Рецепт вирішення кризи на Сході України

 Треба послухати Росію і зробити навпаки. 

Росія вимагає:

- дві державні мови – впровадити повноцінне функціонування української мови на всій території України.

- федералізацію України – залишитися унітарними.

- позаблоковості – вступити до НАТО. 

Чому Україна в цілому має проблеми з Донецькою і Луганською областями? 

Давайте відповімо собі на запитання?

Перший блок питань. (Вимагають дві державні мови – впровадити повноцінне функціонування української мови на всій території України).

1. Скільки «державних» мов функціонувало в Донецькій і Луганській областях на протязі останніх 23 років незалежності? Одна? Дві? 

Відповідь. – Одна, російська. 

2. Яка мовна група дискримінується у Донецькій і Луганській областях? Російськомовні чи україномовні?

Відповідь. - Україномовні. 

3. Щоб зберегти Донецьку і Луганську області у складі України, що треба зробити?

Варіанти відповідей.

А) Узаконити у Донецькій і Луганській областях монопольне вживання російської мови.

Б) Узаконити  створену у Донецькій і Луганській областях зону без української мови і культури.

В) Розповсюдити приклад Донецької і Луганської області на всю Україну.

Відповідь. - Мабуть щось інше, бо перші три варіанти ми вже проходили. 

Другий блок питань. (Вимагають федералізацію України – залишитися унітарними). 

4. Хто у роки незалежності здійснював управління в Донецькій і Луганській областях?

Відповідь. - Донецька і Луганська область були нібито звичайними областями, але «враховуючи специфіку», області мали фактичну автономію. Офіційний Київ у місцеві економічні і фінансові справи не пхався. До проросійських рухів ставилися дуже толерантно. Мова функціонувала тільки одна - російська. Все українське висміювалося і зневажалося. Люди майже не інтегрувалися в українське суспільство. Створювався «народ Донбасса». 

5. Що з цього вийшло?

Відповідь. - В Донецькій і Луганській областях усю повноту влади мають місцеві кримінально-олігархічні угрупування. І не тільки в Донецькій і Луганській областях. Бо Єнакієвська, Макеєвська, Горловська та інші організовані мафіозні групи спираючись на політичну підтримку Партії регіонів, і гроші Ахметова, Клюєва, Єфремова, і їм подібних, з часом взяли владу по всій Україні. На сході України утворився чужерідний Україні російськомовний, російськокультурний анклав з своєрідними мешканцями - «іноземцями з українськми паспортами». 

6. До чого ми докотилися з цією «автономією», котра керувалася мафіозними структурами?

Відповідь. - До злиднів, бандитизму, розквіту наркоманії і алкоголізму. Тепер це виражається в сепаратизмі, розгулі ненависті до всього українського, оскверненні українських державних символів, спробах насильницьким способом змінити конституційний лад, у закликах до іноземної держави ввести свої війська на територію України. 

7. Що треба зробити, щоб мрії антидержавних, антиукраїнських сил здійснилися?

Відповідь. - Переформатувати єдину, соборну,  унітарну Україну в федерацію автономних республік. 

8. Що треба зробити, щоб мрії антидержавних, антиукраїнських сил не здійснилися?

Відповідь. - Почати не з сепаратистів, а з олігархів. Скинути ярмо яке одягли на "народ Донбасса" Ахметов, Єфремов і їм подібні. Націоналізувати, а у декого конфіскувати незаконно нажите  і вкрадене у людей майно і багатства. Злодії, грабіжники і бандити повинні бути не в Лондоні чи Женеві, а  тюрмі. І «народ Донбасса», це підтримає, і вийде на вулиці з жовто-блакитними прапорами, і боротьба з сепаратистами буде вже недоречна, проблема відпаде сама по собі. 

Третій блок питань. (Вимагають позаблоковості – вступити до НАТО). 

9. Ким для України є Росія?

Відповідь. - Росія – багатовіковий стратегічний ворог України. 

10. Як захиститися від ворога і агресора?

Відповідь. - Увійти до складу військово-політичного блоку НАТО.

 

P.S. Візьмемо суху статистику по Донецькій і Луганській області. Відповідно етнічні українці складають – 56,9% і - 58,0% від усього населення. Будь-хто вам скаже, що тут немає умов для проживання, навчання, роботи україномовної людини, немає україномовного середовища. Корінне населення, - 2,74 млн. етнічних українців Донецької та 1,47 млн. етнічних українців Луганської областей зрусифікували ще століття тому, і це до певної міри так.

Чому не чути виступів комуністів і регіоналів на захист мовно-культурних прав україномовних людей? Хтось цікавився у них чому вони вживають українську у кращому випадку тільки в сім’ї?

Отож, факт. Нині Донецька і Луганська область - суцільно зросійщені області, етнічні українці тут у культурно-мовній сфері мають трохи більше прав, ніж курди у Туреччині. А нам Донбас наводять, як приклад двомовності, гармонійного співжиття людей різної національності. Їх досвід хочуть поширити на всю Україну.

