Реставрація як спокуса

 

Історія наповнена реставраторами влади. Людьми, які намагались опертись на згаслу легітимність, влити нове вино у старі міхи символів, структур та політичних міфів. В історії Китаю, до прикладу, зустрічаємо не надто могутні (щоби не сказати - ефемерні) династії «Пізня Хоу», «Пізня Тан», «Пізня Лян», які безуспішно намагались опертись на колишню велич і блиск Домів Хоу, Тан і Лян. Європа знала десятки монархів-реставраторів, які примірювали на себе овіяні минулими маєстатами корони зниклих королівств та імперій.


Реставрація імперії - та ще спокуса. Бувало, тисячолітні монархії розвалювались, а за кілька десятків років з'являлись такі собі енергійні ідеалісти, «останні солдати імперії», які будь яку ціну намагались склеїти черепки, зібрати у нову цілісність те, що вже почало набувати самостійних форм і сенсів. Серед найбільш відомих енергійних ідеалістів - візантійський імператор Юстиніан І, самаркандський емір Тамерлан (Тимур) та французький імператор Наполеон ІІІ. Їхній енергійний ідеалізм дорого коштував народам.


Юстиніан намагався реставрувати не що-небудь, а цілу Римську імперію. Реставрацію він розпочав через шістдесят років після того, як готський король Одоакр відправив з Вічного міста до Константинополя регалії останнього із західних римських августів. З гідною подиву впертістю Юстиніан тридцять років вів війни в Італії, Африці та Іспанії, знищуючи одне за одним готські і вандальські королівства, що виникли на політичному трупі Риму. Коли імперія, ціною неймовірних жертв та спустошень, вже була майже відновлена, все знову почало нагло розпадатись. До Італії, на місце знищених готів, прийшли лангобарди, північні Балкани захопили слов'яни, а на Сході відновили фронтальний наступ перси. Юстиніан відійшов до предків посеред розрухи, податкової кризи та нескінченних війн.


Тамерланові також не вдалось відновити величі імперії Чингізидів, а Наполеон Малий не дотягнувся до слави свого великого стрийка. В тому є відвічна мудрість: імперії, як і будь-які соціальні організми народжуються, розквітають, виконують своє призначення і вмирають у визначений історичний час. Їхнім «останнім солдатам» можна лише поспівчувати.


Нині ми спостерігаємо ще одну спробу імперської реставрації. В ролі «новітнього Юстиніана» виступає російський президент, в ролі Італійського готського королівства - Україна. Відповідно, Крим - в ролі Сицилії. Залишається сподіватись, що двадцять перше століття виявиться більш цивілізованим і милосердним, аніж шосте.


Є думка, що саме у спалаху «реставраційного ідеалізму» криється загадка дій російського керівника. Всі імперські гештальти балансують поміж жорсткою (у прямому і переносному значенні) прагматикою та ідеалістичними концепціями, наповненими символічними конструкціями, владною містикою та ужитковою конспірологією. 


Путін починав свою політичну кар'єру як жорсткий і послідовний прагматик. Навіть реставраторські та «православно-народницькі» мотиви «епохи раннього Путіна» обумовлювались радше гіперпрагматичним піаром виробництва фірми Гліба Павловського, аніж метафізичними переконаннями господарів Кремля. Прагматизм мав успіх. Щоправда, злі язики вже тоді подейкували, що в Росії будується така собі «паралельна реальність», яка має небагато спільного з реальністю постмодерного світу.


Пройшов час і шляхи реальностей розійшлись аж надто далеко. Не знаю, які поради всі ці роки давали Володимиру Володимировичу такі його радники як настоятель Сретенського храму Тихон (Шевкунов) чи екстрасенс Джокар Палиєва. Думаю, що містика грає не останню роль в кремлівському механізмі прийняття «головних» рішень. В тій реальності, яку вибудували навколо «пізнього Путіна», живе символічний (й, у той самий час, дуже предметний) «дух обложеної фортеці». В тій реальності політики відчувають себе припертими ворогами до стінки. В тій реальності політична прагматика працює якось не так. Радше зовсім не працює.


Тому з далекого минулого виникає примара Юстиніана І. Але без звичних атрибутів. З головою Каддафі в одній руці й опудалом Януковича в іншій.


А нам залишається дивуватись, як швидко матеріалізуються привиди і побоювання. Ще півроку тому усі попередження про знаки близької війни (на штиб нашестя грибів та пророцтв теперішніх «ванг») бралися на глум. Тепер багато хто не вірить у можливість переростання конфлікту в глобальне військове протистояння. Багато хто зі скепсисом роздивляється фотографії передислокованих під Воронеж ядерних бомбардувальників Ту-22М3.


Дай Боже вашому скепсисові жити довго.


Бо ж в світі політичної містики немає напівтонів та проміжних станцій. А реставрації не починають заради проміжних результатів. Якби якийсь медіум спромігся викликати дух Юстиніана, той би підтвердив.

 

Володимир Єшкілєв, ГК


Коментарі (1)

Lv 2014.03.13, 15:00
Написано класно)
23.02.2025
Олег Головенський

Петро Порошенко в одному зі своїх виступів «офіційно» висловив переконання в тому, що 26 жовтня поточного року в Україні будуть вибори: «Зафіксуйте цю дату».  

637
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

1040 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

858
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1673
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2300
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4284 2

В неділю, 23 лютого 2025 року, о 18.00 за місцевим часом закрилися виборчі дільниці по виборах німецького парламенту – Бундестагу. І одразу ж в ЗМІ з’явилися перші результати екзитполів.

405

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

268

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

499

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

450
22.02.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

8028
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

685
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

726
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1143
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

725
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6310
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1796
23.02.2025

Нова програма "Ти даруй мені квіти" обіцяє стати справжнім святом весни та кохання, даруючи слухачам незабутні емоції та враження, зазначає артистка.

276
20.02.2025

Президент США Дональд Трамп назвав президента України Володимира Зеленського диктатором і заявив, що Зеленський повинен діяти швидко, якщо Україна хоче вижити як країна.  

299
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1620
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

811 1