«Україна платить велику ціну за корупцію. Це важкий вантаж на економіку - щорічно 20 мільярдів гривень », - заявив в кінці лютого на засіданні уряду Віктор Янукович. Українські корупціонери не дають спокою не тільки президенту.
Удосконалити антикорупційне законодавство від України вимагає і Європейський Союз. Це одна з умов підписання угоди про асоціацію.
Силовики тим часом підбивають підсумки боротьби з корупціонерами за минулий рік. Згідно зі звітом Генеральної прокуратури, копією якого володіє Forbes, з 1 січня 2012 року і до дня набрання чинності нового Кримінального процесуального кодексу (20 листопада 2012-го) проти корупціонерів порушили 1243 кримінальних справи, з них до суду потрапило 1131. З 20 листопада по 31 грудня 2012 року - 149, а до суду дійшло 61 справа.
Показово, що, згідно з документом, на «гарячому» в минулому році правоохоронці ловили в основному дрібних регіональних чиновників - голів сільських рад та районних адміністрацій.
Отож, 10 найбільших хабарів, які вимагали місцеві чиновники в 2012 році:
1. Київ. $ 11 млн чотири місяці поспіль вимагали директор Інституту педагогіки Академії педагогічних наук України та його підлеглий у бізнесмена. За цю суму чиновники обіцяли підписати договір оренди державного майна в столиці (комплекс площею 2290 квадратних метрів). План майже спрацював: хабарники встигли отримати тільки аванс - $ 250 000 доларів і 800 000 гривень, але після цього були затримані.
2. Херсонська область. $ 864 000 вимагали відразу два урядовці області - голова районної адміністрації і співробітник СБУ. Один з них повинен був вирішити питання з видачею дозволу на відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства. Другий - «підсобити» з прийняттям рішення про виділення землі в розмірі 24 га.
3. Донецька область. $ 181 000 отримав начальник Головного управління агропромислового комплексу місцевої обладміністрації.
4. Тернопільська область. $ 104 000 хотів отримати глава райадміністрації за свій підпис під розпорядженням про виділення землі. Але хабарнику не пощастило. До арешту йому встигли передати тільки половину обумовленої суми.
5. Харківська область. $ 100 000 хотів отримати глава сільради за допомогу у виділенні двох земельних ділянок. Афера провалилася: чиновник встиг отримати тільки п'яту частину грошей, перш ніж його затримали.
6. Крим. $ 70 000 отримав начальник держпідприємства «Чорноморсько-Азовське виробничо-експлуатаційне управління водних шляхів». За цю суму держслужбовець незаконно здав в оренду судна рідного підприємства.
7. Запорізька область. $ 70 000 зажадав глава сільради в Мелітопольському районі області за вирішення питання з виділенням землі для ведення приватного господарства.
8. Львівська область. $ 56 100 - стільки хотів отримати секретар земельної комісії однієї з сільрад області за видачу дозволу про виділення земельної ділянки площею 0,51 га. Надалі земля повинна була перейти у приватну власність орендаря. Але план провалився: чиновник встиг отримати тільки $ 40 000 і потрапив до в'язниці.
9. Дніпропетровська область. На хабарі попалися відразу два урядовці в Новомосковському районі області. Сільський голова отримав $ 5000 за підписання договору з очищення водойми. Його колега, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, «досяг успіху» більше. За підписання цього ж договору він запросив $ 50 000.
10. Київська область. $ 50 000 отримали суддя одного з районних судів Київської області та помічник адвоката за винесення «потрібного» рішення у справі.