Твердження про те, що перебіг виборів на Прикарпатті багатий на несподіванки, навряд чи відповідатиме дійсності. Аналітикам ще влітку вдалося більш-менш точно спрогнозувати основні тренди передвиборної компанії як за партійними списками, так і на одномандатних виборчих округах.
Проте, починаючи з третьої декади вересня, почали проявлятись тенденції, які можуть внести певні корективи у «красиву» картинку контрольованого владою процесу заміщення посад парламентських кнопкодавів.
До цього спричинилася низка, на перший погляд, невиразних процесів.
По-перше, об’єднана опозиція проявила несподіваний талант у справі самодискредитації. Не знайшлося жодних «передвиборчих граблів», на які ОО «Батьківщина» не примудрилася б не наступити. Апогеєм політичного і морального здешевлення ОО стали войнушки таких «незламних» та «радикально опозиційних» «лицарів ЮВТ» не з владними кандидатами, а з такими ж опозиційними, як і самі, кандидатами, але "не офіційними". Виборці побачили не просто «окремі зальоти» офіційних ворогів режиму, а системну роботу "нібито опозиціонерів" на владу.
По-друге, запланований завідомий поділ мажоритарників на «слонів» і «мух» не стався. Підтримані всіма владними та опозиційними агітаторами «слони» врешті-решт виявились розміром з пересічного скунса, а деякі «мухи» переконливо дзижчать на весь Прикарпатський край.
По-третє, ідеологічну монополію ВО «Свободи» на місцевому рівні активно розмивають не лише дрібніші та активніші «професійні націоналісти» та нацрадикали, але й самі місцеві однопартійці Тягнибока, багато з котрих за останні два роки вже встигли обміняти принципи на гроші.
По-четверте, виявилося, що героями для місцевої людності є не лише легендарні мешканці могил, але й живі (й від того не менш легендарні) брати Клички. Молодь вже так стомилася від безальтернативно скорботного культу мертвих героїв, що готова голосувати навіть за героїв рингу, якщо вони сучасні і позитивні. Успіх «УДАРу» прогнозували, але з зауваженнями. Тепер зауваження можна стерти.
Політологи вважали, що електорат не встигне розібратись з тим «хто є ху» та автоматично проголосує за «знаних гречкосіїв», свободівців та за тих темних конячок, яких призначила «офіційними» прикарпатськими опозиціонерами трійка ТЯТ (Турчинов-Яценюк-Тягнибок).
Насправді ж виборці поставились до виборів відповідальніше. Навіть фаворит ТЯТу і «любий друг» голови ОДА Олександр Сич, який вважається в експертному товаристві «стовідсотково прохідним», в кінці вересня почав втрачати відсотки свого «залізобетонного» рейтингу. І от вже бачимо, як директор «Буковелю», спираючись на дані свіжої «закритої» соціології (згідно яких його розрив із Сичем значний, проте вже не такий катастрофічний), прискорює свій передвиборний човник, кидаючи у жадібну пащу виборів небуденні, як на провінційний Івано-Франківськ, ресурси. Хто б міг таке передбачити ще місяць тому?
Хоча «гречані» технології продовжують домінувати у переліку тих способів, якими політики переконують галичан у своєму патріотизмі, зовсім не факт, що отримавши «гречку» виборці проголосують за «гречкосія». Навіть у тих найвіддаленіших селах, де дідько добраніч каже, люди вже зрозуміли, що після виборів вирахувати невдячну електоральну одиницю «гречкосій» не зможе. Що можна реально взяти «кульочок» у багатого дядька, а потім безкарно проголосувати як захочеш.
Система хитається, хоча політологи все ще наголошують на тому, що процес виборів все ще знаходиться під контролем влади та її союзників. Питання в тому, наскільки цей контроль буде ефективним 28 жовтня. Знаючі люди з експертного середовища кажуть: «Все буде, як влада скаже». Адже знаючі люди знають, що голосування голосуванням, а рахування рахуванням. Тому в передвиборних штабах триває й досягає апогею «кадрова гарячка» - всі шукають притомних спостережників. А з притомними спостережниками на Прикарпатті завжди була «напряжонка» (йододефіцит ж бо…). Притомні спостережники або хочуть грошей (часто не малих), або працюють «за кар’єру». Останній ресурс, як відомо, монопольно сконцентровано в руках влади. Тому всі означені вище позитивні тенденції у свідомості виборців при прогнозуванні результатів треба ще ділити і множити.
Процес під контролем?
Аналітична група «Фіртка-Магус»