Гадаю мало кому відомо, що на півночі цих областей компактно розташовуються райони в яких етнічні українці становлять абсолютну більшість.

У Луганській області в Новопсковському, Марківському, Білокуранському, Сватовському, Біловідському, Старобільському, Кременецькому районах українці становлять більше 80% відсотків.

У Донецькій області більше 80% населення етнічні українці становлять в Олександрівському, Красноармійському, Словянському, Добропільському, Краснолиманському районах.

Якщо б процеси у мовно-культурній сфері відбувалися природно, то ці райони мали б бути оазисами українського життя у цьому, як ми уже зазначали, в цілому російськомовному регіоні. У цих районах мали б функціонувати україномовні школи, видаватися україномовні газети, звучати україномовне радіо, українською мали б писатися цінники на товари в магазинах та вулична реклама і т.д. Але чому цього всього немає?

Чому ці райони в абсолютній більшості населені етнічними українцями стали російськомовними? Хто дбає про забезпечення мовно-культурних прав україномовних? Чому влада турбується тільки про права російськомовного населення?

Наприклад, у Донецькій області 1,13 млн. жителів визнали українську рідною, у Луганській 0,74 млн., але ви цього не відчуєте (не почуєте такої кількості україномовних) перебуваючи на Донбасі. Отож, українська мова в цих областях повністю витіснена російською на навіть не на другий, а на п’ятий план. Бути україномовним на Донбасі означає повстати проти системи, стати майже героєм. (На прохання говорити українською донецький губернатор послав хлопця до Івано-Франківська http://tsn.ua/ukrayina/na-prohannya-govoriti-ukrayinskoyu-doneckiy-gubernator-poslav-hlopcya-do-ivano-frankivska.html)

У Донбасі чистої української немає вже давно, - переважає суржик. Хоча навіть ті етнічні українці, які вказали під час перепису українську як рідну мову, здебільшого вимушені послуговуватися російською мовою, бо їхні мовно-культурні потреби влада не враховує.  Наявність у цьому регіоні україномовних громадян просто не передбачається і таких за замовчуванням тут немає, і не повинно бути. (Мер Донецька не розмовляє українською, щоб його не вважали божевільним http://tsn.ua/ukrayina/mer-donecka-ne-rozmovlyaye-ukrayinskoyu-schob-yogo-ne-vvazhali-bozhevilnim.html)

І такий стан називається двомовністю. І такий стан речей рекомендують розповсюдити на всю Україну.

Донецька область. Етнічні українці становлять – 56,9%, етнічні росіяни - 38,2% населення. Тільки 41,2% етнічних українців українську мову вважали рідною, або в цілому - це 24,1% населення Донецької області, що на 6,5% менше, ніж за даними перепису населення 1989 року. Навпаки, аж 98,6% етнічних росіян визначили російську мову як рідну, або від усього населення - 74,9%. У порівнянні з минулим переписом (між 1989 і 2001 рр.) населення кількість тих, що визначили російську мову як рідну збільшилася на 7,2%.

Луганська область. Етнічні українці становлять – 58,0%, етнічні росіяни - 39,0% населення. Тільки 50,4%, етнічних українців вважали українську мову рідною, або 30,0% населення Луганської області, що на 4,9% менше, ніж за даними перепису 1989 року. Навпаки, аж 98,2%, етнічних росіян назвали російську мову як рідну або це 68,8% населення. У порівнянні з минулим переписом (між 1989 і 2001 рр.) населення кількість тих, що визначили російську мову як рідну збільшилася на 4,9%.

Все було б добре, нехай би хоч навіть 100% етнічних росіян визнали рідною мовою російську, але хіба це нормально такий низький відсоток визнання рідною мовою української в етнічних українців Донбасу  - 41,2% і 50,4%? Чому відсоток етнічних українців, що визнають рідною українську мову невпинно падає? Вражає…

Яка мова замінила і продовжує заміняти українцям рідну? Не важко здогадатись, - російська. У Донецькій області – 58,7%, у Луганській - 49,4% етнічних українців вважають російську рідною. З кожним десятиліттям, з кожним переписом населення цей відсоток росте.

Як бачимо станом на 2001 рік, у порівнянні з 1989 роком, незалежна Україна у проведенні русифікації зберігає «хорошу динаміку». А нас лякають повальною повзучою українізацією… Погано, що якраз  українізація у Донбасі не проводилася зовсім,  і плоди цього ми тепер пожинаємо.

Отже, нарешті потрібно на практиці запроваджувати у даних областях українсько-російську двомовність. Усюди, крім російської має вживатися українська, а у адміністративно територіальних одиницях, де переважають етнічні українці, і поготів.


11.04.2014 Сергій Стефанко 1896 0
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

821
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5263 5
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1711
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1728
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2867
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2500

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

433

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1642

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2377

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3113
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

197
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

750
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

933
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

506
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

688
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16165
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

3045
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

330
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1164
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

1013 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

812