Рига: "балтійський Львів" зі слідами Штірліца й Шерлока

 

Попри те що Рига – найбільше місто країн Балтії, з туристичної точки зору вона може здатися найменшою з трьох балтійських столиць. Старий центр тут досить компактний, але при цьому дуже колоритний, затишний і цікавий, тож гуляти цими вимощеними бруківкою вузькими вуличками – саме задоволення

За бажання оббігти головні пам’ятки столиці Латвії можна, мабуть, і за годину-дві. Це, до речі, відповідь на запитання багатьох мандрівників, які подорожують транзитом через Ригу до інших країн.

Ризький міжнародний аеропорт – базовий для авіакомпанії Air Baltic. Звідти латвійський національний (і при цьому майже лоукостовий) авіаперевізник літає і до Києва, й до Парижа, Амстердама, Берліна, Брюсселя, Стокгольма, багатьох інших провідних напрямків Європи й не тільки. І часто саме транзитний квиток на Air Baltic через Ригу – один із найдешевших способів добратися до цих міст із Києва.

Обираючи такий шлях, пасажири часто замислюються над тим, чи варто виїздити з аеропорту в місто, якщо час очікування між двома літаками становить 5-6 годин. Відповідаємо: варто (звісно, якщо маєте шенгенську візу, адже через Ригу можна летіти й, скажімо, в безвізові Стамбул чи Москву).

null

null

З аеропорту до центру міста ходять звичайні міські автобуси та маршрутки, а шлях займає всього лише близько півгодини.

Хоча, звісно, значно приємніше побродити Ригою без поспіху, приділивши увагу не лише старому центру, повністю занесеному до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а й іншим історичним районам.

null

Як колись слушно зауважила відома українська блогерка і мандрівниця Лана Світанкова, "Рига - це як Львів, але з морем за 20 хвилин електричкою і широкою річкою. Такі ж вузькі бруковані вулички, такі ж численні шпилі, церкви, старі гарні будинки з високими стелями, вуличні кав’ярні, широкі підвіконня і незвичайні вікна й двері, таке ж бажання загубитися і не знайти дороги додому".

Хіба що російська мова в Ризі лунає, мабуть, таки частіше, ніж у Львові… і частіше за латвійську. Зате туристів, особливо пізньої осені та ранньої весни, у столиці Латвії менше, ніж у центрі Галичини. Ну або, принаймні, таке складається враження.

null

Заснували Ригу німецькі воїни-хрестоносці, які 1201 року звели на річці Даугава фортецю й заснували Лівонський орден. Через 81 рік місто вступило в Ганзейську спілку, яка об’єднувала головні торговельні міста на Балтійському та Північному морях. Це неабияк посприяло економічному розвитку Риги.

null

null

Та попри таку давню історію, пам’яток із періоду до XVII сторіччя в столиці Латвії досить мало – кілька церков та будинків Старого міста й фрагменти міських стін із єдиною з більше двох десятків веж, яка достояла до наших днів – Пороховою.

null

Зате прекрасних будинків XVII сторіччя, навпаки, досить багато. Серед них і один із головних туристичних об’єктів Старої Риги – будинок Чорноголових із прекрасним фасадом. Щоправда, це вже фактично копія - під час Другої світової війни, 1941 року, дім був повністю зруйнований, і лише наприкінці 1990-х його повністю відбудували.

null

Це стосується майже всіх будівель Ратушної площі, яка є серцем Старого міста. Нині ратуша, будинок Швабе, статуя лицаря Роланда стоять тут, ніби й не було воєнних лихоліть. 

null

null

Тішать око також багатоповерхові купецькі будинки з гострими дахами й барокові будівлі, як дім Рейтерна.

Наприкінці ХІХ сторіччя Рига пережила будівельний бум, й донині - як в історичному центрі, так і поза ним - збереглося чимало споруд того часу. Серед них – зведені в неготичному стилі будинки Великої та Малої купецьких гільдій, Будинок із чорними котами, названий так завдяки відповідним скульптурам на даху, тощо.

До речі, гуляючи Старою Ригою, не забувайте задирати голову – на дахах часто можна побачити цікаві статуї та прикраси. Адже більшість будинків кінця ХІХ – початку ХХ сторіч збудовані в особливому стилі "ризький модерн", із вигадливою ліпниною й іншим оздобленням фасадів.

null

Між іншим, саме з вікна одного з тутешніх будинків викинувся професор Плейшнер, проваливши явку на Квітковій вулиці в "Сімнадцятьох миттєвостях весни". Насправді вікно у "швейцарському Берні" знімали на непарній стороні ризькій вулиці Яуніела. А на парній радянські кінематографісти оселили Шерлока Холмса й доктора Ватсона, "перейменувавши" її в лондонську Бейкер-стріт.

У Ризі є й інші локації з фільму про Штірліца: "церква пастора Шлага" зовні - це насправді лютеранська церква Хреста на вулиці Ропажу, 120. А інтер’єр храму з органом режисер Тетяна Ліознова знімала в Ризькій євангельсько-лютеранській церкві св. Павла, вул. А. Деглава, 1.

