Рецепт вирішення кризи на Сході України

 Треба послухати Росію і зробити навпаки. 

Росія вимагає:

- дві державні мови – впровадити повноцінне функціонування української мови на всій території України.

- федералізацію України – залишитися унітарними.

- позаблоковості – вступити до НАТО. 

Чому Україна в цілому має проблеми з Донецькою і Луганською областями? 

Давайте відповімо собі на запитання?

Перший блок питань. (Вимагають дві державні мови – впровадити повноцінне функціонування української мови на всій території України).

1. Скільки «державних» мов функціонувало в Донецькій і Луганській областях на протязі останніх 23 років незалежності? Одна? Дві? 

Відповідь. – Одна, російська. 

2. Яка мовна група дискримінується у Донецькій і Луганській областях? Російськомовні чи україномовні?

Відповідь. - Україномовні. 

3. Щоб зберегти Донецьку і Луганську області у складі України, що треба зробити?

Варіанти відповідей.

А) Узаконити у Донецькій і Луганській областях монопольне вживання російської мови.

Б) Узаконити  створену у Донецькій і Луганській областях зону без української мови і культури.

В) Розповсюдити приклад Донецької і Луганської області на всю Україну.

Відповідь. - Мабуть щось інше, бо перші три варіанти ми вже проходили. 

Другий блок питань. (Вимагають федералізацію України – залишитися унітарними). 

4. Хто у роки незалежності здійснював управління в Донецькій і Луганській областях?

Відповідь. - Донецька і Луганська область були нібито звичайними областями, але «враховуючи специфіку», області мали фактичну автономію. Офіційний Київ у місцеві економічні і фінансові справи не пхався. До проросійських рухів ставилися дуже толерантно. Мова функціонувала тільки одна - російська. Все українське висміювалося і зневажалося. Люди майже не інтегрувалися в українське суспільство. Створювався «народ Донбасса». 

5. Що з цього вийшло?

Відповідь. - В Донецькій і Луганській областях усю повноту влади мають місцеві кримінально-олігархічні угрупування. І не тільки в Донецькій і Луганській областях. Бо Єнакієвська, Макеєвська, Горловська та інші організовані мафіозні групи спираючись на політичну підтримку Партії регіонів, і гроші Ахметова, Клюєва, Єфремова, і їм подібних, з часом взяли владу по всій Україні. На сході України утворився чужерідний Україні російськомовний, російськокультурний анклав з своєрідними мешканцями - «іноземцями з українськми паспортами». 

6. До чого ми докотилися з цією «автономією», котра керувалася мафіозними структурами?

Відповідь. - До злиднів, бандитизму, розквіту наркоманії і алкоголізму. Тепер це виражається в сепаратизмі, розгулі ненависті до всього українського, оскверненні українських державних символів, спробах насильницьким способом змінити конституційний лад, у закликах до іноземної держави ввести свої війська на територію України. 

7. Що треба зробити, щоб мрії антидержавних, антиукраїнських сил здійснилися?

Відповідь. - Переформатувати єдину, соборну,  унітарну Україну в федерацію автономних республік. 

8. Що треба зробити, щоб мрії антидержавних, антиукраїнських сил не здійснилися?

Відповідь. - Почати не з сепаратистів, а з олігархів. Скинути ярмо яке одягли на "народ Донбасса" Ахметов, Єфремов і їм подібні. Націоналізувати, а у декого конфіскувати незаконно нажите  і вкрадене у людей майно і багатства. Злодії, грабіжники і бандити повинні бути не в Лондоні чи Женеві, а  тюрмі. І «народ Донбасса», це підтримає, і вийде на вулиці з жовто-блакитними прапорами, і боротьба з сепаратистами буде вже недоречна, проблема відпаде сама по собі. 

Третій блок питань. (Вимагають позаблоковості – вступити до НАТО). 

9. Ким для України є Росія?

Відповідь. - Росія – багатовіковий стратегічний ворог України. 

10. Як захиститися від ворога і агресора?

Відповідь. - Увійти до складу військово-політичного блоку НАТО.

 

P.S. Візьмемо суху статистику по Донецькій і Луганській області. Відповідно етнічні українці складають – 56,9% і - 58,0% від усього населення. Будь-хто вам скаже, що тут немає умов для проживання, навчання, роботи україномовної людини, немає україномовного середовища. Корінне населення, - 2,74 млн. етнічних українців Донецької та 1,47 млн. етнічних українців Луганської областей зрусифікували ще століття тому, і це до певної міри так.

Чому не чути виступів комуністів і регіоналів на захист мовно-культурних прав україномовних людей? Хтось цікавився у них чому вони вживають українську у кращому випадку тільки в сім’ї?

Отож, факт. Нині Донецька і Луганська область - суцільно зросійщені області, етнічні українці тут у культурно-мовній сфері мають трохи більше прав, ніж курди у Туреччині. А нам Донбас наводять, як приклад двомовності, гармонійного співжиття людей різної національності. Їх досвід хочуть поширити на всю Україну.

