Путін оголосив нову «холодну війну» Україні

 

Оновлена ​​редакція Концепції зовнішньої політики Російської Федерації чітко декларує мету реінтеграції країн СНД під егідою Москви.

 

Згідно з усталеною традицією протягом року після обрання президент Росії затверджує нову редакцію Концепції зовнішньої політики. Так було і 2000-го, і 2008-го (менше ніж через півроку після приходу на найвищу посаду Дмитра Медведєва). Підписаний минулого тижня Володимиром Путіним документ дуже точно відображає ідеологічні установки його програмної статті як кандидата в президенти, опублікованій в «Московских новостях» торік. Це дозволяє розглядати концепцію не просто як декларацію, а як реальний план дій на міжнародній арені. 

 

2015: дед-лайн побудови нового світу

Нова редакція документа чітко відображає зростання самовпевненості Путіна і його команди. У тексті вперше не просто йдеться про прагнення Росії бути одним з впливових центрів світової політики, а й про те, що Москва «цілком усвідомлює свою особливу відповідальність за підтримання безпеки в світі як на глобальному, так і на регіональному рівні». Цим, а також акцентом на проведенні «самостійного і незалежного зовнішньополітичного курсу» підводиться ідеологічна база під демонстративно відмінну від західної позицію щодо Сирії, Малі, Ірану та інших проблемних точок на планеті. Кремль відкрито претендує на фактично рівну зі Сполученими Штатами роль у формуванні нової світобудови і дає зрозуміти: щодо кожного питання Заходу доведеться проводити з Росією окремі переговори й шукати компроміс. Вашингтон більше не може розраховувати на підтримку за замовчуванням, навіть зважаючи на співпадіння цінностей або ідеологічних установок.

 

Автори цієї редакції концепції на відміну від розробників варіанту-2008 змальовують світові тенденції фактично в темних тонах: це і глобальна економічна криза, і скорочення можливостей історичного Заходу домінувати у світовій економіці і політиці, і «тенденція на реідеологізацію міжнародних відносин» (хоча в концепції 2008 року проголошувалося «припинення ідеологічної конфронтації і послідовне подолання спадщини «холодної війни»). Росія в цьому морі хаосу конструкторам нового зовнішньополітичного курсу ввижається островом стабільності та передбачуваності.

 

Схоже, саме бажанням скористатися глобальною турбулентністю і відволіканням США на проблеми Близького Сходу пояснюється той факт, що консолідація пострадянського простору під орудою Москви визначається як ключова мета російської дипломатії. Багато західніх аналітиків, до речі, саме оглядкою на Захід пояснюють визначений Володимиром Путіним графік створення Євразійського союзу — до 1 січня 2015 року. Саме до того часу Вашингтон згорне місію в Іраку і радикально скоротить військову присутність в Афганістані, звільняючи фінансові та військово-політичні ресурси для включення у велику гру в Євразії.

 

Ніхто крім нас

Простір СНД традиційно визначався як пріоритетний напрям зовнішньої політики Росії в усіх концептуальних документах із середини 1990-х. Однак ніколи ще цьому вектору не приділялося стільки місця в тексті концепції, як в її нинішній редакції. Про цілі і завдання російської дипломатії на пострадянському просторі сказано більше, ніж про відносини з ЄС, США та Китаєм разом узятими.

 

