Річниця збиття Боїнга: все вказує на російську ракету

 

/data/blog/81857/6b3569147a22a95e685f5defc5a72751.jpg

 

У п’ятницю 17 липня виповнюється рік з моменту катастрофи рейсу MH-17 над Донецької областю. І хоча винуватців знає весь світ, ніхто за цей злочин досі не покараний.

 

У катастрофі загинуло 298 людей. Це 283 пасажири та 15 членів екіпажу. Більшість загиблих (193 людини) були громадянами Нідерландів, що визначило роль цієї країни як лідера в розслідуванні.

 

Також загинули 43 громадянина Малайзії (серед них і члени екіпажу), 27 - Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великої Британії, 4 – Німеччини, 4 – Бельгії, 3 – Філіппін, а також один громадянин Канади і один - Нової Зеландії.

 

Поховальна колона в Нідерландах. Фото: Reuters

Коли закінчиться розслідування

Офіційних розслідувань ведеться аж цілих два.

Обставини та причини катастрофи досліджує спеціальна комісія, яка складається з групи міжнародних експертів. Їх очолює Нідерландська рада безпеки.

У четвер, 15 липня, Верховна Рада ратифікувала продовження дії угоди між Україною та Нідерландами до 1 серпня 2016 року. Ця формальність дозволяє голландцям і далі проводити розслідування.

Власне, їхній звіт вже готовий. Тепер його вивчають усі зацікавлені країни – США, Росія, Малайзія. Усі вони мають право пропонувати внести поправки та зауваження до звіту. Росія свій пакет вже надіслала.

Фінальна версія звіту очікується наприкінці жовтня.

Пошуком винних у трагедії займається міжнародна слідча група, до якої включено представників Малайзії, Австралії, Бельгії та України. Їхню діяльність координує поліція та прокуратура Нідерландів.

Представник групи днями розповів "Німецькій хвилі", що робота слідчої групи просувається повільно і може тривати до кінця 2015 року. А можливо, триватиме і в 2016 році.

Росія критикує хід розслідування. Зокрема, через те що її представників до нього не залучили.

Це цілком логічно, адже росіяни та їхні терористи на Донбасі є головними підозрюваними.

Попередня версія слідчих – збили "Буком"

Зміст доповіді Нідерландської ради безпеки офіційно не розголошується. Але телеканал CNN вже отримав "інсайд" від двох людей, які ознайомлені з його змістом.

Вони стверджують, що докази однозначно вказують на відповідальність за збитий Боїнг проросійських сепаратистів. У доповіді вказано не лише точний тип ракети, але й траєкторію її польоту. У документі чітко вказано, що територію, з якої запустили ракету, контролювали проросійські сепаратисти.

Це підтверджує версію, на якій наполягають США: літак було збито російським зенітно-ракетним комплексом "Бук" з території, яку контролювали проросійські сепаратисти.

Цю версію неодноразово озвучували також різні ЗМІ. Наприклад, журналіст телеканалу BBC Джон Суїні у вересні минулого року простежив шлях "Бука" до Сніжного. Він говорив із місцевими мешканцями. Один із них розповів, що бачив, як "Бук" вивантажували з трейлера в районі Сніжного за кілька годин до катастрофи.

Волонтер проекту журналістських розслідувань Bellingcat Іггі Останін також у вересні простежив шлях "Бука", проаналізувавши зміст фото- та відеозйомок з інтернету. Він з’ясував, що комплекс привезли з військової частини № 32406 53-ї курської зенітно-ракетної бригади до Ростовської області. В день катастрофи його доправили в село Сніжне, яке контролювали сепаратисти.

Також у доповіді, про яку йдеться в сюжеті CNN, частина вини покладається на авіакомпанію Malaysia Airlines. Її звинувачують в тому, що вона проігнорувала попередження міжнародних організацій цивільної авіації і дозволила політ над зоною військового конфлікту.

Росія співає стару пісню про український винищувач

Судячи з реакції росіян, телеканал CNN не бреше – у звіті дійсно говориться про їхню вину.

"Нам багато чого є сказати по цьому документу і багато чого протиставити окремим його тезам. Вимушений із жалем константувати, що у випадку цієї катастрофи не доводиться говорити про коректне висвітлення розслідування", - сказав заступник голови Росавіації Олег Сторчевой.

Він сказав, що в Росії немає єдиної версії щодо причин катастрофи: літак могли збити ракетою "земля-повітря" (тобто зенітною системою) або "повітря-повітря" (тобто з літака).

Цим Сторчевой спростував слова офіційного представника Слідчого комітету Росії Володимира Маркіна.

Він раніше говорив, що головна версія російських слідчих – Боїнг збив український бойовий літак.

"Більше того, експерти припускають, що встановлено тип ракети і що ця ракета не російського виробництва", - сказав Маркін.

