Про які хвороби розповість загальний аналіз крові та де його здати

Загальний (загальноклінічний) аналіз крові – найчастіше стандартне дослідження «головної рідини організму», на яке вас направить досвідчений лікар, чим би ви не захворіли. Це один з найшвидших і недорогих способів оцінки стану здоров'я, але при цьому – один з найбільш інформативних аналізів. Про що може розповісти ЗАК і де можна його здати – читайте у нашому матеріалі.

До складу людської крові входять сотні компонентів – кожен з них виконує свої функції, необхідні для нормального функціонування організму. У здорової людини ці компоненти крові знаходяться в певній рівновазі, їхні концентрації та співвідношення лежать в межах норм. Однак при хворобі рівновага порушується – для пошуку таких порушень і використовується загальноклінічний аналіз крові.

Що входить в загальний аналіз крові?


ВАЖЛИВО! Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб», де можна здати ЗАК і сотні інших аналізів, попереджає:

Отже, що входить в ОАК? Він спрямований на дослідження клітин крові трьох типів:

  • лейкоцити;
  • еритроцити;
  • тромбоцити.

Лейкоцити


Кожна група клітин виконує свої функції. Наприклад, лейкоцити поділяються на п'ять підвидів (таке дослідження входить в розгорнутий аналіз крові та називається лейкоцитарною формулою):

  • нейтрофіли (40–60% усіх лейкоцитів) – клітини, які першими «приймають вогонь на себе», якщо в організмі з'являються патогенні бактерії: нейтрофіли обволікають їх і виводять з крові;
  • лімфоцити (20–40% лейкоцитів) – вони відповідають за розпізнавання патогенної бактерії або вірусу, його знищення та виробку антитіл до інфекції;
  • моноцити (2–8%) – клітини вродженого імунітету, які «подорожують» з крові в тканини. У тканинах організму моноцити перетворюються в макрофаги – клітини, які поглинають патогенні мікроорганізми та мертві клітини. Моноцит, що поглинув шкідливого мікроба, «демонструє» його ознаки (антигени) клітинам імунної системи – так «навчається» і підвищується імунітет;
  • еозинофіли (1–4%) – лейкоцити цього виду в першу чергу борються з паразитарними інфекціями, тому, наприклад, при глистових інвазіях еозинофіли зазвичай підвищені;
  • базофіли (0,5–1%) - ці лейкоцити беруть участь у розвитку алергічних реакцій, а тому рівень базофілів підвищується при алергіях.

Еритроцити

Це червоні клітини крові. Вони транспортують кисень по організму та виводять з нього вуглекислий газ. У розгорнутому загальному аналізі крові кількість та якість еритроцитів досліджуються за такими показниками:

  • число еритроцитів – загальна кількість червоних кров'яних тілець у лабораторному зразку біоматеріалу;
  • гемоглобін – білок, який міститься в еритроцитах і переносить кисень;
  • гематокрит – відсоток еритроцитів в загальному обсязі крові.

Також в розгорнутому ЗАК є і додаткові показники – середній обсяг еритроцита, середній вміст і середня концентрація в ньому гемоглобіну, ширина розподілу еритроцитів.

Крім того, досліджується і ще один важливий параметр – ШОЕ, швидкість осідання еритроцитів. Що це таке? Червоні клітини крові важать більше, ніж плазма (рідка «основа» крові). Відповідно, в крові, яка знаходиться у вертикальній пробірці, еритроцити поступово опускаються вниз – осідають. При цьому в крові, взятої зі здорового організму, еритроцити осідають окремо, але якщо в організмі йде запальний процес – деякі еритроцити злипаються один з одним. Це збільшує їх вагу, в результаті чого вони починають осідати швидше – таким чином збільшується і швидкість їх осідання (ШОЕ).

Тромбоцити


Завдяки цим клітинам кров має властивість згортатися. Наприклад, якщо ви порізалися, то в порізі кров згортається – утворюється тромб, кров'яний згусток. Це організм ставить «заглушку», щоб уникнути крововтрати.

Якщо тромбоцитів в крові мало – збільшується ризик кровотеч, а якщо багато – ризик тромбозів. У загальному аналізі крові оцінюється число тромбоцитів – їх загальна кількість у лабораторному зразку.

На що можуть вказувати зміни в ЗАК


Відразу відзначимо, що будь-які відхилення показників ЗАК від норми зовсім не обов'язково пов'язані з наявністю страшних захворювань. Але в деяких випадках зміни цих показників можуть розшифровуватися так:

Лейкоцити


Підвищені вони можуть бути при боротьбі організму із запальним процесом або інфекцією, деяких захворюваннях кісткового мозку, збої функції імунної системи, а також при прийомі деяких лікарських препаратів.

Щоб зробити якісь додаткові висновки, можна подивитись на лейкоцитарну формулу в розгорнутому ЗАК. Так, надлишок нейтрофілів і лімфоцитів може вказувати на вірусну або бактеріальну інфекцію. Підвищені еозинофіли – на зараження паразитами. Підвищені базофіли – на алергію.

Знижені лейкоцити – сигнал про «пригноблений» імунітет. У цьому стані імунна система може перебувати при дефіциті вітамінів, аутоімунних захворюваннях, порушеннях функції кісткового мозку, а також при деяких важких інфекціях (туберкульоз, ВІЛ тощо).

Еритроцити та гемоглобін


Підвищення цих показників може трапитися при пухлинах, зневодненні організму, деяких хворобах легких.

Зниження еритроцитів і гемоглобіну нерідко є ознакою анемії, а сама ця анемія – ознакою дефіциту однієї або декількох речовин: заліза, фолієвої кислоти або вітаміну В12. Крім того, концентрація еритроцитів і гемоглобіну може знижуватися під час кровотеч, хронічних запалень, ушкоджень кісткового мозку та ін.

Тромбоцити


Підвищення тромбоцитів може вказувати на анемію, внутрішню кровотечу, аутоімунні захворювання, а іноді і на онкологічний процес. Також концентрація тромбоцитів збільшується після травм, хірургічних втручань тощо.

Зниження тромбоцитів характерно для деяких вірусних інфекцій, включаючи мононуклеоз, кір, гепатити. Крім того, низький рівень тромбоцитів зустрічається при цирозі, а ще – при тривалому прийомі деяких лікарських препаратів (в тому числі парацетамолу).

У будь-якому випадку, якщо деякі показники загального аналізу крові виходять за межі норми – не панікуйте! Відхилення зовсім не означають наявності серйозного захворювання, а лише «натякають» на необхідність додаткових обстежень, які призначить лікар.

Здавайте загальний аналіз крові мінімум раз на рік (а краще – двічі на рік). Це дозволить відстежувати навіть мінімальні зміни у формулі крові, щоб «зловити» будь-яку серйозну хворобу на ранній стадії. ЗАК – це швидко, недорого та інформативно, тому, будь ласка, стежте за своїм здоров'ям і не відпускайте ситуацію на самоплив. Будьте здорові!


02.12.2020 3965
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19539
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

748
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739