Про які хвороби розповість загальний аналіз крові та де його здати

Загальний (загальноклінічний) аналіз крові – найчастіше стандартне дослідження «головної рідини організму», на яке вас направить досвідчений лікар, чим би ви не захворіли. Це один з найшвидших і недорогих способів оцінки стану здоров'я, але при цьому – один з найбільш інформативних аналізів. Про що може розповісти ЗАК і де можна його здати – читайте у нашому матеріалі.

До складу людської крові входять сотні компонентів – кожен з них виконує свої функції, необхідні для нормального функціонування організму. У здорової людини ці компоненти крові знаходяться в певній рівновазі, їхні концентрації та співвідношення лежать в межах норм. Однак при хворобі рівновага порушується – для пошуку таких порушень і використовується загальноклінічний аналіз крові.

Що входить в загальний аналіз крові?


ВАЖЛИВО! Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб», де можна здати ЗАК і сотні інших аналізів, попереджає:

Отже, що входить в ОАК? Він спрямований на дослідження клітин крові трьох типів:

  • лейкоцити;
  • еритроцити;
  • тромбоцити.

Лейкоцити


Кожна група клітин виконує свої функції. Наприклад, лейкоцити поділяються на п'ять підвидів (таке дослідження входить в розгорнутий аналіз крові та називається лейкоцитарною формулою):

  • нейтрофіли (40–60% усіх лейкоцитів) – клітини, які першими «приймають вогонь на себе», якщо в організмі з'являються патогенні бактерії: нейтрофіли обволікають їх і виводять з крові;
  • лімфоцити (20–40% лейкоцитів) – вони відповідають за розпізнавання патогенної бактерії або вірусу, його знищення та виробку антитіл до інфекції;
  • моноцити (2–8%) – клітини вродженого імунітету, які «подорожують» з крові в тканини. У тканинах організму моноцити перетворюються в макрофаги – клітини, які поглинають патогенні мікроорганізми та мертві клітини. Моноцит, що поглинув шкідливого мікроба, «демонструє» його ознаки (антигени) клітинам імунної системи – так «навчається» і підвищується імунітет;
  • еозинофіли (1–4%) – лейкоцити цього виду в першу чергу борються з паразитарними інфекціями, тому, наприклад, при глистових інвазіях еозинофіли зазвичай підвищені;
  • базофіли (0,5–1%) - ці лейкоцити беруть участь у розвитку алергічних реакцій, а тому рівень базофілів підвищується при алергіях.

Еритроцити

Це червоні клітини крові. Вони транспортують кисень по організму та виводять з нього вуглекислий газ. У розгорнутому загальному аналізі крові кількість та якість еритроцитів досліджуються за такими показниками:

  • число еритроцитів – загальна кількість червоних кров'яних тілець у лабораторному зразку біоматеріалу;
  • гемоглобін – білок, який міститься в еритроцитах і переносить кисень;
  • гематокрит – відсоток еритроцитів в загальному обсязі крові.

Також в розгорнутому ЗАК є і додаткові показники – середній обсяг еритроцита, середній вміст і середня концентрація в ньому гемоглобіну, ширина розподілу еритроцитів.

Крім того, досліджується і ще один важливий параметр – ШОЕ, швидкість осідання еритроцитів. Що це таке? Червоні клітини крові важать більше, ніж плазма (рідка «основа» крові). Відповідно, в крові, яка знаходиться у вертикальній пробірці, еритроцити поступово опускаються вниз – осідають. При цьому в крові, взятої зі здорового організму, еритроцити осідають окремо, але якщо в організмі йде запальний процес – деякі еритроцити злипаються один з одним. Це збільшує їх вагу, в результаті чого вони починають осідати швидше – таким чином збільшується і швидкість їх осідання (ШОЕ).

Тромбоцити


Завдяки цим клітинам кров має властивість згортатися. Наприклад, якщо ви порізалися, то в порізі кров згортається – утворюється тромб, кров'яний згусток. Це організм ставить «заглушку», щоб уникнути крововтрати.

Якщо тромбоцитів в крові мало – збільшується ризик кровотеч, а якщо багато – ризик тромбозів. У загальному аналізі крові оцінюється число тромбоцитів – їх загальна кількість у лабораторному зразку.

На що можуть вказувати зміни в ЗАК


Відразу відзначимо, що будь-які відхилення показників ЗАК від норми зовсім не обов'язково пов'язані з наявністю страшних захворювань. Але в деяких випадках зміни цих показників можуть розшифровуватися так:

Лейкоцити


Підвищені вони можуть бути при боротьбі організму із запальним процесом або інфекцією, деяких захворюваннях кісткового мозку, збої функції імунної системи, а також при прийомі деяких лікарських препаратів.

Щоб зробити якісь додаткові висновки, можна подивитись на лейкоцитарну формулу в розгорнутому ЗАК. Так, надлишок нейтрофілів і лімфоцитів може вказувати на вірусну або бактеріальну інфекцію. Підвищені еозинофіли – на зараження паразитами. Підвищені базофіли – на алергію.

Знижені лейкоцити – сигнал про «пригноблений» імунітет. У цьому стані імунна система може перебувати при дефіциті вітамінів, аутоімунних захворюваннях, порушеннях функції кісткового мозку, а також при деяких важких інфекціях (туберкульоз, ВІЛ тощо).

Еритроцити та гемоглобін


Підвищення цих показників може трапитися при пухлинах, зневодненні організму, деяких хворобах легких.

Зниження еритроцитів і гемоглобіну нерідко є ознакою анемії, а сама ця анемія – ознакою дефіциту однієї або декількох речовин: заліза, фолієвої кислоти або вітаміну В12. Крім того, концентрація еритроцитів і гемоглобіну може знижуватися під час кровотеч, хронічних запалень, ушкоджень кісткового мозку та ін.

Тромбоцити


Підвищення тромбоцитів може вказувати на анемію, внутрішню кровотечу, аутоімунні захворювання, а іноді і на онкологічний процес. Також концентрація тромбоцитів збільшується після травм, хірургічних втручань тощо.

Зниження тромбоцитів характерно для деяких вірусних інфекцій, включаючи мононуклеоз, кір, гепатити. Крім того, низький рівень тромбоцитів зустрічається при цирозі, а ще – при тривалому прийомі деяких лікарських препаратів (в тому числі парацетамолу).

У будь-якому випадку, якщо деякі показники загального аналізу крові виходять за межі норми – не панікуйте! Відхилення зовсім не означають наявності серйозного захворювання, а лише «натякають» на необхідність додаткових обстежень, які призначить лікар.

Здавайте загальний аналіз крові мінімум раз на рік (а краще – двічі на рік). Це дозволить відстежувати навіть мінімальні зміни у формулі крові, щоб «зловити» будь-яку серйозну хворобу на ранній стадії. ЗАК – це швидко, недорого та інформативно, тому, будь ласка, стежте за своїм здоров'ям і не відпускайте ситуацію на самоплив. Будьте здорові!


02.12.2020 3721
Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

432
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

598
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1328
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2278 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1131
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3063

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

889

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1040

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1463

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2069
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26374 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

760
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

959
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3010
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1249
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

941
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1198
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1209
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

418
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4260
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1075
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1639