Про заповідник простоти

Там, де суспільство історично втратило свої вищі касти, квітне такий собі «культ простоти».

«Будь простішим і люди до тебе потягнуться», - повчає молодших репане мурло, а ті лише кліпають очима. Для них наука мурла – вища мудрість. Вони не відчувають принципової різниці між простотою і ясністю. Вони не знають, що ясність ніколи не досягається через простоту. Що простота – найзліший і найпідступніший ворог ясності.

Простотою намагаються виправдати власну нікчемність. Типу, я не маю життєвих досягнень, але я простий і прозорий. Рівний серед рівних і правильний серед правильних. Живу за понятіями, не напрягаю нікого якоюсь там складністю і ви не напрягайте мене. Я такий як всі ви, тому налийте мені трохи і дайте чогось загризти. Я вас тоді поважатиму, а ви поважайте мене.

Тут і криється головна підміна. Ясність ніколи не прагне знаків та ритуалів поваги. Ясність їх просто не потребує. А простота хоче поваги, як голодний хліба. Безпідставної та безумовної поваги. Просто поваги до простоти. Якщо її не отримує, то впадає в агресію і погрожує світові несприйняттям.

«Народ вимагає до себе поваги!» - голосить черговий вуличний крикун. Цю формулу він всмоктав не з молоком матері, а з брудною водичкою пострадянської освіти. В його підручниках, де марксистську казуїстику змішали з густою хуторянщиною та літературними вигадками, народ має право висувати претензії до всього сущого, але не дай Боже запитати в народу: звідки він такий пацаватий? Й для чого тримається за старі забобони, як дурень за драну торбу?

Народ на ці запитання не відповідає. Темна стихія нижчих каст, які давно зжерли своїх просвітників, тихо бурлить у ненависті і підозрах. Темна стихія не прагне ясності, а прагне простоти. Простих наглядачів та їхніх простих наказів. Простих політиків, що пасуть корів та роздають гречку. Простих вчителів, які не вступають в діалог з учнями. Простих феодалів, що не бридяться пити самогон з щойно пограбованими васалами. А ще – простих іноземців, які лінуються надягати презервативи.

Хтось прагне побачити у тій темній стихії зародки вищих прагнень. Комусь там ввижаються острівці інновацій та відкритість світові. Насправді ж ми, як не смішно це повторювати, маємо лише те, що маємо. Заповідник простоти з дірявим парканом, помальованим у кольори постмодерну. Заповідник, де ніколи не назвуть винних, тому що простота боїться правильного називання. Адже воно є першим кроком до ясності.

В заповіднику сподіваються, що всі шторми та бурі ХХІ століття відшумлять десь за парканом. Що можна вперто перемовчати всі виклики і всі поштовхи до змін. Що можна втекти від відповідальності. Втекти якщо не до лісу, то туди, де добрі окупанти роздаватимуть гуманітарку. Й більшість розмов у заповіднику впираються у три вселенські проблеми. Перша: який з окупантів добріший? Друга: хто, врешті-решт, приватизує паркан заповідника зі всіма його прибутковими дірками? Й третя, найпринциповіша: коли ж простих людей, нарешті, почнуть поважати?

Час від часу янгол ясності розвіює морок над стихіями осатанілих каст. І пронизане зимним світлом видіння змушує посполиту простоту відірватися від стакану і дивитися туди, звідки, кажуть, приходить майбутнє. Простота дивиться, дивиться довго. Й не знаходить там жодної до себе поваги. Відтак простота повертається до стакану, випиває, закусує і тяжко-тяжко зітхає.


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

778
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

775
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1590
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2215
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4194 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3197

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

196

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

425

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

367

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

837
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

606
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

650
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

936
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1046
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

653
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6238
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1730
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31743 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1511
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

740 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

700