Символ Старого міста – Домський собор, закладений 1211 року, славиться одним із найбільших і найчистіших за звучанням у Європі органів. До речі, поруч на Домській площі розташовані найкращі ризькі кафе під відкритим небом.

null

Якщо матимете час, обов’язково підніміться на оглядовий майданчик на даху церкви святого Петра, звідки відкривається чудовий вид на Ригу. Шпиль цієї церкви – найвищий у місті – 123,5 метра заввишки. На ньому сидить іще один ризький символ: бляшаний півень.

Кафедральний собор святого Якова 1225 року досить простий і зовні, й усередині, але має свою легенду. Його дзвін нібито сам дзвонив щоразу, коли поряд проходила невірна чоловікові дружина. А оскільки Рига завжди була великим морським портом, то калатало  безперервно. Зрештою городянам це набридло, і дзвін зняли.

А православний кафедральний собор Різдва Христового, зведений у невізантійському стилі, на час свого відкриття 1884 року був найдорожчою будівлею Риги.

Не забудьте відвідати Ризький центральний ринок – один із найстаріших і найбільших у Європі. Тут не лише можна придбати все, що душі заманеться, від найрізноманітніших продуктів і квітів до сувенірів та одягу, а й помилуватися цікавою архітектурою. П’ять величезних павільйонів ринку розташовані в ангарах, які колись призначалися для зберігання дирижаблів.

null

null

І, звісно, не можна не відзначити (й тим більше не помітити) Ризький замок. Зведений 1330 року для керівництва Лівонського ордену, після відновлення Латвією незалежності 1991 року він став резиденцією президента. 

null

А в центрі Риги, на головній вулиці Брівібас (Свободи) стоїть головний монумент міста – пам’ятник Свободи, увінчаний фігурою дівчини з трьома зірками у піднятих угору руках. Збудований 1935 року на гроші городян за проектом визначного латвійського скульптора Карліса Зале, він дивом зберігся упродовж усього періоду радянської окупації Латвії. Хоча рижани й жартували, що це не Свобода, а "агент російської турфірми" – покладання квітів до пам’ятника гарантувало безплатну поїздку в Сибір.

 

ЕСПРЕСО
Фото Liveriga.com, Wikimedia


27.01.2016 2271 0
Коментарі (0)

06.07.2022
Іван Муканик, Ігор Марковський

Фіртка зустрілась з головою відділення Національного олімпійського комітету України в Івано-Франківській області Мирославом Карабіним, який підбив підсумки минулого сезону та поділився деталями підготовки прикарпатських спортсменів в рамках олімпійського циклу.

584
04.07.2022
Уляна Мокринчук

Понад десятиліття майстер професійно займається художньою обробкою шкіри. Скорняжною справою він захопився ще у дитинстві, коли з мамою вперше завітав до її знайомих в майстерню. Зараз же в доробку Юрія незліченна кількість виробів зі шкіри, які демонструють не лише на Косівщині. Працею митця захоплюються поціновувачі по всьому світу.

1159
27.06.2022
Ілона Шевченко

З перших днів повномасштабного вторгнення Каріна заснувала благодійний фонд «Fredoom Ukraine». Разом із двома співзасновниками волонтери передають гуманітарну допомогу на передову та забезпечують на Прикарпатті потреби дітей, які вимушено переїхали з міст, де ведуться активні бойові дії.

1150
21.06.2022
Ілона Шевченко

Автор легендарних мультфільмів: "Козаки", Енеїда", "Лис Микита" Едуард Кирич разом із дружиною з початку відкритої агресії рф проживає в Івано-Франківську – саме сюди подружжя переїхало через активні бойові дії у рідному місті.

1484
17.06.2022
Наталія Луцик

Тури вихідного дня західною Україною – це чудова ідея для одноденного відпочинку не лише для внутрішньо переміщених осіб, котрі вимушено змінили своє місцепроживання, але й для місцевих мешканців. 

1814
13.06.2022
Тетяна Дармограй

Як в Івано-Франківській територіальній громаді змінився ринок праці за понад сто днів війни, скільки готові платити роботодавці та які вакансії мають найбільший попит — Фіртка розпитала у заступниці директора Івано-Франківського міського центру зайнятості Вікторії Максимів.  

2590

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

643

Повномасштабна війна в Україні стала остаточним доказом, що наявна система безпеки у світі більше не діє.

834

Неодноразово доводилось зустрічати у сумнівних вокзальних чтивах  типу “100 порад на кожен день” – поради  на кшталт  “ікону якого православного святого прикладати до хворого місця”, або ”прикмети та заборони в день свята”, далі йде перелік що можна і чого не можна робити.  

1326

Так, я не помилився із заголовком статті і в цьому вбачаю парадокс публічного управління в умовах сучасної України. Моє намагання донести до виконавчої гілки влади та антикорупційної структури те, що через невиконання вимог законодавства суспільним інтересам завдаються збитки, які обраховуються мільярдами, на цей час не принесло жодного результату.

1795
21.06.2022

Сезонні ягоди та фрукти і є для того, аби після зими та весни відновити організм. 

1252
05.06.2022

Дефіцит гречки протримається до початку нового врожаю.

2313
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

4039 1
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

2341
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

4320
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

5254 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

5555
10.06.2022

Щоп'ятниці у таборі заплановані тематичні майстер-класи. Заняття проходитимуть у "світлиці талантів", бібліотеці в монастирі та в альтанках на свіжому повітрі. Дітей педагоги об'єднають у групи за віком та уподобаннями.

2071
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

676
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

1568
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

5490
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

7606