Рецепти натуральних сирів. Прикарпатський фермер розповів про роботу козячої ферми

На Косівщині, у селі Яворів, відкрили туристичний об’єкт «Гуцульська сироварня».
Фіртка поїхала туди, аби дізнатись тонкощі роботи ферми, рецепти екологічно чистих, натуральних сирів, на власні очі побачити кіз елітних порід та пройти справжню козячу терапію. Побувавши там, переконалась, що «Гуцульська сироварня» — місце, яке неодмінно сподобається гостям краю, а особливо — шанувальникам здорового харчування, збереження національних гастрономічних традицій, поціновувачам місцевої кухні та традиційної гостинності. 

Наразій Вепрук — власник  екоферми «Гуцульська сироварня», що в селі Яворів Косівського району. Господар розповідає про свою ферму як про полонину, на якій є сироварня.

Далі пряма мова Назарія Вепрука:

На нашій фермі ми виготовляємо 15 видів сирів: пармезан, гауда, качотта, беркеза, чеддер, сулугуні, халумі, моцарелла, тільзитер, фета, рікота, бринза, вурда, будз та ряжанка. Ми можемо і вміємо варити набагато більше видів, але ми крафтова серія.

Щодня ми варимо та виготовляємо 15 кілограмів сиру одного виду.

У нас є сироварня на 200 літрів молока, вмикається на ній програма, технологія якогось виду сиру. Найшвидше, тридцять хвилин, вариться будз. Халумі — напівтвердий солоний сир. Його можна смажити як стейк, вариться він вісім годин при високій температурі. Куштувати можна чотири після варіння. От, наприклад, пармезан вариться до трьох годин. А з’їсти можна за мінімальний термін: шість з половиною місяців.


Розкажу рецепт пармезану, який шлях він проходить до того, як його придбають.


Заливається в сироварню молоко. Вмикається підігрів до 38 градусів, до речі в твердих сирах немає похибки на градусах. І при цій температурі додаємо бактерію притаманну певному виду сиру. Все перемішується 15-20 хвилин, а далі стан спокою на 30 хвилин. Опісля вмикаємо, щоб молоко охололо до 32 градусів. Далі додаємо сухий сичужний фермент, перемішуємо і даємо в стані спокою постояти 40 хвилин. Далі з молока утворюється сирний згусток, як желе.

Вмикається ліра, вона нарізає все на сирні кубики, вмикається тени підігрів до 68 градусів і при цій температурі з кубиків утворюється сирне зерно. Надалі на 15 хвилин стан спокою, далі вмикається краник, у нас є форми для сирів і сирне зерно випадає у форму. Ставимо на форму кришку і вагу, кілограм на 30 хвилин. Виймаємо його, перевертаємо наверх дном і збільшуємо вагу до двох кілограм.

Через 30 хвилин знову повторюємо і даємо вагу п’ять кілограмів. Востаннє ставимо вагу сім кілограмів на 45 годин, це на головку вісім кілограмів. Якщо головка сиру більша, то відповідно й більше часу потрібно його пресувати. Опісля виймаємо пресований сир й готуємо соляну ванну. На 10 літрів води,  потрібно один кілограм солі.

В такій ванні один кілограм сиру має стояти три години. Чотири рази його потрібно перевернути, надалі ставимо його так, щоб стекла соляна вода. Коли він висохне ми його малюємо. Покриваємо його харчовим латексом, або оливковою олією.

Далі ставимо його в камеру зберігання на мінімальний термін — шість місяців. Опісля цього терміну він готовий до споживання. Такий шлях він проходить і всі 14 видів проходять свій. Для кожного виду свій рецепт, технологія, термін придатності та дозрівання.

Насамкінець зазначу, що ми з кожним роком розширюємось і за кількістю тваринок, і вигадуємо щось нове.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

“Антиядерна” дієта: що варто знати, щоб максимально захистити свій організм від радіації

Як нагріти чи приготувати їжу без електрики: поради, що стануть в пригоді

Екологічно чистий: прикарпатський фермер розповів, як з козячого молока зварити пармезан (ФОТО)


16.02.2023 6191
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

2969
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

983
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

587
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5555
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1485
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1355

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

424

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1250

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1080

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

991
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

315
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10683
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1298
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

388
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

654
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5704
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

377
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

272
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

619 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1059
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

916