Річниця збиття Боїнга: все вказує на російську ракету

 

/data/blog/81857/6b3569147a22a95e685f5defc5a72751.jpg

 

У п’ятницю 17 липня виповнюється рік з моменту катастрофи рейсу MH-17 над Донецької областю. І хоча винуватців знає весь світ, ніхто за цей злочин досі не покараний.

 

У катастрофі загинуло 298 людей. Це 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Більшість загиблих (193 людини) були громадянами Нідерландів, що визначило роль цієї країни як лідера в розслідуванні.

 

Також загинули 43 громадянина Малайзії (серед них і члени екіпажу), 27 - Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великої Британії, 4 – Німеччини, 4 – Бельгії, 3 – Філіппін, а також один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.

 

Поховальна колона в Нідерландах. Фото: Reuters

Коли закінчиться розслідування

Офіційних розслідувань ведеться аж цілих два.

Обставини та причини катастрофи досліджує спеціальна комісія, яка складається з групи міжнародних експертів. Їх очолює Нідерландська рада безпеки.

У четвер, 15 липня, Верховна Рада ратифікувала продовження дії угоди між Україною та Нідерландами до 1 серпня 2016 року. Ця формальність дозволяє голландцям і далі проводити розслідування.

Власне, їхній звіт вже готовий. Тепер його вивчають усі зацікавлені країни – США, Росія, Малайзія. Усі вони мають право пропонувати внести поправки та зауваження до звіту. Росія свій пакет вже надіслала.

Фінальна версія звіту очікується наприкінці жовтня.

Пошуком винних у трагедії займається міжнародна слідча група, до якої включено представників Малайзії, Австралії, Бельгії та України. Їхню діяльність координує поліція та прокуратура Нідерландів.

Представник групи днями розповів "Німецькій хвилі", що робота слідчої групи просувається повільно і може тривати до кінця 2015 року. А можливо, триватиме і в 2016 році.

Росія критикує хід розслідування. Зокрема, через те що її представників до нього не залучили.

Це цілком логічно, адже росіяни та їхні терористи на Донбасі є головними підозрюваними.

Попередня версія слідчих – збили "Буком"

Зміст доповіді Нідерландської ради безпеки офіційно не розголошується. Але телеканал CNN вже отримав "інсайд" від двох людей, які ознайомлені з його змістом.

Вони стверджують, що докази однозначно вказують на відповідальність за збитий Боїнг проросійських сепаратистів. У доповіді вказано не лише точний тип ракети, але й траєкторію її польоту. У документі чітко вказано, що територію, з якої запустили ракету, контролювали проросійські сепаратисти.

Це підтверджує версію, на якій наполягають США: літак було збито російським зенітно-ракетним комплексом "Бук" з території, яку контролювали проросійські сепаратисти.

Цю версію неодноразово озвучували також різні ЗМІ. Наприклад, журналіст телеканалу BBC Джон Суїні у вересні минулого року простежив шлях "Бука" до Сніжного. Він говорив із місцевими мешканцями. Один із них розповів, що бачив, як "Бук" вивантажували з трейлера в районі Сніжного за кілька годин до катастрофи.

Волонтер проекту журналістських розслідувань Bellingcat Іггі Останін також у вересні простежив шлях "Бука", проаналізувавши зміст фото- та відеозйомок з інтернету. Він з’ясував, що комплекс привезли з військової частини № 32406 53-ї курської зенітно-ракетної бригади до Ростовської області. В день катастрофи його доправили в село Сніжне, яке контролювали сепаратисти.

Також у доповіді, про яку йдеться в сюжеті CNN, частина вини покладається на авіакомпанію Malaysia Airlines. Її звинувачують в тому, що вона проігнорувала попередження міжнародних організацій цивільної авіації і дозволила політ над зоною військового конфлікту.

Росія співає стару пісню про український винищувач

Судячи з реакції росіян, телеканал CNN не бреше – у звіті дійсно говориться про їхню вину.

"Нам багато чого є сказати по цьому документу і багато чого протиставити окремим його тезам. Вимушений із жалем константувати, що у випадку цієї катастрофи не доводиться говорити про коректне висвітлення розслідування", - сказав заступник голови Росавіації Олег Сторчевой.

Він сказав, що в Росії немає єдиної версії щодо причин катастрофи: літак могли збити ракетою "земля-повітря" (тобто зенітною системою) або "повітря-повітря" (тобто з літака).

