Протизаплідні таблетки від уряду: в Чилі понад 170 жінок завагітніли та готують колективний позов

У засушливій чилійській пустелі Атакама Табіта Даза Рохас намагається зібрати достатньо грошей, щоб закінчити будівництво будинку до того, як народиться її дитина, а це може статися з дня на день.

За вісімсот кілометрів на південь, у Ла Пінтані, передмісті столиці Сантьяго, Синтія Гонсалес виховує свого двомісячного хлопчика. Але їй потрібно купувати молоко, щоб поповнити запаси свого організму, і переживає, як вона собі це дозволить.

Рохас і Гонсалес різного походження, мають різне життя та амбіції. Проте вони - і щонайменше ще 170 інших жінок на момент написання статті - поділяють спільну реальність: усі вони стверджують, що завагітніли, приймаючи Anulette CD, оральні контрацептивні таблетки, вироблені Silesia, дочірньою компанією німецької фармацевтичної компанії Grünenthal.

Без можливості законно перервати свою вагітність, якщо вони цього хочуть, або будь-якої реальної відповідальності уряду чи фармацевтичних компаній, жінки в особі чилійської групи з питань сексуальних та репродуктивних прав Corporación Miles готуються подати колективний позов до цивільних судів. У регіоні, де бар'єри на шляху репродуктивних прав жінок є нормою, CNN визначив державне агентство охорони здоров'я, яке швидко переклало вину на цих жінок, а також історію низької якості виробництва та попередні проблеми, пов'язані з оральними контрацептивами на чилійській фабриці Grünenthal в Латинській Америці.

Отже, громадянське суспільство Чилі підняло тривогу. Група з питань сексуальних та репродуктивних прав Miles провела також кампанію в соціальних мережах.

"Це було після [публікації в Instagram], коли ми почали отримувати електронні листи від жінок про те, що вони вже вагітні, попри те, що вони пили Anulette", - сказала юридичний координатор Miles Лора Драгніч. До жовтня 2020 року близько 40 жінок вийшли на зв’язок. За словами координаторки Miles, після багаторазових виступів його працівників у ЗМІ звернулися ще 70 жінок. Зараз ця цифра становить 170, але Драгнін очікує, що вона зростатиме, оскільки сільських жінок або тих, хто не має доступу до Інтернету чи телебачення, не враховано.

Ми впевнені, що жінок із цією проблемою набагато більше, - сказала вона, - особливо тому, що держава не взяла на себе жодної відповідальності і не зробила жодних заяв чи будь-яких серйозних компромісів [з правилами абортів] для постраждалих жінок".

Через сім днів після того, як Драгніч розмовляла із CNN, і через шість місяців після першого відкликання, органи охорони здоров'я оголосили, що виробникам Anulette нараховано ряд штрафів на загальну суму приблизно 66,5 млн чилійських песо (приблизно 92 000 доларів США). Miles та їх партнери закликають уряд виплатити фінансову компенсацію постраждалим жінкам та забезпечити доступ до безпечних та законних абортів для тих, хто бажає перервати вагітність.


Гра в провину

Хоча ніхто не заперечує виробничих проблем у Grünenthal, чилійські дочірні компанії та представники уряду, схоже, перекладають провину з дефектних пакетів таблеток один на одного.

У компанії виявили, що проблеми пов'язані на виробничій лінії, яка спричинила переміщення деяких таблеток під час упакування. Це призвело до деяких пакувань із "порожнинами замість таблеток", проте підкреслили, що ефективність контрацептиву не порушена.

Прессекретар також зазначив, що комбіновані оральні контрацептиви не є на 100% ефективними. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, комбіновані оральні протизаплідні таблетки щороку призводять до менш ніж 1 вагітності на кожні 100, «при послідовному та правильному застосуванні».

"Отже, я думаю, що це важлива передумова, так?", - прессекретар зазначив, що ця статистика зростає, коли таблетки приймаються не послідовно або не правильно.


"Системні збої"
Відкликання препаратів не є незвичним явищем, але тим, хто проводить агітацію від імені жінок, важко не сприймати тут несправедливість: кампанія Grünenthal єдина, що забезпечує 168 мільйонів жінок у Латинській Америці, проте жінки, які приймають її продукцію повинні зберігати пильність, бо ризикують завагітніти.

Ризик підвищується, зазначають групи з питань репродуктивних прав, тим, що ці жінки, і без того бідні та маргіналізовані, не можуть розраховувати на надійну підтримку уряду, якщо трапиться небажане.

Пола Авіла Гіллен, виконавчий директор Нью-Йоркського центру рівності жінок, неприбуткова організація, яка захищає та відстежує репродуктивні права в Латинській Америці, сказала CNN, що якби відкликання стосувалося поганого м'яса, вся країна про це знала б негайно, і товар негайно вилучили б з ринку.

"Але що стосується жінок та репродуктивного здоров'я, їм просто все одно", - коментує правозахисниця.

І тому Miles та його партнери, звертаючись до Міжамериканської комісії з прав людини та до ООН, вказали на "чітку ситуацію системної дискримінації жінок".

за матеріалами CNN


07.04.2021 1590
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18119
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1596
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1143
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2182
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3733
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1426

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1847

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

609

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1232

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1385
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

766
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24328
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

584
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

551
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

690
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1587
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

750
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7828
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

715
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1902 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

685
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

590