Процесуальні порушення у справі К.: винуватого доведеться виправдати, а невинуватому - сплатити компенсацію

 

 

Події із затриманнями громадянина К. показали суспільству всі проблеми в сфері кримінальної юстиції щодо численних порушень прав людини, про які знають адвокати, правозахисники і експерти і з якими зіштовхуються щоденно по всій країні.

 

Коли ці порушення стосуються пересічної людини, влада закриває на них очі, сподіваючись на те, що поки справа дійде, скажімо, до Європейського суду з прав людини, то або ішак здохне, або... ну, далі ви знаєте.

Але в даному випадку ситуація інакша – і рішення ЄСПЛ по К. щодо порушення права на справедливий суд може з’явитися так само миттєво, як воно колись з’явилось у справі Луценко проти України.

 

1. Слідчі прокуратури та СБУ не мали права проводити будь-які дії у цьому провадженні. Інкриміновані К. дії, а саме розкрадання майна (ст. 191 КК), створення ОЗУ (ст. 255 КК), викрадення людини (ст. 349 КК) повинні розслідуватися слідчими міліції (так говорить стаття 216 КПК).

Прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, дійсно уповноважений доручати органу досудового розслідування проведення досудового розслідування (ч. 2 ст. 36 КПК), але лише тому органу, який визначений у ст. 216 КПК. Частина 5 ст. 36 передбачає, що Генеральний прокурор України, керівник регіональної прокуратури, їх перші заступники та заступники своєю вмотивованою постановою мають право доручити здійснення досудового розслідування будь-якого кримінального правопорушення іншому органу досудового розслідування, у т.ч. слідчому підрозділу вищого рівня в межах одного органу, у разі неефективного досудового розслідування. Але в даному випадку про неефективне розслідування ще не йдеться, чи не так?

Порушення принципу підслідності означає те саме, якби раптом доручити податковій міліції розслідувати терористичний акт, а Національному антикорупційному бюро – зґвалтування. Іншими словами, як не може підсудний обрати собі суддю, так не може влада обрати на свій розсуд слідчого: кожен слідчий, прокурор і суддя діють виключно в межах повноважень, визначених законом. Це прямо визначено у ст. 19 Конституції України.

 

2. Тримати затриманого К. в СІЗО СБУ також є порушенням, таким самим, як, скажімо, відправити його для тримання відразу у в'язницю, у дисбат чи "на підвал" у Донецьк.

Закон «Про попереднє ув’язнення» (ст. 8) чітко передбачає, що установами для тримання осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою, є слідчі ізолятори Державної кримінально-виконавчої служби України. В окремих випадках, що визначаються потребою в проведенні слідчих дій, ці особи можуть перебувати в ізоляторах тимчасового тримання.

 

3. Затримання відбулося без ордеру суду (ухвали слідчого судді про дозвіл на затримання з метою приводу - ст. 190 КПК). А затримувати за статтею 208 КПК (на місці вчинення злочину) слідчі не могли, тому що інкриміновані події відбувалися півроку тому і жодних передбачених цією статтею підстав не було.

Так, згідно із ст. 208 КПК, уповноважена службова особа має право без ухвали слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у виді позбавлення волі, лише у випадках:

1) якщо цю особу застали під час вчинення злочину або замаху на його вчинення;

2) якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець, в тому числі потерпілий, або сукупність очевидних ознак на тілі, одязі чи місці події вказують на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин;

3) якщо є обґрунтовані підстави вважати, що можлива втеча з метою ухилення від кримінальної відповідальності особи, підозрюваної у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого корупційного злочину, віднесеного законом до підслідності Національного антикорупційного бюро України.

Цим порушено особисту свободу, гарантовану статтею 29 Конституції. До речі, як і під час публічного затримання Бочковського на засіданні Уряду, коли прем’єр-міністр А.Яценюк і міністр внутрішніх справ А.Аваков фактично стали співучасниками такого порушення.

 

4. Судячи з поширеного в мережі відео, під час затримання К. не повідомили підстави для цього і права затриманої особи. Чим порушили передбачене КПК право бути повідомленим про підстави затримання.

 

5. Протягом 2 годин після затримання не був повідомлений про факт затримання центр правової допомоги і не забезпечено доступ захисника. Цим ще раз порушено право на захист.

 

6. Незаконним, скоріше за все, як це випливає із поширених в мережі коментарів, було і проведення обшуку, оскільки проводилося на підставі рішення суду про обшук в помешканні сторонньої особи. У рішенні суду взагалі не вказано конкретних речей, які хотіли знайти під час обшуку, а шукати «що-небудь цікаве» КПК не дозволяє. Цим порушено конституційну гарантію недоторканності житла (стаття 30) і право власності (стаття 40). 

 

 

Олександр Банчук, Микола ХавронюкЦентр політико-правових реформ

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Процесуальні порушення у справі К.: винуватого доведеться виправдати, а невинуватому - сплатити компенсацію

Ціна цих арештів для України - Портніков

Віктор Федорович Порошенко чи Петро Олексійович Янукович

Руслана Лижичко про арешт Корбана: По суті, це те саме, що зробив свого часу Янукович, посадивши Тимошенко

Олександр Кочетков: Затримання Корбана: деталі і прогнози

Філатов: Петре Олексійовичу, ви хотіли з Шокіним процес століття? Ви його отримаєте!

Мочанов про Корбана: Гена не клав собі в кишеню народні гроші. Не опускайтеся до принижень та образ


04.11.2015 1117 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

14277
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1521
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1099
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2124
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3664
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1382

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1790

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

562

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1187

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1353
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

629
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24299
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

544
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

510
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

661
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1550
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

713
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7376
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

664
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1718 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

650
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

558