
Останнім часом в Івано-Франківську знову активно мусолять тему професійного футболу, якого на теренах нашого краю немає вже три з лишком років. І навіть просунулися далі балачок. В оприлюдненому минулого тижня переліку претендентів на здобуття професійної ліцензії на наступний сезон фігурують одразу два клуби з обласного центру – знайома вболівальникам за виступами в чемпіонаті області «Ніка-Івано-Франківськ» і просто «Івано-Франківськ», наразі ще не створений...
Де-юре професійний футбол на Івано-Франківщині перестав існувати 6 червня 2012 року. В цей день центральна рада Професіональної футбольної ліги України одночасно виключила зі свого складу останніх з наших «могикан» — бурштинський «Енергетик» та івано-франківське «Прикарпаття». Проте підстави для припинення діяльності клубів були різними.
Бурштинці самі викинули білий прапор після того, як нові власники «Західенерго», куди входить Бурштинська ТЕС, відмовили футбольному клубу у фінансуванні. Один з менеджерів ДТЕКу (Донецької паливно-енергетичної компанії) так прокоментував ситуацію: «Керівництво ФК «Енергетик» звернулося до ДТЕК із проханням про фінансову допомогу у розмірі 8,759 млн. грн. на один тільки 2012 рік. При тому, що весь бюджет міста Бурштин становить 9,3 млн. грн., а бюджет розвитку міста – лише 604 тис. грн. (…) компанія вважає виділення багатомільйонних бюджетів футбольному клубу і недоречним, і безвідповідальним. Ми знаємо, що в місті є більш нагальні проблеми». Тож бурштинці, які стійко трималися останньої сходинки у 1-й лізі, навіть не стали завершувати сезон і достроково зійшли з дистанції.
На відміну від «Енергетика», «Прикарпаття» перетнуло фінішну смугу, посівши 6-те місце серед 14-ти клубів другого дивізіону, і цілком могло продовжувати виступи. В Івано-Франківську також відбулася зміна власника – з літа 2011-го командою стала опікуватися «Скорзонера». Щоправда, від «попередників» клубу дістався значний борг (називалася сума у 7,6 млн. грн.), через який франківців двічі впродовж сезону позбавляли турнірних очок. Роздуми нових власників над тим, що робити з тією валізою без ручки, затяглися. Настільки, що клуб прострочив усі терміни ліцензування і не отримав атестат на участь в наступному чемпіонаті країни. Хоч в останній момент і висловив таке побажання…
Відтоді професійного футболу у нас немає. Натомість в обласній федерації футболу (ІФФФ) створена робоча група з його відродження.
З початком виборчих перегонів тема знову набула актуальності. ІФФФ звернувся до кандидатів на посаду міського голови Івано-Франківська з проханням приділити увагу розвитку галузі спорту та футболу зокрема і запропонувала програму повернення профе-сіонального футболу в обласний центр.
Як стверджують у федерації, з числа тих, хто кандидував у мери, на звернення відреагував лише народний депутат України Ігор Насалик. 16 жовтня Насалик та голова ІФФФ Тарас Клим підписали протокол про наміри. В документі зазначалися напрями співпраці у сфері розвитку масового, дитячо-юнацького футболу та відродження професіонального футбольного клубу у місті Івано-Франківську, розвитку інфраструктури, в т. ч. добудови стадіону «Рух».
Зокрема в частині відродження професіонального футбольного клубу в обласному центрі декларувалися наступні кроки: реєстрація статуту ФК «Івано-Франківськ», формування клубної структури та складу футбольної команди, проходження атестації та отримання ліцензії Федерації футболу України на участь у змаганнях Професіональної футбольної ліги України вже в наступному сезоні 2016-17 рр., а до набуття професійного статусу – участь ФК «Івано-Франківськ» у весняному (перехідному) чемпіонаті Івано-Франківської області 2016 року та розіграші Кубка України серед аматорів.
Варто зауважити, що термін подачі заявки на отримання професійного атестату на сезон 2016-17 рр. спливав 11 листопада, якраз між першим та другим туром мерських перегонів. Очікувати результатів виборчого процесу у футбольних функціонерів не було жодної можливості. ФК «Івано-Фран-ківськ» потрапив до переліку кандидатів у «профі» так би мовити авансом, попрохавши ФФУ перенести початок процедури атестації для себе на 30 днів. Адже клуб ще навіть не зареєстрований.