Як судитимуть винних

Хто безпосередньо віддав наказ стріляти по цивільному літаку, невідомо. Хоча все вказує на те, що міжнародним слідчим їхні прізвища відомі.

Нідерланди запропонували розглядати справу про збитий Боїнг у міжнародному трибуналі. Україна, Бельгія, Австралія і Малайзія цю ідею підтримують.

Остання вже внесла відповідну пропозицію в Раду Безпеки ООН.

Росія – проти. Путін напередодні річниці заявив, що створювати трибунал – непродуктивно і передчасно. Допоки Росія лишається постійним членом Радбезу, це все марно – вона має право ветувати будь-яку пропозицію, яка їй не подобається.

Якщо ідея з трибуналом провалиться, уряд Нідерландів розглядає й іншу можливість. Але яку саме, поки що тримає в секреті.

Родичі 18 загиблих подали позов до колишнього "міністра оборони ДНР" Ігоря Стрєлкова-Гіркіна з вимогою компенсації у $900 млн.

У поданих до суду документах стверджується, що під час конфлікту на сході України російський громадянин Гіркін, використовуючи псевдонім "Ігор Стрєлков", діяв з дозволу Кремля і керував військовими операціями бойовиків.

"У ході однієї з таких операцій нібито і був збитий малайзійський Боїнг, а Гіркін віддав наказ, який сприяв і/або підбурював до вчинення цього нападу, та/або вступив в змову з тими, хто запустив ракету або ракети", - йдеться в повідомленні.

Сам Гіркін відреагував на це нахабною заявою про те, що він, виявляється, "майже міліардер". Також він обурився тим, що родичі загиблих оцінюють їхнє життя в грошах.

Щодо причин катастрофи він сказати нічого не захотів. "Я ніяк не коментую нічого, що пов’язано з Боїнгом. Це моя позиція з минулого року. Я в розслідуванні не брав участі, тому нічого з цього приводу сказати не можу", - цитує Гіркіна Газета.Ru.

Нагадаємо, саме пост Гіркіна про те, що його бойовики "збили Ан-26" є одним з доказів того, що саме вони й несуть відповідальність за катастрофу. Пост швидко видалили, але скріншоти у всіх, кому вони потрібні, залишились.

Закиди Малайзії та Україні

До речі в звіті, про який повідомляв телеканал CNN, говориться, що частина вини лежить на авіакомпанії Малайзійські авіалінії. Вона проігнорувала попередження про військовий конфлікт і пустила літак небезпечним маршрутом.

Також до авіакомпанії позиваються і родичі загиблих. Росія ж звинувачує Україну в тому, що вона не закрила повітряний простір "через жадібність".

Родичі загиблих у катастрофі німців вирішили позиватися до України. Вони вважають, що наш уряд не закрив небо для польотів, а отже винен у катастрофі. Позови до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) від імені родичів подав у листопаді 2014 року німецький адвокат Ельмар Гімулла. Він сподівається вибити виплату в мільйон доларів за кожного загиблого.

Як повідомляла "Німецька хвиля", ЄСПЛ вирішить долю цих позовів не раніше осені – вони досі знаходяться в стадії вивчення.

Коли звіт буде опубліковано і вину Росії буде доведено офіційно, на Путіна чекає дуже неприємний період. Фактично він буде визнаний міжнародним терористом. Таким свого часу визнали Муаммара Каддафі, який був безпосередньо причетний до вибуху над Локербі літака Боїнг-747 у 1988 році. А яка доля спіткала Каддафі і як він помер, усі добре пам’ятають.

 


17.07.2015 520 1
Коментарі (1)

Тома Володько 2015.07.17, 10:17
Это ваша сладкая ложь. Ракета российская, по производству, но выпущена украинской стороной. А украинский диспетчер направил Боинг вт зону боевых действий зачем? Я не защищаю Россию, но правда превыше всего. Это случилось в небе Украины и ей за всё отвечать.
28.07.2025
Павло Мінка

Фіртка розповідає, як незаконні заправки та контрафактне виробництво пального загрожують економіці й безпеці регіону.  

741
22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

673
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3287
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21369
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2145
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1624 1

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

494

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

306

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

903

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2303
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

314
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

591
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1139
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

293
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

918
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

887
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

789
23.07.2025

Програма промоції читання «Текстура» спільно з «Видавництвом Старого Лева» запрошують на розмову довкола абетки-енциклопедії «Антонич від А до Я» — книжки, що розповідає про поета, закоханого у світ, сонце й слово.  

162
25.07.2025

263 народні депутати підтримали законопроєкт, зокрема — дев’ятеро з Івано-Франківщини. Хто і як голосував, і якою була їхня реакція згодом — розповідає Фіртка.

1634 1
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

508
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1463 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2326 4