Релігійна криза в Азії: чи буде у світі два Далай-лами

Десять років тому Далай-лама поставив перед собою термін.

Найвідоміший живий буддист у світі сказав, що коли йому виповниться 90 років, він вирішить, чи слід його перевтілювати - потенційно закінчуючи роль, яка є ключовою для тибетського буддизму вже більше ніж 600 років, але в останні десятиліття стала політичним громовідводом у Китаї.

Хоча, як повідомляється, 14-й Далай-лама, Тензін Гьяцо, все ще в стані здоров'я, йому зараз 85, і кількість питань щодо його спадкоємця зростають, а також посилюються побоювання, що його смерть може спричинити релігійну кризу в Азії. Після невдалого повстання проти китайської окупації Тибету в 1959 році Далай-лама втік до Індії, де створив уряд в еміграції в Дхарамсалі, очоливши тисячі тибетців, які рушили за ким.

Хоча Далай-лама спочатку сподівався, що його вигнання буде лише тимчасовим, контроль Пекіна над Тибетом лише посилився, і повернення навряд чи стане можливим найближчим часом.

Сьогодні Пекін розглядає його як сепаратиста з метою відірвати Тибет від Китаю, і тому прагне, щоб наступне перевтілення його ролі відповідало власним політичним цілям.

З 1974 року Далай-лама заявив, що не домагається незалежності Тибету від Китаю, а "значущої автономії", яка дозволить Тибету зберегти свою культуру і спадщину. Впродовж багатьох років Далай-лама пропонував безліч варіантів свого перевтілення, включаючи вибір нового наступника в Індії, а не в Тибеті, - і навіть "бавився"  з ідеєю жінки, яка візьме на себе цю роль.

Експерти, однак, заявляють, що незалежно від того, що він обере, китайський уряд майже напевно перейде до вибору нового Далай-лами в Тибеті - того, хто, як очікується, підтримає контроль керівної комуністичної партії Китаю (КПК) у цьому регіоні. Це може призвести до обрання двох окремих Далай-лам - одного в Китаї та одного в Індії.

Тензін Цетен, науковий співробітник Інституту політики у Тибеті, що базується в Дхарамсалі, сказав, що Далай-лама має велике значення для тибетського народу і є символом його "націоналізму та ідентичності".

"Тибетський народ ніколи не прийме призначеного КПК Далай-лами", - сказав Тензін.

Тибетський активіст запалює свічку перед плакатом духовного лідера Далай-лами, коли члени Регіонального тибетського молодіжного конгресу (RTYC) беруть участь в акції протесту в Хайдерабаді 10 березня 2016 року

 


Історія Далай-лами
Далай-лама перевтілювався 13 разів з 1391 року, коли народився перший з його втілених, і, як правило, для пошуку нового лідера використовується багатовіковий метод.
Пошуки починаються, коли попередній Далай-лама помирає. Іноді це базується на прикметах, які колишнє втілення дало перед смертю, в інший час провідні лами - монах або священник різного стажу, який викладає буддизм - йдуть до священного озера в Тибеті, Лхамо Лхатсо, і медитують доти, поки матимуть бачення, де шукати свого наступника.
Потім вони розсилають пошукові групи по Тибету, шукаючи дітей, які є "особливими" і народилися протягом року після смерті Далай-лами, за словами Рут Гембл, експерта з тибетської релігії в Університеті Ла Троб у Мельбурні, Австралія.
"На цих людей покладена велика відповідальність за те, щоб все правильно зробити", - сказала вона.
Як тільки вони знаходять кандидатів, дітей перевіряють, чи є вони реінкарнацією Далай-лами. Деякі з методів включають показ дітям предметів, які належать до попереднього втілення. Згідно з офіційною біографією 14-го Далай-лами, його виявили у віці двох років.
Син фермера Далай-лама народився в маленькому хуторі на північному сході Тибету, де лише 20 сімей намагалися заробляти на життя землею. У дитинстві він впізнав старшого ламу, який приховано спостерігав за місцевими дітьми, і успішно ідентифікував низку предметів, що належали 13-му Далай-ламі.
У своїй автобіографії «Моя земля і мій народ» Далай-лама писав, що йому вручали набори однакових або подібних предметів - включаючи вервиці, тростини та барабани - один з яких належав до попереднього втілення. У кожному випадку він обирав правильний.
Але реінкарнація Далай-лами не завжди знаходилась у Тибеті. Четвертого Далай-ламу знайшли в Монголії, тоді як шостий Далай-лама виявлений в сучасному Аруначал-Прадеш, Індія.
"Найголовніше - це багатовікова тибетська система реінкарнації, побудована на вірі людей у ​​відродження", - сказав Тензін з Інституту політики Тибету.

