Прохорівка. Санаторій на колишній інтелігентській дачі (фото)

 

Це просто чудове місце. Казкове. Побачив його я ще студентом. Пам’ятаю мандрівки на човні старим руслом Дніпра – Річищем. Фантастичний піщаний берег із диким пляжем, численними, наповненими теплою водою, ваннами-ямами та стрімкими пагорбами, якими, вмостившись на «п’яту точку», можна спускатись до самої води...

 

Фантастичний світлий сосновий бір – ідеал залитого сонячним сяйвом українського лісу, в якому руді, прямі як стріла, стовбури сосен, чергуються із поодинокими дубами... Романтичні, тихі протоки та затоки із полчищами чапель та інших приводних птахів, з навислими муром над водою густими вербами та вільхами... Тихий плескіт прозорої води під кілем та веслами й дзижчання гедзів та комарви...

Дніпро навпроти Прохорівки

Я ледь не марив цим чудовим річищем Дніпра. Й, мабуть, не один я, адже навіть великий Гоголь написав саме про цей Дніпро свої безсмертні слова: «Чуден Днепр при тихой погоде, когда вольно и плавно мчит сквозь леса и горы полные воды свои. Ни зашелохнет; ни прогремит. Глядишь, и не знаешь, идет или не идет его величавая ширина, и чудится, будто весь вылит он из стекла, и будто голубая зеркальная дорога, без меры в ширину, без конца в длину, реет и вьется по зеленому миру. Любо тогда и жаркому солнцу оглядеться с вышины и погрузить лучи в холод стеклянных вод и прибережным лесам ярко отсветиться в водах. Зеленокудрые! они толпятся вместе с полевыми цветами к водам и, наклонившись, глядят в них и не наглядятся, и не налюбуются светлым своим зраком, и усмехаются к нему, и приветствуют его, кивая ветвями. В середину же Днепра они не смеют глянуть: никто, кроме солнца и голубого неба, не глядит в него». Краще вже не скажеш. І цей Дніпро біля Прохорівки.

Але не такий він вже. Зеленокудрі ой як вже порідшали, віддавши свою законну землю варварським віллам київських олігархів. Замість стрімких соснових стовбурів тут вже частіше проглядаються стовби високих ліхтарів та стрімкі щогли розкішних яхт. А дніпровську тишу все частіше порушують своїм ревом двигуни страхітливих скутерів та гелікоптерів, а інколи, й велетенських земснарядів.

Свято-Іллінська церква (1709 р.)

До води вже не підступишся, й плювати хтось хотів на закон про водоохоронну смугу, на те що Дніпро, як і інші ріки – це власність народу, як і на сам народ... Фантастичне прохорівське узбережжя окуповане помпезними маєтками та, значно рідше, базами відпочинку, більшість з яких, такими є лише на папері.

Колись Прохорівка була улюбленим місцем української інтелігенції. Тут, на Михайловій горі, був маєток першого ректора Київського університету Михайла Максимовича. В нього гостювали Микола Гоголь й Тарас Шевченко. Кобзар тут проводив останні свої вільні дні в Україні до свого арешту у 1859 році. В Прохорівці його заарештували, звільнили через місяць, але примусили виїхати з України.

Дуб Шевченка

Бували в Прохорівці у Максимовича багато інших відомих людей. В Прохорівці ректора й поховали. В радянські часи в колишньому маєтку на Михайловій горі розмістили санаторій «Жовтень». Стоїть він там і нині. Хоча відвідувачі й відпочивальники не балують цю оздоровницю. Наприклад, під час моїх останніх відвідин (навесні 2011 року) тут не було жодної живої душі. Навіть сторожа ми не помітили. Старі радянські корпуси, дерев’яні будиночки, бібліотека, футбольне поле та тенісні корти, котельня – все ніби промовляло – не розміщуйтесь позручніше, вам тут не раді, не порушуйте нашого віковічного спокою... На території маєтку зберігся п’ятисотрічний дуб (звичайно ж Шевченка) та багатовікова сосна (Гоголя, її ми не знайшли). Ось і все що нагадує про колишній старовинний маєток та його славну історію. Хоча місце просто казкове й перспективи має неабиякі.

Колись Прохорівка була місцем відпочинку інтелігенції, нині її облюбували заможні українці, які стіною відгородились від звичайного напівзалишеного села із похилими мазанками та розбитим асфальтом. Останній заслуговує на окремі слова (самі матюки), але не буду, скажу лише – невже у власників мережі ресторанів «Козирна карта» та інших багатіїв, які облюбували Прохорівку, не вистачає коштів, щоб хоча б дорогу зробити (на створення власного фарватеру для яхт, та вертолітних майданчиків у них коштів вистачило).

Михайлова гора. Санаторій "Жовтень" (колишній маєток Максимовича)

Нинішня Прохорівка – село з чотирма сотнями мешканців та власною сільрадою. В письмових документах воно згадується під 1622 роком як містечко у складі Канівського староства. У 18 столітті було центром козацької сотні.

Серед архітектурних об’єктів села цікавою видається Свято-Іллінська церква, яку у більшості джерел датують 1709 роком, вказуючи на те, що вона зведена без жодного цвяха. В Інтернеті я зустрічав думки, що її збудували вже у 19 столітті на місці давнішої церкви. Можливо, перебудували. Але нині ми можемо лише уявляти її первісний вигляд, адже в радянські часи храм закрили й понівечили – було звалено хрести та бані. Вірянам храм повернули у 90-ті роки минулого століття.

У Прохорівці є старовинний млин-вітряк. Його я залишав на «закуску», але після відвідин санаторію «Жовтень» ну зовсім забув про цю цікаву споруду й так і не сфотографував. От дірява голова. Але думаю якось виправити цю помилку під час майбутніх відвідин села.

Текст та фото Романа Маленкова, УН

Сосна на території санаторію "Жовтень"


01.06.2013 1207 1
Коментарі (1)

Олександр Ткаченко 2016.12.14, 22:48
був там влітку - неймовірна краса природи http://www.mandry.ck.ua/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%85% D0%BE%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BA%D0%B0/
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2369
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1090
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1050
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2218
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3656
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2601 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

903

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

781

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

730

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

708
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10402
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1247
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5384
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1096
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2891
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1246
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

486
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

347 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

786
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

677
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

727