Вибори завершилися. Ігорю Насалику не вдалося здобути в них перемогу. Чи означає це, що проект ФК «Івано-Фран-ківськ» вже втратив свою актуальність? Пункт 4 протоколу про наміри передбачав наступне: «У разі обрання народного депутата України Насалика Ігоря Степановича міським головою міста Івано-Франківська Сторони у листопаді 2015 року складають додатковий протокол про співпрацю». А далі (пукт 5): «У разі, якщо Сторони протягом строку реалізації положень цього Протоколу не здійснять дії, передбачені цим Протоколом, і не складуть додаткового Протоколу про встановлення нового строку, цей Протокол втрачає свою чинність».
До речі, чинний регламент ПФЛ передбачає, що клуб може бути включений у другу лігу лише за умови, коли він провів хоча б один сезон у змаганнях під егідою територіальної (обласної) федерації футболу. Чи виступ ФК «Івано-Франківськ» у весняному чемпіонаті й мав би стати тим самим «сезоном»? З іншого боку, рівненський «Верес» отримав ліцензію і допущений до участі у цьогорічних змаганнях ПФЛ без жодної ігрової практики, завдяки спеціальному рішенню виконкому ФФУ.
Тож франківці також можуть розраховувати на включення до складу ПФЛ. Були б кошти. А з цим якраз сутужно. Очільник ІФФФ Тарас Клим оцінив перші кроки з реалізації свого проекту у 7-10 млн. грн.
До речі, не факт, що Ігор Насалик у разі обрання міським головою одразу б «з головою» поринув у створення футбольного клубу. Принаймні у Калуші, яким Ігор Степанович керував впродовж восьми років, також сподівалися на відродження профе-сійної команди, що свого часу була переведена в обласний центр. Натомість міський голова домовився про організацію у місті матчів за участю львівських «Карпат-2» навесні 2008 року. Однак місцеві вболівальники чекали іншого...
Схоже, повернення професійного футболу на Прикарпаття знову відкладається. Хоча на сайті ІФФФ й далі проводиться конкурс щодо назви нового клубу, а серед потенційних претендентів на отримання професійного атестату від ФФУ й далі фігурують одразу дві франківські команди. Одна прожила 2015 рік на кількасот тисяч гривень, інша – ще навіть офіційно не зареєстрована…
А було колись...
Здається, ще зовсім недавно Прикарпаття вело перед за кількістю професійних клубів. Рекордним став сезон 2004-05 рр. Тоді честь регіону захищали одразу сім колективів!
В першому чемпіонаті України ми мали лише одного представника — вищолігове «Прикарпаття». В 1993-му на професійній арені (перехідна ліга) дебютували «Хутровик» Тисмениця і «Бескид» Надвірна. Надвірнянці закріпитися у лізі не змогли, а от «хутровики» провели п'ять професійних сезонів і тричі здобували бронзові нагороди. Не маючи достатніх коштів тисменичани в 1998-му зійшли з арени.
В 1995-му в 2-й лізі дебютував ФК «Калуш» (спершу мав назву «Хімік»). Калушани провели під егі-дою ПФЛ 9,5 сезонів. В 2003-му «Лукор» єдиним серед усіх прикарпатців здобув перемогу в груповому турнірі 2-ї ліги, однак поступився місцем в 1-й лізі «Спартаку» з обласного центру.
Нетривалим, усього два сезони, було перебування у 2-му дивізіоні «Покуття» з Коломиї, котре дебютувало в 1996-му році. Наступного року в 2-й лізі з'явився «Нафтовик» з Долини. Долиняни провели на професійній арені десять з половиною сезонів. Найкраще місце колективу — 4-те (2003 р.).
А от наступний дебютант — «Енергетик» Бурштин, стартувавши в 1998 році, провів на професійній арені цілих 14 сезонів. Бурштинці тричі фінішували серед призерів друго-лігової групи А. В 2005 році вони здобули путівку в 1-й дивізіон, де з часом відібрали пальму першості у «Спартака» і «Прикарпаття».
В 1999 році в 2-й лізі з'явилося «Прикарпаття-2», котре провело два сезони. Наступного року дебютував «Техно-Центр» Рогатин. Рогатинці виступали на професійній арені впродовж п'яти років (найкраще місце — 4-те у 2004 р.). В 2000-му замість «Прикарпаття-2», яке вибуло з ліги, була заявлена «Чорногора». Вона провела п'ять сезонів (найкраще місце — 9-те).
Останнім дебютантом змагань ПФЛ від Івано-Франківщини в 2004 році став «Факел». Він двічі фінішував серед призерів. В 2007-му виборов путівку в 1 лігу, яку віддав реанімованому «Прикарпаттю».
Отож, впродовж 21-го сезону Івано-Франківщину на професійній арені представляло одинадцять команд («Спартак» і «Прикарпаття» рахуємо за один колектив). На їх рахунку сумарно 79 сезонів і майже 2 500 матчів.