Про які хвороби розповість загальний аналіз крові та де його здати

Загальний (загальноклінічний) аналіз крові – найчастіше стандартне дослідження «головної рідини організму», на яке вас направить досвідчений лікар, чим би ви не захворіли. Це один з найшвидших і недорогих способів оцінки стану здоров'я, але при цьому – один з найбільш інформативних аналізів. Про що може розповісти ЗАК і де можна його здати – читайте у нашому матеріалі.

До складу людської крові входять сотні компонентів – кожен з них виконує свої функції, необхідні для нормального функціонування організму. У здорової людини ці компоненти крові знаходяться в певній рівновазі, їхні концентрації та співвідношення лежать в межах норм. Однак при хворобі рівновага порушується – для пошуку таких порушень і використовується загальноклінічний аналіз крові.

Що входить в загальний аналіз крові?


ВАЖЛИВО! Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб», де можна здати ЗАК і сотні інших аналізів, попереджає:

Отже, що входить в ОАК? Він спрямований на дослідження клітин крові трьох типів:

 • лейкоцити;
 • еритроцити;
 • тромбоцити.

Лейкоцити


Кожна група клітин виконує свої функції. Наприклад, лейкоцити поділяються на п'ять підвидів (таке дослідження входить в розгорнутий аналіз крові та називається лейкоцитарною формулою):

 • нейтрофіли (40–60% усіх лейкоцитів) – клітини, які першими «приймають вогонь на себе», якщо в організмі з'являються патогенні бактерії: нейтрофіли обволікають їх і виводять з крові;
 • лімфоцити (20–40% лейкоцитів) – вони відповідають за розпізнавання патогенної бактерії або вірусу, його знищення та виробку антитіл до інфекції;
 • моноцити (2–8%) – клітини вродженого імунітету, які «подорожують» з крові в тканини. У тканинах організму моноцити перетворюються в макрофаги – клітини, які поглинають патогенні мікроорганізми та мертві клітини. Моноцит, що поглинув шкідливого мікроба, «демонструє» його ознаки (антигени) клітинам імунної системи – так «навчається» і підвищується імунітет;
 • еозинофіли (1–4%) – лейкоцити цього виду в першу чергу борються з паразитарними інфекціями, тому, наприклад, при глистових інвазіях еозинофіли зазвичай підвищені;
 • базофіли (0,5–1%) - ці лейкоцити беруть участь у розвитку алергічних реакцій, а тому рівень базофілів підвищується при алергіях.

Еритроцити

Це червоні клітини крові. Вони транспортують кисень по організму та виводять з нього вуглекислий газ. У розгорнутому загальному аналізі крові кількість та якість еритроцитів досліджуються за такими показниками:

 • число еритроцитів – загальна кількість червоних кров'яних тілець у лабораторному зразку біоматеріалу;
 • гемоглобін – білок, який міститься в еритроцитах і переносить кисень;
 • гематокрит – відсоток еритроцитів в загальному обсязі крові.

Також в розгорнутому ЗАК є і додаткові показники – середній обсяг еритроцита, середній вміст і середня концентрація в ньому гемоглобіну, ширина розподілу еритроцитів.

Крім того, досліджується і ще один важливий параметр – ШОЕ, швидкість осідання еритроцитів. Що це таке? Червоні клітини крові важать більше, ніж плазма (рідка «основа» крові). Відповідно, в крові, яка знаходиться у вертикальній пробірці, еритроцити поступово опускаються вниз – осідають. При цьому в крові, взятої зі здорового організму, еритроцити осідають окремо, але якщо в організмі йде запальний процес – деякі еритроцити злипаються один з одним. Це збільшує їх вагу, в результаті чого вони починають осідати швидше – таким чином збільшується і швидкість їх осідання (ШОЕ).

Тромбоцити


Завдяки цим клітинам кров має властивість згортатися. Наприклад, якщо ви порізалися, то в порізі кров згортається – утворюється тромб, кров'яний згусток. Це організм ставить «заглушку», щоб уникнути крововтрати.

Якщо тромбоцитів в крові мало – збільшується ризик кровотеч, а якщо багато – ризик тромбозів. У загальному аналізі крові оцінюється число тромбоцитів – їх загальна кількість у лабораторному зразку.

На що можуть вказувати зміни в ЗАК


Відразу відзначимо, що будь-які відхилення показників ЗАК від норми зовсім не обов'язково пов'язані з наявністю страшних захворювань. Але в деяких випадках зміни цих показників можуть розшифровуватися так:

Лейкоцити


Підвищені вони можуть бути при боротьбі організму із запальним процесом або інфекцією, деяких захворюваннях кісткового мозку, збої функції імунної системи, а також при прийомі деяких лікарських препаратів.

Щоб зробити якісь додаткові висновки, можна подивитись на лейкоцитарну формулу в розгорнутому ЗАК. Так, надлишок нейтрофілів і лімфоцитів може вказувати на вірусну або бактеріальну інфекцію. Підвищені еозинофіли – на зараження паразитами. Підвищені базофіли – на алергію.

Знижені лейкоцити – сигнал про «пригноблений» імунітет. У цьому стані імунна система може перебувати при дефіциті вітамінів, аутоімунних захворюваннях, порушеннях функції кісткового мозку, а також при деяких важких інфекціях (туберкульоз, ВІЛ тощо).

Еритроцити та гемоглобін


Підвищення цих показників може трапитися при пухлинах, зневодненні організму, деяких хворобах легких.

Зниження еритроцитів і гемоглобіну нерідко є ознакою анемії, а сама ця анемія – ознакою дефіциту однієї або декількох речовин: заліза, фолієвої кислоти або вітаміну В12. Крім того, концентрація еритроцитів і гемоглобіну може знижуватися під час кровотеч, хронічних запалень, ушкоджень кісткового мозку та ін.

Тромбоцити


Підвищення тромбоцитів може вказувати на анемію, внутрішню кровотечу, аутоімунні захворювання, а іноді і на онкологічний процес. Також концентрація тромбоцитів збільшується після травм, хірургічних втручань тощо.

Зниження тромбоцитів характерно для деяких вірусних інфекцій, включаючи мононуклеоз, кір, гепатити. Крім того, низький рівень тромбоцитів зустрічається при цирозі, а ще – при тривалому прийомі деяких лікарських препаратів (в тому числі парацетамолу).

У будь-якому випадку, якщо деякі показники загального аналізу крові виходять за межі норми – не панікуйте! Відхилення зовсім не означають наявності серйозного захворювання, а лише «натякають» на необхідність додаткових обстежень, які призначить лікар.

Здавайте загальний аналіз крові мінімум раз на рік (а краще – двічі на рік). Це дозволить відстежувати навіть мінімальні зміни у формулі крові, щоб «зловити» будь-яку серйозну хворобу на ранній стадії. ЗАК – це швидко, недорого та інформативно, тому, будь ласка, стежте за своїм здоров'ям і не відпускайте ситуацію на самоплив. Будьте здорові!


02.12.2020 2737
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1481
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1645
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1625
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4816 38
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1930 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1333

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

101

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

516

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

668

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

815
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3437
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10000
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

675
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25873
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7521
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

718
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

918
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1225
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1037
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

660
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

895
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

772