Про циклічність часу та «журналістську солідарність»

 

 

Розізлили троха вчора колєги-журналісти…

 

Хоча я не журналіст і ніколи себе ним не вважав, але був близько коло журналістики останні 15 років, то дозволю собі на неї (місцеву журналістику) подивитися «збоку». Івано-Франківська журналістика загалом сіра і передбачувана – сорок стандартних сценаріїв статей про місцеві події та їх комбінації з заміною прізвищ, назв, дат. Нове, смачне і несподіване з’являється рідко. Дуже... Зміст і багатослів'я переважають над формою. Смачних текстів... - один-два на місяць.

 

З’явився 20 жовтня на івано-франківському інтернет-сайті «Правда.іф» «Огляд преси по-повому». Я спочатку навіть не відкрив цю інформацію, а звернув на неї увагу тільки після запису Андрієм Філіпським на своїй сторінці у Фейсбуці. (Про Фейсбук – тема окрема, - я вбив свою там сторінку вже давно, але є ще сторінка «Фіртки», на яку захожу рідко – раз в місяць, тільки якщо хтось затягне мене туди на якусь конкретну інформацію. Так і сталося на цей раз…).

 

Прочитавши запис Андрія Філіпського, я згадав чомусь як колись один з «метрів» журналістів-«шестидесятників» з позиції «бронзового пам’ятника» 10 років тому говорив мені: «Та ваша 3-Студія це взагалі невідомо що, у вас навіть немає фахових журналістів…» Під фаховістю він розумів наявність диплому. В його розумінні і я, і Андрій Філіпський були неуками і самозванцями. І довго вчив він тоді мене як треба працювати… Було смішно…

 

Але до теми. Автор фейсбучного посту, висловлюючи публічно своє незадоволення тим оглядом преси, так трохи зверхньо і, на його думку, іронічно радить колезі – редактору інтернет-сайту: «Автор цього щастя, вживаючи прикметник «актуальний», не розуміє його значення. Знайди в неті тлумачення, почитай сам і покажи дівчинці-оглядачу, може вона зрозуміє…» Ну і далі – багато пафосу, іронії і зневаги і т.п. по відношенню до «дівчинки».

 

Отже час завершив свій цикл, подумав я, - мій «неук»-колега в класифікації журналіста-«фахівця» став тим самим повчаючим бронзовим пам’ятником.

 

Зайшов на «Правду», прочитав огляд. Не знаю чи «дівчинка» сама придумала концепт огляду, чи звідкись зкалькувала, - але його сценарій якраз виходить за межі тих сорока сірих стандартних сценаріїв місцевої журналістики. Звичайно є забагато максималізму і категоричності в оцінюванні. А ще більша проблема в одноколірності. Можливо варто було б в тому потоці сірості спрбувати пошукати хоч якісь натяки на «перли». Ну але це перша тільки спроба. Вона концептуальна, незвична, стильна (а ще Конфуцій казав, що «в світі все фігня – головне, -  Стиль!»). «Але як вона сміє, нас, «метрів», зачіпати, вона навіть не вміє користуватися словником…))». «Мачіть»! Публічно…

 

А потім по ходу ще один колєга – Володимир Заник, - почав розказувати про «журналістську солідарність».

 

Ваш покірний слуга має великий досвід спостерігання за цією химерою та відчуття її «проявів». Її немає. Про це вам можуть сказати Василь Артим, Богдан Федьків, Ігор Никорович…

 

Колись Василь Гордієнко, якого публічно на сесії «вбивав» саме за свою журналістську позицію наш колишній «найдемократичніший» мер, дочекався солідарності від того, від кого найменше чекав її – від «Репортера» і «3-Студії». Всі решта якраз і засунули язики як в твоєму, Володю, анекдоті. Когось посада журналіста-держслужбовця «не пущала» солідаризуватися, когось банальний страх, а когось «перспективи»…

 

Колись я відчув цю «солідарність» публікацією на першій сторінці однієї газети величезними червоними позаформатними і «радісними» буквами «Мер виграв в «3-Студії» 50 тисяч гривень!» Хоча всі знали, що «некорумпований» мер під час суду виділив «некорумпованому» судді двокімнатний польський люкс. Так «випадково співпало»)). А мер же ж був «за Ющенка»… Яка там «солідарність»?))

 

І ще раз - в іншій справі, коли один «демократичний» політик-міністр подав позов на «3-Студію» на 10 мільйонів гривень і прямо говорив – «моя мета вбити цю студію»… Про це писали в Києві, але в Івано-Франківську місцеві язики були знов в тому самому «анекдотичному» місці.

 

Тому, друже, те що ти називаєш журналістською солідарністю насправді – химера. Вона існує тільки в нашій уяві.

 

Бо журналітська солідарність це абсолютне слідування 10 статті Європейської Конвенції з прав і свобод людини, яка каже, що «Кожна людина має право мати ідеї та вільно їх розповсюджувати». Навіть коли я оппонент цих ідей. А те про що ти говориш – це політично- і тусовочно-мотивована солідарність. Вона залежить від того, з ким треба солідаризуватися, з якої він тусні, яких він політичних поглядів, які в мене з ним особисті стосунки, які стосунки з ним в моєї тусовки… Але коли навіть людина нібито і «політично близька» не факт, що язик вистачить духу витягути з того місця. 

 

І наостанок. Колєги, без образ, - нічого собистого, - це «світоглядна суперечка»:)). Можемо продовжити її «на пиві», або в коментах і блогах.

 


22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

283
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

422
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2287
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1693
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1985
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5594 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1095

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1108

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1619

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1098
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

851
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

711
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14525
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

501
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10373
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6041
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

593
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7419
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2694
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

493
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

596
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

431