Цим Сторчевой спростував слова офіційного представника Слідчого комітету Росії Володимира Маркіна.

Він раніше говорив, що головна версія російських слідчих – Боїнг збив український бойовий літак.

"Більше того, експерти припускають, що встановлено тип ракети і що ця ракета не російського виробництва", - сказав Маркін.

Як судитимуть винних

Хто безпосередньо віддав наказ стріляти по цивільному літаку, невідомо. Хоча все вказує на те, що міжнародним слідчим їхні прізвища відомі.

Нідерланди запропонували розглядати справу про збитий Боїнг у міжнародному трибуналі. Україна, Бельгія, Австралія і Малайзія цю ідею підтримують.

Остання вже внесла відповідну пропозицію в Раду Безпеки ООН.

Росія – проти. Путін напередодні річниці заявив, що створювати трибунал – непродуктивно і передчасно. Допоки Росія лишається постійним членом Радбезу, це все марно – вона має право ветувати будь-яку пропозицію, яка їй не подобається.

Якщо ідея з трибуналом провалиться, уряд Нідерландів розглядає й іншу можливість. Але яку саме, поки що тримає в секреті.

Родичі 18 загиблих подали позов до колишнього "міністра оборони ДНР" Ігоря Стрєлкова-Гіркіна з вимогою компенсації у $900 млн.

У поданих до суду документах стверджується, що під час конфлікту на сході України російський громадянин Гіркін, використовуючи псевдонім "Ігор Стрєлков", діяв з дозволу Кремля і керував військовими операціями бойовиків.

"У ході однієї з таких операцій нібито і був збитий малайзійський Боїнг, а Гіркін віддав наказ, який сприяв і/або підбурював до вчинення цього нападу, та/або вступив в змову з тими, хто запустив ракету або ракети", - йдеться в повідомленні.

Сам Гіркін відреагував на це нахабною заявою про те, що він, виявляється, "майже міліардер". Також він обурився тим, що родичі загиблих оцінюють їхнє життя в грошах.

Щодо причин катастрофи він сказати нічого не захотів. "Я ніяк не коментую нічого, що пов’язано з Боїнгом. Це моя позиція з минулого року. Я в розслідуванні не брав участі, тому нічого з цього приводу сказати не можу", - цитує Гіркіна Газета.Ru.

Нагадаємо, саме пост Гіркіна про те, що його бойовики "збили Ан-26" є одним з доказів того, що саме вони й несуть відповідальність за катастрофу. Пост швидко видалили, але скріншоти у всіх, кому вони потрібні, залишились.

Закиди Малайзії та Україні

До речі в звіті, про який повідомляв телеканал CNN, говориться, що частина вини лежить на авіакомпанії Малайзійські авіалінії. Вона проігнорувала попередження про військовий конфлікт і пустила літак небезпечним маршрутом.

Також до авіакомпанії позиваються і родичі загиблих. Росія ж звинувачує Україну в тому, що вона не закрила повітряний простір "через жадібність".

Родичі загиблих у катастрофі німців вирішили позиватися до України. Вони вважають, що наш уряд не закрив небо для польотів, а отже винен у катастрофі. Позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від імені родичів подав у листопаді 2014 року німецький адвокат Ельмар Гімулла. Він сподівається вибити виплату в мільйон доларів за кожного загиблого.

Як повідомляла "Німецька хвиля", ЄСПЛ вирішить долю цих позовів не раніше осені – вони досі знаходяться в стадії вивчення.

Коли звіт буде опубліковано і вину Росії буде доведено офіційно, на Путіна чекає дуже неприємний період. Фактично він буде визнаний міжнародним терористом. Таким свого часу визнали Муаммара Каддафі, який був безпосередньо причетний до вибуху над Локербі літака Боїнг-747 у 1988 році. А яка доля спіткала Каддафі і як він помер, усі добре пам’ятають.

 


17.07.2015 510 1
Коментарі (1)

Тома Володько 2015.07.17, 10:17
Это ваша сладкая ложь. Ракета российская, по производству, но выпущена украинской стороной. А украинский диспетчер направил Боинг вт зону боевых действий зачем? Я не защищаю Россию, но правда превыше всего. Это случилось в небе Украины и ей за всё отвечать.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1141
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2832
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

991
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1049
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1061 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3136 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

919

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

788

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1099
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

163
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2359
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1158
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

459
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15079
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7391
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

825
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

388
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

297
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

384
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

670
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1119