Про те, чого немає, або Про професійний футбол Івано-Франківщини

 

/data/blog/92408/d6a80c2f4d2bdee748295ad558e2f1e3.jpg

 

Останнім часом в Івано-Франківську знову активно мусолять тему професійного футболу, якого на теренах нашого краю немає вже три з лишком років. І навіть просунулися далі балачок. В оприлюдненому минулого тижня переліку претендентів на здобуття професійної ліцензії на наступний сезон фігурують одразу два клуби з обласного центру – знайома вболівальникам за виступами в чемпіонаті області «Ніка-Івано-Франківськ» і просто  «Івано-Франківськ»,   наразі ще не створений...

 

Де-юре професійний футбол на Івано-Франківщині перестав існувати 6 червня 2012 року. В цей день центральна рада Професіональної футбольної ліги України одночасно виключила зі свого складу останніх з наших «могикан» — бурштинський «Енергетик» та івано-франківське «Прикарпаття». Проте підстави для припинення діяльності клубів були різними.
Бурштинці самі викинули білий прапор після того, як нові власники «Західенерго», куди входить Бурштинська ТЕС, відмовили футбольному клубу у фінансуванні. Один з менеджерів ДТЕКу (Донецької паливно-енергетичної компанії) так прокоментував ситуацію: «Керівництво ФК «Енергетик» звернулося до ДТЕК із проханням про фінансову допомогу у розмірі 8,759 млн. грн. на один тільки 2012 рік. При тому, що весь бюджет міста Бурштин становить 9,3 млн. грн., а бюджет розвитку міста – лише 604 тис. грн. (…) компанія вважає виділення багатомільйонних бюджетів футбольному клубу і недоречним, і безвідповідальним. Ми знаємо, що в місті є більш нагальні проблеми». Тож бурштинці, які стійко трималися останньої сходинки у 1-й лізі, навіть не стали завершувати сезон і достроково зійшли з дистанції.

 

На відміну від «Енергетика», «Прикарпаття» перетнуло фінішну смугу, посівши 6-те місце серед 14-ти клубів другого дивізіону, і цілком могло продовжувати виступи. В Івано-Франківську також відбулася зміна власника – з літа 2011-го командою стала опікуватися «Скорзонера». Щоправда, від «попередників» клубу дістався значний борг (називалася сума у 7,6 млн. грн.), через який франківців двічі впродовж сезону позбавляли турнірних очок. Роздуми нових власників над тим, що робити з тією валізою без ручки, затяглися. Настільки, що клуб прострочив усі терміни ліцензування і не отримав атестат на участь в наступному чемпіонаті країни. Хоч в останній момент і висловив таке побажання…
Відтоді професійного футболу у нас немає. Натомість в обласній федерації футболу (ІФФФ) створена робоча група з його відродження.

 

З початком виборчих перегонів тема знову набула актуальності. ІФФФ звернувся до кандидатів на посаду міського голови Івано-Франківська з проханням приділити увагу розвитку галузі спорту та футболу зокрема і запропонувала програму повернення профе-сіонального футболу в обласний центр.

 

Як стверджують у федерації, з числа тих, хто кандидував у мери, на звернення відреагував лише народний депутат України Ігор Насалик. 16 жовтня Насалик та голова ІФФФ Тарас Клим підписали протокол про наміри. В документі зазначалися напрями співпраці у сфері розвитку масового, дитячо-юнацького футболу та відродження професіонального футбольного клубу у місті Івано-Франківську, розвитку інфраструктури, в т. ч. добудови стадіону «Рух».

 

Зокрема в частині відродження професіонального футбольного клубу в обласному центрі декларувалися наступні кроки: реєстрація статуту ФК «Івано-Франківськ», формування клубної структури та складу футбольної команди, проходження атестації та отримання ліцензії Федерації футболу України на участь у змаганнях Професіональної футбольної ліги України вже в наступному сезоні 2016-17 рр., а до набуття професійного статусу – участь ФК «Івано-Франківськ» у весняному (перехідному) чемпіонаті Івано-Франківської області 2016 року та розіграші Кубка України серед аматорів.

 

Варто зауважити, що термін подачі заявки на отримання професійного атестату на сезон 2016-17 рр. спливав 11 листопада, якраз між першим та другим туром мерських перегонів. Очікувати результатів виборчого процесу у футбольних функціонерів не було жодної можливості. ФК «Івано-Фран-ківськ» потрапив до переліку кандидатів у «профі» так би мовити авансом, попрохавши ФФУ перенести початок процедури атестації для себе на 30 днів. Адже клуб ще навіть не зареєстрований.

 

Вибори завершилися. Ігорю Насалику не вдалося здобути в них перемогу. Чи означає це, що проект ФК «Івано-Фран-ківськ» вже втратив свою актуальність? Пункт 4 протоколу про наміри передбачав наступне: «У разі обрання народного депутата України Насалика Ігоря Степановича міським головою міста Івано-Франківська Сторони у листопаді 2015 року складають додатковий протокол про співпрацю». А далі (пукт 5): «У разі, якщо Сторони протягом строку реалізації положень цього Протоколу не здійснять дії, передбачені цим Протоколом, і не складуть додаткового Протоколу про встановлення нового строку, цей Протокол втрачає свою чинність».

