Про цінності та знання: книжковий огляд від Фіртки

У світлі останніх подій у країні, я все частіше задумуюсь про цінності. В більшості саме цінності виводять людей на вулиці, цінності допомагають знайти однодумців, друзів та партнерів. Цінності - це те, що робить нас людьми. Те, що веде нас вперед.

У сьогоднішній добірці від Фіртки та оглядача Остапа Микитюка книжки саме про це, тою чи іншою мірою. Пропонуємо познайомитись з ними ближче.


Відкриє добірку книжка видавництва Yakaboo Publishing  — «Компас цінностей» Мандіпи Рай. Тут наша головна тема починає проявлятись ще з назви. Цінностей в цій книжці дуже багато.

Авторка об’їздила 150 країн світу, працюючи репортеркою Reuters i BBC World Service, працювала в ООН та Єврокомісії, тож знає про них багато. У цій книжці зібрані враження зі 101 країни, і це вражає. Мене дуже підкупило те, що Мандіпа не просто взяла 101 країну і підібрала для них найвлучнішу, на її думку, цінність, а склала умовну карту, глянувши на яку відразу розумієш, де і чому хочеш бути.

А ще вона поділила цю сотню країн на п’ять частин: цінності змін (у якій опинилась Україна), цінності безперервності, цінності взаємин, цінності громади та фундаментальні цінності. Хоч книжка на вигляд товстенька, та читається вона досить швидко. Наче подорожні замітки.

До речі, читаючи, теж робив собі подорожні нотатки та обирав країни найближчі мені по духу, в які б хотілося поїхати. Склалося приблизно таке: Естонія-Ефективність, Норвегія-Дипломатія, ОАЕ-Візія та Італія-Небайдужість. Але не кваптесь робити висновки за цими порівняннями. Прочитавши книжку, ви зрозумієте, що мова про речі набагато глибші.


Наступна книжка «Турист мимоволі» Енн Тайлер від видавництва «Фабула». Я читав багато відгуків блогерів у інстаграмі про цю книжку перш ніж починати її читати. Дещо мене підкуповувало, дещо застерігало не квапитись починати її читати. Але одного дня, після годин споглядання на неї, я все таки наважився. І був вражений.

Історія знайомить нас з Мейконом Лірі, чоловіком, шлюб якого розпався після 20 років спільного життя з дружиною Сарою, письменником, який пише дивакуваті путівники «Турист мимоволі у… (наприклад, Англії, Китаї або США)». Каталізатором розлучення стала смерть їхнього сина Ітана, якого грабіжники випадково застрелили при пограбуванні супермаркету. Мейкон до нудоти педантична й інтровертна особистість. Щоправда, його педантичність більше схожа на невроз — усе повинно мати свій порядок. Його дії, думки, слова, емоції мають свій час і місце, ніколи нічого зайвого.

Після смерті сина він ще більше «закопується» в себе, дружина не витримує і йде від нього. Чоловік залишається майже сам у великому пустому домі, поряд з ним тільки кішка, яка живе сама по собі, і корґі Едвард, який з кожним днем стає все більш не контрольованим. Напередодні однієї з подорожей доля зводить його з трошки нав’язливою кінологинею Мюріель, яка знає як дати раду з Едвардом. І вона кардинально змінює життя Мейкона.

«Турист мимоволі» в першу чергу це драма, історія про цінності людини, які здатні змінюватись, навіть якщо це здавалося неможливим, історія про прийняття, історія про ціну життя. Мейкон врешті-решт починає вилазити зі своєї шкарлупи та вчиться жити по-новому. Надзвичайна історія, яка не залишить вас байдужим.


Ну й, кажучи про цінності, гріх було не згадати про книжку-бестселер видавництва #Книголав«Як виходити заміж стільки разів, скільки хочеться» Ірени Карпи. Цінності в цій книзі один з китів, на якому тримається весь інститут сім’ї. Прийняття себе, стосунки з собою та з оточенням, бажання, цілі — тільки декілька пунктів того, що формує нас як людей. Звісно, якщо ці пункти співпадають з іншою людиною, то очевидно, що нам захочеться бути поряд з такою людиною. Але це не завжди спрацьовує і по життю нам зустрічаються різні мудаки.

Ірена у своїй книжці з такою доволі промовистою назвою наважується розповісти своє бачення і підходи до вибору партнерів. Робить вона це звісно у своєму фірмовому стилі, влучно приправляючи книжку історіями з власного життя і стосунків. Книга подекуди нагадує початок мемуарів Ірени, а насправді розкриває нам очі на очевидні, для сучасного суспільства речі, які можуть допомогти не помилятись. Якби мене попросили описати цю книжку трьома словами, то це були б: весело, влучно та ціннісно.


А закрию добірку я культовим романом про цінності й знання, одного з улюблених письменників моєї юності. Це «Волоцюги Дгарми» Джека Керуака, пригляньтесь до видання від видавництва Комубук, воно просто неперевершене.

Отже, роман звучить голосом головного героя Рея Сміта — молодого хлопця з покоління «бітників». Він майже постійно подорожує по Америці автостопом, або товарними потягами, нерідко ночує просто неба і живе випадковими заробітками, задовольняючись тим, що дарує йому Небо і Закон Дхарми.

Восени 1955 на одній з вулиць Сан-Франциско Рей знайомиться з Джеффі Райдером, який широко відомий в колах «бітників», джазових музикантів і богемних поетів. Джеффі - надзвичайно популярна фігура. І саме він ввів у обіг вираз «бродяги Дхарми». Все його майно вміщується в рюкзаку і складається в основному з книг на східних мовах та альпіністського спорядження, оскільки Джеффі більшу частину часу проводить в горах. Рей та Джеффі стають нерозлучними друзями. І часто мандрують разом, пізнають закони буддизму, не забуваючи шукати свій дзен. Роман Керуака наскрізь просочений духом свободи та пошуком цінностей.

Що цікаво, цей роман дуже автобіографічний і розкриває нам настрій епохи, яка передувала появі зовсім іншої системи цінностей — хіппі. Вражаюче, але навіть зараз ця книжка полонить і відірватися від читання практично не можливо.

А розкажіть мені у коментарях, які цінності у вашому житті є визначальними. Дуже цікаво дізнатись.


26.03.2021 1202
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17072
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1552
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1116
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2158
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3685
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1400

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1813

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

583

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1208

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1365
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

693
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24312
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

563
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

529
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

674
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1567
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

729
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7603
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

677
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1785 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

666
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

573