Гадаю мало кому відомо, що на півночі цих областей компактно розташовуються райони в яких етнічні українці становлять абсолютну більшість.

У Луганській області в Новопсковському, Марківському, Білокуранському, Сватовському, Біловідському, Старобільському, Кременецькому районах українці становлять більше 80% відсотків.

У Донецькій області більше 80% населення етнічні українці становлять в Олександрівському, Красноармійському, Словянському, Добропільському, Краснолиманському районах.

Якщо б процеси у мовно-культурній сфері відбувалися природно, то ці райони мали б бути оазисами українського життя у цьому, як ми уже зазначали, в цілому російськомовному регіоні. У цих районах мали б функціонувати україномовні школи, видаватися україномовні газети, звучати україномовне радіо, українською мали б писатися цінники на товари в магазинах та вулична реклама і т.д. Але чому цього всього немає?

Чому ці райони в абсолютній більшості населені етнічними українцями стали російськомовними? Хто дбає про забезпечення мовно-культурних прав україномовних? Чому влада турбується тільки про права російськомовного населення?

Наприклад, у Донецькій області 1,13 млн. жителів визнали українську рідною, у Луганській 0,74 млн., але ви цього не відчуєте (не почуєте такої кількості україномовних) перебуваючи на Донбасі. Отож, українська мова в цих областях повністю витіснена російською на навіть не на другий, а на п’ятий план. Бути україномовним на Донбасі означає повстати проти системи, стати майже героєм. (На прохання говорити українською донецький губернатор послав хлопця до Івано-Франківська http://tsn.ua/ukrayina/na-prohannya-govoriti-ukrayinskoyu-doneckiy-gubernator-poslav-hlopcya-do-ivano-frankivska.html)

У Донбасі чистої української немає вже давно, - переважає суржик. Хоча навіть ті етнічні українці, які вказали під час перепису українську як рідну мову, здебільшого вимушені послуговуватися російською мовою, бо їхні мовно-культурні потреби влада не враховує.  Наявність у цьому регіоні україномовних громадян просто не передбачається і таких за замовчуванням тут немає, і не повинно бути. (Мер Донецька не розмовляє українською, щоб його не вважали божевільним http://tsn.ua/ukrayina/mer-donecka-ne-rozmovlyaye-ukrayinskoyu-schob-yogo-ne-vvazhali-bozhevilnim.html)

І такий стан називається двомовністю. І такий стан речей рекомендують розповсюдити на всю Україну.

Донецька область. Етнічні українці становлять – 56,9%, етнічні росіяни - 38,2% населення. Тільки 41,2% етнічних українців українську мову вважали рідною, або в цілому - це 24,1% населення Донецької області, що на 6,5% менше, ніж за даними перепису населення 1989 року. Навпаки, аж 98,6% етнічних росіян визначили російську мову як рідну, або від усього населення - 74,9%. У порівнянні з минулим переписом (між 1989 і 2001 рр.) населення кількість тих, що визначили російську мову як рідну збільшилася на 7,2%.

Луганська область. Етнічні українці становлять – 58,0%, етнічні росіяни - 39,0% населення. Тільки 50,4%, етнічних українців вважали українську мову рідною, або 30,0% населення Луганської області, що на 4,9% менше, ніж за даними перепису 1989 року. Навпаки, аж 98,2%, етнічних росіян назвали російську мову як рідну або це 68,8% населення. У порівнянні з минулим переписом (між 1989 і 2001 рр.) населення кількість тих, що визначили російську мову як рідну збільшилася на 4,9%.

Все було б добре, нехай би хоч навіть 100% етнічних росіян визнали рідною мовою російську, але хіба це нормально такий низький відсоток визнання рідною мовою української в етнічних українців Донбасу  - 41,2% і 50,4%? Чому відсоток етнічних українців, що визнають рідною українську мову невпинно падає? Вражає…

Яка мова замінила і продовжує заміняти українцям рідну? Не важко здогадатись, - російська. У Донецькій області – 58,7%, у Луганській - 49,4% етнічних українців вважають російську рідною. З кожним десятиліттям, з кожним переписом населення цей відсоток росте.

Як бачимо станом на 2001 рік, у порівнянні з 1989 роком, незалежна Україна у проведенні русифікації зберігає «хорошу динаміку». А нас лякають повальною повзучою українізацією… Погано, що якраз  українізація у Донбасі не проводилася зовсім,  і плоди цього ми тепер пожинаємо.

Отже, нарешті потрібно на практиці запроваджувати у даних областях українсько-російську двомовність. Усюди, крім російської має вживатися українська, а у адміністративно територіальних одиницях, де переважають етнічні українці, і поготів.


11.04.2014 Сергій Стефанко 1993 0
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

919 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

817
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1631
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2266
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4242 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3248

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

234

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

469

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

410

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

876
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

652
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

693
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

978
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1105
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

691
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6276
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1767
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31785 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1576
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

780 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

740