 

До речі, чинний регламент ПФЛ передбачає, що клуб може бути включений у другу лігу лише за умови, коли він провів хоча б один сезон у змаганнях під егідою територіальної (обласної) федерації футболу. Чи виступ ФК «Івано-Франківськ» у весняному чемпіонаті й мав би стати тим самим «сезоном»? З іншого боку, рівненський «Верес» отримав ліцензію і допущений до участі у цьогорічних змаганнях ПФЛ без жодної ігрової практики, завдяки спеціальному рішенню виконкому ФФУ.
Тож франківці також можуть розраховувати на включення до складу ПФЛ. Були б кошти. А з цим якраз сутужно. Очільник ІФФФ Тарас Клим оцінив перші кроки з реалізації свого проекту у 7-10 млн. грн.

 

До речі, не факт, що Ігор Насалик у разі обрання міським головою одразу б «з головою» поринув у створення футбольного клубу. Принаймні у Калуші, яким Ігор Степанович керував впродовж восьми років, також сподівалися на відродження профе-сійної команди, що свого часу була переведена в обласний центр. Натомість міський голова домовився про організацію у місті матчів за участю львівських «Карпат-2» навесні 2008 року. Однак місцеві вболівальники чекали іншого...

 

Схоже, повернення професійного футболу на Прикарпаття знову відкладається. Хоча на сайті ІФФФ й далі проводиться конкурс щодо назви нового клубу, а серед потенційних претендентів на отримання професійного атестату від ФФУ й далі фігурують одразу дві франківські команди. Одна прожила 2015 рік на кількасот тисяч гривень, інша – ще навіть офіційно не зареєстрована…

 

А було колись...

Здається, ще зовсім недавно Прикарпаття вело перед за кількістю професійних клубів. Рекордним став сезон 2004-05 рр. Тоді честь регіону захищали одразу сім колективів!

В першому чемпіонаті України ми мали лише одного представника — вищолігове «Прикарпаття». В 1993-му на професійній арені (перехідна ліга) дебютували «Хутровик» Тисмениця і «Бескид» Надвірна. Надвірнянці закріпитися у лізі не змогли, а от «хутровики» провели п'ять професійних сезонів і тричі здобували бронзові нагороди. Не маючи достатніх коштів тисменичани в 1998-му зійшли з арени.

 

В 1995-му в 2-й лізі дебютував ФК «Калуш» (спершу мав назву «Хімік»). Калушани провели під егі-дою ПФЛ 9,5 сезонів. В 2003-му «Лукор» єдиним серед усіх прикарпатців здобув перемогу в груповому турнірі 2-ї ліги, однак поступився місцем в 1-й лізі «Спартаку» з обласного центру.

 

Нетривалим, усього два сезони, було перебування у 2-му дивізіоні «Покуття» з Коломиї, котре дебютувало в 1996-му році. Наступного року в 2-й лізі з'явився «Нафтовик» з Долини. Долиняни провели на професійній арені десять з половиною сезонів. Найкраще місце колективу — 4-те (2003 р.).

 

А от наступний дебютант — «Енергетик» Бурштин, стартувавши в 1998 році, провів на професійній арені цілих 14 сезонів. Бурштинці тричі фінішували серед призерів друго-лігової групи А. В 2005 році вони здобули путівку в 1-й дивізіон, де з часом відібрали пальму першості у «Спартака» і «Прикарпаття».

 

В 1999 році в 2-й лізі з'явилося «Прикарпаття-2», котре провело два сезони. Наступного року дебютував «Техно-Центр» Рогатин. Рогатинці виступали на професійній арені впродовж п'яти років (найкраще місце — 4-те у 2004 р.). В 2000-му замість «Прикарпаття-2», яке вибуло з ліги, була заявлена «Чорногора». Вона провела п'ять сезонів (найкраще місце — 9-те).
Останнім дебютантом змагань ПФЛ від Івано-Франківщини в 2004 році став «Факел». Він двічі фінішував серед призерів. В 2007-му виборов путівку в 1 лігу, яку віддав реанімованому «Прикарпаттю».

 

Отож, впродовж 21-го сезону Івано-Франківщину на професійній арені представляло одинадцять команд («Спартак» і «Прикарпаття» рахуємо за один колектив). На їх рахунку сумарно 79 сезонів і майже 2 500 матчів.

Володимир ГОРОЩАК


19.11.2015 508 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

442
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1837
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3326
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1195
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1218
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1279 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований гвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами і зробити парк.

23

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

324

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1010

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1171
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

385
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2541
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1277
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1377
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

588
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15233
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7526
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

379
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

905 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

516
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

423
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

509