Що може зробити тибетський уряд у вигнанні
На цей момент немає офіційних вказівок, які б визначали, як відбуватиметься реінкарнація Далай-лами, якщо він помре до часу повернення до Тибету.
Але у заяві 2011 року, 14-й Далай-лама сказав, що "людина, яка перевтілюється, має виключно законну владу над тим, де і як вона відроджується, і як це перевтілення слід визнати".
Далай-лама додав, що якщо він вирішить перевтілитися, відповідальність за пошук 15-го Далай-лами покладається на трест Гадена Подранга - швейцарську групу, яку він заснував після виїзду з метою збереження та просування тибетської культури та підтримки тибетського народу.
Далай-лама заявив, що його реінкарнація повинна здійснюватися "відповідно до минулих традицій".
"Я залишу чіткі письмові вказівки з цього приводу", - сказав він у 2011 році. CNN звернувся до тресту "Гаден Подранг", щоб перевірити, чи були видані нові вказівки, але відповідь не отримав.
Все більш очевидним стає те, що реінкарнація навряд чи відбудеться в Тибеті - районі, до якого довірена організація Гаден Подранг, навіть не має доступу - особливо після оскаржуваної реінкарнації Панчен-лами в 1990-х.
Після смерті в 1989 році 10-го Панчен-лами, другої за важливістю фігури в тибетському буддизмі, Далай-лама назвав тибетську дитину Гедхун Чоеккі Нійма реінкарнацією свого колеги. Гембл з Університету Ла-Троб заявив, що під час відбору тибетський уряд в еміграції таємно контактував з людьми в Тибеті, що дозволило йому знайти реінкарнацію традиційним способом.
Але через три дні після того, як його обрали, за повідомленням уряду США, Гедхун та його сім'я зникли з КПК, яка тоді призначила альтернативного Панчен-ламу.
З того часу Гедхун не бачили на публіці. Те, що тибетці в еміграції дізналися з цього досвіду, сказав Гембл, "це те, що "якщо ви впізнаєте когось у КНР і він справді на високому рівні, вони не зможуть їх вивести".

Що робитиме китайський уряд
Китайський уряд публічно оприлюднив свої наміри щодо реінкарнації Далай-лами - це відбудеться в Тибеті, і це буде відповідати побажанням Пекіна.
У 2007 році Державне бюро у справах релігій Китаю опублікувало документ, в якому викладені "заходи управління" щодо реінкарнації живих тибетських Будд.
У документі зазначається, що реінкарнації тибетських релігійних діячів повинні схвалювати урядові органи Китаю, а ті, хто має "особливо великий вплив", повинні бути схвалені Державною радою, вищим органом цивільної адміністрації Китаю, який в цей час очолює прем'єр-міністр Лі Кэцян.
Реінкарнація Далай-лами повинна відповідати законам Китаю, вважає Комуністична партія "Пекін встановлює контроль над пошуками та визнанням, освітою та навчанням релігійних діячів", - сказав Цетен з Інституту політики Тибету.
У документі китайського уряду є конкретні вказівки щодо процесу реінкарнації, за винятком визнання так званого процесу "золотої урни", який запроваджений в Тибет династією Цин у 1790-х роках, і він полягає в тому, що імена потенційних кандидатів-дітей витягають з маленької золотистої урни, обираючи навмання.
За повідомленнями китайських державних ЗМІ, це було створено, щоб допомогти "усунути корупційні практики" у виборі реінкарнацій.
Однак у своїй заяві 2011 року Далай-лама зазначив, що золота урна використовувалась лише для "гумору" імператорів Цін, і реінкарнації вже були обрані до того, як були названі імена.
Урна не використовувалась у 14-ти реінкарнаціях Далай-лами.
"Майте на увазі, що, крім реінкарнації, визнаної такими законними методами, кандидату, обраному для політичних цілей, не слід визнавати чи визнавати когось, в тому числі в Китайській Народній Республіці", - сказав Далай-лама у своїй заяві у 2011 році.

