Про цінності та знання: книжковий огляд від Фіртки

У світлі останніх подій у країні, я все частіше задумуюсь про цінності. В більшості саме цінності виводять людей на вулиці, цінності допомагають знайти однодумців, друзів та партнерів. Цінності - це те, що робить нас людьми. Те, що веде нас вперед.

У сьогоднішній добірці від Фіртки та оглядача Остапа Микитюка книжки саме про це, тою чи іншою мірою. Пропонуємо познайомитись з ними ближче.


Відкриє добірку книжка видавництва Yakaboo Publishing  — «Компас цінностей» Мандіпи Рай. Тут наша головна тема починає проявлятись ще з назви. Цінностей в цій книжці дуже багато.

Авторка об’їздила 150 країн світу, працюючи репортеркою Reuters i BBC World Service, працювала в ООН та Єврокомісії, тож знає про них багато. У цій книжці зібрані враження зі 101 країни, і це вражає. Мене дуже підкупило те, що Мандіпа не просто взяла 101 країну і підібрала для них найвлучнішу, на її думку, цінність, а склала умовну карту, глянувши на яку відразу розумієш, де і чому хочеш бути.

А ще вона поділила цю сотню країн на п’ять частин: цінності змін (у якій опинилась Україна), цінності безперервності, цінності взаємин, цінності громади та фундаментальні цінності. Хоч книжка на вигляд товстенька, та читається вона досить швидко. Наче подорожні замітки.

До речі, читаючи, теж робив собі подорожні нотатки та обирав країни найближчі мені по духу, в які б хотілося поїхати. Склалося приблизно таке: Естонія-Ефективність, Норвегія-Дипломатія, ОАЕ-Візія та Італія-Небайдужість. Але не кваптесь робити висновки за цими порівняннями. Прочитавши книжку, ви зрозумієте, що мова про речі набагато глибші.


Наступна книжка «Турист мимоволі» Енн Тайлер від видавництва «Фабула». Я читав багато відгуків блогерів у інстаграмі про цю книжку перш ніж починати її читати. Дещо мене підкуповувало, дещо застерігало не квапитись починати її читати. Але одного дня, після годин споглядання на неї, я все таки наважився. І був вражений.

Історія знайомить нас з Мейконом Лірі, чоловіком, шлюб якого розпався після 20 років спільного життя з дружиною Сарою, письменником, який пише дивакуваті путівники «Турист мимоволі у… (наприклад, Англії, Китаї або США)». Каталізатором розлучення стала смерть їхнього сина Ітана, якого грабіжники випадково застрелили при пограбуванні супермаркету. Мейкон до нудоти педантична й інтровертна особистість. Щоправда, його педантичність більше схожа на невроз — усе повинно мати свій порядок. Його дії, думки, слова, емоції мають свій час і місце, ніколи нічого зайвого.

Після смерті сина він ще більше «закопується» в себе, дружина не витримує і йде від нього. Чоловік залишається майже сам у великому пустому домі, поряд з ним тільки кішка, яка живе сама по собі, і корґі Едвард, який з кожним днем стає все більш не контрольованим. Напередодні однієї з подорожей доля зводить його з трошки нав’язливою кінологинею Мюріель, яка знає як дати раду з Едвардом. І вона кардинально змінює життя Мейкона.

«Турист мимоволі» в першу чергу це драма, історія про цінності людини, які здатні змінюватись, навіть якщо це здавалося неможливим, історія про прийняття, історія про ціну життя. Мейкон врешті-решт починає вилазити зі своєї шкарлупи та вчиться жити по-новому. Надзвичайна історія, яка не залишить вас байдужим.


Ну й, кажучи про цінності, гріх було не згадати про книжку-бестселер видавництва #Книголав«Як виходити заміж стільки разів, скільки хочеться» Ірени Карпи. Цінності в цій книзі один з китів, на якому тримається весь інститут сім’ї. Прийняття себе, стосунки з собою та з оточенням, бажання, цілі — тільки декілька пунктів того, що формує нас як людей. Звісно, якщо ці пункти співпадають з іншою людиною, то очевидно, що нам захочеться бути поряд з такою людиною. Але це не завжди спрацьовує і по життю нам зустрічаються різні мудаки.

Ірена у своїй книжці з такою доволі промовистою назвою наважується розповісти своє бачення і підходи до вибору партнерів. Робить вона це звісно у своєму фірмовому стилі, влучно приправляючи книжку історіями з власного життя і стосунків. Книга подекуди нагадує початок мемуарів Ірени, а насправді розкриває нам очі на очевидні, для сучасного суспільства речі, які можуть допомогти не помилятись. Якби мене попросили описати цю книжку трьома словами, то це були б: весело, влучно та ціннісно.


А закрию добірку я культовим романом про цінності й знання, одного з улюблених письменників моєї юності. Це «Волоцюги Дгарми» Джека Керуака, пригляньтесь до видання від видавництва Комубук, воно просто неперевершене.

Отже, роман звучить голосом головного героя Рея Сміта — молодого хлопця з покоління «бітників». Він майже постійно подорожує по Америці автостопом, або товарними потягами, нерідко ночує просто неба і живе випадковими заробітками, задовольняючись тим, що дарує йому Небо і Закон Дхарми.

Восени 1955 на одній з вулиць Сан-Франциско Рей знайомиться з Джеффі Райдером, який широко відомий в колах «бітників», джазових музикантів і богемних поетів. Джеффі - надзвичайно популярна фігура. І саме він ввів у обіг вираз «бродяги Дхарми». Все його майно вміщується в рюкзаку і складається в основному з книг на східних мовах та альпіністського спорядження, оскільки Джеффі більшу частину часу проводить в горах. Рей та Джеффі стають нерозлучними друзями. І часто мандрують разом, пізнають закони буддизму, не забуваючи шукати свій дзен. Роман Керуака наскрізь просочений духом свободи та пошуком цінностей.

Що цікаво, цей роман дуже автобіографічний і розкриває нам настрій епохи, яка передувала появі зовсім іншої системи цінностей — хіппі. Вражаюче, але навіть зараз ця книжка полонить і відірватися від читання практично не можливо.

А розкажіть мені у коментарях, які цінності у вашому житті є визначальними. Дуже цікаво дізнатись.


26.03.2021 1185
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

239
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1390 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2061
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2080 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7443
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15181 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

220

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

971

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1039

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1826
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

226
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

604
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

849
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3085
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

849
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1905
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

938
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35088 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

433
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

577
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

903
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

804