Про жлобів і коментаторів. Минулих і теперішніх

За минулих часів коментатор виглядав як жлоб на лавці, що розглядає кіноафішу та після щирої відрижки повідомляє слухачам, що та акторка, яка зображена на афіші, стала «народною» тому що знала до кого треба стрибати в койку. Слухачів у жлоба було від одного приятеля до двох десятків роззяв.
 
Нині веселіше. Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама. Від коментаторів (коментаторок) й далі вимагається перетворювати складні та багатогранні речі буття на уривки з анекдотів, плаксиві вірші або ж на гру в кальмара.
 
Й чим успішніше й оперативніше той коментатор обмащує складне і витончене брудом сірості і пошлятини, тим більші його (її) рейтинги. Представник (представниця) глибинного народу не хоче, щоби хтось був складнішим за нього (за неї). Він (вона) вимагає негайно опустити планку, «облишити ту вашу філософію», «не хвалитися вченістю», «не грузити» і правдиво-чесно-ясно повідомити йому (їй) наступне: кого саме мережева громада сьогодні призначила гімнюком, хто в кого що вкрав, хто з ким переспав і хто кому родич.
 
Недарма більшість коментаторів (коментаторок) різними словами та в різний спосіб коментує одну й ту саму пацавату історію про «наших людей», які, типу, з діда-прадіда володіли «духовними цінностями», але одного дня виявили, що насправді не володіють нічим. Відповідно, одна група коментаторів пояснює ситуацію тим, що «цінності вкрали», а друга тим, що «цінності були не нашими».
 
І жоден не визнає того простого факту, що все це бла-бла-бла. Що оті сакраментальні «наші люди» володіли хіба що вирізками рецептів з газети «Порадниця» та брошурою «Помічні молитви отця Серафіма». І що вони такі ж «наші» як і «їхні». Радше більше їхні роззяви, аніж наші.
 
Мене бентежить підозра: адже ж ті питання, що їх «прості наші люди» задають коментаторам (плюс експертам, блогерам, політикам, мовознавцям), це навіть не питання, а такі гм… дуже специфічні мантри. Публічне виголошування цих мантр діє терапевтично та седативно. Для глибинного народу принципово одне: щоби якийсь серйозний дядька (такий собі місцевий «Трамп» або «Орбан») уважно вислухав мантру-запитання, покивав головою та голосно підтвердив, що «істинні цінності» вкрали. Або що безрідні зайди з'їли усіх порядних псів, засмітили мову і зламали ліфт.
 
А є ще глибша підозра. Можливо, що цінності (в лапках і без) тим масам взагалі до табуретки. А коментатор потрібний лише в якості прокладки між ними, "обіженими", й тим неозорим екзистенційним жахом, котрий кожної хвилини нависає над їхньою колективно травмованою свідомістю. Бо газетна вирізка і Серафімова молитва вже не рятують від чудовиськ.
 


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

668
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

737
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1553
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4158 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3161

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

163

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

390

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

333

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

806
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

575
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

622
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

904
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1005
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

627
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6207
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1695
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31712 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1469
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

710 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

665