"RЕСвізити": У Франківську звучали живі письменницькі голоси

 

 

В Urban Space 100 пройшла зустріч з київською журналісткою Тетяною Терен та письменниками Тарасом Прохаськом і Юрієм Іздриком, які є героями її книги "RЕСвізити. Антології письменницьких голосів".

 

Двотомник "RЕСвізитів" – це відверті інтерв’ю із сучасними українськими письменниками. Книга нещодавно вийшла у Видавництві Старого Лева. Модерує зустріч франківська поетеса Галина Петросаняк. Всі троє письменників є давніми знайомими, учасниками літературної частини творчого процесу "Станіславський феномен" початку 1990-х в нашому місті. Відтак розмова така сама відверта, як і бесіди в "RЕСвізитах", пише Курс.

 

"Цілком особлива книжка. Особлива тим, що це голоси письменників, яких ми вже знаємо і любимо, але вони звучать по-іншому, – представила книгу Галина Петросаняк. – Живі голоси, де автор не мусить прикриватися героєм, щось вдавати, бавитися. Автори постають безборонними, відкритими і відповідно дивують нас. Тому вважаю цю книгу дуже цінною і потрібною нам".

 

"RЕСвізити" є цінними, на думку авторки Тетяни Терен, ще й тому, що фіксують письменників для читачів.

 

"Прийшла до ідеї книжки від того, що коли щоразу не ставало когось з наших письменників, я відчувала це як поразку. Коли не стало Юрія Покальчука, я це відчула і зрозуміла, що буду робити цей проект – розмови з письменниками. Спочатку шукала можливості робити його на телебаченні, але виявилося, що це складно. Тому зупинилися на форматі книжки", – розповіла Тетяна Терен.

 

Можливо, тому 20 розмов, які увійшли в двотомник і були записані впродовж двох років, проговорені з "дідами" – письменниками, яким за 70- і "батьками" – з тими, кому за 40. 

 

Галина Петросаняк нагадала, що подібний проект – "Інший формат" – робив у Франківську сам Тарас Прохасько.

 

"Розмови з людьми – це є звичайна людська потреба, – каже Тарас. – Першою серйозною українською книжкою в цьому жанрі були розмови з 5 українськими дисидентами, з яких наймолодшим був Микола Рябчук. Тепер є різні книжки – різні способи розмов. Думаю, що саме тепер настав час таких книжок, бо людям хочеться чути різні голоси".

 

Категорично не погодився з колегами Юрій Іздрик.

 

"Хочу скласти опозицію, бо як учасник культурного процесу вважаю, що такі книжки, може, цінні і  важливі. Але як читач не люблю не художніх текстів письменників, тим більше улюблених. Бо образ ліричного героя так чи так виникає в процесі читання і проектується на автора. І тоді ти розчаровуєшся, бо бачиш, що герой і письменник не співпадають. Як, наприклад, Гемінгвей і Кортасар. Це, звісно, моя проблема, але як читач я до таких книжок ставлюся негативно", – епатує Іздрик.

 

"Буду захищатися як журналіст, – підтримує гру Тетяна. – Мені, і не тільки мені, цікаво, які люди письменники, як вони думають. Письменники мають час і мають талант думати. Важливо не тільки мати радість з ними говорити, але й мати шанс ці важливі думки почути. В цій книзі дуже багато дуже важливих думок. Думаю, що ці думки можуть навіть щось змінювати в житті тих, хто буде читати".

 

П’ятеро героїв книги – Дмитро Павличко, Іван Малкович, Іздрик, Юрій Андрухович і Тарас Прохасько – з Прикарпаття.  

 

Проект має продовження. Видавництво Старого Лева має намір і налі видавати "Антологію письменницьких голосів" – щоразу по 10 в кожній наступній книжці.


18.03.2016 489 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1651
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3107
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1109
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1136
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1167 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3417 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

203

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

893

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

292
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2459
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1279
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15159
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7461
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

297
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

332
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

368
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

357
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

448