Природні аномалії, які найбільше вразили людей за останні 100 років

 

/data/blog/34406/eb1748b0a2b3df67a2fe0a3e7075730f.jpg

Жителі села Хорів Локачинського району на Волині досі пам’ятають смерч, який налетів на село 1960 року. Небачений стовп вихору, подібний до торнадо, позривав дахи будинків, повалив бетонні опори електроліній. 30-річну Христину Дацюк круговерть смерчу засмоктала всередину і понесла повітрям.

— То було на Івана Купала, ми тоді картоплю копали на колгоспному полі, — пригадує жінка. Їй тепер 79 років. — Парило. Раптом насунула чорна хмара, ніби стовп від землі до неба. Її закрутило, як вихор. Почалася злива — краплі такі, що одна наповнювала долоню.

Люди на полі злякалися і побігли від торнадо в бік села. Стовп смерчу наздоганяв. Христина вирішила зрізати дорогу — вбрід пішла через меліоративний канал. Раптом за спиною почула свист і потужний гул. Воду з-під ніг почало висмоктувати до самого дна і вихором піднімати догори. Смерч наздогнав жінку і підхопив у повітря.

— Зі страху заплющила очі — почала молитися. Коли розплющила, побачила перед собою електродроти. Телеграфні стовпи упали, як підкошені. Навколо літали гілки, дрібна риба і водорості, — пригадує очевидиця.

Смерч відніс жінку за 50 м уздовж каналу і жбурнув на землю. Христина впала в рів із мулом. Відчула, як почала прибувати вода. Ледь не захлинулася. Піднялася і дісталася крайньої хати. Сусідка розповіла, що її вже шукають. Христини не було півгодини. Хоча вона пам’ятає лише секунди свого польоту у вихорі.

У селі смерч зруйнував півсотні хат, зірвав баню церкви, вирвав із корінням дерева. На пасовищі засмоктав кількох корів і відніс за кілька кілометрів. Їх трупи потім звозили до села.

1933 року навесні подібне торнадо, що нагадувало водяний стовп, висмоктало воду з місцевого озера поблизу села Римачі Любомльського району на Волині. У сільській реєстраційній книзі зостався запис, що тоді над селом випав ”рибний дощ”. Із неба із зливою падала риба та раки. Пастухи залишили худобу, бігали по пасовищу і збирали улов. Старожили стверджують, що подібні дощі є передвісниками лиха. Того року і справді через посуху не вродили хліба.

 

20 років тому в Серафинцях Городенківського району на Івано-Франківщині град почав падати в обід і потрощив шифер на дахах, позбивав помідори і понищив урожай.

Місцевий кіномеханік Богдан Тришкалюк, 64 роки, зняв тоді все на кінокамеру. Фільм назвав ”Стихія”. Його озвучили й показували на обласних профспілкових фестивалях.

— Якраз почалися жнива. Я приїхав додому на обід. У мить потемніло. Із південного боку почала насуватися темінь. Хотів заслонити вікна покривалами. Не встиг. Лиш почув, як шибки задзвеніли, — згадує.

Подвір’я вкрилося градом, величиною з куряче яйце. Град вдарявся об шнурок, на якому висіла білизна, і вщерть розбивав прищіпки. Корови і пастухи, яких негода застала в полі, на щастя, обійшлися лише синцями.

Начальник відділу обласного центру з гідрометеорології Тетяна Атаманюк, 45 років, каже, це градобиття тривало 30 хв. — найдовше за історію Прикарпаття. А град максимального діаметру — 100 мм — спостерігали на Івано-Франківщині 25 травня 1970 року.

 

28 жовтня 1951-го року жителі райцентру Яворів на Львівщині побачили полярне сяйво. Протягом усього вечора яскраві червоно-помаранчеві промені світили з північного боку.

— Почалося все о 18.34, а закінчилося 20 хвилин по півночі. Промені йшли ніби із землі в небо, — каже керівник гідрометцентру в Яворові Сергій Полусін, 33 роки.

Полярне сяйво — різнокольорове світіння окремих ділянок нічного неба, спричинене спалахом на Сонці. Спостерігають його в полярних широтах. Зрідка й у нас.

30 жовтня 2003-го спостерігач із місцевої метеостанції у Кременці на Тернопільщині теж бачив полярне сяйво.

— Випадки в Яворові та Кременці й справді могли б бути полярним сяйвом, — стверджує директор Астрономічної обсерваторії при університеті Франка 52-річний Богдан Новосядлий зі Львова. — 2003 року його можна було бачити неозброєним оком і у Львові. Я тоді побачив його вперше. У нас сяйво видно, якщо безхмарне нічне небо й сильний спалах на Сонці. Таке буває не часто. Ці спалахи спричиняють магнітні бурі й негативно впливають на самопочуття людей. До нас лікарі навіть телефонують перед важливими, важкими операціями і перепитують, чи будуть у той день магнітні бурі чи ні.

 

2006-го тернополян налякали кульові блискавки. 5 серпня таку блискавку бачили в Бережанах, а 20 серпня — у селі Смиківці Тернопільського району.

— Кульова блискавка — то страшно. Вона з’явилася в Бережанах усього на кілька секунд. Тоді якраз пройшла сильна гроза. Я ішла дорогою додому, коли побачила в небі дивну кулю. Вона була завбільшки 10 сантиметрів, летіла із величезною швидкістю. Така біла із червоним відтінком, світилася, — пригадує бережанка Алла Наконечна, 44 роки. — Спочатку я не зрозуміла, що то може бути. А потім завмерла від жаху. Я колись чула, що коли бачиш таке явище, то не можна рухатися, бо та блискавка реагує і летить на рух. Але блискавка пролетіла і зникла із тріском. Після неї залишився в повітрі дим із сильним запахом.

 

Зиму 2006 та 2007 років синоптики називають найтеплішою за останні 120 років. У грудні на Львівщині стовпчик термометра тримався на рівні +1...7С°. На Різдвяні свята температура повітря сягала +8С°. Узимку почали квітнути кущі та дерева.

Наприкінці січня в центрі Львова на подвір’ї дитячого еколого-натуралістичного центру розквітла балканська пахуча калина. Кущ посадили 1995-го. За 12 років калина так рано розквітла вперше.

— Раніше березня, а інколи й квітня, не розпускалася, — каже директор екоцентру Ігор Антахович, 46 років. — Тієї зими вона не одна така була, ліщина випустила сережки, фазани почали токувати на два місяці раніше.

У райцентрі Сколе на Львівщині цвіла мати-й-мачуха. На квітниках у місті з’явилося листя на трояндах, з-під землі почали пробиватися крокуси. Коли похолодало, припинили цвісти.

 

"Газета.ua"


14.04.2013 3517 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2304
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1069
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1028
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2180
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3625
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2568 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

876

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

761

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

711

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

698
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10377
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1226
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5350
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1074
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2864
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1226
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

451
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

326 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

764
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

655
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

705