до Євро-2012 близько 250 млн доларів.

Проте в кінці 2012 року бізнесмен склав з себе повноваження президента ФК «Металіст» через, як він сам заявив, «незрозумілих претензій міської влади до мене як до інвестора і, як наслідок, безпрецедентного психологічного тиску, що чиниться на команду і колектив».

Новий власник «Металіста», Сергій Курченко, 27-річний бізнесмен, якого пов'язують з найближчим оточенням президента Януковича, у травні цього року викупив стадіон «Металіст», який є базою його футбольного клубу, у харківських властей за 70 млн доларів, тобто на третину дешевше вартості його реконструкції.

Донецьк

З об'єктів, побудованих в Україні до Євро2012, міжнародний аеропорт у Донецьку ім'я Сергій Прокоф'єва, є чи не найдорожчим.

· Вартість будівництва - 6,9 млрд гривень (з яких 6,5 млрд гривень - з державного бюджету)

· Планова пропускна здатність - 10 млн пасажирів на рік

· Фактична пасажиропотік - 1 млн осіб (10% від планової потужності)

Пояснюючи, навіщо Донецьку такий великий аеропорт, Борис Колесніков заявляв, що «всі прогнози свідчать, що через сім років Донецьк прийде до 5 млн пасажирів і стане одним з найбільших аеропортів європейської частини СНД». Крім того, український уряд заявляв і про плани перетворити аеропорт у «хаб» для рейсів з Європи в Азію. Зараз міжнародними рейсами, що здійснюються з аеропорту, є чартери в Туреччину, Єгипет і ОАЕ.

Побудований на приватні кошти у 2009 році стадіон «Донбас-Арена», також є базою ФК «Шахтар», - єдиний із стадіонів, який приймав матчі Євро2012, але ніяк не був пов'язаний з державною підготовкою до нього і використанням бюджетних коштів. Його будівництво обійшлося «Шахтарю», власником якого є Рінат Ахметов, в 400 млн доларів, тобто дешевше, ніж держава заплатила за реконструкцію стадіону «Олімпійський» у Києві. Зараз на стадіоні проходять не лише матчі, але й концерти та вечірки.

За матеріалами: ВВС Україна


08.07.2013 2328 0
Коментарі (0)

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1010
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2600 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2182
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3031
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2637
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2357 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

486

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

492

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

987

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2208
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

687
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1955
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2052
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

225
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

837
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5538
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7401
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1414
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

690
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1070 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1573 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1430