Про фракійські кургани і місто-цвинтар

 

Подорожі Болгарією змусили поважати цю країну через її ставлення до охорони історико-культурної спадщини. Тим більше, що ця балканська країна ще 20 з лишком років тому належала до табору держав-союзників СРСР і ситуація в ній не надто відрізнялася від реалій на просторах Союзу. 

 

Якщо ви придбаєте путівник по туристичних принадах болгарського узбережжя Чорного моря, то будете шоковані значною кількістю історико-архітектурних пам’яток і пам’ятників, великим переліком музейних установ. Каліакра, Балчик, Несебр та й загалом майже кожне містечко Чорноморського узбережжя здатне похвалитися залишками грецької, римської, староболгарської архітектури чи порівняно недавніми пам’ятками, як-от палац румунської королеви Марії в м. Балчику

До того ж болгари зберігають і пам’ятники росіянам — визволителям від турецької неволі, і гармати берегової артилерії, з яких обстрілювали російські військові кораблі в період Першої світової війни. Бо це ж усе їхня історія. А ще ця історія приваблює туристів і приносить прибутки.

«Але яка в них історія? Куди нам до них?» — скажете ви. Ні, ми лише хронічно не вміли і не вміємо берегти власну історію та її пам’ятки. і якщо В. Ющенко чи С. Тарута прилюдно хваляться своєю колекцією трипільських старожитностей, то хтось мав би їх спитати про походження цих артефактів і законність придбання їх. От у Болгарії за кожним фракійським курганом налагоджено стеження з... космічного супутника, і через це з нього неможливо нічого поцупити.

Натомість в Україні процвітає «чорна археологія» — від пошуків скіфських артефактів до мілітарних залишків періоду Другої світової війни. А ті історичні рештки, що у нас збереглися, в багатьох випадках у значно гіршому стані, ніж ті ж болгарські пам’ятки.


Такі реалії зі збереженням історико-культурної спадщини в Україні пов’язані як з невіглаством українських чиновників, так і з розумовою відсталістю багатьох наших олігархів. Зокрема, українські держслужбовці не бачать перспективи отримання «відкатів» у процесі реставрації пам’яток, а українські багатії в своєму меценатстві не спроможні піти далі фінансування власних футбольних клубів.

А ще забули про політичні сили, які штампують на догоду політичній кон’юнктурі металеві, бетонні, бронзові пам’ятники таким людям, котрі деколи не мали ніякого стосунку до місць, де їх встановлюють.

І що з цього випливає? Уявіть собі реакцію європейського туриста, якому показують в Івано-Франківську браму палацу Потоцьких в риштуванні і кажуть, що тут колись була резиденція одного з найбільших польських магнатів епохи середньовіччя. А як він собі має додумувати про решту палацу і оцінювати нас? Після цього турист обходить решту міста і зіштовхується з пам’ятниками і пам’ятними дошками, що присвячені майже чужим для Івано-Франківська людям чи подіям. А біля них — вінки, вінкиѕ Не місто, а цвинтар якийсь... 

Ці проблеми треба розв’язувати. Для того, щоб у відділах охорони культурної спадщини та музейної роботи залишилися працювати лише порядні люди, які б не брали хабарів за дозволи на знищення історії, не треба коштів. Можна було б і встановити тимчасовий мораторій на будівництво нових пам’ятників, а зекономлені кошти витрачати на першочергові реставраційні роботи. Було б тільки бажання...

 

Опубліковано у виданні: Галичина. – Івано-Франківськ. 2013. – 14 вересня. – С.3.


17.09.2013 Сергій Адамович 1859 16
20.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

355
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2253
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1670
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1955
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5569 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

4088

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1069

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1075

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1593

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1076
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

826
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

692
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14501
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10347
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6012
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

566
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

5309 8
18.11.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

28411 1
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

455
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

573
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

407
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

597