Ключова відмінність від установок п´ятирічної давнини — чіткий акцент на прагненні реінтегрувати країни СНД у рамках повністю контрольованого Москвою проекту. 2008 року стверджувалося, що «Росія підходить до торгово-економічних зв´язків з країнами-учасницями СНД з урахуванням досягнутого рівня співробітництва, послідовно дотримуючись ринкових принципів як важливої ​​умови розвитку справді рівноправних взаємин». Зараз словосполучення «ринкові принципи» в документі не знайти, що дає підстави припускати докорінний злам у ставленні російського правлячого класу до регіону: очевидно, Москва поступово відходитиме від прагматичного прагнення «монетизувати» відносини із сусідами. За побудову імперії необхідно платити. Путін же довший час сподівався домінувати на пострадянському просторі, одночасно переводячи відносини з потенційними сателітами на ринкові рейки. У результаті Росія ледь не позбулася останнього союзника в особі Білорусі. Нова редакція концепції передбачає неминучу необхідність економічних поступок в обмін на політичне лідерство. У цій логіці в Москві закривають очі на тривале субсидування білоруської економіки, перенесення російських виробництв у рамках Митного союзу на територію ліберальнішого Казахстану і необхідність фактично годувати Киргизію після входження її в інтеграційний блок.

 

Далі в концепції стверджується, що «споруджуваний на універсальних інтеграційних принципах новий союз покликаний стати ефективною сполучною ланкою між Європою та Азіатсько-Тихоокеанським регіоном». Головне в цьому пасажі навіть не претензія на побудову незалежного і від ЄС, і від Китаю блоку, а словосполучення «новий союз». Автори документа не могли не розуміти, з яким саме союзом подібні слова викличуть асоціацію у всіх жителів однієї шостої частини суші. Так, ще в грудні гнівно відреагувавши на висловлювання держсекретаря Гілларі Клінтон про загрозу «відновлення Радянського Союзу під іншою вивіскою», МЗС РФ зараз фактично підтвердив виправданість її побоювань.

 

Уперше в історії сучасної Росії в концептуальному документі щодо питань її зовнішньої політики окремим пунктом прописані цілі щодо України: «вибудовувати відносини з Україною як пріоритетним партнером у СНД, сприяти її долученню до поглиблених інтеграційних процесів». Тепер втягування Києва в євразійську інтеграцію — не просто щоденна практика, а й офіційно задеклароване завдання дипломатії РФ.

 

Особливий інтерес для нас становить такий пасаж у документі: «Поважаючи право партнерів по Співдружності на вибудовування відносин з іншими міжнародними суб´єктами, Росія виступає за всеосяжне виконання державами-учасницями СНД узятих на себе зобов´язань у рамках регіональних інтеграційних структур із російською участю». Ніколи ще в такого роду текстах Москва не визнавала своє бажання обмежити геополітичний плюралізм у регіоні, прагнення колишніх союзних республік увійти в інтеграційні об´єднання без російської участі. Російська сторона відверто заявляє: будь-які інтеграційні зобов´язання перед Москвою роблять неприпустимою інтеграцію кудись іще.

 

Путін узявся за будівництво нового політичного союзу під своїм керівництвом із залученням у нього поступово всіх країн СНД. Причому взявся з такою впевненістю у своїх силах, що навіть не намагається ховати за міркуваннями про зростання товарообігу і вигоди економічної інтеграції намір через Євразійський союз визначати майбутнє країн співдружності. Це недвозначний натяк на те, що заради «примусу до дружби» можуть бути використані будь-які засоби переконання аж до торгових воєн. Тим же, хто готовий капітулювати перед цим батогом, Москва натякає на можливість отримання пряника — у вигляді послаблення економічного режиму і дотацій. З обов´язковою умовою дотримання ідеологічної лояльності Кремлю.

 

 

Джерело: Коментарі


25.02.2013 1018 1
Коментарі (1)

НИК 2013.03.03, 11:48
СЕ ЗНАЧИТ ШО ВІН МАЄ ДОЗВІЛ ВІД ЄС ВЖЕ ДАВНО, А ТЕПЕР ЩЕ Й США НЕ ПРОТИ. А ЧИ МАЄ РФ ЛІЦЕНЗІЮ НА УКРАЇНУ ВІД КИТАЮ??! ОСЕ І РОБИТ ЯНИК.
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2479
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1575 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3655
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5426
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1676
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2073

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

163

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

190

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

399

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

881
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

474
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

769
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2467 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

497
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

868
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4917
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

735
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

653
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

583
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

400
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

726
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

883 2