Коло обраних
В оновленому Законі про тибетську політику та підтримку в грудні 2020 року США погрожували санкціями проти будь-яких китайських урядовців, які обрали реінкарнацію Далай-лами за бажання тибетського народу.
Але експерти заявили, що КПК використовує набагато підступніший метод для підготовки до вибору наступного Далай-лами.
За останні роки, за словами експертів, Пекін відбирає та доглядає групу старших лам, які дружно ставляться до Пекіна. Коли прийде час обрати наступника Далай-лами, вони можуть зробити так, що Далай-ламу обиратимуть тибетські буддистські лідери, а не представники КПК.
Д-р Гамбл з університету La Trobe сказала, що процес реінкарнації базувався на стабільному нарощуванні релігійної влади протягом поколінь, оскільки один лама визнавав реінкарнацію іншого, а потім той лама, своєю чергою, визнав свого покровителя, коли вони повернулися в дитинстві.
"Їх влада надає повноваження наступному Далай-ламі, а потім Далай-лама повертає їм повноваження, знаходячи їх, коли вони ще діти, і це те, у чому китайський уряд намагається взяти участь, дестабілізувати це авторитетне коло", - сказала вона.
Тензін з Інституту політики у Тибеті заявив, що Пекін повільно підвищує популярність обраного ними Панчен-лами, який нещодавно виступав на вищих засіданнях КПК і відвідав міжнародний візит до Таїланду у 2019 році, щоб спробувати зміцнити свій авторитет, коли він обиратиме 15-го Далай-ламу. Панчан-лама входить до групи старших лам, які будуть робити відбір - ще один приклад того, як ця група відслідковуєється і відбирається Пекіном.
Який геополітичний вплив може мати смерть Далай-лами на тибетців у вигнанні, незрозуміло.
Індія дедалі частіше розглядає громаду в Дхарамсалі як політично вразливу, і деякі стурбовані тим, що без Далай-лами може бути здійснений тиск на групу, щоб вона пішла.
Але ні Гамбл, ні Тензін з Інституту політики Тибету не вірили, що наявність двох Далай-лам матиме величезний вплив на спадщину Тензіна Гьяцо.
"Люди все ще зберігають фотографії 10-го Панчен-лами як спосіб обійти (його перевтілення). Вони ппідтримують його вчення і читають його книги", - сказала Гембл. "Я не думаю, що смерть Далай-лами зупинить відданість йому так, як очікує КПК".
Обидва експерти заявили, що вважають, що, хоча протести проти обраного КПК Далай-лами буде важко організувати в Тибеті, а Пекін буде міцно стискати Гімалайський регіон, він матиме дуже слабкий вплив на тибетців у порівнянні зі своїм попередником.
Тензін заявив, що ставлення КПК до нового Панчен-лами, другої за важливістю фігури в тибетському буддизмі, вказує на тиск, який партія може чинити на будь-якого майбутнього Далай-ламу - незалежно від того, відбере Пекін його чи ні.
За даними міжнародної правозахисної групи Human Rights Watch, нинішній Панчен-лама фактично живе під домашнім арештом у Пекіні.
"Він навіть не може жити у власному монастирі", - сказав Тензін.
за матеріалами CNN


15.02.2021 1107
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1479 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1778 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2563
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2354 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7592
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15305 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

362

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1073

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1147

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1935
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

317
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

696
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

935
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

961
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1988
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1039
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35188 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

313
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

522
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

663
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

986